مطالب قدیمی

آینده بیگ دیتا چیست؟

آینده بیگ دیتا چیست؟
آینده بیگ دیتا چیست؟

 

در سال ۲۰۱۴ گارتنر آنالیز تجویزی یا prescriptive analytics را در نوک قله ی چرخه ی معروف گارتنر به نام Hype Cycle of Emerging Technologies قرار داد. به گفته گارتنر ۵ تا ۱۰ سال دیگر زمان نیاز است تا prescriptive analytics در سراسر جهان به یک موضوع شایع و مشترک تبدیل شود.

prescriptive analytics چیست؟ prescriptive analytics میتواند به عنوان آینده بیگ دیتا مد نظر گرفته شود.

اگر شما آنالیز توصیفی یا (descriptive analytics) را به عنوان پایه و اساس هوش تجاری میبینید، بنابراین ما نیز آنالیز تجویزی را به عنوان پایه و اساس بیگ دیتا بیان میکنیم. بنابراین میتوانیم با این اوصاف بگوییم که آنالیز تجویزی همان آینده بیگ دیتا میباشد.

برای روشن تر شدن موضوع اجازه دهید ابتدا آنالیز توصیفی را برای شما تشریح کنیم: آنالیز توصیفی به معنای نگاه به داده های تاریخی، از داده هایی که از یک دقیقه پیش تا یک سال پیش بوجود آمده اند گفته میشود. همچنین میتوان آن را با نگاه کردن به آینه عقب ماشین در هنگام رانندگی مقایسه کرد.

آنالیز اخباری/پیشگویی یا (Predictive analytics) نیز یکی دیگر از انواع آنالیز میباشد که به معنای استفاده از تمام داده ها برای پیشگویی درباره اینکه چه تصمیمی بگیریم یا کجا برویم است. این نوع آنالیز نوعی جهت یابی است که به شما میگوید چگونه رانندگی کنید و چه زمانی به مقصد خواهید رسید.

انالیز تجویزی (Prescriptive analytics) نیز، اگر بخواهیم از منظر رانندگی به آن نگاه کنیم میتوانیم بگوییم که نوعی رانندگی خودکار است که بهترین مسیر را بر اساس بی نهایت نقاط داده میداند و محاسبه میکند. جای تعجب نیست که ماشین های خودکار گوگل به طور گسترده ای از این نوع آنالیز استفاده میکنند.

آنالیز تجویزی از آخرین تکنولوژی ها، همانند machine learning و هوش مصنوعی، برای فهمیدن تاثیر تصمیم گیری های آینده برای گرفتن بهترین نتیجه ها با استفاده از سناریوهای مختلف استفاده میکند. با اسنفاده از آنالیز تجویزی میتوانیم فرصت های موجود در آینده را پیدا کنیم و خطرات موجود در این فرصت ها را کاهش دهیم. آنالیز تجویزی اساسا به سازمان ها، یک گوی پیش بینی ارائه میدهد!

آنالیز تجویزی بدون نیاز به دانشمندان بیگ دیتا و به تنهایی، در زمانی که به مرحله ای برسد که تصمیم گیران بتوانند از آن برای پیش بینی آینده استفاده کنند، بسیار قدرتمند عمل خواهد کرد و دستور عمل های بسیار مفیدی را برای بهبود آینده پیش بینی شده ایجاد خواهد کرد. البته با اینکه prescriptive analytics در مراحل ابتدایی خود قرار دارد اما ما هم اکنون نیز موارد استفاده شده از آن را در جاهای مختلف مشاهده میکنیم. همچنین چندین استارتاپ معروف بیگ دیتا نیز وجود دارند که مخصوصا بر روی این نوع از آنالیز تمرکز کرده اند. بهترین نمونه ای که میتوانیم به شما معرفی کنیم، استارتاپ بیگ دیتای Ayata میباشد. آنها از نرم افزار های انحصاری برای پیش بینی اینکه چه اتفاقی قرار است رخ دهد، چه زمانی قرار است رخ دهد و برای چه باید رخ دهد استفاده میکنند .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا