مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های فناوری سه شنبه ۲۸ مرداد

 

دنبال‌کننده‌های شما در توییتر می‌توانند «فیو»های شما را مانند ری‌توییت‌ها ببینند!

ش

در یک به‌روزرسانی عجیب که هنوز معلوم نیست آزمایشی و موقت باشد یا دائمی، «فیو»های شما یا همان favorite در تایم‌لاین دنبال‌کننده‌های شما نمایش داده می‌شود. درست مثل اینکه چیزی را ری‌توییت کرده باشید.

علاوه بر این اگر کسی را دنبال کنید، باز هم این امر در تایم‌لاین دنبال‌کننده نمایش داده می‌شود.

گویا توییتر آنقدر به دنبال کسی درآمد حاصل از نمایش آگهی است که به دنبال راه‌هایی برای جذاب کردن و افزایش توییت‌های کاربران است و اصلا به این مطلب فکر نکرده است که بسیاری از کاربران مایل نیستند که «فیو»هایشان را دیگران هم بدانند، این دسته از کاربران از «فیو» کردن بیشتر برای «بوک‌مارک» کردن توییت‌ها استفاده می‌کنند تا بعدا بتوانند دوباره آنها را مرور کنند.

 

تکنولوژی چگونه نیروهای هوایی را در ۳۰ سال آینده تغییر خواهد داد؟

یب

نیروی هوایی آمریکا به تازگی چشم انداز استراتژی های ۳۰ سال آینده خود را در قالب گزارشی منتشر کرده است. در آن مواردی در رابطه با آینده‌ی نیروی هوایی در ارتش آمریکا و تاثیر تکنولوژی در نوآوری های آتی در آنها نشان داده شده است. در برنامه جدید، نیروی هوایی استفاده از تکنولوژی های تازه را برای دهه های آینده هدف گذاری کرده است. پیشرفت در این حوزه بر روی استفاده از تکنولوژی در افزایش سرعت، انعطاف بیشتر و دقت بیشتر در حملات هوایی تمرکز کرده است.

در این گزارش آمده که: «پیش از این به هواپیما در جایگاه یک جنگ افزار مهم در جنگ توجه میشد و متعاقبا در آینده، تکنولوژی های تازه در نیروهای هوایی هستند که بازی را به نفع دولت ها تغییر می دهند.»

در این گزارش بر پنج فناوری مورد مهم و تاثیرگذار اشاره شده که احتمالا در تکنولوژی نیروهای هوایی ۳۰ سال آینده بسیار مهم خواهند بود.

سرعت به طور مشخص یکی از جذاب ترین موارد مدنظر نیروهای هوایی خواهد بود. فاکتوری که قدرت حمله و دفاع را در نبردها به شدت افزایش خواهد داد.

در این خصوص در گزارش آمده: «ما همواره به دنبال افزایش سرعت در عملکرد ابزارها خواهیم بود؛ چرا که این قابلیتی تاثیرگذار است.»

به سال ۲۰۱۳ باز می‌گردیم، زمانی که در آزمایشات، هواپیمای بوئینگ X-51A به سرعت ۵٫۱ ماخ رسید و ۲۳۰ مایل دریایی را تنها در شش دقیقه طی کرد. بدین ترتیب رکورد بیشترین مسافت طی شده با سرعت مافوق صوت شکسته شد.

در حال حاضر نیز نیروی هوایی آمریکا در حال کار بر روی تکنولوژی ای تحت عنوان boost-glide است که نوید از افزایش سرعت هواپیماها تا سال ۲۰۲۰ میدهد. تکنولوژی مربوطه امکان افزایش سرعت هواپیماها تا سرعت های مافوق صوت را در داخل جو به هواپیماها میدهد. چیزی که امکان افزایش سرعت تا ۸ ماخ (یعنی بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر در ساعت) را ممکن می کند.

به اعتقاد نیروی هوایی آمریکا نانوتکنولوژی می تواند به بهبود پرواز در جو و فضا کمک کند. در این رابطه در بخشی از گزارش اشاره شده که: «با دستکاری مواد مصرفی در لایه مولکولی امکان ساخت سازه هایی سبک تر و در عین حال بسیار مقاوم تر وجود خواهد داشت که در مواردی مثل افزایش سرعت تاثیر مثبت خواهد داشت.»

با سیستم های مینیاتوری، که با کمک نانوتکنولوژی ساخته می شوند، امکان مانورهای بهتر در حین عملیات فراهم می گردد و هواپیماها در نبردها عملکرد مفیدتری را از خود به نمایش می گذارند.

نیروی دریایی مدت هاست مشغول کار بر روی تکنولوژی سلاح لیزری است. سیستمی که از شش لیزر برای پوشش دهی و هدف گیری استفاده می کند. سال گذشته سیستم نصب شده بر روی یک ناو جنگی روی یک پهپاد نصب و آزمایش شد. به گزارش مجله National Defence با همگرایی لیزری، قدرت آتش پهپاد به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

مدتی از حضور پهپادها در آسمان ها می گذرد، اما نیروی هوایی آمریکا به دنبال پهپادهایی پیشرو با تکنولوژی های مجزا است.

بر اساس گزارش مذکور، نیروی هوایی آمریکا در حال کار بر روی گسترش تکنولوژی پهپادهاست. نیروی هوایی می خواهد از پهپادها برای حملات گروهی، سرکوب، یا نابودی اهداف استفاده کند.

به زبان ساده تر به جای استفاده صِرف از پهپادها برای تحت نظر گرفتن یک منطقه از آسمان یا حمله هوایی، هدف نیروی هوایی از کار بیشتر روی پهپادها، ایجاد نسل جدیدی از آنها برای استفاده در حملات هوایی است.

در بخشی از این گزارش آمده که: «در آینده سیستم هایی که قابلیت واکنش سریع بر اساس شرایط محیط و سنجش موقعیت داشته باشند جایگزین می شوند که به سیستم های خودکار شناخته خواهند شد.» به زبان ساده منظور استفاده از ربات ها است.

نیروی هوایی قصد استفاده از ربات های جنگنده را دارد که قابلیت تصمیم گیری داشته باشند. البته فراموش نکنید که این برنامه ۳۰ سال آینده است.

پیش از این Boston Dynamics نمونه هایی اولیه از این ربات ها را برای ارتش ساخته است. مانند ربات اطلس (که در تصویر مشخص است). اطلس در حال حاضر امکان دویدن و بالا رفتن از صخره را دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا