مطالب قدیمی

اثرات کمبود خواب بر ظاهر انسان

 

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد کمبود خواب بر ویژگی‌های ظاهری چون چشم‌ها، دهان و پوست صورت تأثیر می‌گذارد و این ویژگی‌ها به عنوان نشانه‌ای از کم‌خوابیِ فرد، به دیگران علامت می‌دهند.

نتایج این تحقیق گویای آن است که در چهره افراد دارای کمبود خواب، چشم‌ها قرمزتر، دارای ورم بیشتر، پلک‌ها آویزان‌تر و انحنای زیر چشم‌ها تیره‌تر هستند. در این افراد، پوست صورت رنگ پریده‌تر است و چین‌ و چروک و خطوط بیشتری ملاحظه می‌گردد. همچنین، گوشه‌های دهان پژمرده‌تر هستند. این اشخاص، در مقایسه با افراد دارای خواب متعادل، غمگین‌تر به نظر می‌رسند، که البته غمگین بودن با خسته به نظر رسیدن مرتبط است.

به گفته «تینا ساندِلین»، کارشناس ارشد، نویسنده معتبر و پژوهشگر دکتری در گروه روانشناسی دانشگاه استکهلم در سوئد، «از آنجا که چهره افراد دارای اطلاعات بسیاری، برای عده‌ای که با شخص در ارتباط‌ هستند می‌باشد، میزان خسته به نظر رسیدن فرد ممکن است بر چگونگی رابطه دیگران با او تأثیر بگذارد. این تأثیرات ممکن است به روابط فردی محدود نشوند و بر روابط رسمی مانند روابط با متخصصان بهداشت و سلامت نیز تأثیرگذار باشند.»

این پژوهش که در شماره سپتامبر نشریه «خواب» منتشر شده است، در موسسه «کارولین‌اسکای» استکهلم انجام شده است. از شرکت‌کنندگان در دو حالت عکس‌برداری شد: پس از ۸ ساعت خواب معمولی و پس از ۳۱ ساعت بی‌خوابی. عکس‌های هر دو حالت در ساعت ۱۴:۳۰ به لابراتوار برده شدند. ۴۰ نفر، ۲۰ تصویر از چهره افراد را، بر اساس ۱۰ علامت چهره‌ای، خستگی و غمگینی رتبه‌بندی کردند.

sleepdeprivation4

طبق گفته نویسندگان مقاله، برداشت افراد از چهره، شبکه مخصوصی از اعصاب را درگیر می‌کند که یکی از پیشرفته‌ترین فنون درک بصری در انسان‌ها است. چهره افراد می‌تواند بر قضاوت اشخاص از صفاتی چون قابلیت اعتماد، میزان خشونت و صلاحیت فرد تأثیرگذار باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا