مطالب قدیمی

دانشمندان برای رقابت با هری پاتر، پنهان ساز اشکال ساختند

روچستر نیویورک (رویترز): مراقب باش هری پاتر! چون تو تنها جادوگر با ردای نامرئی نیستی…

دانشمندان و محققان دانشگاه روچستر، راه جدیدی را برای پنهان سازی اشیاء بزرگ از دید مستقیم، با استفاده از لنزهای ارزان و قابل دسترس پیدا کرده اند. این تکنولوژی به نظر میرسد از علم سری کتاب های هری پاتر استفاده کرده است. پنهان کردن فرآیندی است که طی آن یک شی از دید پنهان میشود زمانی که همه ی اشیاء اطراف آن دست نخورده باقی بماند.

جان هاول، استاد فیزیک در مدرسه شمال نیویورک، روز جمعه گفته است: بسیاری از مردم درگذشته به اشکال متفاوت بر روی پنهان کردن اشیاء از دید انسان کار کرده اند. البته دستگاهی که دانشمندان روچستر ساخته اند نیز به طور کامل فرآیند پنهان سازی را انجام نمیدهد و دستگاه پنهان ساز شباهت زیادی به دستگاهی دارد که متخصصان چشم از آن استفاده میکنند. طرز کار این دستگاه بدین صورت است که زمانی که یک شی در پشت لنز لایه بندی شده قرار میگیرد به نظر میرسد که ناپدید شده است. سازندگان این دستگاه میگویند که متودهای گذشته برای پنهان سازی اشیا بسیار پیچیده، گران قیمت و ناتوان در مخفی کردن اشیاء به صورت سه بعدی (زمانی که از زوایای مختلف به آن نگاه کنیم) بوده است.

جوزف چوی، دانشجوی کارشناسی ارشد میگوید: آنچه ما میدانیم این است که این اولین دستگاه پنهان ساز سه بعدی میباشد. ما در آزمایش ها توانستیم یک دست، یک صورت و یک خط کش را از نظر پنهان کنیم در حالی که در مقابل دستگاه تنها چیزی که مشاهده میکنید، فضای پشت شی میباشد. این امر یک کشف بی پایان است که راه خوبی برای کشف چیزهای بزرگتر پیش پای ما گذاشته است.

چوی گفته است: تصور من این است که میتوانیم با استفاده از این علم یک تریلر را در پشت یک مینی کامیون پنهان سازی کنیم به طوری که راننده بتواند به طور مستقیم پشت سر خود را ببیند. همچنین میتوان از آن در عمل جراحی، طراحی داخلی، هنر و ارتش نیز استفاده کرد.

هزینه ساخت این وسیله نیاز به دزدی از بانک را نیز ندارد! هاول و چوی گفته اند که کمی بیش تر از هزار دلار برای مواد و ساخت آن هزینه کرذه اند که میتوان هزینه های آن را نیز بیشتر از این کاهش داد. در حالی حق ثبت اختراع آنها در حال انتظار میباشد آنها توانستند دستور عمل ساخت یک روچستر را در خانه با هزینه کمتر از ۱۰۰ دلار نیز منتشر کنند.

همچنین یک ویدئوی یک دقیقه ای از این پروژه در یوبوب وجود دارد که پیشنهاد میکنیم آن را تماشا کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا