مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۱ام اسفند ماه

13930614000193_PhotoA

صرفه‌جویی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سالانه با شبکه ملی اطلاعات

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس،‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از بسترهای ایجاد و رشد فناوری جدید است و اغلب کشورها توسعه این بخش را به عنوان یک هدف اصلی در سیاستگذاری اقتصادی مورد توجه قرار داده اند و قصد دارند تا با پایه‌ریزی طرح‌ها و زیر ساخت های مورد نیاز،‌ اقتصاد خود را از سطح اقتصاد وابسته به منابع خاص، به اقتصاد مبتنی بر دانش ارتقاء‌ داده تا از این رهگذر بتوانند با تحولات این عرصه هماهنگ شده و از تاثیرات مثبت جانبی آن نیز بهره مند‌ شوند. اعظم صادق زاده کارشناس ارشد معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تاثیر اقتصادی توسعه شبکه های باند پهن، اظهار داشت: تجربیات جهانی حاکی از آن است که شدت اثر پذیری شاخص‌های کلان اقتصادی از توسعه باندپهن، نسبت به دیگر شاخص‌های توسعه بخش ارتباطات و فن آوری اطلاعات بیشتر است. براساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۱، افزایش یک درصد ضریب نفوذ باندپهن می تواند رشد اقتصادی را در کشورهای با درآمد پایین و متوسط ۱٫۳۸ درصد افزایش دهد که این عدد برای کشورهای با درآمد بالا اندکی کمتر و در حدود ۱٫۲۱ درصد است.

وی ادامه داد: برنامه های باند پهن ملی را می توان محرک خوبی برای ایجاد و رشد اشتغال مبتنی بر دانش دانست، یکی از اثرات قابل انتظار از استقرار این شبکه ها، افزایش اشتغال است؛ اشتغال مستقیم از طریق ساخت و ساز مرتبط با ایجاد شبکه‌های باندپهن، اشتغال غیرمستقیم بواسطه کسب و کارهای ایجاد شده در بستر شبکه از جمله این نتایج است.

 

 

xsims.jpg.pagespeed.ic.Rz_TwgblPW

 

سرقت کلیدهای رمزگذاری میلیون‌ها گوشی همراه آمریکا و انگلیس

دو سازمان جاسوسی برتر آمریکا و انگلیس با هک کردن یک شرکت هلندی سازنده سیم کارت، به کلیدهای رمزگذاری مورد استفاده در ارتباطات گوشی های همراه دست یافتند. به نقل از واشنگتن پست، با این کار آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت انگلیس موفق به استراق سمع از میلیون ها مشترک تلفن همراه در سراسر جهان شده اند. زیرا کلیدهای رمز سیم کارت‌های آنها را به راحتی هک کرده‌اند.اسناد مربوط به این رسوایی که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا به دست آمده، نشان می‌دهد که شرکت هلندی Gemalto هدف این حمله هکری بوده است. Gemalto بزرگترین شرکت تولیدکننده سیم کارت در جهان است.تمامی اپراتورهای مخابراتی بزرگ آمریکا از جمله مشتریان Gemalto هستند و این شرکت سالانه دو میلیارد سیم کارت تولید می کند. این سیم کارت ها حاوی تراشه هایی هستند که کوچکتر از بند انگشت بوده و برای ذخیره سازی فهرست تماس ها، پیام ها، شماره همراه کاربر و نگهداری کلید رمزگذاری مورد نیاز برای خصوصی نگهداشتن داده ها به کار می روند. اسناد افشا شده جزییات بیشتری را از این جاسوسی افشا نمی‌کند، اما بر طبق آنها این اقدام از سال ۲۰۱۰ به بعد در جریان بوده است.

 

 

dtyj

متخصصان امنیتی می‌گویند هکرهای ناشناس هنوز قادر به دسترسی به محتوای ایمیل‌های کارکنان وزارت خارجه آمریکا هستند

متخصصان امنیتی می‌گویند هکرهای ناشناس هنوز قادر به دسترسی به محتوای ایمیل‌های کارکنان وزارت خارجه آمریکا هستند. البته این دسترسی ظاهرا به بخش‌های غیرمحرمانه محدود مانده است.به نقل از بلومبرگ، تلاش برای بیرون راندن این هکرها از سیستم ایمیل وزارت خارجه امریکا علیرغم تلاش های فراوان هنوز ناکام مانده است. استفاده این هکرها از روش های متنوعی برای نفوذ، شناسایی آنها و اخراجشان از سیستم ایمیل مذکور را دشوار کرده است. نگرانی از این بابت در میان مقامات دولتی آمریکایی جدی است. زیرا آنها می توانند از این طریق برای دیگران به اسم وزارت خارجه آمریکا ایمیل های جعلی ارسال کنند، برخی ایمیل های حقیقی را پاک کنند و حتی در نهایت راهی برای سرقت اطلاعات محرمانه بیابند. برخی کارشناسان امنیتی روسیه را مسئول این حمله هکری دانسته اند. دولت آمریکا معتقد است توانایی های روسیه در زمینه خرابکاری سایبری به اندازه آمریکاست. روسیه در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است.

0,,17388466_303,00

 

سرقت اطلاعات اندرویدی‌ها با گوشی خاموش

موسسه امنیتی AVG از شناسایی بدافزار تازه‌ای خبر داده که ظاهرا گوشی‌های اندرویدی را خاموش می کند و در ادامه به سرقت اطلاعات ذخیره شده در آنها می پردازد.به نقل از کامپیوترورلد، این بدافزار برای تسهیل خرابکاری‌های خود بعد از فشردن دکمه خاموش کردن گوشی توسط کاربر یک انیمیشن قلابی که نشان دهنده خاموش شدن آن است را نمایش می دهد، اما در عمل گوشی روشن بوده و داده‌های آن در حال سرقت شدن است.

برقراری تماس، عکس برداری و اجرای برنامه ها و اقدامات مختلف بدون اطلاع کاربر از جمله توانایی های بدافزار یاد شده است. البته این بدافزار بر روی گوشی های روت شده آندرویدی توان تخریبی بیشتری دارد و لذا کاربرانی که گوشی های خود را روت نکرده باشند، در امان خواهند بود.

کارشناسان امنیتی هشدار می دهند که ممکن است این بدافزار خود را در برخی برنامه های ثالث مخفی کند و لذا کاربران باید در مورد نصب چنین برنامه هایی هوشیار باشند.

شیبسیب

 

 

سامسونگ هم خدمات پرداخت همراه ارائه می‌دهد

خرید شرکت لوپ پی توسط سامسونگ نشان می‌دهد که دومین تولیدکننده برتر گوشی‌های همراه در جهان هم به دنبال ارائه خدمات پرداخت همراه است. به نقل از سی ان بی سی، سامسونگ روز چهارشنبه از نهایی شدن این خرید خبر داد، هر چند از افشای جزییات آن خودداری کرده است. شرکت لوپ پی در ماساچوست آمریکا واقع است و اولین بار در دسامبر گذشته اخباری از احتمال خرید آن توسط سامسونگ مطرح شد.

خدمات پرداخت همراه اپل موسوم به اپل پی از تابستان گذشته راه اندازی شده و گوگل نیز مدتهاست چنین خماتی ارائه می دهد. سامسونگ برای جبران عقب ماندگی خود در این زمینه به ابتکار عمل خاصی متوسل شده و به جای اتکا به فناوری ان اف سی ، سیستم خاصی را با همکاری لوپ پی ابداع کرده که با کارتخوان های مغناطیسی فعلی سازگاری دارد و برای استفاده از آن نیازی به تغییر زیرساخت های فعلی نیست.

لوپ پی می گوید فناوری اختصاصی آن با ان اف سی هم سازگار است و نسبت به نمونه های رقیب انعطاف بیشتری دارد. سامسونگ امیدوار است همین مزیت رقابتی باعث پیروزی آن بر رقبای دیرینه شود.

 

 

شیبسشیب

ماریسا میر در اولین کنفرانس توسعه دهندگان یاهو، از علاقه شرکتش به اپلیکیشن ها می گوید

به نقل از بیزینس اینسایدر در چند سالی که گذشت اوضاع تجارت اینترنتی برای یاهو سودآوری زیادی نداشت، به همین خاطر بود که در روز پنچ شنبه، این شرکت آمادگی خود را برای همکاری با توسعه دهنگان مستقل اپلیکیشن ها اعلام کرد. این تصمیم در حالی گرفته شده که به نظر می رسد یاهو می خواهد «اپلیکیشن های موبایل» را در اولویت کاری خود قرار دهد.

شرکت مورد بحث به تازگی سیستمی برای توسعه اپ های موبایل معرفی نموده که توسعه دهندگان شخص ثالث را قادر می سازد از ابزار ها و سرویس های یاهو برای تولید اپلیکیشن های خود بهره گیرند.

Marissa Mayer، مدیر عامل یاهو در اولین کنفرانس توسعه دهندگان این کمپانی می گوید: «ما می خواهیم امکانات خود را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با یک میلیارد کاربر یاهو و Tumblr به تعامل بپردازید.»

از زمانی که میر در سال ۲۰۱۲ به مدیریت یاهو رسید، تلاش داشت تا دیدگاه های قدیمی این شرکت را تغییر دهد، او می دانست که بیشتر کاربران دیگر از مرورگر های کامپیوتر شخصی خود به اینترنت متصل نشده و از همین رو تلاش می کرد تا اولویت دستگاه های همراه را متذکر شده و این کمپانی را به سوی اهداف جدیدی هدایت کند.

وی تلاشش را با نو سازی اپلیکیشن هایی نظیر آب و هوا و Flickr آغاز کرد و سپس شروع به خرید سرویس های دیگر نمود. بزرگ ترین آنها Tumblr است که در سال ۲۰۱۳ با رقمی برابر با ۱.۱ میلیارد دلار توسط یاهو تصاحب شد. سپس نوبت به BrightRoll و Flurry رسید که در اصل پلتفرم هایی تبلیغاتی بودند، شرکت مذکور برای هر کدام نیز چند صد میلیون دلار پرداخت. سابق بر این کارمندانی که در این شرکت بر روی اپ های موبایل تمرکز داشتند به ۵۰ نفر می رسید که حال تعداد این نفرات به ۵۰۰ نفر افزایش یافته است.

همه ی این تلاش ها کم کم شروع به نتیجه دادن کردند. یاهو گزارش کرد که در سال ۲۰۱۴،‌ فعالیت های موبایلی آنها سودی ۱.۱ میلیارد دلاری برایش در پی داشته که می توان گفت ۹۵ درصد بیشتر از سال پیشتر است. حال کمپانی مورد بحث امیدوار است تا با کمک توسعه دهندگان مستقل که نتیجه ی کارشان قطعا بر محصولات یاهو هم تاثیر خواهد داشت، بتواند رشد بیشتری نیز در این زمینه به دست آورد.

مدیر موسسه تحقیقاتی Gartner به نام Van Baker می گوید: «یاهو باید به تعداد رو به رشد افرادی که از تلفن های همراه برای وب گردی استفاده می کنند توجه ویژه ای نماید. مدیران این شرکت باید توسعه دهندگان را از سرویس های خود بهره مند کرده و با آنها به تعاملی سالم بپردازند. از سوی دیگر نیز همین کار برای این شرکت سودآوری های عظیمی خواهد داشت و توسعه دهندگان نیز از سرویس تبلیغات یاهو استفاده خواهند نمود. به نظر من، یاهو به خود آمده و اندکی دیر دست به این اقدامات می زند اما به هر حال، دیر عمل کردن بهتر از هرگز عمل نکردن است.»

دیر عمل کردن بهتر از هرگز عمل نکردن است.

سرویسی که این شرکت در روز گذشته معرفی کرد، به دولوپر ها اجازه می دهد تا به صورت رایگان از سرویس های یاهو بهره گرفته و همچنان بتوانند Yahoo Search را در اپلیکیشن های خود مورد استفاده قرار دهند. از همه مهم تر اینکه توسعه دهندگان می تواند توسط سرویس های تبلیغاتی یاهو نظیر Gemini و BrightRoll به تبلیغات ویدئویی نیز بپردازند. این موضوع باعث می گردد تا توسعه دهندگان مستقل درآمد بیشتری از اپلیکیشن های خود داشته باشند و البته نباید فراموش کرد که در این میان نیز یاهو ۴۰ درصد درآمد آنها را به جیب خواهد زد.

ماریسا میر به توسعه دهندگان گفت: «ما می خواهیم اپلیکیشن های عالی شما را به اپ های عالی اما پولساز تبدیل کنیم. ما و شما با کمک هم تولیداتی بی نظیر خواهیم داشت، بیایید کمک کنیم تا در کنار یکدیگر، صنعت موبایل را به جلو برانیم.»

یکی از توسعه دهندگان به نام Chip Beck، که در این کنفرانس نیز حضور داشت می گوید که او بسیار مشتاق است تا از سیستم تبلیغات ویدئویی BrightRoll یا از سیستم تجزیه و تحلیل Flurry در اپلیکیشن های خود بهره گیرد: «من مشتاقم بدانم کارابرانم از چه دستگاه هایی استفاده می کنند و همین موضوع باعث می گردد تا من به دقت بدانم در آپدیت های بعدی خود چه مواردی را باید اضافه کنم، چه مواردی را ارتقا داده و چه چیزهایی را حذف کنم. BrightRoll به نوعی طراحی شده تا تبلیغات را برای کاربران به صورت خسته و ناراحت کننده نمایش نمی دهد و در اصل یک پلتفرم عالی برای کسب درآمد است.»

می توان گفت که Flurry در اصل مرکز توجهات را در کنفرانس دیروز به خود اختصاص داده بود. این اپلکیشن محور سیستم جدیدی است که یاهو در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد و در روز پنچ شنبه اعلام شد که حالا بیش از ۶۳۰.۰۰۰ اپلیکیشن و ۲۰۰.۰۰۰ توسعه دهنده از آن بهره می گیرند.

یکی از تحلیلگران ارشد موسسه ی eMarketer به نام Martin Utreras در این خصوص می گوید: «اهالی یاهو تلاش دارند تا با استفاده از مخاطبین موبایلی خود درآمدی عالی به دست آورند و سیستمی که به تازگی معرفی گشته، با استفاده از قابلیت جستجوی یاهو و همچنین Tumbler، به آن ها اجازه می دهد مخاطبین و کاربران تازه ای به جمع کاربران پیشین خود اضافه کنند.»

 

خودرو

 

همکاری جاسوسان آمریکایی و بریتانیایی جهت شنود از میلیون ها کاربر در سراسر جهان

بر اساس اسنادی که ادوارد اسنودن به تازگی منتشر کرده، مشخص گشته است که NSA و دفتر مرکزی ارتباطات دولت بریتانیا، با یکدیگر جهت نفوذ به مجموعه Gemalto همکاری داشته اند. اما نفوذ به یک شرکت خصوصی چرا باید تا این حد دارای اهمیت باشد که اسنودن را وادار کند، اطلاعات مربوط به آن را افشا نماید؟

بد نیست بدانید که شرکت Gemalto یکی از بزرگترین کمپانی های تولید کننده سیم کارت است که در سطح جهان، کاربران بسیاری از محصولات آن استفاده می نمایند.

در نتیجه، نفوذ به چنین شرکتی به سازمان های اطلاعاتی اجازه می دهد تا به ارتباطات خیل زیادی از کاربران دسترسی پیدا کنند و عملیات شنود خود را به راحتی هرچه تمام تر به انجام رسانند.

در اواسط سال ۲۰۱۰، تیم مشترکی با همکاری NSA و همتای بریتانیایی ایجاد شد. این تیم، که وظیفه بهره برداری جاسوسی از دستگاه های موبایل را بر عهده داشت، پس از مدتی اندک توانست به شبکه داخلی Gemalto نفوذ پیدا کند.

در مرحله بعد، جاسوسان آمریکایی و بریتانیایی، با استفاده از ابزار XkeyScore، که توسط NSA ساخته شده است، موفق شدند به محتوای ایمیل های کارمندان Gemalto دسترسی پیدا کنند. آنها امیدوار بودند که با خواندن ایمیل ها، بتوانند اطلاعاتی را به دست آوردند که در فرآیند شنود از کاربران، به کمکشان بیاید.

پس از مدتی جستجو در میان ایمیل های رد و بدل شده، جاسوسان سرانجام منبع طلا را پیدا کردند. آن ها دریافتند که با استفاده از KIS می توانند به راحتی هرچه تمام تر به محتوای تماس ها و پیامک های مشترکان Gemalto دسترسی پیدا کنند.

KIS در واقع یک شناساگر رمزنگاری شده است که بین سیم کارت شما و اپراتور سرویس دهنده، به اشتراک گذاشته می شود. جاسوسان با نفوذ به Gemalto توانستند به میلیون ها KIS دست پیدا کنند و از این طریق راه خود را برای شنود از تعداد بسیاری زیادی کاربر، هموار سازند.

با توجه به تعداد سیم کارت های Gemalto که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و تکنولوژی های پیشرفته NSA، پیش بینی می شود که حریم خصوصی کاربران بسیاری در این فرآیند نقض شده باشد. Gemalto هنوز در این رابطه اظهار نظری رسمی را منتشر نکرده است.

منبع: engadget

یبسیبسیب

 

 

بلومبرگ: خودروی اپل تا سال ۲۰۲۰ آماده می شود

ساخت یک ماشین، فرآیند بسیار پیچیده ای است. با این حال ظاهرا اپل تصمیم خود را گرفته و می خواهد با جدیت وارد این بازی شود.

بر همین اساس خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده است که به احتمال زیاد خودروی ساخته شده توسط اپل، در سال ۲۰۲۰ راه خود را به جاده ها پیدا خواهد کرد و جهت عرضه به بازار آماده خواهد شد.

بر اساس شنیده های بلومبرگ، اپل آغاز عملیات تحقیق و توسعه بر روی خودرو را از سال گذشته آغاز کرده است. تخمین زده می شود که مهندسان این شرکت به پنج تا شش سال زمان نیاز داشته باشند تا بتوانند تمام جزییات ساخت یک خودرو را درک نمایند.

در همین رابطه بد نیست اشاره کنیم که آیفون اصلی در حالی سال ۲۰۰۷ به بازار آمد، که برای اولین بار در سال ۲۰۰۴، صحبت ساخت آن در جلسات داخلی اپل مطرح شد.

در حال حاضر اطلاعات چندانی در رابطه با خودروی اپل در دسترس نیست. به احتمال زیاد اپل خودرویی الکتریکی را روانه بازار خواهد کرد. اما در کنار این موضوع، احتمال داده می شود که از تکنولوژی خودران نیز در این وسیله استفاده شود.

آیا تا ۵ سال دیگر اپل با آن قدرت کاریزماتیک عجیبش، می تواند خود را به عنوان یک تهدید برای دیگر شرکت های خودرو ساز مطرح نماید؟

منبع: theverge

 

dryj

 

ساخت اولین پوشیدنی خوردنی در ژاپن؛ موز هوشمند در راه است

 

ژاپن از سالیان دور بستری ایده آل بوده برای تکنولوژی های عجیب و غریب و گجت های نامتعارف. اکنون و همزمان با برگزاری ماراتن بزرگ توکیو، شرکت Dole، به عنوان بزرگترین عرضه کننده میوه و سبزیجات دنیا، قصد دارد اولین پوشیدنیِ خوردنی دنیا را عرضه نماید.

موز یکی از میوه هایی است که خوردن آن انرژی بسیاری را به ورزشکاران می بخشد و به آن ها کمک می کند تا با قدرت بیشتری فعالیت خود را ادامه دهند. بر همین اساس دفتر ژاپن شرکت Dole، ایده ساخت یک موز هوشمند را عملیاتی کرده است.

موز هوشمند ژاپنی ها در داخل خود از یک نمایشگر LED بهره می برد که ورزشکاران با استفاده از آن می توانند زمان باقی مانده از مسابقه و میزان ضربان قلب خود را مشاهده نمایند.

این موز حتی قادر است تا توییت هایی که شرکت کنندگان برای ورزشکار محبوبشان ارسال می کنند را نیز به نمایش در بیاورد، تا از این طریق فرد مسابقه دهنده، با روحیه بهتری به کار خود ادامه دهد.

یکی از مسئولین Dole در رابطه با این محصول به وال استریت ژورنال چنین گفته است: «ابتدا محتویات داخل یک موز خالی می شود، و سپس یک موز کوچکتر به همراه یک نمایشگر LED در داخل آن قرار می گیرد.»

بله درست خواندید، در داخل این موز هوشمند یک موز دیگر نیز قرار دارد. بر همین اساس بعد از پایان مسابقه، شما می توانید دستگاه پوشیدنی خود را باز کرده و لذت موز داخل آن را زیر دهانتان احساس کنید.

در مسابقه ماراتن توکیو، قرار است دو ورزشکار از این موز های هوشمند استفاده نمایند. این وسیله به نحوی طراحی شده که دور مچ کاربر بسته می شود و البته از طریق یک سیم، به دستگاهی مخصوص متصل می گردد. در ویدیو زیر می توانید بیشتر با این پوشیدنی خوردنی آشنا شوید.

منبع: theverge

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا