مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۲۲ام شهریور ماه

رئیس پلیس فتا: پیام‌های خصوصی در شبکه‌های اجتماعی قابل کنترل است

رئیس پلیس فتا: پیام‌های خصوصی در شبکه‌های اجتماعی قابل کنترل است
دستگاه‌های امنیتی با عوامل انتشار پیام‌های توهین آمیز به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در فضای مجازی برخورد می‌کنند/ مرکز ملی کمیسیون تعیین مصادیق مجرمانه در این زمینه مسئول رسیدگی است  سردار سیدکمال هادیانفر در رابطه با پیام‌هایی توهین آمیزی که در فضاهای مجازی در مورد امام خمینی (ره) منتشر شده است، افزود: از پرونده‌هایی که پلیس فتا پیگیری کرده و به نتیجه رسیده است، باید بدانید که پیام‌های خصوصی در وایبر، واتس آپ و… توسط پلیس فتا قابل کنترل است. وی با بیان اینکه پرونده‌های زیادی در پلیس‌های فتای سراسر کشور در رابطه با نقض حریم خصوصی افراد به ویژه بانوان که اغفال مسائل دوست‌یابی و همسریابی شده اند، تشکیل شده است و در محاکم قضایی این پرونده‌ها در حال بررسی است، افزود: ما مرجع تصمیم فیلتر نیستیم ولی کمیسیون مرکز ملی فضای مجازی یا مصادیق مجرمانه باید تشکیل جلسه دهد و اگر لازم باشد ماهم مصداق‌های پلیسی جهت فیلتر این برنامه‌ها داریم و می‌توانیم بیان کنیم که چقدر این مساله برای کشور مشکل ایجاد کرده یا چقدر در این رابطه آسیب و تهدید برای کشور وجود دارد.

 آلودگی آگهی‌های تبلیغاتی YouTube، Amazon و Yahoo به بدافزارهای خطرناک
آلودگی آگهی‌های تبلیغاتی YouTube، Amazon و Yahoo به بدافزارهای خطرناک
کمپانی سیسکوCisco در گزارش جدید خود اعلام کرد که سایت‌های اینترنتی، یوتیوبYouTube، آمازونAmazon و یاهوYahoo میزبان آگهی‌های تبلیغاتی حاوی بدافزارهای خطرناک بوده‌اند که کاربران این سایت‌ها به راحتی هدف حملات سایبری هکرها قرار می‌گرفتند. این بدافزار Kyle and Stan نام دارد، به این دلیل که بیشتر وب‌سایت‌ها و دامنه‌های اینترنتی که توزیع‌کننده این بدافزار مخرب بوده‌اند، از پیشوند Kyle یا Stan در زیر مجموعه دامنه اینترنتی خود استفاده می‌کردند.
آیا شبکه‌های اجتماعی به کودکان آسیب می‌زنند؟
بر اساس گزارش‌ها، ۵۹ درصد از کودکان ده‌ساله از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این درحالی است که تنها ۳۲ درصد از والدین نسبت به فعالیت‌های آنلاین کودکان خود اطمینان خاطر دارند. فیسبوک در صدر فهرست سایت‌هایی قرار دارد که کودکان، حدِ سنی برای ثبت‌نامِ در آن را نقض می‌کنند. ۵۲ درصد از کودکان ۸ تا ۱۶ ساله اعتراف کرده‌اند که محدودیت سنی که فیسبوک تعیین کرده است را نادیده گرفته‌اند. در همایش سالانه انجمن روانشناسی آمریکا، Larry D. Rosen استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، پژوهشی را در مورد استفاده کودکان از شبکه‌های اجتماعی انجام داده و کوشیده است که وجوه مثبت و منفی استفاده کودکان از شبکه‌های اجتماعی را بررسی کند. او در مورد آسیب‌های بالقوه‌ی شبکه‌های اجتماعی چنین می‌گوید: «نوجوانانی که زیاد از فیسبوک استفاده می‌کنند، تمایلات خودشیفتگی بیشتری از خود نشان می‌دهند. همچنین در جوانترهایی که حضور پررنگی در فیسبوک دارند، نشانه‌هایی از اختلالات روانی، از جمله رفتارهای ضداجتماعی و گرایش‌های تهاجمی، دیده می‌شود.»
تهدید یاهو به جریمه روزانه ۲۵۰ هزار دلاری
با پی‌گیری‌های تیم حقوقی یاهو٬ بیش از ۱۵۰۰ صفحه سند منتشر شده که نشان می‌دهد مقامات دولتی آمریکا این کمپانی را تهدید کرده‌اند که در صورت مقاومت در برابر برنامه عظیم جاسوسی “پریسم” باید جریمه‌ای سنگین بپردازند. اسناد محرمانه‌ای که پس از صدور حکم دادگاه در روز پنج‌شنبه (۲۰ شهریور٬ ۱۱ سپتامبر) آزاد شده نشان می‌دهد دولت آمریکا در کمپین گسترده‌اش برای وادار کردن کمپانی‌های تکنولوژیک به همکاری با برنامه عظیم جاسوسی “پریسم” آژانس امنیت ملی (NSA) در سال ۲۰۰۸ کمپانی یاهو را تهدید کرده که در صورت خودداری از تحویل داده‌های خصوصی کاربران٬ باید روزانه جریمه‌ای ۲۵۰ هزار دلاری بپردازد. به گزارش واشنگتن‌پست٬ تیم حقوقی یاهو پرده از ماجرایی برداشته که هم‌سو با افشاگری‌های ادوارد اسنودن درباره جاسوسی‌های گسترده NSA روی ارتباطات دیجیتال شهروندان در آمریکا و دیگر کشورهای جهان٬ به روشنی گویای تلاش‌های پنهان سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده برای پیش‌برد دستور کار جاسوسی سازمان‌هایی نظیر آژانس امنیت ملی آمریکا است
هزینه‌های کمرشکن مقاومت در برابر “پریسم”
انتشار عمومی این اسناد در پی صدور رای به نفع یاهو در دادگاهی دیگر صورت گرفته و رویدادی بی‌سابقه است که ابعاد جدیدی از ماجرای جنجالی شنود و رهگیری ارتباطات دیجیتال توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا را روشن می‌کند؛ پیروزی بزرگی برای تیم حقوقی و روابط عمومی یاهو که به روشنی نشان می‌دهد این کمپانی در برابر درخواست‌های دولتی برای تحویل اطلاعات خصوصی کاربران مقاومت کرده٬ اما در نهایت در یک بازی سیاسی شکست خورده است. تیم حقوقی یاهو ماه‌ها تلاش کرده تا در نهایت با دریافت چراغ سبز از سوی دادگاه٬ توانسته اسناد مرتبط با این ماجرا را منتشر کند. ران بل٬ از وکلای کمپانی یاهو که اطلاعیه‌ای درباره این ماجرا منتشر کرده٬ گفته است: «اسناد آزادشده نشان می‌دهد ما هر جایی که توانسته‌ایم تلاش‌های دولت آمریکا برای جاسوسی و شنود را به چالش کشیده‌ایم.» او به صراحت گفته که در مقطعی از زمان٬ دولت آمریکا مقامات این کمپانی را تهدید کرده که در صورت بی‌اعتنایی به درخواست‌ها٬ باید جریمه سنگین ۲۵۰ هزار دلار در روز را بپردازند. یاهو یکی از ۹ کمپانی تکنولوژیک آمریکایی بود که در نهایت مجبور شد به خواسته‌های NSA تن دهد. گوگل٬ فیس‌بوک٬ اپل٬ لینکدین و چند کمپانی دیگر هم در این فهرست حضور دارند و از زمان آغاز افشاگری‌های ادوارد اسنودن٬ بارها به خاطر همکاری با آژانس امنیت ملی آمریکا هدف انتقادات و سرزنش‌های افکار عمومی و متخصصان فن‌آوری قرار گرفته‌اند.
سلام بر پیام‌ کوتاه؛ خداحافظ گفتگوی خودمانی
با گسترش روز افزون استفاده از روشهایی نظیر ارسال ای میل، پیامک و توئیت برای برقراری ارتباط، بسیاری از صاحبنظران اجتماعی بابت از دست رفتن آنچه که “هنر مکالمه و گفت و شنود” می دانند اظهار تاسف می کنند. اما از شواهد چنین برمی آید که طرفداران کلام و گفتگو برای مقابله با این موج وارد نبرد شده اند. ولی امروزه دیگر یک سئوال معمولی و یا صرفا یک تعارف نیست. “می توانیم با هم صحبت کنیم؟” برای برخی از صاحبنظران امور اجتماعی اکنون به مهمترین موضوع فرهنگی، اجتماعی و حتی فلسفی بدل شده است. افرادی نظیر پروفسور شری تورکل معتقدند که جامعه امروزی با خطر از دست رفتن قدرت کلام به آن شکلی که سابقا شناخته می شد روبرو است. پروفسور شری تورکل استاد روانشناسی از پلی تکنیک ماساچوست روی این موضوع تحقیق کرده که استفاده گسترده از تلفن های موبایل چگونه از ذکاوت ما کاسته و یا حداقل همه ما را لال کرده است. او می گوید:”وقتی از مردم می پرسم که چرا دیگر به گفتگو علاقه ای نشان نمی دهند در پاسخ می گویند مشکل مکالمه زنده این است که آدم نمی تواند کلمات خود را به خوبی انتخاب کرده و حرفهایش را کنترل کند.”
آمارهای آفکام، نهاد نظارت بر شرکت های ارتباطی بریتانیا
سال ۲۰۱۲
•    مردم در بریتانیا از ارسال پیامک بیشتر از مکالمه با تلفن موبایل استفاده می کنند.
•    ۵۸ درصد به طور روزانه از ارسال پیامک استفاده کرده اند در مقابل ۴۸ درصد روزانه یک تماس تلفنی گرفته اند.
•    تغییر روش در برقراری ارتباط و روی آوری به شیوه های جدید بیش از همه در میان جوانان ۱۶ تا ۲۴ دیده می شود.
سال ۲۰۱۳
•    کاربران در اکثر موارد برای پاسخ دادن به تماسهای خانواده و دوستان از ارسال پیامک استفاده می کنند.
•    بیش از نیمی از کاربران (حدود ۵۴) می گویند که برای تماس گرفتن از پیامک استفاده می کنند.
•    ۴۹ درصد گفتند که برای تماس از مکالمه رو در رو و ۴۵ درصد گفتند که از تماس تلفنی استفاده می کنند.
نوشته‌ها در فیسبوک ناپدید می‌شوند
شبکه اجتماعی فیسبوک قصد دارد راه اسنپچت Snapchat، اپی که پیام‌ها در آن پس از مدتی پاک می‌شوند را دنبال کند و به این منظور گزینه مشابهی را آزمایش کرده است. فیسبوک گفته این گزینه که به پست‌ها امکان می‌دهد زمان انقضایی بین یک ساعت تا یک هفته داشته باشند، آزمایشی است که در اپ آی او اس این شبکه اجرا شده است.
پسورد «جی‌میل» خود را فوراً تغییر دهید!
اسامی ۵ میلیون کاربر گوگل همراه با پسوردشان در یک سایت بیت کوئین روسی منتشر شد. نام کاربری ایرانی در این لیست به وفور دیده می‌شود. به گزارش ایتنا از ایسنا، به گفته کارشناسان بیش از ۶۰ درصد از نام‌های لو رفته همچنان با پسوردهای منتشره کار می‌کند و گوگل به کاربران توصیه کرده که بلافاصله رمز عبور خود را تغییر دهند تا از خطرات احتمالی در امان باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا