مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های فناوری دو شنبه ۲۷ مرداد

با ماهواره Worldview-3، دولت امریکا و گوگل چهره شما را از فضا می‌بینند

 

google-digital-eye-WorldViewتاکنون راهکارهای مختلفی پیشنهاد می‌ شد تا از کمند ابزارهای مختلف جاسوسی در امان باشید و یا از حریم خصوصی خود محافظت کنید؛ اما با ماهواره Worldview-3 دیگر این تدابیر جوابگو نیست و یک چشم تیزبین از بالا نظاره گر شما خواهد بود. این ماهواره چند روز پیش توسط گوگل در شهر کالیفرنیا و محل نیروی هوایی وندنبرگ (Vandenberg) بر روی یک راکت اطلس ۵ توسط شرکت لاک‌هد مارتین (Lockheed Martin) به فضا پرتاب شد.

ماهواره Worldview-3 توسط شرکت امریکایی دیجیتال گلوب (DigitalGlobe) توسعه داده شد که در زمینه تهیه تصاویر هوایی با رزلوشن بالا فعال است و اکثر نقشه‌ های آنلاین دولت امریکا و ناسا توسط این شرکت تهیه می‌ شود.

دو ماه پیش، دولت امریکا محدودیت‌ هایی را برای ثبت تصاویر هوایی با کیفیت از طریق ماهواره ها اعمال کرد، هر چند که این محدودیت شامل ماهواره‌ های نظامی نمی‌ شد، اما شرکت‌ هایی مثل دیجیتال گلوب اجازه نداشتند که عکس‌ هایی با کیفیت و رزلوشن پایین‌تر از ۵۰ سانتی‌متر مربع از سطح فضا بر پیکسل را ثبت کنند اما حال این محدودیت به نصف کاهش پیدا کرده و به ۲۵ سانتی‌متر مربع رسیده است.

جاسوس‌ها چطور مکالمات شما را می‌شنوند؟

sony_0

پژوهشگران دانشگاه استنفورد و گروه رافائل در اسرائیل اپلیکیشنی به نام ژیروفون طراحی کرده‌اند که با دریافت و آنالیز امواج داخل ژیروفون به جاسوس‌ها کمک می‌کند که به مکالمات افراد گوش کنند. برای این کار فقط کافی است یک میکروفون به موبایل شما متصل شود.

 
۵ اثر سوء فیس‌بوک در زندگی

686616_251

محققان دانشگاه شیلی در جدیدترین تحقیقات خود نشان می‌دهند که میزان طلاق و جدایی در افرادی که زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند به‌مراتب بیشتر از افرادی است که زندگی را بدون شبکه‌های اجتماعی تجربه می‌کنند.

محققان دانشگاه شیلی / ۵ دلیلی که فیس‌بوک بر رفتارهای انسانی اثر سوء می‌گذارد: ۱-کاهش انگیزه۲-تخریب روحیه و شادابی۳-گنگ شدن افراد۴-ایجاد حس عدم‌رضایت از زندگی۵-تنهاتر شدن افراد

تحقیقات دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد لایک کردن و نظر دادن افراد در شبکه‌ها و سایت‌های اینترنتی خیریه‌ها باعث می‌شود که هیجانات انسان دوستانه افراد در همان سایت‌ها تخلیه شود و دیگر افراد وقت و سرمایه خود را صرف فعالیت‌های خیریه نمی‌کنند.

تحقیقات دانشگاه اتریش نشان می‌دهند بعد از صرف زمان نسبتاً طولانی در شبکه‌های اجتماعی این حس به افراد غالب می‌شود که آنان هیچ عایدی نداشتند و فقط زمان خود را تلف کرده‌اند. احساس اتلاف وقت و بیهوده گذرانی در طولانی‌مدت باعث ایجاد افسردگی می‌شود.

تحقیقات اخیر حاکی از این هستند که خیره شدن افراد به صفحات شخصی خود در فیس‌بوک باعث ایجاد حس غرور کاذب در افراد شده و این خیره شدن طولانی‌مدت افراد به کُند شدن واکنش ذهنی افراد ختم می‌شود به‌طوری که مسائل ساده ریاضی که فقط ۵ دقیقه برای حل آنان کافی است برای این افراد ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد.

محققان دانشگاه اتریش به‌تازگی دریافتند که ارتباط با دوستان از طریق صفحه نمایش رایانه می‌تواند این حس را در افراد القا کند که از دوستان و بستگان خود دور افتاده‌اند و از طرف دیگر ممکن است با نظاره فعالیت دوستان و تصاویرشان در شبکه‌های اجتماعی دیگر افراد نیازی به دیدار فیزیکی با یکدیگر نداشته باشند که این امر به گوشه نشینی و تنهایی افراد در دنیای فیزیکی و واقعی منجر می‌شود.

ابزار جدید فیس بوک برای ردگیری عادات خرید کاربران

13921018000077_PhotoA

فیس بوک به احتمال زیاد نگرانی ها در زمینه نقض حریم شخصی کاربران را با عرضه ابزاری جدید به منظور بررسی عادات خرید افراد تشدید خواهد کرد.

این ابزار به منظور ردگیری عادات خرید کاربران در زمان استفاده از وسایل الکترونیک مختلف طراحی شده و به آگهی دهندگان امکان می دهد تا دریابند مشتریان اولین بار محصول مورد نظرشان را بر روی چه تبلت یا گوشی یا رایانه ای مشاهده کرده اند و سپس برای خرید آن از چه ابزار الکترونیکی استفاده کرده اند.

بنا بر اعلام فیس بوک از این پس بازاریاب‌ها می توانند علاوه بر مشاهده تعداد کلیک های صورت گرفته بر روی یک آگهی از طریق گوشی آیفون به این مساله هم پی ببرند که چند نفر خرید کالای موجود در آن اگهی را از طریق رایانه شخصی پی گیری کرده اند یا بالعکس.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا