مرور رسانه های ۲ خرداد

 

اصلاح قوانین مخابراتی اروپا برای تسهیل رقابت با واتس‌اپ و اسکایپ

 

0,,17443546_303,00

اتحادیه اروپا تصمیم دارد قوانین مخابراتی خود را سال آینده میلادی اصلاح کند. هدف از به روز کردن این قوانین ایجاد یک بازار دیجیتالی واحد و تسهیل رقابت شرکت‌های مخابراتی با نرم‌افزارهایی مانند واتس‌‌اپ و اسکایپ است. کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌نویس طرحی را آماده کرده است که بر اساس آن قوانین مخابراتی اتحادیه اروپا از سال آینده میلادی اصلاح و به روز خواهند شد. این اتحادیه تصمیم دارد با اصلاح این قوانین، سرمایه‌گذاری گسترده در زمینه ارائه خدمات اینترنت پرسرعت و شرایط رقابت شرکت‌های مخابراتی با سرویس‌های جایگزین مانند واتس‌اپ را تسهیل کند. چنین تغییری در قوانین مخابراتی اتحادیه اروپا موجب تشویق صنایع مخابرات این اتحادیه خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رویتز، اتحادیه اروپا در پی تشکیل یک بازار دیجیتالی واحد است که در آن اپراتورهایی که خدمات با بهترین کیفیت را ارائه می‌کنند بدون آنکه شامل یک سیستم کنترل یکسان شود، با یکدیگر رقابت کنند. در پیش‌نویس طرح اتحادیه اروپا برای به روز کردن قوانین دیجیتالی آمده است: «ضروری است که قوانینی عادلانه و با ثبات برای آینده برای نظارت برای همه سرویس‌ها تنظیم شوند.»

روسیه به گوگل، فیسبوک و توییتر بابت عدم رعایت قوانین این کشور هشدار داد

Capture

به گزارش فون آرنا اداره نظارت بر رسانه‌های روسیه با ارسال نامه‌ای به گوگل، توییتر و فیسبوک، از آن‌ها خواسته است تا به قوانین اینترنتی این کشور احترام بگذارند و در غیر این صورت روسیه دسترسی به سرویس‌های این سه شرکت بزرگ اینترنتی را برای کاربران روس مسدود خواهد کرد. اداره نظارت بر ارتباطات، رسانه‌های جمعی و فناوری اطلاعات روسیه «Roskomnadzor » به سه شرکت مطرح دنیای فناوری یعنی فیسبوک، توییتر و گوگل برای رعایت قوانین داخلی این کشور، تذکر رسمی داده است. این اداره با ارسال نامه‌ای به این سه شرکت از آن‌ها خواسته تا از قانونی که طی آن شرکت‌های اینترنتی باید اطلاعات را به بلاگرهای روسی که بیش از ۳۰۰۰ بازدید کننده در روز دارند، انتقال دهند تبعیت کنند و همچنین سایت‌ها و صفحاتی را که از نظر این اداره قصد ایجاد ناآرامی و تظاهرات را در روسیه  دارند، مسدود نمایند. روسیه به تازگی قوانینی را به تصویب رسانده است که از نظر منتقدان چیزی جز سانسور نیست. سال گذشته قانونی به تصویب رسید که طی آن دادستان‌های روس بدون رأی دادگاه می‌توانند سایت‌هایی را که در آن‌ها اطلاعاتی در مورد تظاهرات بدون مجوز وجود دارد، مسدود کنند. همچنین قانون دیگری نیز در روسیه وجود داد که طی آن بلاگرهایی که بازدیدکنندگان بالایی دارند باید در یک آژانس دولتی به ثبت برسند و اطلاعات هویتی آن‌ها ثبت شده باشد.گوگل در گزارش شفاف‌سازی خود که دو بار در سال ارائه می‌کند اعلام کرده است که به ۵ درصد از ۱۳۴ درخواست اطلاعات دولت روسیه در نیمه دوم سال ۲۰۱۴ پاسخ داده است و در آن‌ها هم فقط برخی اطلاعات را ارائه کرده است. توییتر نیز اعلام کرده که ۱۰۸ درخواست دولت روسیه را رد کرده است. فیسبوک نیز اعلام کرده که تنها به درخواست‌های دولتی مبنی بر ارائه اطلاعات کاربران پاسخ خواهد داد که با قوانین این شرکت، قوانین محلی و استانداردهای بین‌المللی سازگار باشند. از این رو فیسبوک از پاسخ به دو درخواست مطرح شده توسط روسیه در سال گذشته سر باز زده است.

تعلیق پروانه اپراتور چهارم به دنبال ناکامی پروژه اتصال فیبر نوری منازل

1

به گزارش مهر ایرانیان نت، اپراتور چهارم با هدف اتصال منازل به فیبر نوری در سال ۹۱ راه‌اندازی شد تا باعث افزایش سرعت دسترسی مشترکان به اینترنت پرسرعت از طریق فیبرنوری شود. اما این اپراتور هیچ پیشرفتی نداشته و سازمان تنظیم مقررات پروانه‌ی آن را به حالت تعلیق برده است. غلامرضا داداش زاده – معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه پروژه اتصال فیبر نوری منازل تاکنون صفر درصد پیشرفت داشته است از تصمیم گیری کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای این پروژه خبر داد: این پروانه برای ایجاد و بهره برداری از شبکه‌های فیبر نوری بود که در دی ماه ۹۱ لازم الاجرا شد و مطابق بند ۱۵ ماده ۱ این پروانه، تعهدات اجرا و توسعه آن باید توسط اپراتور چهارم ارتباطی کشور پس از ۱۸ ماه به اجرا می آمد. بر اساس این برنامه زمانبندی این اپراتور باید از ۹ تیرماه سال ۹۳ شبکه اش را به صورت تجاری بهره برداری می‌کرد و تا نهم دی ماه سال ۹۳ حداقل یک میلیون پورت فیبر نوری در کشور برای مشترکان نصب می‌کرد. معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات با بیان اینکه این اپراتور تاکنون به صفر درصد این تعهدات عمل کرده است گفت: اخطارهای زیادی در این زمینه داده‌ایم اما این پروژه کاملا از تعهدات عقب است. داداش زاده با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ شبکه دسترسی فیبر نوری در کشور توسط این اپراتور ایجاد نشده است خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مشکلات عمده‌ی اپراتور ایرانیان نت مربوط به سهامداری است، این اپراتور پیشنهادی را برای تاسیس تعهدات توسعه و اجرا به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه داده است تا بر اساس مدل جدید تعهدات این اپراتور تغییر یابد. این موضوع به عنوان تغییرات درخواستی اپراتور ایرانیان نت در حال بررسی است و تصمیم نهایی برای پروژه اتصال فیبر نوری منازل هنوز اتخاذ نشده است. اما مطابق آنچه که معاونت نظارت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تکلیف دارد تقاضای جریمه و سایر موارد مد نظر که در پروانه این اپراتور پیش‌بینی شده است را به کمیسیون تنظیم مقررات ارائه داده‌ایم. مطابق این پیشنهاد از ظرفیت های پروانه برای جریمه و لغو و یا تعلیق پروانه استفاده خواهیم کرد.

افتتاح مرکز جدید آکامای در هند

به گزارش سایبربان شرکت اینترنتی آکامای، مرکز جدیدی را در شهر بنگلور هند برای بهبود خدمات تحویل محتوای خود افتتاح کرد. شرکت آمریکایی اینترنتی آکامای که در زمینه شبکه تحویل محتوا (CDN) فعالیت می‌کند، اعلام کرد که مرکز عملیات امنیتی جدیدی را در هند افتتاح کرد. مدیرعامل این شرکت، سیدهارس مالیک (Sidharth Malik)، گفت: «بسیار روشن است که بسیاری از کشورهای آسیایی همیشه مورد حملات بزرگ سایبری قرار می‌گیرند. این یک مطلب ثابت‌شده است که ما مراکز خود را در نقاطی که موردحمله سایبری قرار می‌گیرند نه‌تنها در آسیا بلکه در تمام دنیا گسترش می‌دهیم.» طبق برخی گزارش‌ها تا پایان امسال شهر بنگلور به دومین مرکز عملیات امنیتی آکامای ازنظر منابع انسانی در خارج از آمریکا تبدیل خواهد شد.همچنین مدیرعامل آکامای افزود: «گسترش مراکز ما به پیشبرد راهبردهای ما کمک می‌کند. اکنون ما دارای متخصصین امنیتی بسیاری هستیم که بتوانند حملات را کاهش دهند و وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مشتریان ما را سالم نگه‌دارند.»از مشتریان این شرکت در آسیا می‌توان به شبکه عربی الجزیره (که از سال ۲۰۰۸ مشتری آن است.) و وب‌سایت تلویزیون مرکزی چین اشاره کرد. همچنین آکامای در سال ۲۰۰۹ با مایکروسافت سعی در همکاری در زمینه فناوری رسانه ویندوز کردند.

طراحی پهپادهای یک‌بارمصرف جاسوسی

به گزارش سایبربان محققان علوم نظامی در آمریکا بر روی پهپادهای یک‌بارمصرفی کار می‌کنند که بدون نیاز به موتور و تنها با قرار گرفتن در جریان هوا عملیات جاسوسی را انجام می‌دهند. به نقل از خبرگزاری مهر، این پروژه جدید Cicadas نام دارد که گرچه در لغت به معنای «جیرجیرک» است اما عنوان کوتاهی برای «هواپیماهای یک‌بارمصرف خودکار مخفی» است که توسط آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی آمریکا دنبال می‌شود.سبکی، یک‌بارمصرف بودن و هزینه اندک تولید سه ویژگی مهمی به شمار می‌آیند که در ساخت این پهپادها به‌خوبی به چشم می‌آید.محققانی که این پروژه را به‌پیش می‌برند آینده‌ای را متصور می‌شوند که در آن پهپادهای موردنظرشان در دسته‌های پرتعداد دقیقاً شبیه حرکت و پرواز دسته‌جمعی جیرجیرک‌ها، پیچیده‌ترین عملیات جاسوسی جهان را هدایت می‌کنند. در حقیقت آنها عنوان «روبات‌های جنگجوی آینده» را برای این فناوری جدید برگزیده‌اند.این پهپادها فاقد موتور بوده و تنها از ۱۰ بخش متحرک تشکیل‌شده‌اند.محققان استفاده از آنها را این‌گونه برنامه‌ریزی کرده‌اند که تعداد زیادی از آنها از سیستم پروازی نظیر هواپیما یا بالن رهاشده و با قرار گرفتن در جریان هوا خود را به منطقه موردنظر برسانند.پنتاگون در نظر دارد تا هر یک از این پهپادها با صرف ۱۰۰ دلار در حجم انبوه تولید شود هرچند هزینه فعلی تولید آنها یک هزار دلار است.ساختار این فناوری جدید به‌گونه‌ای است که قابلیت حمل حسگرهای کوچک و سبک را دارد تا با استفاده از آنها اطلاعات مختلف نظر از اهداف موردنظر جمع‌آوری شود.همچنین امکان استفاده از حسگرهای ویژه تشخیص تسلیحات شیمیایی نیز در این پهپادها وجود دارد.

پروژه «ضربت» برای پهنای باند اینترنت کشور

1431417263397_222.jpg

اوایل امسال معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که با اجرای پروژه ضربت ظرفیت پهنای باند اینترنت کشورمان دو برابر شده است. به گزارش خبرنگار ایسنا، به گفته محمود خسروی در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ پروژه ای به نام ضربت طراحی شده که با اجرای این طرح ظرفیت شبکه اینترنت دو برابر ظرفیتی شد که از زمان تاسیس شرکت ارتباطات زیرساخت تا آن زمان واگذار شده بود.بدین ترتیب و طبق گفته رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، نیروهای این شرکت در زمان اجرای این پروژه شبانه روز کار می کردند به نحوی که گاهی در یک شبانه روز چهار down time وجود داشته بدون این که شاهد هیچ اختلالی در شبکه باشیم.بر این اساس در سال گذشته با اجرای پروژه EPEG تعهدات بین المللی شرکت ارتباطات زیرساخت برای اتصال مسیر چابهار و جاسک به آستارا را اجرایی شده است.همچنین پروژه تدبیر که در انتهای سال ۱۳۹۲ کلید زده شده بود در سال ۱۳۹۳ دستاوردهای قابل توجهی داشته است.در هر حال امسال قرار است شرکت ارتباطات زیرساخت کشور پروژه امید را اجرایی کند که با اجرای آن شبکه IP داخلی به هشت برابر افزایش می یابد و با اجرای پروژه توانا نیز با تمر کز تولیدات و محصولات داخلی در کارها و پروژه‌های شرکت ارتباطات زیرساخت زمینه توسعه صنعت داخلی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم می شود.

«سیسکو» به نقض تحریم‌های روسیه متهم شد

1

 

 

شرکت آمریکایی تولیدکننده سخت‌افزارهای شبکه، با عرضه تجهیزات ممنوع به سازمان‌های اطلاعاتی روسیه، زیر آتش اتهام نقض تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته است. گزارش تحقیقی «بازفید»، که از اسناد داخلی شرکت به دست آمده است نشان می‌دهد که مقامات سیسکو آگاهانه قراردادهایی با واسطه چند شرکت دیگر، با سازمان اطلاعاتی روسیه بسته‌اند و بدین ترتیب تحریم‌های علیه روسیه را شکسته‌اند. شرکت‌های واسط البته این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند تجهیزات برای مصرف خودشان خریداری شده است. اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که در هفت معامله سیسکو با این شرکت‌ها در یک دوره شش ماهه، تجهیزاتی مانند روتر، سوییچ و سرویس‌دهنده‌ با ارزشی بالغ بر نیم میلیارد دلار فروخته شده است.افزون بر آن، بازفید ادعا می‌کند کارکنان سیسکو نام وزارت دفاع روسیه و آژانس فضایی روسیه را با هدف پنهان نمودن نام خریدار واقعی و دور زدن تحریم‌ها، به اسامی شرکت‌های واسط تغییر داده‌اند. در این گزارش تاکید شده است که خریدار واقعی سازمان اطلاعاتی روسیه («کاگ‌ب» پیشین) بوده است.سیسکو ضمن رد این ادعاها، تاکیده کرده است که معاملات این شرکت در سازگاری کامل با تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا بسته شده است. با این وجود، موضوع، توجه سناتور جمهوری‌خواه «جان مک‌کین» را به خود جلب کرده است. مک‌کین که ریاست کمیته نیروهای مسلح سنا را برعهده دارد، بر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه در پاسخ به آنچه «اشغال شبه جزیره کریمه» اوکراین می‌خواند، تاکید دارد. وی اتهام‌های مطرح شده را «نگران کننده» خوانده و بر لزوم انجام «تحقیق بیشتر» در این مورد اصرار دارد.

گوگل پلت‌فرم جدیدی برای اینترنت اشیا رونمایی می‌کند

به گزارش دنیای اقتصاد این روزها بحث اینترنت اشیا داغ است و ظاهرا گوگل قصد دارد یک‌بار دیگر نقش سکاندار این فناوری را با ساخت پلت‌فرمی جدید ایفا کند. اینترنت اشیا به‌طور کلی به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان اشاره دارد که به شبکه اینترنت متصل می‌شوند تا بتوان آنها را توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت، کنترل و مدیریت کرد. سیستم‌عامل در حال ساخت گوگل بر پایه اندروید بنا شده و به صورت اختصاصی برای دستگاه‌هایی که از سخت‌افزار بسیار پایین بهره می‌برند طراحی شده تا به راحتی در بستر فناوری اینترنت اشیا به خدمت گرفته شود. این سیستم‌عامل جدید که گفته می‌شود Brillo نام دارد، تنها به ۳۲ یا ۶۴ مگابایت رم نیاز دارد؛ بد نیست بدانید که حداقل رم مورد نیاز برای سیستم‌عامل اندروید ۵۱۲ مگابایت است و با این حساب Brillo از این لحاظ سیستم‌عامل کم‌توقعی است.  وظیفه کنترل لامپ‌های هوشمند، ترموستاتِ وسایل حرارتی منزل و قفل‌ها به عهده این سیستم‌عامل خواهد بود، تولیدکنند‌ه‌های لوازم هوشمند نیز به راحتی قادر هستند سیستم‌عامل جدید گوگل را بسته به نیاز خود طراحی و دستکاری کنند. این شایعه جدید حکایت از عزم گوگل برای ایفای نقش اساسی در اینترنت اشیا دارد. تا هفته دیگر که I/  O 2015 برگزار می‌شود زمانی باقی نمانده و بدون شک اگر گوگل برای اینترنت اشیا، سیستم‌عاملی در آستین داشته باشد، حتما آن را در این مراسم رونمایی خواهد کرد.

کارمندان چینی، بزرگ‌ترین تهدید سازمانی

 

 

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه