مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۱۳ام شهریور ماه

آیندۀ اینترنتِ چیزها در سال 2025

آیندۀ اینترنتِ چیزها در سال ۲۰۲۵

اتصال وسائل و اشیاء به شبکه اینترنت را تحت عنوان Internet of Things یا به‌‏اختصار IoT نام‏گذاری کرده‌‏اند که در فارسی دو ترجمه «اینترنت اشیاء» و «اینترنت چیزها» برای آن استفاده می‏‌شود.در فضای اینترنت چیزها، ابزار و تجهیزات مختلفی که در زندگی روزمره ما کاربرد دارند اعم از تلویزیون، یخچال، وسائل گرمایشی و سرمایشی، چراغ روشنایی و غیره به اینترنت متصل شده و از طریق دستگاه‏‌های هوشمندِ همراه قابل کنترل خواهند بود.آینده اینترنت چیزها در سال ۲۰۲۵، موضوع جدیدترین گزارش آینده ‏پژوهی اینترنت در مؤسسه پژوهشی پیو (Pew) است که در آن نظرات ۱۶۰۶نفر از کارشناسان تحلیل و جمع‏‌بندی شده است.۸۳درصد از کارشناسان پیش‏بینی کرده‌‏اند اینترنت چیزها که از آن باعنوان «ابر چیزها» (Cloud of Things) هم یادشده در سال ۲۰۲۵گسترش خواهد یافت و دستگا‏ه‏‌های متصل به شبکه اینترنت تا آن زمان بخشی از زندگی روزمره ما خواهند شد.اغلب شرکت‏کنندگان اعتقاد داشته‏اند که رایانش پوشیدنی (Wearable Computing) انقلاب بعدی در فناوری دیجیتال را به ‏وجود خواهد آورد.از نگاه آنها تقویت سلامت، آسودگی و آسایش در زندگی و ساماندهی اطلاعات بیشتر و مفیدتر برای انسان‏ها و سازمان‏‌ها جنبه‏‌های مثبت توسعه اینترنت چیزها خواهند بود و در مقابل، این نسل جدید فناوری چالش‏‌هایی در زمینه حریم شخصی، انتظارات و پیچیدگی فناوری ایجاد خواهد کرد.

هزینه اینترنت در ایران، ٢ برابر افغانستان و ٣۵٠٠ برابر ژاپن

یک سال مانده به پایان مهلت دولت برای رساندن وضعیت اینترنت کشور به رتبه دوم منطقه، بررسی یک روزنامه از وضع ناامیدکننده اینترنت در ایران خبر می‌دهد. وضعیت پرونده هسته‌ای و چالش‌های فراوان پیش رو مورد بررسی روزنامه‌ها قرار گرفته است. بررسی آینده برخورد با گروه داعش نیز مهم‌ترین مسأله منطقه‌ای در روزنامه‌های امروز است.روزنامه شهروند در مطلبی با تیتر «هزینه اینترنت در ایران ٢ برابر افغانستان، ٣۵٠٠ برابر ژاپن» نوشته: کمتر از یک ‌سال تا پایان برنامه پنجم توسعه باقی مانده است. در این برنامه رتبه ٢ منطقه در زمینه دسترسی به اینترنت برای کشور پیش‌بینی شده بود اما حالا نه‌تن‌ها ایران از نظر سرعت اینترنت رتبه آخر منطقه را از آن خود کرده است که قیمت اینترنت در ایران دو برابر افغانستان و بیشتر از ٣۵٠٠ برابر ژاپن است. این در شرایطی است که چندی پیش وزارت ارتباطات دولت یازدهم مجوز اعطای نسل‌سوم خدمات اینترنتی را اعطا کرد و همین موضوع کافی بود تا حملاتی علیه محمود واعظی آغاز شود و او حتی تهدید به استیضاح شود.

سود چشمگیر صادرات نرم‌افزارهای بانکی

سود چشمگیر صادرات نرم‌افزارهای بانکی

یک فعال بازار صادرات نرم‌افزار گفت: سود فروش نرم‌افزارهای بانکی در خارج بسیار مناسب و حدود ۱۰ برابر ایران است و از این رو زمینه مناسبی را برای فعالیت شرکت‌های ایرانی فراهم می‌کند.علی‌اکبر نامداری در یک نشست خبری اظهار داشت: حجم صادرات کالای ICT ایران نسبت به تولید داخلی کشور در وضعیت چندان مناسبی نیست؛ این در حالی است که صادرات نرم‌افزار به ویژه نرم‌افزارهای بانکداری در خارج کشور از حاشیه سود مناسبی برای رقابت برخوردار است.این فعال در فروش و صادرات نرم‌افزار گفت: در این باره سیستم جامع بانکداری متمرکز بنکو که براساس آخرین تکنولوژی‌های نر‌م‌افزاری طراحی و در سال ۸۹ به بازار بانکی کشور عرضه شده، به چند کشور دیگر صادر شده است. از چهار سال پیش سیستم بانکی و نرم‌افزارهای بانکی در کشورهای سومالی، امارات، کنیا، مالزی، میانمار و ویتنام به فروش رسیده و قراردادهای مفصلی در این باره منعقد شده است.نامداری همچنین پدیده فرار مغزها و مهاجرت در حوزه طراحی و ساخت نر‌م‌افزار را بسیار جدی عنوان کرد و گفت: در سال ۹۲ حدود یک‌صد نفر از نیروهای متخصص خود را به دلیل مهاجرت از دست‌داده‌ایم که این اتفاق، خسارت بزرگی برای کشور نیز هست.

 

11

بدافزار خطرناک در کمین پردازنده‌های رایانه‌ها

یکی از جدیدترین این بدافزارها که Angler نام دارد، کدهای مخرب خود را به طور مستقیم بر روی پردازنده‌های رایانه‌های جاسازی می‌کند و از ایجاد فایل‌های آلوده بر روی رایانه های هدف خودداری می کند. لذا شناسایی Angler کار بسیار دشواری است.باید توجه داشت که استفاده از این بدافزارها هنوز گسترش نیافته، زیرا در صورت بوت مجدد سیستم آنها بر روی حافظه های RAM باقی نمی‌مانند.Angler هیچ اطلاعاتی را بر روی بخش های مختلف رایانه بر جای نمی گذارد و لذا شناسایی آن بسیار سخت است. بررسی‌ها نشان می دهد از این بدافزار به طور گسترده برای سرقت اطلاعات استفاده شده است.

مخالفت ۹۹ درصدی آمریکایی‌ها با تغییر قوانین بی‌‌طرفی اینترنت

نتایج یک بررسی تازه که توسط بنیاد سان لایت منتشر شده نشان می‌دهد اکثریت قاطع آمریکایی ها با تغییر قوانین بی‌طرفی اینترنت به نفع ثروتمندان مخالفند.این بررسی با مطالعه صدها هزار نظر و کامنت که در سایت کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا به ثبت رسیده انجام شده است.بر همین اساس ۹۹ درصد از کاربران با تغییر قوانین بی طرفی اینترنت مخالفت کرده و تنها یک درصد مدافع این تغییرات هستند. علت مساله این است با تغییر این قوانین افراد و شرکت های ثروتمند با صرف پول می توانند پهنای باند و سرویس های بهتری را به خود اختصاص دهند و مساوات و عدالت در دسترسی به فضای مجازی از دست خواهد رفت.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا