مطالب قدیمی

آیا NSA شبیه Stasi (سازمان جاسوسی آلمان غربی) است؟

ap_nsa-stasi_1_hero

پس از آنکه ادوارد اسنودن، هزاران سند را به فیلم سازانی داد تا از او و سازمان قبلی اش فیلم بسازند، اکثرا NSA را مطابق سازمان جاسوسیی که آلمان غربی در زمان حکومت خود برپا کرده بود یعنی استاسی، می دانند.

برخی معتقدند همانظور که استاسی نابود شد و نتوانست تهدیدی جدی برای افراد باشد، NSA نیز میتواند سرنوشتی مشابه داشته باشد، اما آیا واقعا مقایسه این دو سازمان درست است؟ به چند تفاوت زیر دقت کنید:

stasi سازمانی مخفی نبود، بسیاری از اهالی آلمان شرقی به طوری با او همکاری میکردند و خبرچینش بودند اما NSA مخفیست و همانند سایه عمل می کند.
استاسی ۲۶۰ هزار عضو داشت (یعنی ۱٫۶ درصد تعداد بزرگسالان آلمان شرقی که اگر با جمعیت الان آمریکا مقایسه شود، NSA باید ۵ میلیون کارمند داشته باشد!) این باعث شده بود افراد وسوسه شوند اطلاعات اطرافیان خود را برای دریافت پول به استاسی بدهند (دله دزدی)

استاسی به دلیل شرایط زمان مجبور بود اطلاعات را به صورت فیزیکی و در قفسه ها ذخیره کند که محدودیت داشت یعنی اطلاعات خاصی را میتوانست ذخیره داشته باشد اما NSA تمام عادت افراد را ذخیره دارد و با پر سرعت ترین یارانه ها در کسری از ثانیه میتواند به اظلاعات دسترسی داشته باشد، اما استاسی باید از کارتهای اطلاعات قدیمی و به صورت دستی سرچ می کرد.

و…

این اختلافات می تواند نشان دهد که این دو سازمان تفاوت هایی جدی دارند و نمی توان آنها را یک مدل دانست.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا