مرور رسانه های ۹ام خرداد ماه

 

فیس بوک لانه دائمی هکرها

1

به گزارش فیسبوک هکرها با ارسال یک هرزنامه از جانب یک حساب کاربری جعلی تحت عنوان بازیابی اکانت فیس بوک، به کاربران فیس بوک هشدار می‌دادند که حساب فیس بوک شما به عنوان یک حساب جعلی شناسایی شده و در صورت عدم رعایت موارد زیر از جانب شما، حساب شما مسدود خواهد شد.

 

بعد از کلیک کردن بر روی لینکی که در ایمیل جعلی قرار دارد، کاربران به صفحه‌ای هدایت می شوند که در آن ایمیل و رمزعبور کاربر خواسته شده است.

 

بعد از واردکردن اطلاعات شخصی حساب فیس بوک در این صفحه و کلیلک کردن کاربران بر روی آن، صفحه‌ای تحت عنوان صفحه پرداخت در مقابل کاربر باز می‌شود که در آن صفحه اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی کامل، اطلاعات کارت اعتباری به همراه جزئیات خواسته شده است.کاربران نیز با خیال اینکه این صفحه متعلق به بازیابی حساب کاربری فیس بوک است، اطلاعات خود را در اختیار هکرها قرار می‌داده‌اند.

البته محققان ادعا می کنند که این حمله تا به امروز قربانیان زیادی نداشته است و بیشتر کاربرانی که از این طریق آلوده شده اند به کشورهای آسیایی و آمریکا تعلق دارند.

یگان جدید امنیت سایبر هند

یگان جدیدی برای تبدیل هند به کانون متخصص امنیت سایبر دنیا و حل مشکلات این حوزه در این کشور ایجاد شد.

به گزارش سایبربان انجمن ملی نرم‌افزار و خدمات شرکت‌های هند (National Association of Software and Services Companies) و شورای امنیت داده در هند (Data Security Council of India) از ایجاد یگان جدیدی در انجمن مذکور خبر دادند. هدفش یگان جدید این است که هند را به کانون جهانی برای ارائه راه‌حل‌های امنیت سایبر، توسعه طرح‌های تحقیق و توسعه امنیت سایبر و تربیت نیروهای متخصص این حوزه تبدیل کند. اعضای این یگان جدید، متخصصین فناوری اطلاعات و اینترنت، متخصصین بانک‌ها و سازمان‌های مخابراتی و نمایندگان دولت هند و دانشگاه‌های این کشور هستند. رئیس موسسه فناوری اطلاعات هندوستان (NIIT)، راجندرا پاوار (Rajendra Pawar) ریاست این یگان را بر عهده خواهد داشت و جزئیات مربوط به فعالیت‌های آن را بیان خواهد کرد. وی گفت: «ایجاد امنیت در فضای سایبر به یک اولویت مهم برای دولت‌ها، مشاغل و شهروندان سراسر دنیا تبدیل ‌شده است. پیرو نظر نخست‌وزیر کشورمان برای تبدیل هند به کشور متخصص امنیت سایبر، ما این یگان جدید را ایجاد کردیم.»علاوه بر اینها، یگان مذکور وظیفه دارد تا سال ۲۰۲۵ سهم امنیت سایبر شرکت‌ها را از یک درصد به ده درصد برساند. همچنین رئیس انجمن ملی نرم‌افزار هند، موهان ردی (Mohan Reddy)، گفت: «این یگان جدید بر روی فضای امنیت سایبر هند مطالعه می‌کند و مشکلات آن را تشخیص و راه‌حل‌های آنها را بیان می‌کند. همچنین این یگان، فرصت‌های ورود شرکت‌های فناوری اطلاعات هند در فضای امنیت سایبر جهانی و جذب سهامداران دنیا برای پیشرفت فناوری‌های نوین را تشخیص می‌دهد تا هند از این سهامداران برای ایجاد فناوری‌های نوین استفاده کند.»

پیشرفت سایبر توسط راهبرد نظامی چین

چین راهبردهای نظامی خود را منتشر کرد که در این راهبرد قرار است پیشرفت نیروهای سایبری چین تسریع شود.

به گزارش سایبربان در راهبرد جدید نظامی چین، این کشور بر روی حفاظت از زیرساخت‌ها در برابر حملات سایبر، فهم بهتر تهدیدات هکرها و تعهد به همکاری‌های سایبری در سطح بین‌المللی تمرکز کرده است. در بخشی از این راهبرد آمده است:«فضای سایبر به‌عنوان یک رکن اقتصادی و پیشرفت اجتماعی و قلمرویی جدید در امنیت ملی است. همان‌گونه که رقابت‌های راهبردی در فضای سایبری شدیدتر شده است، کشورهای کمی هستند که نیروهای سایبری خود را تقویت کرده باشند.»
سخنگوی وزارت دفاع چین، گنگ یانشنگ (Geng Yansheng)، آمریکا را متهم به تسریع در مسابقه تسلیحاتی اینترنتی کرد. لذا چین هم بعد از انتشار راهبردهای جدید پنتاگون که بر روی ظرفیت‌های آفندی سایبری تمرکز کرده است، راهبردهای جدید خود را منتشر کرد. طبق گزارش برخی از خبرگزاری‌ها، مسابقه تسلیحاتی سایبری آمریکا با انتشار راهبردهای جدید نظامی چین کاهش نمی‌یابد. در بخشی دیگر از راهبرد چین ذکر شده است که:«چین با تهدیدات عمیق سایبری روبرو شده است. همزمان با ورود فضای سایبر به بخش امنیت نظامی، چین سرعت پیشرفت نیروهای سایبری خود را بیشتر خواهد کرد و آگاهی‌های افراد را در مورد دفاع سایبر و فضای سایبری بهبود می‌بخشد.» آمریکا ادعا می‌کند که می‌خواهد با متحدین خود، قوانین بین‌المللی امنیت سایبر را تصویب کند و از طرفی دیگر کشورهای چین و روسیه را که اخیراً قراردادی در امنیت سایبر منعقد کردند، متهم به تخریب فضای سیاسی و اجتماعی اینترنت می‌کند.

دلایل شکست آمریکا در حمله سایبری به تاسیسات اتمی کره شمالی

1
به گزارش رویترز دولت آمریکا ۵ سال پیش قصد داشته به تاسیسات هسته ای کره شمالی با یک بدافزار رایانه ای مانند استاکس نت حمله کند اما این حمله ناموفق بوده است.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، عملیات آمریکا برای خرابکاری در برنامه هسته ای کره شمالی در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و همزمان با تلاش این کشور برای خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران صورت گرفته است.این در حالی است که در طراحی و اجرای عملیات استاکس نت علیه ایران رژیم اسرائیل نیز نقش داشته است. براساس این گزارش منابع اطلاعاتی در آمریکا گفته اند طراحان استاکس نت، بدافزار مشابهی را طراحی کردند که وقتی با ماشین هایی به زبان کره ای مواجه می شد، آنها را آلوده می کرد.یک منبع دیگر اطلاعاتی به خبرگزاری رویترز گفته است که ماموران آمریکایی نتوانسته اند به ماشین های مرکزی که برنامه هسته ای نظامی پیونگ یانگ را هدایت می کنند، دسترسی پیدا کنند. این مقام آمریکایی به رویترز گفته است که طرح آژانس امنیت ملی آمریکا  درباره کره شمالی با توجه به پنهان کاری مطلق پیونگ یانگ شکست خورده است.رویترز به نقل از کارشناسان مدعی شده است که برنامه هسته ای ایران و کره شمالی دارای شباهت های فراوانی است و دو کشور در زمینه تکنولوژی های نظامی با یکدیگر همکاری می کنند. این گزارش می افزاید که هر دو کشور از سانتریفیوژهای نسل ۲ استفاده می کنند که توسط عبدالقدیر خان دانشمند پاکستانی و مغز متفکر پشت سر بمب هسته ای این کشور طراحی شده است.کارشناسان می گویند که تاسیسات هسته ای کره شمالی بر پایه نرم افزار کنترلی شرکت زیمنس AG طراحی شده که برپایه سیستم عامل ویندوز عمل می کند و بدافزار استاکس نت می توانسته تا در هر دو برنامه زیمنس و مایکروسافت کار خود را انجام دهد.اولی هاینونن معاون اسبق مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص گفته است که علیرغم تفاوت هایی که بین برنامه هسته ای ایران و کره شمالی وجود دارد اما استاکس نت می توانسته در هر دو برنامه خرابکاری کند اما لازم بوده تا وارد آنها شود.همچنین کیث آلکساندر مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا گفته است که با توجه به محدودیت های فراوان اعمال شده بر اینترنت در کره شمالی به همراه محدودیت سفر افراد به این کشور، کره شمالی به کشوری تبدیل شده که می تواند از بازی خارج شده و مجازات نشود.رویترز نوشته است که بدافزار استاکس نت در سال ۲۰۱۰ و با اسم رمز بازی های المپیک در ایران کشف شد اما هنوز مشخص نشده چگونه این بدافزار توانست به تاسیسات نطنز دسترسی پیدا کند که به اینترنت وصل نیست.

هکرهای کره‌شمالی قابلیت انجام عملیات مرگبار دارند

1
یک فعال کره‌ای و مخالف با حکومت کره‌شمالی هشدار داد ارتش سایبری این کشور قابلیت انجام عملیات مرگبار را دارد.به گزارش مشرق، یک فعال دست راستی و مخالف دولت کره‌شمالی روز جمعه (امروز) گفت هکرهای ارتش این کشور قادرند به نیروگاه‌ها و بانک‌ها حمله کنند. ‌به نوشته پایگاه خبری اسپوتنیک، «کیم هونگ کوانگ» بنیان‌گذار «همبستگی روشنفکران کره‌شمالی» که گروهی مخالف است به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت: «حملات سایبری آنان [هکرهای کره‌شمالی] می‌تواند مانند حملات نظامی منجر به کشته شدن مردم و تخریب شهرها شود.»وی که متخصص کامپیوتر است و پیش از این استاد این رشته در کره‌شمالی بوده افزود هکرهای این کشور بدافزاری را بوجود آوردند که بر پایه ویروس «استاکس نت» یا همان ویروس آمریکایی-اسرائیلی برای هک ویندوز مایکروسافت است.هونگ کوانگ بر این باور است که کره‌شمالی در حال آماده شدن برای حملات سایبری است و گفت این کشور برای نشان دادن قابلیت جنگ سایبری خود اقدام به این حملات خواهد کرد. وی با اشاره به این حملات از سازمان‌های بین‌المللی خواست جلوی کره‌شمالی و ارتکاب این جرایم را بگیرند.وی بر این باور است که ۲۰ درصد از بودجه نظامی کره‌شمالی صرف هزینه‌هایی شامل عملیات حملات سایبری شده و میزان حملات نظامی این کشور در طول سال‌های اخیر افزایش یافته است.گفته می‌شود حمله سایبری به شرکت صوتی تصویری سونی پیکچرز در سال ۲۰۱۴ توسط کره‌شمالی و در اعتراض به ساخت فیلم کمدی درباره رهبر کره‌شمالی انجام گرفت که من جمله مخاطرات علیه امنیت ملی آمریکا محسوب شد.مقامات و رسانه‌های غربی در ماه‌های اخیر به خصوص پس از تصویب قانون مقابله با حملات سایبری که امکان اعمال تحریم علیه کشورها به بهانه جنگ سایبری را می‌دهد، سعی در بزرگنمایی قدرت و تحرکات کشورهای مخالف، در فضای مجازی کرده‌اند.

موافقت مایکروسافت با قانون ضد رمزنگاری

LAS VEGAS, NV - JANUARY 10:  A general view of the Microsoft booth at the 2012 International Consumer Electronics Show at the Las Vegas Convention Center January 10, 2012 in Las Vegas, Nevada. CES, the world's largest annual consumer technology trade show, runs through January 13 and is expected to feature 2,700 exhibitors showing off their latest products and services to about 140,000 attendees.  (Photo by David Becker/Getty Images)
LAS VEGAS, NV – JANUARY 10: A general view of the Microsoft booth at the 2012 International Consumer Electronics Show at the Las Vegas Convention Center January 10, 2012 in Las Vegas, Nevada. CES, the world’s largest annual consumer technology trade show, runs through January 13 and is expected to feature 2,700 exhibitors showing off their latest products and services to about 140,000 attendees. (Photo by David Becker/Getty Images)
به گزارش سایبربان قانون‌گذاران شرکت مایکروسافت پیشنهاد دادند که این شرکت بهتر است با قانون ضد رمزنگاری کشور انگلیس موافقت کند.روز چهارشنبه (۲۷ می) قانون‌گذاران شرکت مایکروسافت اظهار داشتند که این شرکت بهتر است که با قانون جدید انگلستان موافقت کند. این قانون جدید انگلستان، شرکت‌های فناوری این کشور را از ارائه رمزهای غیرقابل‌بازگشایی منع می‌کند.مشاور عمومی شرکت مایکروسافت، برد اسمیث (Brad Smith)، به یکی از افراد دره سیلیکون (Silicon Valley) گفت که این شرکت از تصمیمات نخست‌وزیر انگلیس، دیوید کامرون (David Cameron)، برای اجرای این قانون جدید پشتیبانی می‌کند.وی اظهار داشت: ما بر این باوریم که انگلستان ازنظر قوانین یک کشور قدرتمندی است و برخلاف میل باطنی خود، با این قانون جدید موافقت می‌کنیم. وی در ادامه اذعان داشت که اگر این قانون در کشورهای دیگر که قوانین و حقوق پایه‌ای و اساسی ندارند، تصویب می‌شد، شرکت مایکروسافت از آن پشتیبانی نمی‌کرد.درواقع اظهارات اسمیث بیانگر این است که مواضع شرکت مایکروسافت نسبت به قوانین و موقعیت‌های جدید قابل‌تغییر است.شرکت مایکروسافت یکی از ۳۰ شرکتی بوده است که باراک اوباما هفته گذشته اعلام کرد که نیازی به تضعیف رمزنگاری خود ندارند.

همکاری اسپیس اکس با ارتش آمریکا

به گزارش سایبربان آمریکا قصد دارد به جهت بالا بردن سطح امنیت ملی خود با شرکت فناوری‌های اکتشافی فضایی اسپیس اکس به جهت پرتاب ماهواره‌های اطلاعاتی و نظامی همکاری کند. اسپیس اکس اکنون به‌عنوان یک شرکت بزرگ خصوصی در کالیفرنیا از سال ۲۰۰۲ به فعالیت در حوزه تولید صنایع هوافضایی می‌پردازد.این مناقصه چندی پیش در آمریکا توسط ارتش این کشور برگزار شد و شرکت اسپیس اکس به‌عنوان برنده این مناقصه انتخاب شد.گفتی است از سال ۲۰۰۶ تاکنون، کلیه پرتاب‌های ماهواره‌های اطلاعاتی و نظامی ارتش آمریکا به فضا توسط شرکت‌های لاکهید مارتین و بوئینگ صورت می‌گرفت.الون موسک (مؤسس شرکت اسپیس اکس)، این تصمیم را گامی مهم در جهت ایجاد یک فضای رقابتی در بخش پروژه‌های فضایی برشمرد.طبق این همکاری در ماه آینده شاهد همکاری ارتش آمریکا با شرکت اسپیس اکس در پرتاب ماهواره اطلاعاتی و نظامی به فضا خواهیم بود.لازم به ذکر است این اولین همکاری شرکت اسپیس اکس با ارتش آمریکا است.

 

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه