مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های یک شنبه ۴ آبان ۹۳

 

مهمترین اخبار فناوری رسانه های فضای مجازی، امروز یک شنبه ۴ آبان ۹۳ را در زیر مشاهده می کنید:

موازی‌کاری وزارت ورزش با شورای فضای مجازی

دبیر کمیته ملی فضای مجازی و جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: وزارت ورزش و جوانان تقاضای خود را برای عضویت در شورای عالی فضای مجازی ارایه کرده است.
به گزارش آی تی آنالیز محمدرضا رستمی‌افزود: با وجود آن که ۹۰ درصد کاربران فضای مجازی نوجوانان و جوانان هستند، وزارت ورزش و جوانان عضو شورای عالی فضای مجازی نیست و عضو هیچکدام از کمیسیون‌های عالی شورا هم نبود.

 

Communications connectivity

 

افشاگری آسانژ از نقش گوگل در وقایع سال ۸۸ ایران

به گزارش آی تی آنالیز بنیانگذار ویکی‌لیکس در یادداشتی که در هفته‌نامه «نیوزویک» به چاپ رسید به نقش گوگل در ناآرامی‌ها و اغتشاشات ایران اشاره کرد و گفت که گوگل کارهایی را می‌تواند انجام دهد که «سیا» قادر به انجام آن نیست.
«جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی‌لیکس که بسیاری از اسناد محرمانه دولت آمریکا را فاش کرد هم‌اکنون یادداشتی را در هفته‌نامه «نیوزویک» به چاپ رسانده است.
آسانژ در بخشی از این یادداشت به اقدامات گوگل در تحولات جهان اشاره کرد و نوشت، «جرد کوهن» که هم‌اکنون مدیر بخش ایده‌های گوگل است در سال ۲۰۱۰ از وزارت خارجه آمریکا به گوگل رفت. وی پیش از آن یکی از مشاوران ارشد «سوزان رایس» و «هیلاری کلینتون» وزرای خارجه سابق آمریکا آمریکا بود. او در آن زمان خود را کارشناس امور مربوط به «تروریسم، افراط‌گرایی، اثرات فناوری‌های ارتباطی قرن ۲۱ با سیاستمداری و همچنین ایران» معرفی کرده بود.
به گفته آسانژ دوستی صمیمی کوهن با گوگل در همان سال آغاز شد که با «اریک اشمیت» مدیرعامل گوگل در خصوص خرابه‌های پس از اشغال بغداد تحقیق انجام داد. فعالیت‌های وی در آنجا نهایتا به شکل‌گیری بخش «ایده‌های گوگل» منجر شد.
آسانژ ادامه داد، کوهن چند ماه قبل از آنکه با من دیدار کند، در صدد بود که سفری به مرز ایران در آذربایجان داشته باشد، تا با جامعه ایرانیانی که در نزدیکی مرز هستند بعنوان بخشی از پروژه‌ای کار کند که تحت عنوان «جوامع سرکوبگر» بود.

Google (fisheye)

همکاری امنیتی خرس و اژدها در حوزه سایبر

به گزارش مشرق، طی یک ماه آینده پیمان امنیت سایبری میان روسیه و چین امضا خواهد شد که در نوع خود، فصل جدیدی از همکاری‌های راهبردی میان دو ابرقدرت جهانی است.

به نوشته رسانه‌های روسی، این پیمان مهم قرار است در سفر قریب‌الوقوع پوتین به چین میان سران دو کشور امضا شود.

هرچند این خبر هنوز از سوی منابع رسمی دولت‌های چین و روسیه تایید نشده، اما رسانه‌های روسی همچون روزنامه کومرسانت و شبکه راشا تودی از نهایی شدن پیش‌نویس متن این قرارداد نیز خبر داده‌اند. 

توافق امنیت سایبری روسیه و آمریکا فقط در موضوع همکاری مقامات دو کشور در مواقع اضطراری بروز مخاطرات امنیتی بود اما در توافق با چین، حوزه‌های گسترده‌ای همچون همکاری در توسعه طرح‌های مشترک و اجرای عملیات‌های مشترک امنیت سایبری دیده شده است.

این در حالی است که چینی‌ها رسما از تاخیر آمریکا در پیشبرد مذاکرات امنیت سایبری میان دو کشور انتقاد کرده و معتقدند تداوم مذاکرات با آمریکا در این موضوع، بی‌فایده است.

 767617_152

سردار شریف: فیس‌بوک و توئیتر ابزار تولید وحشت است

به گزارش ایسنا، سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران با انتقاد از عملکرد رسانه‌ها در جمهوری اسلامی گفته است که «فیس‌بوک» و «توئیتر» را دشمنان برای تولید «وحشت» طراحی کرده‌اند.

وی همچنین با اشاره به موضوع اسیدپاشی‌های اخیر گفت که در این مسئاه «فردی نادان» به چنین اقدامی دست زده و «رسانه‌های بیگانه تلاش می کنند به افکار عمومی اینگونه وانمود کنند که این اقدامات نشات گرفته از تفکر بسیجی است.»

سردار-رمضان-شریف--

 

دعوت‌نامه برای سرویس جدید ایمیل گوگل؛ ٢٠٠ دلار!

زمانی که گوگل سرویس ایمیل جی‌میل خود را راه‌اندازی کرد، در ابتدا داشتن حساب کاربری در آن تنها با دریافت دعوت نامه از یکی از کاربران آن ممکن بود. اما مدتی بعد، این محدودیت برای استفاده از جی‌میل برداشته شد و همه کسانی که مایل به داشتن حساب کاربری جی‌میل بودند با مراجعه به گوگل می‌توانستند چنین حسابی را برای خود باز کنند.  زمانی که گوگل سرویس ایمیل جی‌میل خود را راه‌اندازی کرد، در ابتدا داشتن حساب کاربری در آن تنها با دریافت دعوت نامه از یکی از کاربران آن ممکن بود. اما مدتی بعد، این محدودیت برای استفاده از جی‌میل برداشته شد و همه کسانی که مایل به داشتن حساب کاربری جی‌میل بودند با مراجعه به گوگل می‌توانستند چنین حسابی را برای خود باز کنند.  چندی پیش گوگل از سرویس جدید ایمیل خود رونمایی کرده است که در واقع دارای ترکیبی از قابلیت‌های جی‌میل و سرویس گوگل ناو است و نام ان را هم Inbox گذاشته است. گوگل این اپلیکیشن را تنها در اختیار کاربرانی قرار می‌دهد که دعوت نامه استفاده از ان را داشته باشند. البته با ارسال یک ایمیل درخواست دعوت نامه به گوگل هم، هر کاربری پس از مدتی انتظار می‌تواند یک دعوت نامه استفاده از اینباکس را دریافت و اقدام به دانلود اپلیکیشن و استفاده از آن کند.  برخی کاربران فضای مجازی که امکان ارسال دعوت نامه به دیگران برای دریافت سرویس Inbox را دارند روی وب‌سایت eBay شروع به تبلیغات کرده و اعلام کرده‌اند آماده‌اند دعوت نامه اینباکس را در مقابل دریافت مقداری پول برای متقاضیان بفرستند! چند دلار؟ خوب اشتهای افراد متفاوت است! از ٨ دلار تا ٢٠٠ دلار مبالغی است که برای فروش دعوت نامه آگهی شده است.

inbox-600x300

 

حمله سایبری پیچیده علیه Outlook Web App

یک گروه هکر با استفاده از شیوه بسیار پیشرفته فیشینگ، برای چند سال به اپلیکشین Office 365 outlook حمله گسترده کردند تا بتوانند به اطلاعات شرکت‌های پیمانکار وابسته به صنایع دفاعی آمریکا و نیز دیگر کشورهای غربی دست یابند.

به گزارشPCWorld، محققینی که روی این حمله سایبری کار کرده‌اند، معتقدند این گروه از هکرها با استفاده از روش فیشینگ Spear-phishing به نام کاربری و رمز عبور کارمندان این شرکت‌ها دست پیدا کرده و از سال ۲۰۰۷ تا کنون حملات خود را انجام ‌داده‌اند.

این حمله که به «عملیات توفان سرباز» معروف است، با استفاده از اپلیکیشن Outlook Web App انجام شده که در واقع این اپلیکیشن سیستم ایمیل مایکروسافت است و به کاربران اجازه می‌دهد بدون نصب و استفاده از Microsoft Outlook بتوانند بتوانند از طریق مرورگر اینترنت‌شان ایمیل‌های خود را دریافت کرده یا ارسال کنند.

هکرهای عملیات توفان سرباز در تمام سال‌های گذشته از تکنیک‌های مختلفی برای حملات خود استفاده می کردند تا به سیستم قربانیان خود رخنه کنند. آنها با ارسال یک ایمیل مخرب و فایل پیوست در این ایمیل، به صورت پنهانی و تحت عنوان برنامه Sednit یا Sofacy در پشت سیستم کامپیوتر قربانی مستقر می‌شدند.

این گروه هکری با استفاده از تکنیک فیشینگ توانستند سیستم ایمیل Outlook Web App را که جزئی از سرویس Microsoft Office 365 است، هک کنند و برای انجام این حمله سایبری از دو نوع Domain سازی جعلی استفاده کردند؛ یکی با طراحی صفحاتی که وب سایت مورد نظر هکرها وابستگی محتوایی داشته باشد. به عنوان مثال هکرها وب‌سایتی جعلی تحت عنوان کنفرانس صنعتی پیش‌رو برای سازمان مورد نظر ایجاد می‌کردند تا کارمندان گمان کنند این سایت واقعا متعلق به سازمان خودشان است.

دیگری اینکه با ساختDomain جعلی بسیار شبیه به Outlook Web App کاربر را به اشتباه انداخته تا با سایت اصلی اشتباه گرفته و اطلاعات خود را در آن وارد کند.

با استفاده از این دو روش طراحی Domain، هکرها کار فیشینگ خود را آغاز کرده و با ارسال ایمیل‌های مخرب و لینک‌های ویروسی از طریق معروفت‌ترین مرورگرهای اینترنتی قربانیان خود را شکار می‌کردند.

نکته قابل توجه اینکه هکرها در این روش فیشینگ خود از نقطه ضعف‌های مرورگرهایی از جمله Internet Explorer، Fire Fox، Chrome یا Safari استفاده نمی‌کردند، بلکه نیاز داشتند تا قربانی فقط از Outlook Web App استفاده کند تا بتوانند لینک‌های آلوده را ایمیل کرده و از طریق همین مرورگرها به سیستم کاربران رخنه کنند.

وایبر جزء پنج برند برتر تجاری اسرائیل است

تب «وایبر» خیلی سریع بالا گرفته و اکثر کاربران تلفن‌های همراه هوشمند را با خود همراه کرده است؛ موجی که به دلیل رایگان و جذاب بودن این نرم‌افزار ایجاد شده و توانسته در مدت کوتاهی، بخش زیادی از ایرانیان را نیز به استفاده از این نرم‌افزار ترغیب کند.

به گزارش سیتنا به نقل از رجانیوز، اما واقعیت این برنامه کاربردی به ظاهر دوست داشتنی چیست؟ پاسخ به این سوال را باید از وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی شنید.

«نفتالی بنت» اخیرا در یک مصاحبه اعلام کرده است که «Viber» توانسته پاسخ مناسبی به جنبش تحریم کالاهای اسرائیلی در اروپا موسوم به  بایکوت اسرائیل در سراسر جهان باشد.

بر اساس خبری که نشریه «جروزالم پست» منتشر کرده، او با اعتراض به اظهارات برخی از مقامات اروپایی علیه جنایات اسرائیل و تلاش برای بایکوت اقتصادی این رژیم، تاکید کرده است: «به جای تحریم و بایکوت اسرائیل، بیایید خلاقیت را به مبارزه بگذاریم. وایبر بهترین پاسخ به بایکوت اسرائیل است.»

این مساله را باید در کنار این خبر تحلیل کرد که وایبر اکنون به یکی از پنج برند برتر تجاری تولید رژیم صهیونیستی تبدیل شده است و توانسته علاوه ایجاد یک شبکه اقتصادی قوی برای تل آویو، یک بانک اطلاعاتی قدرتمند جهانی نیز برای این رژیم فراهم کند.

این در حالی است که بر اساس یک بررسی که اخیرا انجام پذیرفته است، در میان نرم افزارهای ارتباطی، وایبر بیشترین سطح دسترسی به اطلاعات شخصی تلفن های شخصی را در اختیار داشته است.

جالب است بدانید که در همین راستا، ارتش مصر استفاده سربازان از نرم افزار «وایبر» را به علت سوء استفاده جاسوسی رژیم صهیونیستی از آن، ممنوع کرده است. مطبوعات مصر تأکید کردند ارتش این کشور استفاده سربازان از برنامه رایگان تماس‌های تلفنی (وایبر) را ممنوع کرده است؛ زیرا هدف این شرکت صهیونیستی از راه اندازی این نرم افزار رایگان سودآوری یا آگهی نیست، بلکه جاسوسی از کاربران است.

«عرب تایمز» به نقل از مطبوعات مصر نوشت: «سیاست این شرکت، جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات است ولی معمولا کاربران بدون اینکه جزئیات فرم درخواست عضویت را به دقت بخوانند، آن را تایید می‌کنند. این شرکت در فرم عضویت نوشته است نرم افزار وایبر فایل صوتی مفصلی از مکالمه هر تماسی از همه تلفن‌ها و شبکه‌ها بدست می‌آورد تا درک بهتری از عملکرد شبکه و جزئیات آن از نظر تعداد مکالمه‌های کاربران و مکان‌های تماس و زمان مکالمه‌ها و نوع شبکه استفاده شده، داشته باشد.»

این شرکت این اقدام را اینگونه توجیه کرده است که به دنبال اطلاع از هر مشکل فنی و بهبود خدمات یا دلایل امنیتی عمومی است؛ ولی این شرکت فایل مکالمه‌های ضبط شده را به مدت سی ماه نگه داشته و در اختیار منابع اطلاعاتی خاص قرار می‌دهد.

131850

زیان نیمی از انگلیسی‌ها به علت جرائم سایبری

به گزارش فارس به نقل از گاردین، نتیجه بررسی که با همکاری دو هزار کاربر وب در این کشور صورت گرفته نشان می‌دهد که ۵۱ درصد از مردم این کشور به گونه‌ای به علت کلاهبرداری‌های سایبری متضرر شده‌اند. از جمله این کلاهبرداری‌ها می‌توان به سرقت‌های مالی، سرقت اطلاعات هویتی، هک، سوءاستفاده های آنلاین و ویروسی کردن رایانه‌ها اشاره کرد.

جرائم سایبری برای انگلیسی‌ها بسیار هزینه بردار بوده، به گونه‌ای که در فاصله اول سپتامبر سال ۲۰۱۳ تا ۳۱ آگوست سال ۲۰۱۴ این نوع کلاهبرداری ها بیش از ۶۷۰ میلیون پوند هزینه به بارآورده است.

نیمی از افرادی که هدف این کلاهبرداری ها قرار گرفته‌اند بسیار یا به شدت از خساراتی که متحمل شده‌اند اظهار ناراحتی کرده‌اند و تنها ۱۴ درصد توانسته‌اند تا حدی خسارات وارده را جبران کنند. ۴۵ درصد هم گفته‌اند بعد از چنین وقایعی رفتار خود را در فضای مجازی تغییر داده‌اند تا بهتر بتوانند از خودشان محافظت کنند.

با توجه به تشدید این مشکل دولت انگلیس به دنبال ارائه یک برنامه با صرف هزینه ۸۶۰ میلیون پوندی است تا بتواند متخلفان سایبری را با شدت تمام مجازات کند.

13930706000535_PhotoA

فیبرنوری پاشنه آشیل نسل سوم ارتباطی شد

به گزارش ۹۰ict: محسن باقری با اشاره به این‌که شرکت ایرانیان نت در رابطه با استفاده از شبکه فیبر نوری در نمایشگاه تلکام با رایتل رایزنی‌هایی انجام داد، اظهار کرد: ایرانیان نت به شرکت رایتل اعلام کرده که فیبرهای نوری سطح تهران آماده بهره‌برداری است و این شرکت در صورت تمایل می تواند از این بسترها استفاده کند.

وی افزود: در هر صورت اپراتورهای تلفن همراه که می خواهند نسل‌های بالاتر ارتباطی مانند ۳G و ۴G را ارائه دهند در نهایت مجبور به استفاده از فیبر نوری می‌شوند.

او درباره عدم تمایل اپراتورها به بستن قرارداد با ایرانیان نت تا به حال خاطرنشان کرد: این عدم تمایل در درجه اول به عدم اطمینان نسبت به STABLE بودن فیبرهای نوری بازمی گردد.

مدیر عامل شرکت ایرانیان نت با اشاره به این‌که فرهنگ تشریک منابع در ایران جا نیفتاده است، تصریح کرد: شرکت‌های ایرانی حاضر نیستند از منابع سایر شرکت‌ها استفاده کرده و منافع خود را به منافع دیگران پیوند بزنند.

وی افزود:‌ این مساله‌ای است که در اروپا حل شده و جایی که اپراتوری فیبر داشته باشد هیچ اپراتور دیگری حق احداث فیبر ندارد و باید از امکانات موجود همه شرکت‌ها استفاده کنند.

SLA طلایی برای متقاضیان فیبر نوری در کشور

باقری در پاسخ به این سوال که چگونه شرکت ایرانیان نت به اپراتورها اطمینان خواهد داد که خدمات فیبر نوری این شرکت پایدار خواهد بود گفت: این شرکت با شرکت‌های طرف قرارداد خود قرارداد SLA امضا می کند.

مدیر عامل اپراتور چهارم افزود: قرارداد SLA سه سطح طلا، نقره و برنز دارد که با امضای سطح طلای این نوع قرارداد عدم قطع فیبرهای نوری به ۹۹ درصد خواهد رسید.

وی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به ایجاد زمینه‌های ارائه خدمات TV ON DEMAND از طریق شرکت ایرانیان نت امکان پذیر است، گفت: ایجاد شبکه تلویزیون اینترنتی به مشترکان این امکان را می‌دهد که فیلم‌های مورد نظر را به صورت غیر زنده از روی شبکه اینترنتی بردارند.

او اظهار کرد: در این زمینه لازم است شرکت‌هایی که می خواهند خدمات TV ON DEMAND را ارائه دهند با صدا و سیما تعامل داشته باشند و از این سازمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای لازم را دریافت کنند.

باقری افزود: همچنین بحث‌های مربوط به رعایت حق کپی رایت و مسائل فرهنگی نیز مربوط به شرکتی می شود که ارائه دهنده این سرویس خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که اپراتور چهارم تنها ایجاد کننده شبکه دسترسی به TV ON DEMAND است اظهار کرد: مسائل جانبی آن به ارائه این سرویس به شرکت ارائه دهنده مربوط می شود.

او درباره استقبال شرکت‌ها برای راه اندازی سرویس تصریح کرد: راه دیگری به غیر از استفاده از این سرویس در کشور وجود ندارد زیرا مشترکان هستند که سرویس مورد نظر خود را انتخاب می کنند و شبکه تلویزیون اینترنتی نیز شبکه‌ای است که مخاطبان به آن احتیاج دارند.

کابل تمام فیبرهای نوری داخلی است

مدیر عامل اپراتور چهارم همچنین درباره امکانات مورد نیاز برای ایجاد فیبرهای نوری در تمام مراکز استان‌ها طی ۱۰ سال آینده تصریح کرد: در حال حاضر ایران در سه واحد تهران، رفسنجان و یزد امکانات فیبرنوری داخلی را تولید می کند.

وی خاطرنشان کرد: تارهای فیبرهای نوری همگی از خارج از کشور وارد می شوند ولی این تارها در کارخانه های داخلی تبدیل به کابل‌ها خواهند شد اما برای بخش های ODF شرکت ایرانیان نت مجبور به استفاده از امکانات خارجی است.

باقری درباره تاثیر تحریم‌ها در وارد کردن امکانات مورد نیاز برای راه اندازی فیبرهای نوری گفت: با این که تحریم‌ها در راه اندازی این شبکه بی تاثیر نبوده است اما سدی را که نتوان از آن عبور کرد نیز به وجود نیاوردند.

c26978abecc5413ea8b14318fa7891be

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا