مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های فناوری شنبه ۲۵ مرداد

 

طراحی تراشه هایی با قابلیت حفاظت در برابر حملات مخرب

سازندگان تراشه قصد دارند تا سخت افزار را به اولین لایه دفاعی دربرابر نشت داده و سایر حملات ممکن بر روی تبلت ها و گوشی های هوشمند تبدیل کنند. یکی از مدعوین کنفرانس Hot Chips در کالیفرنیا اظهار داشت که آسیب پذیر بودن دستگاه های تلفن همراه به علت وجود اطلاعات شخصی، داده های بانکی، رمزهای عبور و تماس ها بدون داشتن رویه های حفاظتی در حال افزایش می باشد.  افشای اخیر اطلاعات NSA و حجم بالای نشت داده ها، به سازندگان سخت افزار یادآوری می کند که طراحی بهتر تراشه ها برای رایانه های شخصی، سرورها و تلفن های همراه می تواند امکان پیاده سازی حملات را به حداقل برساند.  اغلب حملاتی که امروزه به وقوع می پیوندد ناشی از مشکلات نرم افزارها است اما این امکان برای هکرها وجود دارد که صفحه کلید، صدا، سنسورها و حتی صفحه نمایش را برای ارسال داده ها به سرورهای جعلی قرنطینه کنند.

طراحی تراشه هایی با قابلیت حفاظت در برابر حملات مخرب

پرتاب ماهواره وضوح بالا به فضا با قابلیت رصد یک جوجه در زمین

یک ماهواره با هدف ثبت تصاویر وضوح بالا از زمین روز چهارشنبه (۲۲ مرداد) از یک پایگاه نظامی در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد. ماهواره Worldview-3 بر روی موشک اطلس پنج از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ راهی فضا شد. ماهواره Worldview-3 متعلق به شرکت DigitalGlobe در کلرادو بوده و توسط شرکت هوافضای Ball ساخته شده است. شرکتهای لاک‌هیدمارتین و ULA نیز در این پروژه ۵۰۰ میلیون دلاری شرکت داشته‌اند. به گفته سازندگان، ماهواره مذکور می‌تواند تصاویر اجسامی تا ۳۰ سانتیمتر را نیز ثبت کند. قوانین دولتی ثبت تصاویر تا ۲۵ سانتیمتر را آزاد گذاشته است.

روبات ها پیشگام حفاظت از دریاها

متخصصان شرکت “مور اینفورم سیستم – آگات” آن را به وزارت دفاع روسیه نشان دادند. این مجموعه شامل روبوت های رو آبی، زیر آبی و پرنده هستند. در روسیه سیستم روبوت ها برای دفاع دریاها طراحی شده است.    متخصصان شرکت “مور اینفورم سیستم – آگات” آن را به وزارت دفاع روسیه نشان دادند. این مجموعه شامل روبوت های رو آبی، زیر آبی و پرنده هستند. چنین گشت دریایی به گفته متخصصان امکانات کشتی ها و زیردریایی ها را افزایش می دهد و امکان نظارت بر مناطق بزرگتر را فراهم کرده و شناوری در شرایط دشوار را تأمین خواهد کرد.

download

سرعت کم اینترنت از کجا آب می‌خورد؟

هومن افشار (کارشناس حوزه فناوری اطلاعات) با بیان این مطلب که اینترنت در ایران به صورت انحصاری در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت ایران است، ادامه داد: یکی از دلایل مشکل‌ساز در این حوزه همین مساله است و این درحالی است که در سایر کشورها اینترنت در اختیار شرکت‌های خصوصی بوده و فضای رقابتی به وجود آمده در این زمینه بستر مناسبی را برای اینترنت به وجود آورده است.  یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات معتقد است: قطعی اینترنت و یا سرعت پایین آن دلایل متفاوتی از جمله متولیان ارائه دهنده اینترنت در کشور دارد.  هومن افشار در‌ گفت‌وگو با ایسنا درباره کیفیت اینترنت در کشور، اظهار کرد: دلایل امنیتی از جمله عوامل اصلی به شمار می‌روند، به عنوان مثال در برهه‌ای خاص به دلیل حملات سایبری، اینترنت توسط مقامات و مسوولان قطع یا سرعت آن کاهش داده می‌شود.  وی با بیان اینکه متولیان اینترنت در کشور نیز از دیگر دلایل اصلی مشکلات موجود در حوزه اینترنت به شمار می‌رود، بیان کرد: بیشترین درصد پولی که بابت اینترنت پرداخت می‌شود به شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و مخابرات تعلق دارد.  وی افزود: وظیفه شرکت زیرساخت ایران تامین پهنای باند اینترنت و شرکت مخابرات ایجاد لینک‌های درون و برون استانی است، همچنین این شرکت خدمات فنی و تجهیزاتی را در جهت ارائه اینترنت به کاربر اداری یا خانگی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد.

همه سازمان‌های جهان در کمین جاسوسان مخفی
حملات صورت گرفته از سوی این گروه به کمک ویروس‌های پیچیده صورت نمی‌گیرد و همین مسئله باعث شده است کارشناسان نتوانند ریشه اصلی این حملات را پیدا کنند. مرکز تولیدکننده ابزارهای امنیتی Kaspersky Lab هشدار داد یک کمپین جاسوسی سایبری که با نام‌های Energetic Bear و Crouching Yeti شناخته می‌شود، برخلاف باور عمومی همچنان فعال است و برای رسیدن به اهداف جاسوسی خود در کمین طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها در سراسر جهان نشسته است. فعالیت‌های این مرکز دست‌کم از سال ۲۰۱۰ شناسایی شده و تاکنون از ۲۸۰۰ سازمان در نقاط مختلف جهان جاسوسی کرده است که از جمله آنها می‌توان به مراکز صنعتی و ماشین‌سازی، کارخانه‌ها، مراکز داروسازی، مراکز ساخت‌وساز، مراکز آموزشی و مراکز IT اشاره کرد.
همه سازمان‌های جهان در کمین جاسوسان مخفی

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا