مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۱۰ خرداد

نرم افزار داعشی برای فرار از کنترل اینترنتی

images

براساس تحقیقی که مرکز مقابله با تروریسم آمریکا انجام داده، دو گروه تروریستی داعش و القاعده برنامه هایی را طراحی کرده اند که در آن به تکفیریها شیوه فرار از کنترل شدن در اینترنت را آموزش میدهد. به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف، این گروههای تروریستی و حامیان آنها از طریق اینترنت، فعالیتهای اعضای خارجی خود در جهان را مدیریت میکنند. آنان، شیوه امن عضو گیری از میان اعضای جدید را آموزش میدهند و در حال حاضر این شیوهها را به شکل خصوصی در اختیار اعضای فعال قرار میدهند.   این روزنامه کارکرد فناوری جدید داعش را محدود دانست اما از آنجایی که این فناوری گام نخست این گروههای تروریستی در مسیر ارتقای برنامه های سایبری است، باعث نگرانی دستگاههای اطلاعاتی کشورهای مختلف خواهد شد.

 

حمله سایبری به سایت کنگره آمریکا

3231156_330

به گزارش سایت آفتاب، هزاران سایت طرفدار آزادیهای شهروندی برای نشان دادن مخالفت خود با قانون نظارت بر حساب کاربری و فعالیت‌های اینترنتی شهروندان آمریکایی، به سایت رسمی کنگره این کشور نفوذ و دسترسی به آن را مختل کردند. مخالفان قانون جاسوسی از شهروندان آمریکایی با نفوذ به سایت رسمی کنگره این کشور، دسترسی به آن را مختل کردند. به گزارش هیل؛ هزاران سایت طرفدار آزادیهای شهروندی برای نشان دادن مخالفت خود با قانون نظارت بر حساب کاربری و فعالیتهای اینترنتی شهروندان آمریکایی، به سایت رسمی کنگره این کشور نفوذ و دسترسی به آن را مختل کردند.بیش از ۱۰ هزار سایت کدهای رمزگذاری شدهای را با آدرس IP سایت کنگره جایگزین کردند و به این شکل هر کاربری که صفحه کنگره را باز میکند به صفحه دیگری که سایت مخالفان قانون جاسوسی از شهروندان است، ارجاع داده میشود.گروه موسوم به “مبارزه برای آینده” بر روی سایت کنگره نوشتند: ما دسترسی به سایت شما را تا زمانیکه به جاسوسی از شهروندان ادامه میدهید، قطع میکنیم. هر روز بر تعداد سایتهای مخالف شما افزوده میشود و اگر به نظارتهای غیرقانونی علیه شهروندان خاتمه ندهید، تعداد بیشتری از سایتها علیه اقدامات شما متحد میشوند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، نمایندگان سنا در جلسه امروز لغو و یا تمدید قانون جاسوسی از شهروندان را بررسی میکنند. در صورتی که این طرح لغو شود، کار نهادهای نظارتی مانند آژانس امنیت ملی آمریکا نیز به پایان میرسد. این قانون برای لغو شدن به رای مثبت ۶۰ نماینده سنا نیاز دارد.

.

اینستاگرام، اکانت امام خمینی را حذف کرد

858768547582292765991855322

به گزارش خبرگزاری انتخاب، پرطرفدارترین حساب کاربری حضرت امام خمینی رحمه الله در فضای مجازی با بیش از ۱۰۰ هزار دنبال کننده در آستانه ۱۴ خرداد توسط اینستاگرام حذف شد. از دو سال پیش، صفحه ی امام خمینی در اینستاگرام (از مجموعه حسابهای KHAMENEI.IR در اینستاگرام) با نام کاربری emamkhomeini راه اندازی شد که به انتشار روزانه تصاویر دیده نشدهای از حضرت امام خمینی اقدام می کرد.اینستاگرام از طریق ایمیل اعلام کرده که این حساب را حذف و همه ی حدود پانصد عکس و نوشته و صدهزار دنبال کننده این حساب نیز، همگی به کلی پاک کرده است. مکاتبات صورت گرفته با اینستاگرام نیز نتوانست باعث جلوگیری از این اقدام تعجب آور و تامل برانگیز شود.مدیریت اینستاگرام در پاسخ به پیگیری های متعدد مدیران این صفحه تنها به ارسال متن تکراری و خودکاری که برای حذف صفحه های نامناسب به لحاظ محتوای خشونت آمیز و یا مستهجن و هم چنین صفحات تبلیغاتی ارسال می کند، بسنده کرده است.

 

موفقیت پژوهشگران ایرانی در ساخت فایروال بومی

 

Firewall

به گزارش خبرگزاری افتانا، فایروال بومی با قابلیت ۱۲۰گیگابیت بر ثانیه فیلترینگ و مانیتورینگ برای حفاظت زیرساخت‌های ارتباطی کشور از حملات سایبری توسط پژوهشگران آزمایشگاه تجهیزات شبکه دانشگاه شریف تولید شد.اگرچه مدلهای خارجی فایروال از نظر قیمت پایین تر از این دستگاه تولید داخل است اما باید توجه داشت که در بحث بومی سازی داخلی به امنیت اطلاعات توجه بیشتری شده و میتوان این دستگاه را در داخل کشور پشتیبانی کرد. فایروال بومی با ۱۲ پورت و ۱۰گیگابیت ظرفیت تقریباً دو برابر قیمت یک دستگاه خارجی است که با ۲پورت و ۱۰گیگابیت ظرفیت در حال ارائه خدمات است این ;بدین معناست که این دستگاه بومی ۶برابر نمونه خارجی کارایی دارد اما از نظر قیمت تنها ۲برابر قیمت نمونه خارجی است.

قزوین پایلوت شهر الکترونیک کشور می شود

dd

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر جلالی پدر علم و فناوری اطلاعات ایران گفت: قزوین به دلیل نزدیکی به پایتخت، ظرفیت های بسیار خوب دانشگاهی و قابلیت های صنعتی و گردشگری پایلوت تحقق شهر الکترونیک کشور می شود. شهر الکترونیک یکی از خاستگاههای مدیران شهری و شهروندان در عرضه کردن و مورد استفاده قرار دادن خدمات شهری است. متاسفانه همه دولت های گذشته هیچوقت شهر الکترونیک را محور توسعه قرار ندادند اما الان بعد از سالها به این نتیجه رسیدند که مهم است در حالی که چین ده ها سال قبل به آن رسیده یا کشوری مانند مالزی ۲۰ سال قبل و دبی ۱۵ سال قبل متوجه اهمیت شهر الکترونیک شده اند.وی اضافه کرد: ما همواره نگران تکنولوژی هستیم لذا فیلتر کردن و محدودیت را اهمیت می دهیم چون راهکارهایی که عموم جامعه از منافع ان استفاده کنند را نداشتیم هرچند امروز آرام آرام شرایط فراهم شده و پهنای باند نسبت به گذشته بیشتر شده اما هنوز ۱۰۰ برابر از کشورهای دیگر عقب هستیم ولی همین که توسعه آی تی را در برنامه ششم محور قرار داده اند ارزشمند است.

 

توزیع ۵ هزار میلیارد تومان «یارانه اینترنت» بین خانواده‌های کم‌ بضاعت

computerzamin2b

کمیسیون ارتباطات فدرال امریکا / FCC از نقشه ۱٫۷ میلیارد دلاری (۵۶۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومانی)خود برای عرضه اینترنت و تلفن یارانه‌‍ای بین خانواده‌های کم‌ بضاعت خبر داد. به گزارش نیویورک‌تایمز به نقل از تام ویلر رئیس این کمیسیون خبر داد بر اساس این طرح (lifeline) به مدت ۳۰ سال به خانواده‌هایی که قادر به پرداخت هزینه‌های اینترنت و تلفن خود نیستند، یارانه/سوبسید داده می‌شود تا بتوانند از خدماتی که از آن بهره‌مند نیستند، استفاده کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا