مطالب قدیمی

بازی‌ های اکشن اول‌شخص، قویترین ابزارهای آموزش سیاست

678352_166

بازی‌های ویدیویی، یک رسانه‌ مهم سیاسی به شمار می‌روند، اما چندان مورد توجه متفکران علوم سیاسی قرار نگرفته‌اند. حتی در مطالعات جدید درباره اثرات سیاسی فرهنگ عامه و رسانه‌های نوظهور هم چندان به بازی‌های ویدیویی توجهی نشده است.
این بی‌توجهی را می‌توان یک اشتباه بزرگ در عرصه تحلیل‌های سیاسی دانست؛ این در حالی است که بازی‌های ویدیویی خصوصا بازی‌های با موضوع مبارزه‌های جنگی و مسلحانه، نقش اثرگذاری در سیاست بین‌الملل بر عهده دارند. برای توضیح این موضوع، ابتدا باید به تفاوت‌های بازی‌های ویدیویی با سایر رسانه‌ها پرداخت.

چهار بُعد اهمیت سیاسی بازی‌های ویدیویی جنگی عبارتند از:

اول این که کنشگران سیاسی از بازی‌های ویدیویی به عنوان یک ابزار ارتباطی راهبردی استفاده می‌کنند چون این بازی‌ها قابلیت این را دارند که به عنوان یک وسیله تفننی و تفریحی، به ابزار قدرت نرم تبدیل شوند.

دوم این که بازی‌های ویدیویی این قابلیت را دارند که رخدادهای اخیر و کنونی عالم واقع را به گونه‌ای شبیه‌سازی کنند که بتوان از آن برای ساخت یا بازسازی این رخدادها مطابق میل سازندگان، استفاده کرد.

سوم این که بازی‌های ویدیویی منازعات فرضی‌ای ایجاد می‌کنند که در آنها سناریوهای تهدید، کارآیی نیروی نظامی و مرزهای اخلاقی میدان جنگ مورد مداقه قرار می‌گیرد.

چهارم هم آن که بازی‌های ویدیویی در صورتی که برای زیر سوال بردن سیاست‌های دولت ها یا شرایط متعارف فعالیت‌های نظامی مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند اثرات تحریکی مهمی بر مخاطبان به جای بگذارند.

* بازی‌های ویدیویی، رسانه‌اند

بازی‌های ویدیویی به طور معمول در مطالعات سیاسی مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند، اما اگر با شاخص‌های تجاری که معیار کارآیی انواع مختلف رسانه‌ها هستند، به بازی‌های ویدیویی نگاه کنیم،‌ پی به اهمیت آنها می‌بریم.

 

مزیت مهم بازی‌های ویدیویی در عرصه ارتباطات راهبردی، هزینه نسبتا پایین آن است.

ارتش آمریکا را می‌توان پیشگام استفاده از بازی‌های ویدیویی در جهت اهداف راهبردی ارتباطات دانست. یکی از بازی‌هایی که توسط ارتش آمریکا طراحی و در سال ۲۰۰۲ عرضه شد، تاکنون بیش از ۴۰ بار به‌روز شده و بیش از ۱۳ میلیون نفر نیز آن را خریداری کرده‌اند.

محتوای این بازی، حمایت از ارتش آمریکا است و قویا تلاش دارد تا بازیگران را به این سمت سوق دهد که خود را همچون عضوی از ارتش آمریکا احساس کنند. بازیگران همچون سربازان واقعی ارتش آمریکا، آموزش‌های اولیه نظامی را به طور شبیه‌سازی‌شده در این بازی می‌گذرانند، با موسسات زیرمجموعه ارتش و تسلیحات آن آشنا می‌شوند و به ماموریت‌های جنگی چندنفره تحت عنوان سربازان آمریکایی اعزام می‌شوند. این بازی به بازیگران، ارزش‌ها، مقررات و فرهنگ حاکم بر ارتش آمریکا را می‌آموزد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا