مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های یکم شهریور ماه

shutterstock_122784145

تلاش‌های گوگل برای ایمن کردن مرور اینترنتی کاربران

گوگل با افزودن یک سیستم هشدار به مرورگر خود، نرم‌افزارهای مخرب را که بدون اطلاع شما در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، بلاک کرده و موضوع را به شما اطلاع می‌دهد. به زودی و با فعال شدن این برنامه در مروگر کروم، هر زمانی که یک برنامه شخص ثالث تلاش کرد تا شما را به دانلود یک قطعه نرم‌افزاری تشویق کند، کروم دانلود برنامه را متوقف کرده و به شما موضوع را اطلاع می‌دهد و پذیرش بلاک کردن نرم‌افزار متوقف شده و یا ادامه دانلود آن به تصمیم شما بستگی خواهد داشت. بررسی سالانه‌ی کاربران انگلیسی توسط سازمان آوکام نشان می‌دهد، ظهور اینترنت باند ِ پهن در سال ۲۰۰۰ باعث ایجاد نسلی از کودکان بومی عصر دیجیتال شده است. این کودکان ِ هزاره‌ی جدید، چیزی در مورد دوران سیاه اینترنت دایل آپ نمی‌دانند و کوچک‌ترین آن‌ها حتی پیش از زبان باز کردن یاد می‌گیرند با تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها کار کنند.

گول این آنتی‌ویروس تقلبی را نخورید

یکی از روش‌های کسب درآمد سازندگان بدافزار، طراحی آنتی‌ویروس‌هایی تقلبی است که شما را برای خرید آن ترغیب می‌کنند. احتمالاً تا به حال به آنتی‌ویروس‌های تقلبی و بدافزارهایی که وعده پاک‌کردن سیستم شما را می‌دهند اما بعد از نصب، خود به مشکلی بزرگ تبدیل می‌شوند، برخورده‌اید. نام یکی از این برنامه‌های تقلبی آنتی‌ویروس، Defru است که اکنون با روش جدیدتری بازگشته است. بدافزار Defru از دسترسی کاربران به برخی سایت‌ها جلوگیری کرده و با نشان دادن پروسه اسکن دروغین، هشداری از وجود یک تهدید امنیتی ارائه می‌کند. این بدافزار از کاربران می‌خواهد که با خرید «نسخه پیشرفته»، کامپیوترهای خود را امن کنند.

فیس‌بوک: ای‌میل‌ها به‌ میزان چشم‌گیری امن‌تر شده‌اند

فیس‌بوک می‌گوید که با پیوستن مایکروسافت و یاهو به سرویس کدگذاری STARTTLS، اکنون ۹۵درصد از سرویس‌دهنده‌ها امنیت ای‌میل‌ها را به حد مطلوبی رسانده‌اند. تا ماه مه گذشته، این میزان زیر ۳۰درصد بود. دور نگه‌داشتن ای‌میل‌ها از چشم نامحرمان با استفاده از سیستم‌های کدگذاری (encryption) مساله‌ای است که پس از افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) و سایر سرویس‌های امنیتی توسط ادوارد اسنودن در دستور کار سرویس‌دهنده‌های پست الکترونیک قرار گرفت حال فیس‌بوک می‌گوید که به دلیل پیوستن سرویس‌دهنده‌های مطرحی چون مایکروسافت و یاهو به سیستم‌های رمزگذاری پیشرفته‌تر، ای‌میل‌هایی که این شبکه اجتماعی به کاربران خود می‌فرستد، به طور قابل توجهی امن‌تر شده است.

دولت‌ها همچنان از شهروندان خود جاسوسی می‌کنند

یک گزارش تازه از یک موسسه دیده‌بان اینترنت، مستقر در تورنتو به نام سیتی‌زن لب، تائید می‌کند که حملات جاسوسی دولت‌ها علیه شهروندان همچنان در اینترنت جریان دارد و ابزار کارایی این حملات هم در درجه اول ارتباطات غیر رمزگذاری شده اینترنت HTTP هستند. پس بهتراست تا جایی که می‌‎‌توانید از وب‌سایت‌ها و سرویس‌هایی که محتوای خود را رمزگذاری نمی‌کنند استفاده نکنید. بر اساس نتایج پژوهشی که آسوشیتدپرس از اطلاعات شغلی در ۲۰کشور و همچنین مصاحبه با متخصصان، مدیر عامل‌ها و تولیدکنندگان نرم‌افزار انجام داده است، با ظهور تکنولوژی‌های جدید شغل‌های بسیاری از دست خواهند رفت. نتایج تحقیق نشان داده است که تقریباً هیچ‌یک از شغل‌هایی که ظرف ۴سال گذشته ناپدید شده‌اند، جزو مشاغل معمولی یا کم-دستمزد نبوده‌اند، بلکه نرم‌افزارها جایگزین موقعیت‌های شغلی با حقوق بالا شده‌اند.

عدم «توازن جنسیتی» در جهان فناوری

اغلب برآوردها حاکی از آن است که در حال حاضر، مشارکت زنان در مشاغل مرتبط با تکنولوژی و امور کامپیوتری/ اینترنتی (در جوامع پیشرفته) کمتر از سی درصد است و هر چه به سطوح بالای مدیریت و رهبری در جهان تکنولوژی نزدیک شویم، به این واقعیت بیشتر پی می‌بریم که آن میدان، همچنان و هنوز نوعی «باشگاه پیر پسران» باقی مانده است این در حالی‌ست که واقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی جهان امروز، به‌ویژه در زمینه‌ نوآوری‌های تکنولوژی، تولید و کاربرد و بهره‌گیری از آن در سطح جامعه، نشانگر نیاز مبرم به حضور جدی و همه‌جانبه‌ی زنان و اقلیت‌های جنسیتی است تا بتواند به شکلی هر چه گسترده‌تر، بی‌تبعیض‌تر و نامحصورتر، هم دیدگاه‌های تمامی بخش‌های جامعه را بازتاب دهد، هم پاسخ‌گوی نیازهای آن باشد. اما در حالی که جهان فناوری و مشاغل وابسته به آن مملو از انواع پژوهش‌ها و گزارش‌هایی‌ست که اثبات می‌کند تنوع جنسیتی و فرهنگی و قومی در مدیریت شرکت‌های فناوری موجب پیشرفت و بهره‌وری بیشتر خواهد شد، سیاست‌های عملی موجود نشانگر کم‌توجهی به این واقعیت است و تغییرات لازم در این سیاست‌ها، به‌شدت کند و بطئی است.

۶۸ درصد برنامه های محبوب در Google Play دارای نقص SSL می باشند

شرکت امنیتی FireEye پس از تجزیه و تحلیل بیشترین برنامه های رایگان دانلود شده در Google Play نشان داد که نزدیک به ۶۸ درصد این برنامه ها دارای آسیب پذیری SSL هستند. نقص SSL می تواند منجربه حملات MITM شود که باعث به خطر افتادن اطلاعات کاربران اندرویدی یا حتی تغییر اطلاعات با اهداف خرابکارانه شود. این شرکت امنیتی اعلام داشت ۶۷۴ برنامه از ۱۰۰۰ برنامه ی رایگانی که بیشترین دانلود را در Google Play داشتند دارای آسیب پذیری SSL می باشند. در میان این برنامه ها نرم افزار Camera360 که بیش از ۲۵۰ میلیون بار توسط کاربران اندرویدی دانلود شده است هم دیده می شود که باعث می شود مهاجمان دسترسی تقریباٌ کاملی به اطلاعات کاربران پیدا کنند.

اینترنت در آسمان برای حذف رقبا
تهران-ایرنا-رقابت تنگاتنگ در آسمان موجب شده تا شرکت های هوایی برای جذب مسافر به دنبال ایده های جدید و جذاب باشند. لوفت هانزا، بزرگترین شرکت هواپیمایی آلمان، راهی پیدا کرده که هم تعداد زیادی مشتری جذب کند و هم به طور همزمان هزینه پرواز را کاهش می دهد.
اینترنت در آسمان برای حذف رقبا. شرکت هواپیمایی لوفت هانزای آلمان با شعار «بر فراز ابرها آنلاین باشید»، اینترنت پرسرعت با قابلیت «وای فای» را در اختیار مسافران خود قرار داده است.

سرقت اطلاعات ۲۵ هزار کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا
اطلاعات داخلی و داده‌های مربوط به ۲۵ هزار کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا در جریان یک حمله هکری به رایانه‌های یکی از پیمانکاران این سازمان به سرقت رفته است. نام این شرکت پیمانکار فاش نشده، اما پس از افشاگری ‌ای ادوارد اسنودن این اولین بار است که چنین رسوایی در مقیاس گسترده برای آژانس امنیت ملی آمریکا اتفاق می افتد. ممکن است در روزهای آینده مشخص شود تعداد قربانیان این حمله گسترده تر از رقم اولیه پیش بینی شده است.

وزیر ارتباطات: مشخص شدن سه نوع امواج بی‌ضرر کمی مضر
زیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از انعقاد قرارداد جدید راه‌اندازی سیستم فیلترینگ هوشمند در کشور و بررسی و مشخص شدن امواج و تشعشعات مضر و بی‌ضرر برای سلامتی افراد خبر داد. محمود واعظی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که در افکار عمومی مطرح شده است که برخی امواج مغناطیسی که در کشور وجود دارد برای سلامتی مضر است، اظهار کرد: به همین دلیل سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی با همکاری سازمان انرژی اتمی وظیفه‌ بررسی انواع تشعشعات را با استفاده از دستگاه‌هایی که تجهیزات کامل برای سنجش این تشعشعات دارد شروع کرده بود. وی با اشاره به این‌که این بررسی‌ها در تهران و برخی از شهرهای دیگر به صورت میدانی در روزها و زمان‌های مختلف صورت گرفته بود، افزود: گروه کارشناسان این امواج و تشعشعات را بسته‌بندی و بررسی کردند و سه نوع امواج بی‌ضرر کمی مضر که قابل پیشگیری است و امواج مضر برای سلامتی را مشخص کردند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در جلسه‌ای که متشکل از هفت دستگاه حکومتی کشور بود در حضور رییس جمهوری امواج مضر موجود در کشور بررسی شد و مورد بحث قرار گرفت، خاطر نشان کرد: در این جلسه وزیر بهداشت، رییس سازمان محیط زیست، وزیر دفاع و سایر دستگاه‌های ذیربط حضور داشتند. واعظی با تاکید بر این‌که فرستنده‌های مخابراتی هیچ‌گونه امواج مضری برای سلامتی مردم نداشته‌اند، تصریح کرد: بررسی انواع تشعشعات و میزان ضرر هر کدام کاری بود که از وزارت ارتباطات خواسته شده بود و این وزارتخانه در این رابطه گزارشی را تهیه کرده است که این گزارش پیگیری خواهد شد. وی افزود: البته تا زمانی که پیگیری‌های مرتبط با این گزارش و تشعشعات مضر به اتمام برسد دنبال آن هستیم که جلوی ضرر امواجی را که مضر تشخیص داده شده‌اند را بگیریم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این‌که مساله‌ی پیگیری امواج و تشعشعات مضر در کشور مساله‌ای است که با سلامتی مردم مرتبط است، گفت: به همین دلیل تمامی نهادهای امنیتی، وزارت اطلاعات و وزارت دفاع در تهیه این گزارش همکاری کردند، زیرا نیروی انسانی کشور مهم‌ترین سرمایه است.

نگرانی درباره گسترش شبکه اینترنت ناکارآمد/ ایجاد ۳ لیست از سایت‌ها
نگرانی درباره گسترش شبکه اینترنت ناکارآمد، گران و ناامن آمریکایی با بودجه بیت‌المال در کشور، تهیه ۳ لیست از سایت‌ها در شبکه ملی اطلاعات، تاکید بر تعریف مشخص برای شبکه ملی اطلاعات و ضرورت ایجاد CDNها و IXPها، از موضوعات مطرح‌شده در میزگرد «ضرورت و الزامات تحقق شبکه ملی اطلاعات» است.
 نگرانی درباره گسترش شبکه اینترنت ناکارآمد/ ایجاد ۳ لیست از سایت‌ها
با برگزاری میزگردی با موضوع «ضرورت و الزامات تحقق شبکه ملی اطلاعات» ابعاد اجرای طرح کلان ملی را مورد بررسی قرار داده است. در این میزگرد  که با حضور مهدی صرامی مدیرعامل مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی (فرا)، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، رسول جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی، چگونگی ایجاد این شبکه  مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. صرامی در ادامه توجه به این سه رکن را از لوازم «نهضت ملی تولید محتوای بومی» برشمرد و گفت: «شبکه ملی اطلاعات» مهمترین پیش نیاز «نهضت ملی تولید محتوا» است و تا زمانی که شبکه ملی اطلاعات با این ویژگی‌ها راه‌اندازی نشود، نهضت تولید محتوا در حد شعار باقی می‌ماند. اگر وزیر ارتباطات در شعار خود مبنی بر لزوم شکل گیری «نهضت تولید محتوا» صادق است باید بودجه سنگین بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومانی که در قانون بودجه ۹۳ برای تقویت شبکه داخلی در اختیار دارد را زیر نظر شورای عالی فضای مجازی و با برنامه ریزی دقیق مصرف کند. در غیر این‌صورت و با تاخیر مشاهده شده در اجرای این طرح پیشرفته ملی نگرانیم که وزارت ارتباطات شبکه اینترنت ناکارآمد، گران و ناامن امریکایی را با بودجه بیت المال مسلمین در کشور و تا اقصی نقاط روستاها گسترش دهد و با افزایش ضریب نفوذ اینترنت خارجی زمینه تهاجم فرهنگی دشمن و اتلاف منابع اقتصادی را فراهم آورد. در این‌صورت همنوا با برنامه دشمن خارجی در داخل  نیز از جیب ملت «نهضت تهاجم محتوایی به مردم و خانواده ها» شکل خواهد گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا