مطالب قدیمی

آکاشا – نسل جدید شبکه های اجتماعی

آکاشا ، نسل بعدی شبکه های اجتماعی که توسط Ethereum و InterPlanetary File System طراحی شده است در روز ۳ می (یعنی ۹ روز پیش) و در روز جهانی آزادی مطبوعات رونمایی شده است. آکاشا کلمه ای به زبان سانسکریت ([aːkaːʃə], आकाश) می باشد که به معنی اتر یا عنصر آسمانی می باشد و اشاره به عنصر های متافیزیکی دارد. هدف آکاشا این است که چالش ناپایداری اطلاعات آنلاین را مرتفع سازد. اطلاعات، وب سایت ها، اسناد، آرشیو ایمیل ها، ویدئو ها و غیره میتوانند به صورت هدفمند توسط شرکت هایی که کنترل اینترنت را در دست دارند، حذف و پاک شوند و یا حتی به راحتی سرورهای حاوی این اطلاعات به دلایلی همچون تعمیرات از دسترس خارج شوند.

در واقع اینترنت امروز توسط میلیارد ها کاربری که تنها از سرویس های معدودی شرکت تغذیه می کنند سنترالیزه و متمرکز شده است. اینترنت امروز همچنین به خاطر مدل توزیع سنترالیزه شده، بسیار شکننده می باشد. اگر یکی از سرورها با هر دلیل تکنیکی یا تجاری خاموش شود همه اطلاعات درون آن ناپدید میشود. همه ما زمانی که به صفحه ۴۰۴ برخورد می کنیم این تراژدی را درک کرده ایم.

همه ما اساسا در عصر اطلاعاتی گیر افتاده ایم که سانسور خودسرانه و فراموشی دیجیتالی به یکی از گرفتاری های روزمره تبدیل شده است. آرشیو اینترنت (وبسایت آرشیو) با ماشینی که میتواند اسنپ شاتی از صفحه اینترنت بگیرد میتواند اطلاعات از دست رفته را بازیابی کند اما گاهی اوقات زمان به ما فرصت نمیدهد تا بکاپی درست از صفحه مورد نظرمان بگیریم و شاید به خاطر مداخله های سریع دولت اطلاعات مهمی را از دست بدهیم.

این بسیار خوب است که سیستم پشتیبان گیری وجود داشته باشد که در داخل اینترنت اطلاعات را ذخیره سازد اما برای این منظور می بایست اینترنت به سمت سرورهای مرکزی غیر متمرکز و دارای زیرساخت های توزیع مستقل برود. البته مدلی محدود اما مفهومی از اینترنت غیر متمرکز به نام بیت تورنت وجود دارد که میتوان فایل ها را بدون دغدقه در آن ذخیره کرد اما مشکل این موضوع این است که این اطلاعات بر روی کامپیوتر کاربران ذخیره میشود و اطلاعات متمرکز و قابل استفاده در هر زمانی نمی باشد.

حال چه میشود اگر سروری برای پاک کردن اطلاعات از درون شبکه سنترالیزه شده اینترنت وجود نداشته باشد و اطلاعات بتوانند تا ابد قابل دسترس باشند؟ آکاشا برای پاسخ به همین سوال به وجود آمده است. تیم سازنده اکاشا توانسته اند به تکنولوژی اینترنت غیرمتمرکز و توزیع شده دست پیدا کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا