مرور رسانه های، ۳۱ مرداد ۹۵

گسترش نظارت اروپا بر شبکه‌های اجتماعی

سایبربان: اتحادیه اروپا در تلاش است با تصویب قوانین سخت‌گیرانه جدیدی، پیام‌رسان‌های خارجی را ملزم به رعایت قوانین داخلی این اتحادیه کند.

عدم عضوت ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

مهر: نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران: بیش از نیمی از ایرانیان عضو هیچ‌یک از شبکه‌های اجتماعی مجازی نیستند. بررسی رابطه بین عضویت در شبکه‌های اجتماعی مجازی و جنسیت نیز نشان می‌دهد که مردان و زنان تقریبا به یک نسبت عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. افراد متأهل بیشتر از افراد مجرد عضو شبکه‌های اجتماعی مجازی هستند، به‌طوری‌که متأهل‌ها سهم ۶۲.۷ درصدی و مجردها ۲۷.۴ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند. بین سن و عضویت در شبکه‌های اجتماعی مجازی نیز رابطه معکوس وجود دارد، به‌طوری‌که با افزایش سن، میزان عضویت در شبکه‌های اجتماعی کاهش می‌یابد. بیشترین کاربران شبکه اجتماعی با مدرک دانشگاهی کاردانی و کارشناسی هستند. کاربران دارای مدرک دکتری و دروس حوزوی، سهم ناچیزی را به خود اختصاص داده‌اند. افراد خانه‌دار در کنار دانشجویان و دانش آموزان بیشترین کاربران شبکه‌های اجتماعی مجازی هستند. بیشترین سهم استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کشور با سهم ۲۸.۲ درصدی متعلق به زنان خانه‌دار است. سربازان، دانش آموزان و دانشجویان و بیکاران در رده‌های بعدی قرار دارند.

آموزش‌ هک سایت‌های امنیتی آمریکایی و اروپایی

وکاتیو: یکی از اعضای المنبر متعلق به حامیان گروه تروریستی داعش یک دوره آنلاین را برای آموزش چگونگی هک کردن وب‌سایت‌های امنیتی آمریکایی و اروپایی به طرفداران این گروه پیشنهاد داده است.

هدست‌های واقعیت مجازی فضا

ایرنا: قرار است اولین ماهواره مکعبی واقعیت مجازی جهان به نام Overview 1 سال آینده تصاویر زنده و با وضوح‌بالا از زمین و فضا به یک هدست واقعیت مجازی در نزدیکی کاربر، ارسال کند.

رفع نگرانی از اشتراک اطلاعات مشترکان بین ۳ اپراتور

فارس؛ محمود واعظی(وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات): برای افزایش سرعت اینترنت با دوگانگی مواجه هستیم برخی می‌گویند سرعت اینترنت را بالا برده‌اید و همه را منحرف کرده‌اید برخی می‌گویند از این سرعت کم اینترنت خجالت نمی‌کشید.

توییتر چگونه بازی سیاسی در جهان را تغییر داد؟

عصر ارتباط؛ جان پارملی(نویسنده کتاب سیاست و انقلاب توییتری): اگر توییت‌هایی را که ترامپ طی شش ماه گذشته به‌اشتراک گذاشته است مرور کنید، به قدرت سیاسی این شبکه اجتماعی پی میبرید. توییتر معمولا از افراد سیاسی استفاده می‌کند تا بتواند روی دیگران تاثیر بگذارد. فعالیت سیاسی در توییتر مانند لابی کردن افراد در دنیای واقعی است. این شبکه یک دنیای کوچک از کاربران است که البته همین تعداد اندک از کاربران می‌توانند تاثیرات زیادی را در جامعه واقعی بر جا بگذارند. حضور فعال در توییتر برای بسیاری از سران سیاسی جهان به اندازه نفس کشیدن اهمیت دارد. در جریان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، توییتر به‌خوبی نشان داد که تا چه اندازه می‌تواند مهم باشد. کارشناسان سیاسی معتقدند اگر ترامپ هرچه سریع‌تر استراتژی‌های خود را برای حضور درشبکه‌های اجتماعی مشخص نکند، در نهایت این بازی را به کلینتون واگذار خواهد کرد. نتایج حاصل از یک بررسی جدید نشان می‌دهد بانک‌های تحت مدیریت ترامپ که در توییتر فعالیت می‌کنند، نسبت به گذشته محبوبیت کمتری دارند. توییتر در جریان مدیریت بازی‌های سیاسی حتی می‌تواند روی فضای اقتصادی هم تاثیر مستقیم بر جا بگذارد و تک تک کلماتی که در آن به‌اشتراک گذاشته می‌شود، نیازمند تفکر و استراتژی صحیح است. تجربه رقابت سیاسی میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نشان داد آنچه کاربران شبکه‌های اجتماعی را ترغیب می‌کند تا کاندیدای مورد نظر خود را حمایت کنند، این است که در ادبیات خود اخلاق‌مدار باشند.

آموزش خودکشی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مخرب

شفا؛ مهدی کریمی(عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی): غفلت والدین از فرزندان می‌تواند باعث گرایش آنها به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مخرب شود. پررنگ شدن خودکشی در فضای مجازی می‌تواند باعث تحریک در اقدام به خودکشی شود.

فیس‌بوک از ما چه می‌داند

بی بی سی: مکس شرمس، فعال حقوق مدنی پس از آنکه از فیس‌بوک خواست تا اطلاعات موجود او بر روی سرور این شبکه اجتماعی را در اختیارش قرار دهد یک فایل ۱۲۲۲صفحه‌ای حاوی جزئی‌ترین اطلاعات فیس‌بوکی خود را دریافت کرد.

زیرساخت‌های ارتباطات کشور ۲.۸ برابر رشد داشته است

فارس؛ محمود واعظی(وزیر ارتباطات): زیرساخت‌های ارتباطات در سه سال گذشته، ۲.۸ برابر و شبکه پهنای باند کشور ۶ برابر افزایش یافته است.

ایران مزرعه BTS

باشگاه خبرنگاران: آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر حدود ۱۱۰۰۰ آنتن فقط در استان تهران وجود دارد و در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار بالا است. در ایالات متحده آمریکا در مجموع حدود ۲۱۵۰۰۰ آنتن مخابراتی وجود دارد. اکثر متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که هر چند میزان تشعشعات آنتن‌های مخابراتی اندک هم باشد، اما قرار گرفتن دائم در معرض این تشعشعات میتواند به مرور زمان تاثیرات بسیار منفی بر بدن افراد بگذارد. استیو پاپا(بنیانگذار فناوری بی‌سیم موازی): هیچ دلیلی وجود ندارد که تلفن هوشمند شما نتواند در آینده کار یک آنتن مخابراتی را انجام دهد. گوشی‌های موبایل بخشی از شبکه انتقال را تشکیل خواهند داد و این یعنی پارازیت کمتر و نقاط سیاه کمتر. در تکنولوژی LTE Direct می‌توان ارتباط به آنتن‌های مخابراتی را دور زد و بدون نیاز به این ارتباط، به دستگاه‌های مختلف متصل شد. این تکنولوژی وایرلس در فواصل ۵۰۰ متری کار می‌کند. دیری نخواهد پایید که یک تراشه ۳۰۰ دلاری کار یک دکل مخابراتی را انجام دهد. از گوشی همراه گرفته تا مجموعه اینترنت اشیاء می‌تواند بدون نیاز به آنتن مخابراتی ارتباط با دستگاه‌های دیگر را برقرار کند.

 ایران، تلگرام را تهدید کرد

خبرگزاری صدا و سیما؛ عبدالصمد خرم آبادی(معاون قضایی دادستان کل کشور): چنانچه شبکه‌های اجتماعی و به خصوص تلگرام قوانین و مقررات کشورمان را رعایت نکنند، قطعا فیلتر خواهند شد و در این زمینه هر چه سریعتر باید زمینه فعالیت شبکه‌های اجتماعی داخلی فراهم شود.

اولین نتیجه اجرای آزمایشی ترابرد پذیری

فارس: در حالیکه تاکنون نتایج دوره آزمایشی اجرای طرح ترابرد پذیری پنهان نگه داشته شده بود، امروز مدیرعامل یک اپراتور اعلام کرد که بیشترین درخواست مهاجرت از همراه اول و ایرانسل به سمت رایتل بوده است.

خودکشی های مجازی، مُد شده اند؟!

هفته چلچراغ؛ دکتر سعید خراط ها(آسیب شناس اجتماعی): مردم قبل از مرگ وصیت می کنند و منتشر کردن یک نوشته یا حتی عکس درواقع یک نوع وصیت از طرف کسی است که فضای مجازی به او اجازه می دهد از آن برای وصیت و همان جاودانگی اش استفاده کند.

چینی ها اعضای بدن را بازسازی می کنند

شین‌هوا: دانشمندان چینی موفق به کشف دارویی شدند که با مهار یک مولکول می‌تواند بافت‌های بدن را بازسازی کند.

پروژه تحقیقاتی سایبری استرالیا

سایبربان: شرکت ایرباس به سفارش وزارت دفاع انگلیس در حال طراحی پهپادی خورشیدی است که می‌تواند تا ۴۵ روز بی‌وقفه به پرواز خود ادامه دهد.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه