مطالب قدیمی

دیتا ماینینگ پیوند جهانی بین فساد و ثروت را افشا کرد

دانشمندان علوم اجتماعی، هیچ وقت متوجه نشدند که چرا در بعضی از کشور ها، فساد بیشتر از بقیه است. اما مطالعات جدید در خصوص ارتباط بین فساد و ثروت به کمک دانشمندان آمده اند.

دیتا ماینینگ پیوند جهانی بین فساد و ثروت را افشا کرد
دیتا ماینینگ پیوند جهانی بین فساد و ثروت را افشا کرد

 

یک سوالی که مدت زیادیست دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاد دانان را گیج و مبهوت خود کرده است این است که چگونه فساد و فحشا در فرهنگ های مختلف رشد میکند و چرا در بعضی از کشور ها نسبت به بقیه متداول تر و رایج تر است. اما مشکل پیدا کردن ارتباط بین فساد و دیگر اندازه های اقتصادی یا فعالیت های اجتماعی همیشه وجود داشته است.

مایکل پاولز و لادیسلاو کیستوفک از دانشگاه چارلز در پراگ، جمهوری چکسلواکی، برای اولین بار ارتباط بین فساد را در کشور های مختلف و توسعه اقتصادی آنها را بررسی کرده اند.

داده هایی که آنها استفاده کرده اند، از Transparency International بدست آمده اند که یک سازمان مبارزاتی غیر انتفاعی می باشد و در کشورهای برلین، آلمان، و کشور هایی که فساد را، سوء استفاده از قدرت عمومی برای نفع خصوصی تعریف میکنند، فعالیت میکند. هر ساله این سازمان یک لیست بین المللی از کشورها بر اساس سطح فساد موجود در آنها منتشر میکند. برای ایجاد این لیست ها، از گرد هم آیی حداقل سه منبع اطلاعاتی استفاده شده است اما این لیست ها به طور مستقیم مقدار فساد را اندازه گیری نکرده اند و دلیل آن نیز مشکلات موجود در بدست آوردن اطلاعات بوده است.

در عوض، این لیست اطلاعات زیادی را در یک محدوده گسترده از منابع همچون بانک توسعه آفریقا و واحد هوشمند اقتصاد، نشان میدهد. نتایج موجود در این لیست، شاخص فساد کشور ها را در رنج بین صفر تا صد دسته بندی کرده است که صفر بیشترین فساد را نشان میدهد و ۱۰۰ کمترین آن را. در سال ۲۰۱۴ دانمارک در صدر کشور های بدون فساد در بین کشور های دیگر قرار گرفت در حالی که سومالی و کره شمالی رتبه های نخست را در بیشترین فساد موجود در کشورشان از آن خود کرده بودند.

پاولز و کریستوفک از این اطلاعات برای دسته بندی کشورهایی که خواص مشترکی را به اشتراک میگذارند استفاده کرده اند و نسل جدیدی از الگوریتم های دسته بندی را به کار برده اند. آنها میگویند که ۱۳۴ کشوری که آنها مطالعه کرده اند، به طور مرتبی در ۴ گروهی که به طور آشکارا با ثروت ملت هایشان در ارتباط هستند، بسته بندی شده اند.

روشی که این مراحل را ممکن ساخته است به عنوان روش دسته بندی ارتباطی متوسط شناخته میشود. این روش با این فرض آغاز میشود که هر کشوری یک دسته بندی را در خودش و همسایه نزدیکش در رتبه بندی ها نمایش می دهد. این زوج سپس تبدیل به یک دسته بندی جدید میشود و این دسته بندی جدید به عنوان یک موجودیت جدید به لیست اضافه میشود. این مراحل آنقدر تکرار میشوند تا یک دسته بندی منفرد از تمام کشور ها تولید شود.

از اینجا به بعد، این یک مطلب ساده برای رسم یک نمودار درختی میباشد که چگونگی ارتباط بین دسته ها را نشان میدهد. محققان انتها های این نمودار را برای تبدیل آن به یک دایره به یکدیگر متصل کرده اند (همانطور که در نمودار بالا نشان داده ایم). این نمودار سپس برای نمایش چگونگی دسته بندی گروه ها آسان و سر راست شده اند.

پاولز و کریستوفک میگویند که ارتباط بین فساد و ثروت بسیار آشکار و هویداست. این یک بررسی جذاب بوده است که همبستگی بین شاخص فساد و عملکرد اقتصادی را برای اولین بار نمایش داده است. این موضوع مهمی است زیرا دانشمندان علوم اجتماعی همیشه بر سر فهمیدن ارتباط بین فساد و ثروت کشمکش داشته اند.

اما محدودیت هایی نیز در این مطالعه وجود دارند. محققان این پروژه میگویند که پیدا کردن ارتباط ها چی آسانی است اما چیزی باعث ایجاد این ارتباط ها میشود به هیچ عنوان شفاف و هویدا نیست. آیا کشور ها فقیر هستند چون فساد در آنها وجود دارد یا فساد در آنها وجود دارد چون کشوری فقیر هستند؟

البته این مطالعه به هیچ عنوان چیزی درباره این سوال ها نمیگوید اما راه شروعی هستند برای جواب گویی به این گونه سوالات.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا