مطالب قدیمی

مروری بر رسانه ها، ۶ مهر ۹۳

گزیده اخبار مهم فناوری در رسانه های فضای مجازی امروز ۶ شهریور ۹۳، را در زیر می خوانید:

 

*محمد حسن انتظاری، دبیر شورای عالی فضای مجازی از برنامه این شورا برای به کار گیری نرم افزارهای داخلی برای «کاربردهای مفید و استفاده خانواده‌ها» خبر داد و گفت: «یکی از این راه‌ها استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ خانواده هاست که به زودی برنامه اجرایی آن اعلام می‌شود.»

80992457-5418739

*به گزارش How-To Geek در گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید نیز می‌توانید به صورت مخفی وب گردی کنید. در گوگل کروم کافی است تا بخش «Incognito» را انتخاب کنید. در فایرفاکس باید یک پنجره «Private» باز کنید و در مرورگر دلفین ویژگی «Private Mode» را فعال می‌کنید.

www.

* به گزارش Theverge هر جایی که یک شبکه وای‌فای فعال حتی رمزگذاری شده وجود دارد مثل فروشگاه‌ها دستگاه موبایل با آدرس وای‌فای ثابت خود در تلاش یافتن شبکه وای‌فای و جفت شدن با آن است و شرکت‌های بازاریابی با همین آدرس ثابت جاهایی را که ما می‌رویم ردیابی کرده و پس از پردازش اطلاعات آن را به شرکت‌های تجاری می‌فروشند. این ادعا که یکی از قابلیت‌های مهم iOS 8 حفاظت از اطلاعات جغرافیایی کاربر و عدم امکان ردیابی او توسط شرکت‌های بازریابی است، با عرضه و کاربرد این نسخه، معلوم شده است که در واقعیت تغییر چندانی رخ نداده است و این ادعا واقعی نبوده است. ظاهرا هنگامی که گوشی در حالت خواب است، آدرس MAC ساختگی به روترهای وای فای ارائه می‌دهد و با همین راه حل ساده، ردیابی آن بوسیله بازاریاب‌ها غیرممکن می‌شود. البته شرکت بازاریابی Airtight Networks که موقعیت کاربران را به مشتریان تجاری خود می‌فروشد می‌گوید این قابلیت، قابل دور زدن است.

aireonalert_thumbnail

به گزارش تابناک بیش از ۱۱ درصد از کاربران وایبر که یک ژاپنی مالک آن است، ایرانی‌ها هستند بعد از آن تانگو با مالک اسراییلی و واتس‌آپ با مالک آمریکایی‌اش در ایران رواج بیشتری یافته‌اند.
جوانان ایرانی میگویند نسل ما که پیر بشه به جای دندون باید مچ دستش را شبا بذاره تو لیوان، امان از وایبر!

*به گزارش جهان نیوز با توجه به فیلترینگ فیسبوک در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، در حال حاضر فیلترینگ فیسبوک و امثالهم اقدام سیاسی نمی باشد، بلکه تلاش برای رفع فیلتر کردن آن تبدیل به اقدامی سیاسی شده است

facebookprivacy11

* به گزارش جهان نیوز در شرایطی که همچنان برخی اپراتورهای اینترنتی بخش خصوصی خود را ملزم به رعایت محدودیت ارائه حداکثر سرعت ۱۲۸kb میدانند اما گویا از ابتدا هم محدودیتی برای سرعت بیش از ۱۲۸K مطرح نبوده و این همه سال، اپراتورها به صحبت‌های وزیر سابق که خواسته بود بیش از این سرعت را ارائه نکند پایبند مانده‌اند!
*در سایت آی تی آنالیز آمده است: صفت «نظیر» در متن نامه قوه قضائیه به وزیر ارتباطات کار پیگیری قوه قضاییه را برای همیشه آسان و کار وزارت ارتباطات را مشکل میکند زیرا این نامه سوژه‌هایی که لازم است فیلتر شوند را تنها به واتس‌اپ، وایبر و… محدود نمی‌کند و همه کاربردهای نامشخص را نیز تا سی مهرماه درخواست می‌کند چرا سوء استفاده از اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی همانند وایبر بزرگنمایی میشود، ولی استفاده خوب میلیونها کاربر از آنها به حساب نمی آید؟ شاید به این خاطر که شاکیان و دلواپسان این کاربردها معمولاً خود شخصاً کاربر نبوده و نیستند و مصداق گسل دیجیتالی اند. برد اشاعه مطالب ناجور ناشی از سوءاستفاده معاندان از اپلیکیشن های همانند وایبر حتی اگر به قول نویسنده محترم نامه قوه قضائیه وسیع بوده باشد باز نسبت به گستردگی اشاره به آن از طریق انتشار نامه قوه قضاییه که در هر روزنامه، رسانه جمعی خبرگذاری و وبگاه اشاعه یافت بطور حتم کمتر گسترده بوده است چرا نخستین راه حلی که به ذهن شاکیان ابزاری همانند وایبر میرسد قطع ارتباط است؟ اگر شنود قانونی باشد وقتی که امکان شنود و تجهیزات دادهکاوی وجود دارند با قطع ارتباط، این تجهیزات مان را از کارکرد ذی قیمتشان ساقط میکنیم اما معنای قطع ارتباط در عین داشتن تجهیزات شنود و داده کاوی چیست؟ فیلترینگ فنی ناهوشمند، کجا و برای کدام نظام سودی داشته است که در ایران داشته باشد؟ در مقابل فیلترینگ فنی ناهوشمند، امکان استفاده از فیلترینگ قانونی وجود دارد، فیلترینگی بدون هیچ هزینه و یکسره دارای سود. منظور از فیلترینگ قانونی، مسدودسازی کاربردها از طریق وضع قوانین منع کاربری آنها است.

ebhaam

*به گزارش فارس علی کاظمی کارشناس فنی شورایعالی اطلاع‌رسانی: فیلترینگ هوشمند باید قادر به تشخیص بخشی از آدرس‌های اینترنتی باشد، به گونه‌ای که در برخورد با یک صفحه، به جای فیلتر کردن تمام آدرس، بخشی از آن را مسدود کند؛ برای مثال باید بتواند درباره سایت فیسبوک برخی صفحات را مسدود و باقی را باز بگذارد.از دیگر الزامات فیلترینگ هوشمند، تمایز قائل شدن در دسترسی‌ها است. به این معنی که بتوان برای افرادی سطح دسترسی بیشتر یا کمتری را تعریف کرد.با قابلیت درک معنایی، حساسیت روی کلمات خاص وجود ندارد؛ مطالب را می‌خواند و براساس محتوا مسدود سازی انجام می‌شود؛ برای مثال بتواند بین یک مطلب پزشکی که در آن از کلمات خاص استفاده شده و یک داستان که همان کلمات مشابه در آن به کار رفته، تبعیض قائل شود.در فیلترینگ هوشمند اگر شخصی بخواهد اطلاعات نظامی را از طریق عکس، متن، صدا و فیلم یا حتی به زبان‌های دیگر به خارج کشور ارسال کند، فایل‌های ارسالی از روش کنترل معنایی بررسی می‌شوند.

*به گزارش فارسdick costolo مدیرعامل توییتر در توییتی از تماس تلفنی موفق خود با وزیر امور خارجه ایران درباره رفع فیلتر توییتر خبر داده است.

1twitt

 

 

2twitt

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا