مرور رسانه های ۱۵ ام بهمن ماه

 

دولت آمریکا در پی رده‌بندی اینترنت به عنوان “خدمات عمومی”

 

1

دولت آمریکا در پی آن است که برای ارتقای بی‌طرفی شبکه که مستلزم برابری در دسترسی به اینترنت است٬ خدمات اینترنت را به عنوان خدمات عمومی نظیر آب و برق محسوب کند. ISP ها از مخالفان این طرح‌اند.پیشنهاد جدید کمیسیون ارتباطات فدرال در آمریکا٬ که انتظار می‌رود این هفته ارایه شود قابلیت آن را خواهد داشت که بحث بر سر بی‌طرفی نت (بی‌طرفی شبکه) را به نتایجی مشخص برساند.برآوردها حاکی از آن است که تام ویلر٬ رئیس کمسیون ارتباطات فدرال آمریکا در روزهای آتی با ارایه طرحی خواهان تغییر دسته‌بندی ‌موجود شود و بخواهد خدمات اینترنت پر سرعت را از خدمات اطلاعاتی به خدمات ارتباطات راه‌دور تغییر دهد.بر این اساس، کمیسیون ارتباطات فدرال مجاز خواهد بود که با رساننده‌های خدمات اینترنتی (ISPs) مانند سازمان‌های خدمات عمومی نظیر سازمان آب٬ برق یا گاز و … رفتار کند و بر همین اساس آن‌ها را قانونمند کند.برای مثال کمیسیون ارتباطات فدرال خواهد توانست اطمینان حاصل کند که ISP ها دست به فیلتر محتوایی نخواهند زد.

تأسیس مرکز امنیت رایانه در اروگوئه

 
دولت اروگوئه یک مرکز امنیت رایانه تأسیس کرد. این مرکز جهت تشخیص و جلوگیری از حملات سایبری و تقویت امنیت اطلاعات ایجاد شده است. مرکز مقابله با حوادث رایانه‌ای و امنیت اطلاعات در روز جمعه (۳۰ ژانویه) زیر نظر وزارت دفاع اروگوئه تأسیس شد. در میان عملکردهای این نهاد دولتی، نیاز به تحقیق، توسعه، حفظ شرایط سیاسی، تکنیک‌ها، ابزار و بهترین شیوه‌ها برای بهبود امنیت نیز وجود دارد. این مرکز موجب ترویج و توسعه همکاری‌ میان سازمان‌ها و مؤسسات ملی و بین المللی می‌شود. حکم ساخت این مرکز به دست رئیس جمهور اروگوئه خوزه موخیکا (José Mujica) و وزیر دفاع این کشور فرناندز هویدوبرو (Fernandez Huidobro) امضا شده است. متن قانونی امضا شده که از ۱۴ بند تشکیل شده است، مرکز مذکور را ملزم می‌سازد به صورت دوره‌ای خطرات مرتبط با موجودیت‌های اطلاعاتی را تحلیل کرده و همچنین کارکنان را آموزش دهد.

زنان تکنولوژی را دوست دارند و در آن موفق می‌شوند!

زنان تکنولوژی را دوست دارند و در آن موفق می‌شوند!

به گزارش تک ریپابلیک موسسه Global Fund for Women کمپین بین المللی جدیدی راه اندازی کرده است تا تکنولوژی به اولویت اول مسائل حقوق بشری زنان تبدیل شود. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که آرام آرام دسترسی به هرچیزی اعم از آموزش، سیاست و اقتصاد مستلزم دسترسی به تکنولوژی و اینترنت است. با اینترنت بسیاری موانع زمانی و مکانی از بین می‌رود و مردم در سراسر جهان می‌توانند اطلاعات‌شان را در اختیار یکدیگر بگذارند. اما متاسفانه در همین جهان، زنان بسی کمتر از مردان به اینترنت و تکنولوژی دسترسی دارند. در سطح جهانی، معمولا زنان کمتر گوشی یا کامپیو‌تر دارند، کمتر در رشته‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی (STEM) تحصیل می‌کنند و کمتر به مراحل بالای مدیریتی با حقوق‌های کلان می‌رسند. مطالعات نشان می‌دهند که مردان به تعداد ۲۰۰ میلیون نفر بیش از زنان به اینترنت دسترسی دارند. در واقع می‌توان گفت ۴۱ درصد مردان و ۳۷ درصد زنان به اینترنت دسترسی دارند. حتی در کشورهای پیشرفته که اینترنت فراگیری بیشتری دارد، ۸۰ درصد مردان و ۷۴ درصد زنان به اینترنت دسترسی دارند و شاهد یک فاصله بین زنان و مردان هستیم.

اوپن سورس یک بار دیگر پیروز شد

اوپن سورس یک بار دیگر پیروز شد

به گزارش تک ریپابلیک نقطه ضعفی که اخیرا در لینوکس کشف و برطرف شد، نمونه بارزی است از موفقیت پروژه‌های اوپن سورس که قابل تقدیر و تحسین است.چندی پیش به اطلاع شما رساندیم که نقطه ضعف Ghost در سرورهای لینوکس مشاهده شده است که به ارواح خبیثه مشهور شد. این نقطه ضعف باعث می‌شد تا کنترل سیستم به دست هکر‌ها افتاده و دیگر امنیت نداشته باشد.تا کنون بخشی از توزیع‌ها مشکل را برطرف کرده ودیگران نیز در حال برطرف کردن این نقطه ضعف هستند. Red Hat متوجه این مشکل شد و در «کمتر از یک هفته» آن را برای سه نسخه برطرف نمود.

در واقع نکته اصلی که از این اتفاق باید فهمید این است که چگونه دست اندرکاران نرم افزارهای اوپن سورس با سرعت عمل بیشتر و با کیفیتی بهتر، نقاط ضعف را برطرف می‌کنند. کمترین بوروکراسی در برطرف کردن و ارائه نسخه‌های امن جدید وجود داشت و با این حال کیفیت به هیچ وجه افت نکرد.روندی که در نرم افزارهای اوپن سورس طی می‌شود خیلی ساده و کاربردی است: نقطه ضعف کشف می‌شود، به اطلاع عموم می‌رسد، راهکار‌ها ارائه می‌شود و در ‌‌نهایت نسخه جدید ارائه می‌گردد. اکثر کاربران لینوکس و دیگر نرم افزارهای اوپن سورس با این روند آشنا هستند و به آن عادت دارند. اما نرم افزارهای منبع-بسته تا کنون نتوانسته‌اند از لحاظ سرعت و کیفیت برطرف کردن نقاط ضعف با نرم افزارهای اوپن سورس رقابت کنند.

 

هک گروه‌های اپوزیسیون سوریه از طریق سکس چت!

هک گروه‌های اپوزیسیون سوریه از طریق سکس چت!

به گزارش ارس‌تکنیکا یک گروه جنگ سایبری موفق شده است با درست کردن حساب‌های کاربری قلابی با نام زنان طرفدار نیروهای جهادی در سوریه، این نیروها را فریب داده و از طریق سکس چت، روی سیستم آن‌ها بدافزار نصب کنند. جنگ سایبری با قدرتی همطراز با جنگ روی زمین سخت، در دنیا و در جبهه‌های مختلف و بین نیروهای معارض مختلفی در جریان است. پیشتر بارها خبر جنگ سایبری بین امریکا و اسرائیل در یک‌سو و ایران را در سوی دیگر شنیده‌ایم. اما جنگ همیشه بین دولت‌ها در جریان نیست. گاهی گروه‌های کوچک‌تر هم درگیر چنین جنگی می‌شوند و البته جنگ این‌ها به ابزار ساده‌تر و دانش فنی پائین‌تری هم نیاز دارد. یکی از عرصه‌های مهم چنین جنگی در سال‌های اخیر، جنگ سوریه است. در این جنگ البته نیروهای وابسته به دولت سوریه و حامیان خارجی آن‌ها موفق‌تر از نیروهای مخالف ظاهر شده‌اند. در آخرین نمونه از این دست، بنا بر اعلام شرکت امنیتی FireEye در روز دوشنبه، گروه‌های اپوزیسیون سوریه اطلاعات حساس نظامی و عملیاتی خود را در نتیجه یک جنگ سایبری از دست داده‌اند. گفته شده است که یک گروه جنگ سایبری احتمالا وابسته به حزب‌الله لبنان که در کنار ارتش سوریه علیه مخالفان و البته مردم خودش می‌جنگد، اسن اطلاعات را به چنگ آورده است. این عملیات هکری در پوشش سکس چت با نیروهای اپوزیسیون صورت گرفته است. به این ترتیب که هکرها حساب‌های کاربری قلابی زیادی را در یک وب‌سایت ازدواج تحت عنوان زنان مسلمان با حجاب فعال کرده که ظاهرا از هواداران نیروهای انقلابی بوده و از طریق اسکایپ با آن‌ها تماس گرفته و مرتبط می‌شدند.

سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری اپل برای ایجاد دیتاسنتر جدید

خبرگزاری فارس: سرمایه‌گذاری 2 میلیارد دلاری اپل برای ایجاد دیتاسنتر جدید

اپل قصد دارد با صرف مبلغ دو میلیارد دلار یک کارخانه ورشکسته تولید شیشه های نشکن صنعتی را در آریزونا به یک دیتاسنتر مبدل نماید.

به گزارش  رویترز، اپل قبلا در سال ۲۰۱۳ با شرکت GT Advanced Technologies Inc برای راه اندازی این کارخانه همکاری کرده بود تا بتواند شیشه‌های نشکن و مقاوم در برابر خش  را برای استفاده در تولیدات اپل بسازد. اما GT Advanced Technologies Inc در اکتبر گذشته دچار ورشکستگی شد و این کارخانه نیز تعطیل شد. با توجه به مالکیت اپل بر کارخانه یاد شده این شرکت می خواهد کاربرد جدیدی برای آن پیدا کند. راشل ولف سخنگوی اپل در این مورد گفته است: ایجاد دیتاسنتر در این کارخانه یکی از طرح های چند میلیارد دلاری شرکت اپل و از جمله بزرگترین سرمایه گذاری های آن است. صرف دو میلیارد دلار در این زمینه ظرف مدت ۱۰ سال صورت می گیرد و اپل به مدت سی سال فعالیت این تاسیسات دیتاسنتر را تضمین خواهد کرد. این مجموعه نه تنها به دیتاسنتری بزرگ برای اپل مبدل می شود، بلکه وظیفه مدیریت دیگر دیتاسنترها و شبکه های اپل را نیز بر عهده خواهد داشت و از این طریق به وضعیت ترافیکی سرویس هایی مانند آی تیونز، آی کلود و سیری رسیدگی می شود. با راه اندازی این دیتاسنتر ۶۰۰ موقعیت شغلی برای مهندسان و ساختمان سازان ایجاد می شود. بخش عمده انرژی این مجموعه با استفاده از نور خورشید تامین خواهد شد.

آلمان اتوبان‌های خود را دیجیتالی می‌کند/ اتومبیل‌های بدون راننده دراتوبان‌های آلمان

آلمان اتوبان‌های خود را دیجیتالی می‌کند اتومبیل‌های بدون راننده دراتوبان‌های آلمان

به زودی می‌توانید با مرسدس بنز بدون راننده از مونیخ تا برلین را بدون دردسر بروید.

به گزارش زد دی نت وزارت حمل‌ونقل آلمان با احداث بزرگراه و ایجاد تدابیر و استانداردهای لازم در هر دو لاین رفت و برگشت A9 در باواریا ، اجازه تردد خودروهای بدون راننده را فراهم کرده و به زودی شاهد رفت‌وآمد اولین بنزها در اتوبان مونیخ تا برلین خواهیم بود. پروژه در مراحل اولیه قرار داشته و عملیات جایگزینی فناوری‌های دیجیتال و فناوری‌های لازم در جاده‌ها هم‌زمان با فناوری‌های لازمی که قرار است روی اتومبیل‌ها نصب و اجر شود، هم‌زمان جلو می‌رود. این جاده در اختیار خودروسازان در مرحله اول قرار می‌گیرد تا آزمایش‌های لازم در این زمینه را انجام دهند. هدف اصلی از دیجیتالی کرده جاده‌ها، فهم ارتباطی میان خودروهای بدون راننده است تا با دیدن،درک و واکنش مناسب نسبت به هم، جلوی مشکلات احتمالی گرفته شود و مثلاً هشدار درباره شیب جاده به‌موقع به سیستم منتقل‌شده تا واکنش لازم صورت گیرد. این سیستم همچنین می‌تواند به پلیس و سایر رانندگان خطرات قریب‌الوقوع را گوشزد کند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه