مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۱۴ ام اسفند ماه

گوگل و دیزنی محبوب‌ترین برندهای جهان در میان رسانه‌ های اجتماعی

گوگل و دیزنی محبوب‌ترین برندهای جهان در میان رسانه‌ های اجتماعی
رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین ابزارهای ارتباطی فضای مجازی در سال‌های اخیر، دنیای تجارت و بازاریابی را تحت تأثیر قرار داده‌اند . آمارها نشان می‌دهد در میان شیوه‌های گوناگون بازاریابی آنلاین، به‌کارگیری انواع مختلف رسانه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر رو به‌رشد بوده است . هنگامی که حضور همه جانبه یک برند را در رسانه‌های اجتماعی مورد ارزیابی قرار می‌دهیم دو آیتم بار وزنی بیشتری راحمل می‌کنند: حجم گفت و گو و احساسات مردم هرچند وقت یکبار درباره یک برند صحبت می‌کنند و درباره آن چه می‌گویند؟
Infegy (سایت نظارت و تحلیل اجتماعی پیشرفته) به تازگی گزارشی در رابطه با ۵۰ برند که به عنوان محبوب‌ترین شناخته شدند، ارایه داد. در این گزارش درحالیکه گوگل در صدر این ۵۰ برند از نظر حجم گفت و گو  قرار دارد، شرکت رسانه‌ای والت دیزنی برنده این رقابت با بالاترین میزان رای در بخش احساسات مثبت شد.
چرا مردم از موتورهای جست‌و‌جوی ایرانی استقبال نمی‌کنند؟
عضو کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران (نصر) به گزارش ایستنا علت عدم استقبال از موتورهای جست‌وجوی ایرانی را نبود نگاه جامع در طراحی این موتور‌ها دانست و اظهار کرد: این تصور وجود دارد که موتورهای ایرانی مطالب را به‌صورت فیلتر‌شده ارائه می‌دهند که نتیجه به دست آمده مورد خواست کاربر نیست و همین امر از دلایلی است که باعث می‌شود جست‌وجوگر‌های ایرانی مورد استقبال قرار نگیرند. فرهاد الیاشی عضو کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ، با اشاره به این‌که دولت‌ها باید هزینه‌های بیشتری را صرف حمایت از شرکت‌های نرم‌افزاری کنند، تصریح کرد: با این حال دولت‌ها بیشتر هزینه‌ها را به پروژه‌هایی اختصاص می‌دهند که در آن‌ها نگاه امنیتی است.  وی با اشاره به این‌که معمولا هدف از طراحی موتورهای جست‌وجو یا هدف‌های درآمدی است یا دولتی گفت: برای مثال گوگل یک جست‌وجوگر درآمدی است که دارنده آن از این طریق پول به دست می‌آورد، اما باید مشخص شود که هدف از طراحی موتورهایی ایرانی چه بوده است.

 فیس‌بوک و اینستاگرام بیشترین مصرف کننده‌های باتری در گوشی‌های اندرویدی
فیس‌بوک و اینستاگرام بیشترین مصرف کننده‌های باتری در گوشی‌های اندرویدی
شرکت تولید آنتی‌ویروس AVG پنج اپلیکیشن اندرویدی که در اکثر گوشی‌های هوشمند مصرف کننده‌ اصلی باتری هستند را معرفی کرده‌است. یکی از عوامل اصلی مصرف زیاد باتری در اپلیکیشن‌ها نیاز به ذخیره و فراخوانی مداوم اطلاعات است. این امر در اپلیکیشن‌های iOS کمتر دیده می‌شود چرا که اکثر این اپلیکیشن‌ها قبل از ورود به فروشگاه‌ اپ استور اپل باید از نظر مصرف باتری بهینه سازی شوند اما اپلیکیشن‌های اندروید به علت کمتر بودن نظارت برروی انتشار اپلیکیشن‌ها و همچنین دسترسی برنامه نویسان به تمام فضای ذخیره اطلاعات گوشی بیشتر در معرض این مشکل هستند. به گزارش ایستنا در فهرستی که AVG منتشر کرده، فیس‌بوک به عنوان بیشترین مصرف کننده باتری در بین اکثر گوشی‌های اندرویدی معرفی شده‌است. در رده‌های بعدی به ترتیب سرویس پخش موسیقی Spotify، اینستاگرام، Path و اپلیکیشن خرید آمازون قرار دارند.
پیش‌بینی حذف بازار اینترنت ثابت تا ۲ سال آینده/ آینده ارائه‌دهندگان ADSL در اپراتورهای مجازی
یک ارائه‌دهنده ADSL گفت: پس از ورود سرویس‌های نسل ۳ و ۴ تلفن همراه پیش‌بینی می‌کنیم تا ۲ سال آینده درخواست ارتباطات اینترنتی مبتنی بر سیم حذف و ارتباطات ثابت بر رسانه تعاملی و تلویزیون اینترنتی متمرکز شود. محمدعلی یوسفی‌زاده ارائه‌دهنده سرویس‌های ADSL، در یک نشست خبری با خبرنگاران از پیشنهاد و توصیه وزارت ارتباطات به بخش خصوصی ICT برای همکاری با شرکت‌های خارجی خبر داد و گفت: این وزارتخانه در جلسات متعددی به شرکت‌های خصوصی حوزه ICT اعلام می‌کند که برای همکاری با مشاور خارجی و جذب سرمایه‌گذار خارجی با شرط اجرای پروژه و انتقال دانش فنی تلاش کنند مانند سرمایه‌گذاری خارجی‌ای که در اپراتور دوم تلفن همراه اتفاق افتاد. مدیرعامل انتقال داده‌های آسیاتک ادامه داد: با تغییر تکنولوژی و ارائه پروانه‌های جدید ارتباطات ثابت (FCP)، آینده احتمالی اپراتورهای ADSL حرکت به سمت MVNO (اپراتورهای مجازی) خواهد بود و احتمالاً تا سال ۹۴ و ۹۵ سرویس ADSL از قله می‌افتد و به سمت صفر شدن سرازیر می‌شود.

momen-nasab-karshenas-majazi

معاون فناوری بسیج: تنوع طلبی احساسی از آثار سوء فضای مجازی است

به گزارش ایرنا معاون فناوری اطلاعات و رسانه های نوین قرارگاه فضای مجازی بسیج کشور گفت: تنوع طلبی احساسی از اثرات مخرب فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است. روح الله مومن نسب روز چهارشنبه در گفتمان چالش های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در شهرکرد افزود:این فضا به افراد اجازه می دهد تا احساسات خود را به انواع مختلف بروز دهند در حالی که عادت به این گونه رفتارها، فرد را از ابراز احساسات حقیقی در زندگی دور کرده و توان پاسخگویی به نیازهای عاطفی را از او سلب می کند. وی گفت: جنگ نرم در منازل و در درون خانواده ها در حال روی دادن است و این جنگ بر اصول و نظم خاصی استوار نیست و همه افراد در تمامی سنین را درگیر می کند. مومن نسب تردید، بدبینی و کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی در خانواده ها و جامعه را گلوله جنگ نرم دانست و تصریح کرد: تربیت حاصل شده از حضور در شبکه های اجتماعی و استفاده از محصولات این فضا متناقض با تربیت خانوادگی و هنجارهای اجتماعی است و موجب شکاف در روابط افراد با دیگران می شود. وی فواید حضور در شبکه های اجتماعی را در دو بخش ارتباط و تفریح تشریح کرد و افزود: این فواید در مقابل ۱۰۶ اثر مخرب شناسایی شده بسیار اندک است و نمی توان ضرر و زیان و همچنین خطرات این فضاها را نادیده گرفت. این پژوهشگر فضای مجازی، با تاکید بر طراحی شبکه های اجتماعی و فضای مناسب و امن مجازی در کشور، یادآور شد: مردم در این زمینه از مسئولان مطالبه ای ندارند چرا که فعالیت های انجام شده نیز پاسخگوی نیازهای جامعه نبوده است. مومن نسب در ادامه با انتقاد از برخی برنامه ها و طرح های اجرایی در کشور گفت: این برنامه ها به اعتیاد افراد به اینترنت و حضور بیشتر آنان در شبکه های اجتماعی غیر ایرانی دامن می زند. مؤمن نسب افزود: کشورهای توسعه یافته جهان به دلیل گسترش مشکلات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، برنامه های فیلترگذاری را با دقت بیشتری دنبال می کنند تا بتوانند امنیت و آرامش جامعه را حفظ کند. وی، فیلتر ۷۰ درصدی پایگاه های اینترنتی در انگلستان را نمونه ای از تلاش دولت ها برای کاهش خطرات فضای مجازی دانست و تصریح کرد: بر اساس مطالعات یک موسسه آمریکایی که از معتبرترین مؤسسات امنیت خانواده در جهان به شمار می رود، ۸۹ درصد محتوای چت و پیامک ها غیراخلاقی است. مومن نسب با اشاره به اینکه ۷۰ درصد کاربران اینترنت در ایران را افراد زیر ۲۶ سال تشکیل می دهند، در خصوص سازگار نبودن محصولات فناوری با هنجارهای ایران هشدار داد.

 «جاسوسی نوین» در بسترهای ذخیره‌سازی آنلاین خارجی
«جاسوسی نوین» در بسترهای ذخیره‌سازی آنلاین خارجی
ابزارهای ذخیره‌سازی آنلاین و مبتنی بر محیط ابری زمینه‌ای برای برداشت بدون مجوز اطلاعات و تحلیل و سؤاستفاده از آنان است. مهدی محمود اقدم پژوهشگر ارشد مسائل اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم نسبت به سرقت اطلاعات و پرونده های شخصی کاربران فضای مجازی هشدار داد.  وی با طرح این سئوال که این به اصطلاح صندوق امانات که رمز آن دست ما است در کجا قرار دارد و آیا واقعا فقط ما به آن دسترسی داریم؟ افزود: همان طور که می‌دانیم صندوق امانات بانکها مکان مشخص و آداب خاص برای بهره برداری را دارند، برای دسترسی به آن‌ها تقسیم کاری صورت می گیرد.یک کلید نزد فرد است و یک کلید نزد بانک که هیچکدام به تنهایی امکان باز کردن درب صندوق را ندارند.برای بهره برداری از اشیاء و اسناد داخل صندوق خود فرد باید به محل مراجعه و از آنجا این اطلاعات را برداشت کند . اما این فرآیند در به اصطلاح صندوق امانات «دراپ باکس» رعایت نمی‌شود و به عبارتی اصلا هویت پشت پرده طراحان و مجریان نرم افزار مذکور مجعول و ناشناخته است و این خطری است که اطلاعات میلیون‌ها نفر و به ویژه دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها و نخبگان هر جامعه‌ای را تهدید می‌کند.

هشدار برای شاهینهای صحرایی

هشدار برای شاهینهای صحرایی

شاهین های صحرایی گروه جدیدی از حملات اینترنتی مخرب در خاورمیانه هستند که موجبات اقدامات جاسوسی در منطقه را فراهم کرده اند؛به گزارش مهرنیوز این گروه، از ابزارها و تکنیکهای بومی خود در جهت اجرای حملات بهره می برند. اولین اقدامات این گروه در سال ۲۰۱۱ مشاهده شده و این گروه اولین آلودگی خود را در سال ۲۰۱۳ اجرا کرد اما در پایان سال ۲۰۱۴ و اوایل ۲۰۱۵ نیز این گروه بسیار فعال بوده است؛ تاکنون بیش از ۳ هزار قربانی در حدود ۵۰ کشور شناسایی شده که بیشتر آنها در فلسطین، مصر، رژیم صهیونیستی و اردن قرار داشته اند. حملات شاهین های صحرایی چندین دسته از قربانیان را مورد هدف قرار داده اند که شامل سازمان های دولتی و نظامی، حوزه های سلامت، مبارزه با پولشویی، موسسات مالی و اقتصادی، موسسات تحقیقاتی و نیروگاهی می شوند. این گروه اینترنتی خرابکار از ۳ نوع بدافزار backdoor برای آلوده کردن قربانیان استفاده می کند که دو backdoor برای سیستم های کامپیوتری و یک backdoor برای سیستم های موبایل است که سیستم های اندروید را مورد هدف قرار داده است.
این تروجانها شامل موارد زیر است:
Trojan.Win۳۲.DesertFalcons
Trojan-Spy.Win۳۲.Agent.cncc
Trojan-Spy.Win۳۲.Agent.ctcr
Trojan-Spy.Win۳۲.Agent.ctcv
Trojan-Spy.Win۳۲.Agent.ctcx
Trojan-Spy.Win۳۲.Agent.cree
Trojan-Spy.Win۳۲.Agent.ctbz
Trojan-Spy.Win۳۲.Agent.comn
Trojan.Win۳۲.Bazon.a

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا