زمانی که یک بچه را در میان اسباب بازی هایی که تا به حال ندیده است رها کنید. خواهید دید که به سرعت با آن ها ارتباط برقرار کرده و آن ها را بلند می کند. این یک موضوع عادی است اما زمانی که بحثمان به ربات ها می کشد قضیه فرق خواهد کرد. در گذشته ربات ها بسیار ناتوان بودند و زمانی که دقیقا برای یک کار به خصوص ساخته می شدند تنها میتوانستند همان یک کار را انجام دهند. به عنوان مثال زمانی که یک ربات بلند کننده اجسام را میان انواع اسباب بازی (همانند آزمایشی که با بچه انجام داده اید) رها می کردید ، تفاوت بین این اجسام را نمی توانست تشخیص دهد و به اصطلاح گیج میشد. اما هم اکنون دانشمندان با استفاده از تکنولوژی یادگیری عیق توانسته اند این امکان را به وجود آورند.

Lerrel Pinto و Abhinav Gupta از دانشگاه arnegie Mellon پیتسبورگ توانسته اند رباتی با نام Baxter را به قابلیت قدرتمند یادگیری عمیق مجهز کنند و با این کار توانایی که بچه انسان در برقراری ارتباط و فهم و درک وسایل اطرافش داشت را به این ربات اهدا کرده اند.

Baxter یک ربات دو دست دار صنعتی و مدرن می باشد که برای انجام کارهای تکراری در کارخانه جات (مانند همان ربات هایی که ماشین ها را سرهم میکنند یا پیج ها را می بندند) طراحی شده است و هر کدام از دست هایش دارای دو انگشت استاندارد برای بلند کردن اجسام می باشند. این ربات همچنین مجهز به یک دوربین با رزولوشن بالا می باشد تا بتواند فاصله بین خود و اجسام روبه رویش را تشخیص دهد. این دوربین نکته خاص دیگری نیز دارد؛ دوربین مورد نظر ما دارای سنسور کینکت مایکروسافت نیز می باشد که این خود باعث پیشرفت بسیار زیاد ربات در دیدن اطرافش شده است.

برای اموزش این ربات، سازندگان آن، ربات را به مدت ده ساعت در هر روز مقابل یک میز پر از وسایل رها کرده اند تا بتواند با استفاده از قابلیت ماشین لرنینگ یا یادگیری ماشین به توانایی بازی کردن و بلند کردند وسایل همچون بچه انسان دست پیدا کند. این فرآیند ۷۰۰ ساعت زمان برده است و این ربات ۱۵۰ وسیله و شیء مختلف را ۵۰ هزار بار بلند کرده تا به اوج توانایی خود رسیده است.

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published.