دونالد ترامپ، میلیاردر جمهوری خواه که امروزه به خاطر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بسیار معروف شده است برنامه دارد تا با گران کردن آیفون های بعدی “امریکای بهتری” بسازد !

این جمهوری خواه دیوانه قول داده است که اپل را مجبور کند تا به جای چین، محصولاتش را در خاک آمریکا تولید کند و با این کار میخواهد به نوعی به نیروی کار ملی آمریکا کمک کند.

دونالد ترامپ در گفت و گوی روز سه شنبه و در دانشگاهی در ویرجینیا گفته است: “میخواهم اپل را مجبور کنم تا کامپیوتر های لعنتی و هر چیزی که میسازند را از این به بعد در کشور خودمان تولید کنند. تولید در کشورهای دیگر بس است!”

این جمهوری خواه متعصب با شعار های این چنینی میخواهد رای کسانی که خواهان شغل و کار هستند را جمع کرده و در انتخابات پیش رو با قدرت بیشتری وارد عمل شود. اپل که با ارزش ترین شرکت جهان می باشد با سرمایه ۵۳۴ میلیارد دلاری خود بسیار متکی به چین و کارگران چینی بوده و تولید محصولات خود را به دست آنها سپرده است (اما با این حال تنها یک نمونه از مک در خاک آمریکا تولید میشود) ولی به نظر شما هزینه تولید این گونه محصولات توسط اپل در داخل آمریکا چقدر تمام خواهد شد؟ هزینه تولید این محصولاتی که توسط ترامپ لعنتی ها نامبرده شده اند، با یک حساب سرانگشتی، اگر بخواهند در خود آمریکا تولید شوند، سر به فلک کشیده و تولید آنها را تغریبا غیر ممکن می سازد

برای آنکه موضوع را برای شما روشن تر سازیم بگذارید تنها دستمزد مونتاژ یک عدد آیفون را برای شما محاسبه کنیم: بر اساس تحقیقات نیویورک تایمز، غول مونتاژ چین (Foxconn ) برای مونتاژ آیفون به تنها یک کارگر خود دستمزد ۴۰۰ دلار در ماه را میدهد و این تازه بدون اضافه کاری می باشد. اما همین کار برای یک کارگر آمریکایی در خاک وایومینگ یا گرجستان که مینیموم دستمزد ۵٫۱۵ دلاری در هر ساعت دارند. ماهی ۸۲۴ دلار اب میخورد که تقریبا دو برابر هزینه ایست که برای کارگران چینی بیان کردیم. حالا تصور کنید که همان کارگر آمریکایی در خاک خودش و در کالیفرنیا که ساعتی ۹ دلار، زمینه ساعت کار در آنجا می باشد اقدام به مونتاژ اپل کند. این کارگر می بایست ماهی ۱۴۰۰ دلار یا بیشتر دریافت کند که چند برابر کارگر چینی در شرکت Foxconn می باشد.

حالا تصور کنید که اپل به اندازه کافی نیروی کار تربیت شده آمریکایی داشته باشد (که ندارد) و تصور کنید این کارگران برای حداقل دستمزد کار کنند (که نمیکنند)، بنابراین ادامه کار غیر ممکن خواهد شد.

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published.