مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۱ ام آذر ماه

دفاع از خود دیجیتالی به کمک نرم‌افزار "دتکت"

دفاع از خود دیجیتالی به کمک نرم‌افزار “دتکت”

سازمان‌های مدافع حقوق مدنی و حقوق بشر نرم‌افزاری رایگان ساخته‌اند که می‌توان به کمک آن دریافت که آیا برنامه‌های جاسوسی و مراقبتی بر روی یک کامپیوتر سوار شده‌اند یا نه. این نرم‌افزار اما امنیت مطلق را تضمین نمی‌کند.“دتکت” (Detekt) نام یک نرم‌افزار است که گروهی از سازمان‌های مدافع حقوق مدنی و فعالان اینترنتی روز پنج‌شنبه (۲۰ نوامبر / ۲۹ آبان) ارائه کرده‌اند. “دتکت” در کامپیوتر به دنبال “رد نرم‌افزارهای شناخته شده‌ای می‌گردد که دولت‌ها برای کنترل و جاسوسی از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران در سراسر جهان به کار می‌گیرند”. سازمان عفو بین‌الملل به گزارش‌هایی درباره نرم‌افزار جاسوسی بحث‌برانگیز FinSpy اشاره می‌کند که وزارت کشور آلمان فدرال برای استفاده در اداره جنایی فدرال آلمان تهیه کرده است. سازنده این نرم‌افزار، شرکت بریتانیایی Gamma، در گذشته بارها مورد انتقاد قرار گرفته، چون FinSpy به دولت‌های استبدادی نیز فروخته شده است.

سرویس جدید اسنپ‌چت در خدمت تجارت پورن!
سرویس جدید اسنپ‌چت در خدمت تجارت پورن!

سرویس جدید Snapcash که به کاربران اسنپ‌چت امکان می‌دهد سریع و مستقیم به یکدیگر پول پرداخت کنند، آیا به ابزاری عالی برای چهره‌ها و شاغلان صنعت پورن فعال در اسنپ چت بدل نخواهد شد؟ شرکت‌های اینستاگرام متعلق به فیس‌بوک و لاین برای نمونه قوانین سفت و سختی برای انتشار عکس و ویدیوهای پورن در سرویس‌هایشان دارند، اما برای نمونه اسنپ‌چت  در این زمینه قانون محدود کننده خاصی ندارد و به همین دلیل هم فضای این اپ پیام رسان تصویری و ویدیویی به یکی از ایده‌ال‌ترین فضاها برای فعالان و شاغلان پورن بدل شده است.

 واتس‌اپ امنیت اطلاعات کاربرانش را بالا برد

 واتس‌اپ امنیت اطلاعات کاربرانش را بالا برد

اپلیکیشن واتس‌اپ به زودی پیام‌های کاربران را به صورت دو طرفه کدگذاری کرده و کلید اطلاعات ۶۰۰میلیون کاربر خود را از دسترس سرورهای خود خارج خواهد کرد تا عملا دستیابی به اطلاعات افراد غیرممکن شود. واتس‌اپ پیش‌تر کلید بسته‌های اطلاعاتی کدگذاری‌ شده را در سرورهای خود نگه‌داری می‌کرد. این کلید‌ها بسته مکالمات دو طرف را باز می‌کرد تا امکان انتقال پیام به مقصد فراهم شود اما حالا TextSecure با اعمال پروتکل کدگذاری جدیدش تنها این کلیدها را در داخل گوشی کاربران دخیره می‌کند و نه در سرورهای خود.

معرفی اپلیکیشن Super

«بیز استون»، موسس شبکه اجتماعی توییتر، دومین اپلیکیشن خود بعد از توییتر را به نام Super راه اندازی کرد. این اپلیکیشن تماما به شیر کردن ایده‌های کوچک با دوستان و افراد نزدیک است که البته این کار از راه‌هایی نامتعارف انجام می‌شود! در Super شما می‌توانید افکار کوچکی را روی عکس‌ها سوار کنید. هر ایده و فکری با یکی از کلمات پیش‌فرض اپلیکیشن مانند «The best» یا «I «m thinking» یا «Check out» شروع می‌شود و بقیه توسط کاربر نوشته می‌شود. «بیز استون» اعلام کرده که هدفش از این اپلیکیشن فقط سرگرمی و لذت بوده است که این هدف به وضوح در طراحی و شکل‌های پیش‌فرض آن دیده می‌شود.

ادامه دعوای دادگستری آمریکا و اپل بر سر رمزگذاری
ادامه دعوای دادگستری آمریکا و اپل بر سر رمزگذاری

معاون وزیر دادگستری آمریکا اپل را متهم کرده است که با اعمال سیستم جدید رمزگذاری، دست پلیس را برای تعقیب مجرمان خطرناک می‌بندد. اپل این اتهام را رد کرده است. در ادامه ابراز مخالفت‌های مقامات مختلف امنیتی ایالات متحده آمریکا با رمزگذاری بر روی گوشی‌های آی‌فون، فرد شماره-۲ مقام وزارت دادگستری این کشور نیز طی اظهار نظری گفت که از نظر او مقام‌های اپل با این کار به جنایت‌کاران خدمت می‌کنند. سیستم حفاظتی جدید اپل که حتی به مدیران این شرکت نیز امکان دسترسی به فایل‌های کاربران را نمی‌دهد، مورد انتقاد شدید جیمز کول معاون وزیر دادگستری ایالات متحده قرار گرفت.

کلاهبرداری اینترنتی از طریق رویدادهای فیس بوکی
کلاهبرداری اینترنتی از طریق رویدادهای فیس بوکی

رویدادهای بزرگ و کوچک اجتماعی یکی از سریعترین وآسانترین راههای فریب کاربران اینترنت برای کلاهبرداری از آنهاست. در عین حال، کاربران “فیس بوک” قربانیان اصلی این نوع حملات مبتنی بر مهندسی اجتماعی هستند. اخیراً تعداد این نوع خاص از حملات که توسط “کاربرنماهای  فیس بوکی” سازمان دهی میشوند، افزایش چشمگیری داشته است. شرکت پاندا سکیوریتی به تمامی کاربران شبکههای اجتماعی توصیه کرده که ابتدا قبل از مشارکت فعال در رویدادهای اینترنتی، حتماً از اصالت وجود آن رویداد اطمینان پیدا کنند و همچنین در مراحل بعدی از ارسال اطلاعات شخصی در صفحههای عمومی خودداری نمایند. توجه مهم این که تمامی کاربران اینترنت، صرف نظر از نوع سیستم عامل و مرورگر مورد استفاده خود در برابر این حملات آسیب پذیر میباشند، زیرا این تهدیدها صد در صد بر مبنای اینترنت عمل میکنند و مبتنی بر برنامه یا سیستم عامل خاصی نیستند.

کلاهبرداری اینترنتی از طریق رویدادهای فیس بوکی

تاثیرات استفاده از موبایل بر مهره‌های گردن

بنابر بر پژوهش جدید یک جراح آمریکایی از شهر نیویورک، استفاده از موبایل در کنار تاثیرات بد دیگری که به همراه دارد، بر روی مهره‌های گردن و ستون فقرات انسان تاثیرات وخیمی می‌گذارد. دلیل هم ‌آن است که استفاده کنندگان سر خود را برای نگاه بر روی صفحه موبایل پایین می‌آورند. همین امر باعث می‌شود که فشار بر روی مهره‌های گردن افزایش یابد. این تحقیق جدید در نشریه علمی Surgical Technology International به انتشار رسیده است. نتایج این پژوهش هر چه بیشتر سر فرد به هنگام استفاده از موبایل به طرف جلو متمایل باشد، فشار بیشتری به مهره‌های گردن وارد می‌شود. در زمانی که سر به صورت قائم بر روی گردن قرار دارد، وزن گردن بین ۵ /۴ تا ۵ / ۵ کیلو است اما اگر سر ۱۵ درصد به سمت جلو حرکت کند، وزنش حتی بیشتر از دو برابر می‌شود. پژوهشگران به همین خاطر توصیه می‌کنند که افرادی که از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، بیشتر سعی کنند سر خود را راست نگه دارند. پیش از این‌، تحقیقی درباره میزان فشاری که استفاده از موبایل بر گردن دارد منتشر نشده بود.

گوگل مپ

تبدیل تلفن های عمومی به ایستگاه های اینترنتی

اوایل سال آینده در شهر نیویورک، تلفنهای عمومی به هات اسپاتهای وای فای تبدیل خواهند شد و اینترنت را در اقصی نقاط شهر در دسترس شهروندان قرار خواهند داد. این هات اسپاتها سه متر طول و سی سانتی متر عرض خواهند داشت. این طرح بخشی از پروژه «لینک آن وای سی» است. سرعت اینترنت این ایستگاهها بیست بار بیشتر از سرعت اینترنت منازل خواهد بود و در مجموع، ۲۵۰ دستگاه می‌توانند از خدمات این کیوسکها در شعاع ۴۵ متری استفاده کنند. این ایستگاهها هم‌چنین برای شارژ دستگاهها، دسترسی به خدمات شهری و خط امداد، نقشه‌های تعاملی و بالاخره برای تلفن به منزل به‌طور رایگان مورد استفاده قرار گیرند.

تنش سایبری چین و آمریکا بالا گرفت

تنش سایبری چین و آمریکا بالا گرفت

ایالات متحده روز گذشته ۵ افسر نظامی چین را به هک کردن سایت‌های چند شرکت خصوصی آمریکایی که در زمینه امور هسته‌ای، فلزات و انرژی خورشیدی فعالیت می‌کنند، متهم کرد. دولت آمریکا که بر طبق افشاگری‌های اسنودن خود بزرگترین شبکه جاسوسی سایبری در جهان را هدایت می‌کند، باز هم به تاکتیک فرار به جلو متوسل شده و چین را به سرقت اسرار تجاری شرکت‌های آمریکایی متهم کرده است. از جمله شرکت‌هایی که آمریکا مدعی خسارت دیدنشان است می‌توان به  Alcoa ، Allegheny Technologies ، United States Steel Corp و  Toshiba اشاره کرد. البته رقم این خسارت ادعایی افشا نشده است.

ربات 10 دلاری برای آموزش برنامه‌نویسی به کودکان

ربات ۱۰ دلاری برای آموزش برنامه‌نویسی به کودکان

محققان دانشگاه هاروارد توانسته‌اند رباتی ۱۰ دلاری بسازند که AERobot نام دارد و به بچه‌ها کمک می‌کند تا برنامه‌نویسی یاد گرفته و اطلاعاتی در مورد هوش مصنوعی کسب کنند.  این ربات برای استفاده در دبیرستان‌ها و یادگیری مهارت‌های مربوط به فناوری اطلاعات بسیار مناسب است. امید می‌رود که این ربات تعداد بیشتری از دانش آموزان مدارس را به علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات علاقه‌مند کند. برای استفاده از ربات مذکور، زبان برنامه نویسی موسوم به minibloqs ابداع شده که عمدتاً بر مبنای دریافت دستورات گرافیکی عمل می‌کند. لذا برای استفاده از آن باید از تصاویر و نه کدهای پیچیده بهره گرفت. تصاویر یاد شده بر روی یک نمایشگر آل ای دی که بر روی ربات نصب شده ظاهر می‌شوند.

گوگل مپ حالا اطلاعات بیشتری در خصوص مقصد و مسیر ارائه می دهد

گوگل مپ حالا اطلاعات بیشتری در خصوص مقصد و مسیر ارائه می دهد

اوایل ماه جاری میلادی نسخه اندروید گوگل مپ به روز رسانی متریال دیزاین را دریافت کرد. در کنار این تغییر ظاهر امکانات دیگری همچون رزرو میز در رستوران ها برای کاربران ساکن آمریکا نیز به آن اضافه شد. اما در نسخه ای که به تازگی عرضه شده، امکانات جدیدتری نیز گنجانده شده است. به این نسخه اطلاعاتی همچون ساعت، وضع آب و هوا و اطلاعات خاص دیگر در مورد مقصد مورد نظر اضافه شده. همچنین زمان دقیق رسیدن به مقصد نیز در این نسخه تازه محاسبه می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا