مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۱۲ام مهر ماه

عقب نشینی فیس‌بوک؛ نام واقعی اجباری نیست
فیس‌بوک از کاربرانی که به دلیل اجباری کردن استفاده از نام واقعی در این شبکه اجتماعی، دچار دردسر شده‌اند عذرخواهی کرده و اعلام کرد مقررات خود را اصلاح می‌کند و استفاده از نام مستعار هم در این شبکه اجتماعی مجاز خواهد شد. می‌دانستید برابر با مقررات فیس‌بوک، کاربران باید با نام واقعی خود در فیس‌بوک عضو شوند؟ من نمی‌دانستم! با تعداد بسیار زیاد کاربران ایرانی که با نام‌های ناقص، مستعار و حتی جعلی (با نام و عکس افراد دیگر) در فیس‌بوک حضور دارند، تصور این‌که استفاده از نام واقعی در فیس‌بوک اجباری باشد برای من کمی دشوار است. اما مسئله احتمالا این است که فیس‌بوک طبیعتا قادر نیست اسامی همه کاربران را برای اطمینان از واقعی بودن آن‌ها، چک و بررسی کند. به این ترتیب تنها افرادی بابت نام‌های مستعار و غیر واقعی در فیس‌بوک دچار مشکل می‌شوند که یا فردی دیگر که با هویت واقعی در فیس‌بوک حضور دارد از آن‌ها شکایت کند و با پیگیری شکایت و یا زیاد شدن تعداد شکات، فیس‌بوک از فرد مدارکی برای واقعی بودن نامش طلب کند.

جزئیات حفره امنیتی غیر قابل اصلاح پورت USB
جزئیات حفره امنیتی غیر قابل اصلاح پورت USB
وایرد بیان کرده است که حفره امنیتی غیر قابل اصلاحی که در کنفرانس هکرهای کلاه سیاه امسال توسط یک پژوهشگر امنیتی رایانه معرفی شد، همچنان اصلاح نشده باقی مانده است. یافتن حفره امنیتی در برنامه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری، خبری تکراری و از فرط تکرار عادی است. این حفره‌ها گاهی توسط کارشناسان امنیتی و هکرهای کلاه سفید کشف می‌شوند و به همین دلیل، بدون درست کردن دردسر امنیتی برای کاربران، نسخه اصلاحی برای آن صادر می‌شود. اما اگر هکرهای کلاه سیاه یا خلافکار، حفره امنیتی را در برنامه‎‌ای کشف کنند، امکان سواستفاده آن‌ها از نقص امنیتی و آسیب زدن به کاربران زیاد است. در کنفرانس سال جاری هکرهای کلاه سیاه، کارستن نول، پژوهشگر مستقل ایمنی کامپیوتر خبر از کشف حفره امنیتی در USB داد که از طریق آن هکر می‌تواند هر نوع یواس‌بی را متاثر کرده و آن را هک کند. البته او در آن کنفرانس، کدهای مورد استفاده و جزئیات نقص امنیتی در یواس‌بی را منتشر نکرد.

هک شدن حساب کاربران در اسنپ چت

آیا دوستان شما در اسنپ چت شما را چاق می‌دانند؟ عصبانی نشوید، مشکل از آن‌ها نیست. احتمالا حساب آن‌ها هک شده است. بسیاری از کاربران اسنپ چت اعلام کرده‌اند که در روزهای گذشته بار‌ها از دوستانشان پیشنهادهایی برای تماشای یک وبسایت کاهش وزن دریافت کرده‌اند. به احتمال فراوان حساب کاربری کسانی که چنین پیشنهادهایی می‌دهند، هک شده است. برخی از این کاربران به طور علنی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که هک شده‌اند و فرستادن پیغام کاهش وزن از طرف آن‌ها نیست. اسنپ چت به شبکه خبری بی‌بی سی اعلام کرده که سیستم این اپلیکیشن سالم است و هرگونه نقطه ضعف امنیتی را رد کرده است. این شرکت اعلام کرده است که اطلاعات حساب افرادی که هک شده‌اند از وبسایت‌های دیگری لو رفته است. هکر‌ها با به دست آوردن اطلاعاتی از این افراد در وبسایت‌های دیگر، برای ورود به حساب اسنپ چت آن‌ها تلاش کرده‌اند و در مواردی موفق هم شده‌اند. اما این اطلاعات از کجا لو رفته است؟ بدون شک در حوادثی که اطلاعات حساب بسیاری از افراد لو می‌رود، این اطلاعات به کار هکر‌ها خواهد آمد چرا که متاسفانه بسیاری از افراد از پسوردهای یکسان برای چندین حساب استفاده می‌کنند. بنابراین با لو رفتن پسورد یک حساب، دیگر حساب‌ها نیز لو می‌روند. توصیه می‌کنیم علاوه بر انتخاب پسوردهای قوی و منحصر به فرد، از سیستم تایید دو مرحله‌ای برای حساب‌های خود استفاده کنید.

2

عکس‌های محرمانه را چکار کنیم؟
مشیبل تا زمانی که گوشی‌های همراه دوربین دارند، افراد قطعا عکس‌های شخصی و محرمانه دارند که دوست ندارند کسی آن‌ها را ببیند.
ممکن است برای‌تان پیش آمده باشد وقتی که دارید عکس‌های مسافرت را در گوشی‌تان به دوستان و فامیل نشان می‌دهید که یک‌باره عکسی دیده می‌شود که به هیچ وجه دوست نداشتید کسی آن را ببیند و این موضوع باعث خجالت خواهد شد. یک راه این است که عکس‌ها را از روی گوشی پاک کنید. راه بعدی این است که آن‌ها را به جای امن دیگری منتقل کنید. اما یک روش هم این است که از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که از عکس‌ها با پسورد محافظت می‌کنند.
۱. Private Photo Vault
با این اپلیکیشن می‌توانید عکس‌ها را توسط یک رمز در یک فولدر ذخیره کنید. اگر کسی بخواهد وارد اپلیکیشن شود، این اپلیکیشن مخفیانه عکسی از او خواهد انداخت و مکان شخص را نیز ذخیره خواهد کرد.
این اپلیکیشن برای سیستم عامل «iOS» در دسترس است.
۲. Gallery Lock Lite
برخلاف دیگر اپلیکیشن‌ها می‌توانید حتی آیکون این اپلیکیشن را نیز مخفی کنید. برای دسترسی به آن باید اول یک ستاره تایپ کنید بعد پسوردتان را بنویسید و بعد دکمه «Call» را بزنید. این اپلیکیشن نیز عکس فردی را که قصد ورود به آن را دارد بعد از سه بار تلاش ناموفق ثبت می‌کند.
در نسخه رایگان این اپلیکیشن تعداد محدودی عکس را می‌توانید در آن ذخیره کنید. این اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید در دسترس است.
۳. Best Secret Folder
نام این گوشی برای جلوگیری از تحریک دیگران به باز کردن آن نام متفاوتی است و «My Utilities» برای آن انتخاب شده است. این برنامه هم با پسورد از عکس‌های شما محافظت می‌کند اما نکته منفی آن است که اگر پسوردتان را فراموش کنید نمی‌توانید عکس‌ها را بازپس بگیرید.
عکس افراد فضول نیز برای شما ثبت می‌شود و می‌توانید عکس‌های‌تان را ایمیل کنید یا در ابرهای مجازی بگذارید. این اپلیکیشن برای سیستم عامل «iOS» موجود است.
۴. KeepSafe
این اپلیکیشن خیلی ساده است و عکس‌ها را در آن می‌ریزید و پسورد می‌گذارید، فقط مراقب باشید که عکس‌ها را از گالری پاک کنید چرا که خود اپلیکیشن اتوماتیک این کار را نمی‌کند.
این اپلیکیشن برای هر دو سیستم عامل اندروید و «iOS» در دسترس است.
۵. KYMS
این اپلیکیشن نیز در گوشی به اسم «Ky-Calc» ذخیره می‌شود که گویی یک ماشین حساب است. وقتی آن را اجرا می‌کنید یک ماشین حساب کامل باز می‌شود. اگر رمز ۴ رقمی خود را وارد کنید و علامت مساوی را بزنید وارد عکس‌ها می‌شوید.
علاوه بر عکس‌ها می‌توانید فایل‌های پی دی اف، ورد و فایل‌های ارائه را نیز ذخیره کنید. این اپلیکیشن برای سیستم عامل «iOS» موجود است.
۶. Vaulty
علاوه بر محافظت از عکس‌ها، این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد عکس‌های خود را ویرایش کنید، فایل‌های‌تان را منظم کنید و فولدرهای مختلف با پسوردهای متفاوت ایجاد کنید. این اپلیکیشن نیزعکس افراد فضول را برای شما می‌فرستد.
این اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید موجود است.
۷. PhotoVault
برخلاف دیگر اپلیکیشن‌ها، این اپلیکیشن دو گالری پابلیک و خصوصی دارد. گالری خصوصی با پسورد محافظت می‌شود اما گالری عمومی در اختیار همگان است. این شما هستید که انتخاب می‌کنید کدام حالت فعال باشد.
این اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید موجود است.

یک شرمساری دیگر برای اف‌بی‌آی
یک شرمساری دیگر برای اف‌بی‌آی
گروه‌های هکری بدون این‌که بدانند، با هدایت خبرچین اف‌بی‌آی سایت‌های بیش از ۳۰ کشور را هک کرده و اطلاعات آن‌را به سروری که زیر نظر پلیس فدرال آمریکا بود، منتقل نمودند. داستان از آن‌جایی شروع شد که هکتور خاویر منسگور در ماه ژوئن ۲۰۱۱ توسط اف‌بی‌آی شناسایی و دستگیر شد. وی که یکی از اعضای گروه LulzSec، از زیرشاخه‌های گروه هکرهای گم‌نام بود، با اتهام شرکت در جرایم سایبری متعدد، با خطر ۱۲۴ سال زندان رو‌به‌رو شد! وی در آستانه سی‌سالگی و با داشتن دو فرزند، ترجیح داد تا به جای تحمل ۱۲۴ سال حبس، خبرچین اف‌بی‌آی شود و از جمله، اَبَر هکری با نام جرمی هاموند و بقیه اعضای گروه را لو دهد. تا این‌جای کار، یکی از متداول‌ترین روش‌های پلیس فدرال آمریکا با موفقیت اجرا شد اما آن‌چه مایه رسوایی اف‌بی‌آی را فراهم کرد، انتشار خبری دیگر بود. به گزارش دیلی‌دات از زمانی که هکتور تبدیل به خبرچین پلیس فدرال‌ شد، گروه‌های هکری بدون این‌که بدانند، با هدایت این خبرچین سایت‌های بیش از ۳۰ کشور را هک کرده و اطلاعات آن‌را به سروری که زیر نظر اف‌بی‌آی بود، منتقل نمودند. وکلای جرمی هاموند، یکی از قربانیان خبرچینی هکتور، اکنون در دادگاه اف‌بی‌آی را به‌خاطر طعمه قراردادن هکرها برای جاسوسی از کشورهای دیگر (حتی متحدان نزدیک آمریکا مانند بریتانیا و استرالیا) زیر سوال برده‌اند. نام این کشورها که در گزارش‌های پیشین محرمانه مانده بود، اکنون فاش شده و به گزارش دیلی‌دات، کشورهای زیر طعمه عملیات جاسوسی که از جانب هکرهای آزاد به نیابت از اف‌بی‌آی شده‌اند: «بریتانیا، استرالیا، پابوآ در گینه نو، جمهوری مالدیو، فیلیپین، لائوس، لیبی، ترکیه، سودان، هند، مالزی، آفریقای جنوبی، یمن، عراق، عربستان سعودی، ترینیداد و توباگو، لبنان، کویت، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، آرژانتین، یونان، پاراگوئه، نیجریه، پورتو ریکو، برزیل، بلژیک، هلند، اسلوونی و البته ایران!» درباره ایران در این سند آمده است: «۲۶ ژوئن ۲۰۱۲: هاموند لیست سایت‌هایی را نتوانسته بود به آن‌ها دسترسی یابد، برای منسگور پس فرستاد. سایت‌های دولتی لیبی، یمن، سودان، فیلیپین، ایران و بریتانیا…». با درخواست مجدد هکتور خاویر منسگور که در واقع هدایت‌کننده گروه هکری LulzSec بود و در آن‌هنگام مامور خبرچینی برای اف‌بی‌آی، هاموند دوباره دست‌به کار می‌شود و این‌بار به یک هدف که میزبان هفت دامین و ۵۶ آدرس ای‌میل بود، دسترسی می‌یابد. نام این سایت‌ها و مضمون ای‌میل‌های دولتی ایرانی که در اختیار اف‌بی‌آی قرار گرفته، فاش نشده است.

Andrognito؛ ابزاری مناسب برای مخفی کردن فایل ها
Andrognito؛ ابزاری مناسب برای مخفی کردن فایل ها
همیشه لازم نیست که تمام فایل‏‏ ها در تلفن هوشمندمان آشکار باشند؛ برخی اطلاعات خصوصی ترند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند، خصوصا وقتی موبایل برای افرادی که قصد فضولی دارند در دسترس باشد. برای اینکه اجازه دسترسی به این محتویات خصوصی را به هر کسی ندهیم، یکی از راه ها مخفی کردن آنهاست؛ و این دقیقا قابلیتی است که Andrognito در انجام آن استاد است. اندروگنیتو آمده تا عکس ها، ویدئوها، فایل های صوتی، پی دی اف و حتی اپلیکیشن هایی که تمایلی به آشکار بودنشان ندارید را به آسانی مخفی کند. کار با این اپلیکیشن، به لطف رابط کاربری جمع و جورش بسیار ساده است؛ در ابتدا باید یک رمز برای ورود به اپلیکیشن تعیین کنید. سپس می توانید محتویات کارت حافظه را در آن باز کنید، فایل های مورد نظر را انتخاب کرده و فقط با یک اشاره آنها را از گالری و کلیه فایل منیجرهایی که در موبایلتان دارید، مخفی کنید.

پلیس دوبی مهجز به عینک گوگل می‌شود!
پلیس دوبی مهجز به عینک گوگل می‌شود!
شاید پیش از این خبرهایی خوانده باشید، مبنی بر اینکه پلیس دوبی از خودروهای لوکسی مثل بوگاتی ویرون میلیون دلاری یا لامبورگینی اونتادور ۳۵۰ هزار دلاری به عنوان خودروهای پلیس استفاده می‌کند، اما قرار است به زودی پلیس دوبی مجهز به عینک گوگل هم بشود! به نقل از دیجیاتو یکی از کاربردهیای عینک، تشخیص هویت مظنون‌ها با استفاده از الگوریتم‌های تشخیص چهره و پایگاه‌های داده آنلاین است، دیگر لازم نیست برای این کار آنها از تبلت یا لپ‌تاپی استفاده کنند و دست‌هایشان مشغول شود! پلیس راهنمایی و رانندگی امارات پیش‌تر به عینک گوگل مجهز شده و از آن برای دستگیری خلافکاران ترافیکی استفاده می‌کند. البته منطق استفاده از این وسایل گران در شرایطی که رکود جهانی و نرخ جرم و جنایت نسبتا پایین در دوبی، مشخص نیست و احتمالا می‌شود با وسایل ارزان‌تری هم همان کارکرد را داشت. ولی خوب چه کسی بدش می‌آید که لامبورگینی براند و عینک گوگل به چشم بزند و شبیه سایبورگ‌ها بشود!

ظرفیت حافظه‌های اطلاعاتی جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۴۷ زتابایت می‌شود

ظرفیت حافظه‌های اطلاعاتی جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۴۷ زتابایت می‌شود
با رشد ۴۴ درصدی ظرفیت انواع حافظه‌های اطلاعاتی جهان بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ میلادی، رقم یاد شده در پایان دهه جاری به بیش از ۴۴۷ زِتابایت می‌رسد. مرکز HGST Taiwan مطالعه مشترکی را با شرکت چینی Vincent Chen انجام داد که نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد ظرفیت مجموع حافظه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات جهان در پایان سال ۲۰۱۳ میلادی به ۴.۴ زتابایت رسیده است. به گزارش رایورز، این کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که با رشد ۴۴ درصدی ظرفیت انواع حافظه‌های اطلاعاتی جهان بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ میلادی، رقم یاد شده در پایان دهه جاری به بیش از ۴۴۷ زِتابایت می‌رسد. این روزها بازار حافظه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات جهان در سه بخش مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد که هر یک از آنها مشتریان خود را دارند. بخش نخست مربوط به دستگاه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات و حافظه‌های داخلی می‌شود که بیشترین محبوبیت را دارند،‌ بخش بعدی سرورهای مشتری‌محور هستند که این حافظه‌ها را در اختیار کاربران می‌گذارند و بخش سوم نیز فضای پردازش ابری محسوب می‌شود که به طور عمده برای ذخیره کلان‌داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گزارش فایننشیال تایمز از تجارت الکترونیکی ایران
فایننشال تایمز طی گزارشی از رونق گرفتن تجارت الکترونیک در ایران به‌رغم تحریم‌ها و فعالیت ۱۵هزار سایت اینترنتی در این حوزه، محدودیت‌های نرم‌افزاری، فیلترینگ و سرعت پایین اینترنت را از جمله موانع توسعه این تجارت برشمرد. فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: هنگامی که برادران محمدی سایت خرده‌فروشی خود را در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی کردند، تنها ۲۰۰۰۰ دلار سرمایه داشتند و شرکتشان در آپارتمان کوچکی در تهران بود و تنها ۵ مهندس را کنار خود داشتند. امروز این شرکت حدود ۸۵ درصد بازار خرده‌فروشی اینترنتی ایران را تحت کنترل دارد و بخش تجارت الکترونیک ایران را در دست گرفته است که با وجود محدودیت‌های شدید داخلی و تحریم‌ها همچنان در حال پیشرفت است. این دو برادر حدود ۴۹ درصد از سهام این شرکت را در دست دارند و ارزش این شرکت نیز حدود ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. محمدی طی مصاحبه‌ای در دفتر مرکزی ۱۰طبقه خود در مرکز تهران می‌گوید: «بازار ایران به تجارت الکترونیک بسیار تشنه است و محکوم است که به‌شدت رشد کند. مهم نیست چه دولتی در رأس کار باشد و تحریم‌ها ادامه یابند یا نه». شرکت مزبور با وجود تغییرات سیاسی و اقتصادی، سالانه به‌طور متوسط ۲۰۰ درصد رشد داشته است. تحلیلگران فناوری رسانه معتقدند: ایران یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تجارت الکترونیک جهان است که هنوز رونق نیافته است. طبق ارقام غیررسمی این بخش در بهترین حالت خود، ۰٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می‌دهد که بسیار کمتر از کشورهای همسایه همچون ترکیه و امارات است، اما پتانسیل بسیار بالایی دارد.
این گزارش افزود: ایران جمعیت جوان و آگاه به تکنولوژی دارد. ۷۰ درصد مردم ایران زیر ۳۵ سال سن دارند. میزان ورود اینترنت و تلفن همراه به این کشور میان کشورهای خاورمیانه، جزو بالاترین رتبه‌هاست و ایران از نظر این دو تکنولوژی به‌ترتیب در رتبه‌های ۵۵ و ۱۲۶ قرار دارد. در سالهای اخیر سیستم پرداخت با کارت بانکی، اعتماد عموم ایرانی‌ها را به پرداخت‌های آن‌لاین افزایش داده است. یکی از کارآفرینان اقتصادی در ایران که نخواست نامش فاش شود، گفت: «جمعیت جوان ایران مانند سونامی هستند، که به اینترنت و تلفن‌های همراه هوشمند، به‌شدت شیفته می‌شوند». به گزارش خبرگزاری تسنیم، اما موانع بسیاری در مسیر تجارت الکترونیک ایران قرار دارند. تحریم‌ها بدان معناست که کارآفرین آن‌لاین برای دسترسی به نرم‌افزار تجارت الکترونیک، نمی‌تواند مجوز قانونی بگیرد. سیستم پی‌بال و دیگر سیستم‌های انتقال آن‌لاین پول، در دسترس نیستند. سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد و تبلیغات در رسانه‌های جمعی غیرممکن است. مقامات ایرانی نگرانند که برداشتن فیلتر اینترنت موجب نفوذ فرهنگ‌های فاسد غربی به ایران شود. مردم ایران همچنین با محدودیت‌های داخلی نیز مواجه هستند. سرعت اینترنت عمداً در حد پایینی نگه داشته شده و بسیاری از سایت‌ها همچون یوتیوب، فیس‌بوک و توییتر فیلتر هستند، هرچند برای عبور از این فیلتر، از نرم‌افزارهای غیرقانونی استفاده می‌شود. علاوه بر اینها موانع اداری نیز در مسیر اختصاص مجوز به خرده فروشان آن‌لاین وجود دارد و این بخش فاقد سرمایه گذاری خطرپذیر و برنامه‌های حمایتی از نوآوری‌های شرکت‌های تازه‌تأسیس در این زمینه است. بر اساس این گزارش در مسیر خرده فروشان آن‌لاین، چالش‌های فرهنگی نیز به چشم می‌خورند که شامل آموزش سرمایه گذاران است تا انتظار نداشته باشند در این زمینه به سودهای فوری برسند. دیگر چالش‌ها تغییر اولویت‌های مصرف کننده‌ای است که مدتهاست به بررسی اجناس و چانه‌زنی برای خرید آنها عادت کرده است. تلاش‌های دولت میانه‌روی حسن روحانی برای برداشتن فیلترهای اینترنتی تاکنون موفقیتی در پی نداشته است. اما اخیراً پیشرفت محسوسی در این زمینه رخ داده است. وزارت ارتباطات مجوزهای ۳G و ۴G را به اپراتورهای پیشروی ایران، همراه اول و ایرانسل واگذار کرده و این شرکت‌ها می‌توانند اینترنت پرسرعت را در اختیار کاربران خود قرار دهند. شرکت‌های خدمات اینترنتی نیز می‌توانند اینترنت با پهنای باند ۱۰ مگابیت بر ثانیه را به کاربران خانگی واگذار کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا