مطالب قدیمی

تحلیل ارتباطات داعش در توئیتر

به همگان ثابت شده است که داعش فعالیت رسانه ای تاثیر گذاری را در ماههای اخیر آغاز کرده است. ما به این نتیجه رسیدیم که بستر توئیتر به اصلی ترین مرکز تبلیغات داعش تبدیل شده است و تعداد پراکنده از فعالین داعش در توئیتر حساب دارند. بنابراین تصمیم گرفته شد که توسط نرم افزارهای Nodexl  و Gephi به تحلیل شبکه ها و گراف های ارتباطی حول حساب کاربری به نام @ISTimes2 پرداخته شده است. در این پروژه ابتدا توسط نرم افزار Nodexl که قابلیت خزش در توئیتر را دارد اطلاعات جمع آوری شده و سپس توسط Gephi گراف آن رسم شده است. در اینجا لازم به ذکر است که توئیتر هنگامیکه نرم افزاری قصد خزش در آن را داشته باشد با محدودیت زمانی مواجه کرده و اطلاعات را بسیار کند در اختیار قرار می دهد.

1Network-and-Communities

تصویر۱: در این تصویر نمای کاملی از تمامی ارتباطات که شامل سه بخشند را مشاهده می کنید. ارتباطات با رنگ بنفش کاربرانی اند که حول حساب کاربری @ISTimes2 در ارتباطند و در واقع با این حساب به طور مستقیم ارتباط داشته اند. رنگ نارنجی ارتباطات حول حساب کاربر دیگری از داعش با نام @ISL103 را نشان میدهد. نکته جالب اینجاست که این دو حساب یعنی بنفش و نارنجی ارتباط مستقیم باهم نداشته و تنها از طریق۶ کاربر دیگر باهم در ارتباطند. و در نهایت رنگ آبی که گره هایی را نشان میدهد که کم کم در حال ظاهر شدن حول حسابهای کاربریی با نام های @ShamiWitness, @NusantarWitness and @ShamBreaking3 در حال شکل گیری اند و درآینده آنها ارتباطات گسترده تری را تشکیل خواهند داد.

ISTimes2-Community1

 

تصویر۲: این تصویر ارتباطات حول کاربر  @ISTimes2 را نشان میدهد. اکثر این کاربران از طرفداران داعشند اما تعدادی روزنامه نگار و کاربر ضد داعش هم در این ارتباطات در نقش مخالف ظاهر شده اند.

ISL103-Community

 

تصویر ۳: ارتباطاتی که حول کاربر  @ISL103 تشکیل شده است.

Diffuse-Community

 

تصویر۴: این ارتباطات بیشتر در مخالفت با داعش تشکیل شده اند و حول کاربر  @ISTimes2 به جنگ رسانه ای علیه داعش می پردازند.

هر گروه از ارتباطات نشان داده شده بالا حول داعش بوده است. تعداد زیادی از ارتباطات در حمایت از داعش انجام شده است. اما کاربرانی نیز در این بین در حال جدل و بحث با این طرفداران بوده اند همانند کاربر @ShameSheep. تمامی این تجمعات ارتباطی که در تصاویر بالا نشان داده شد حول یک کاربر یعنی @ISTimes2 شکل گرفته اند. این امر نشان میدهد که داعش کنترل رسمی و متمرکزی بر روی ارتباطات هواداران و طرفداران خود در توئیتر ندارد بلکه با اعمال کنترل غیر مستقیم به وسیله انتشار گسترده پیام های تبلیغاتی و ویدئو می پردازد بنابراین گرچه افرادی در صدد بررسی ارتباطات داعش در شبکه های اجتماعی هستند، اما خود رهبر این گروه این کار را انجام نداده و کنترلی هم بر روی آن ندارد. این تجزیه و تحلیل همچنین نشان می دهد که اصل بنای ارتباطی داعش توسط حسابهای اساسی خود همانند @ShamiWitness در این تصاویر، شکل گرفته است. و بنابر تحقیقات ما بسیاری از افراد، خبرهای مربوط به داعش را بیشتر از این کانال ها به جای کانال های رسمی داعش دنبال کرده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا