مرور رسانه ها، ۴ مهر ۹۶

آقای کیانیان! شما به کارشناس می‌گویید دهانش را ببندد؟

همدلی؛ آساره کیانی: سلبریتی‌ها در ایران روزبه‌روز بیشتر بدل به جریان انحرافی در موضوعات تخصصی می‌شوند. به نظر می‌رسد این تغییرات عجیب سلبریتی‌ها نیاز به کار پژوهشی گسترده از منظر روانشناسی روح و شخصیت داشته باشد.

نبرد گوگل با وزارت دادگستری آمریکا برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران

ارس‌تکنیکا: وزارت دادگستری آمریکا از یک قاضی فدرال این کشور خواسته تا گوگل را تحریم کند، زیرا این شرکت از دستور دادگاه برای افشای اطلاعات ۲۲ آدرس ایمیل تبعیت نکرده است. مقامات قضایی آمریکا در سال های اخیر بارها بر سر دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران اینترنت با شرکت هایی همچون گوگل، اپل، مایکروسافت و فیس بوک درگیری قضایی پیدا کرده اند.

عرضه کت اینترنت‌دار گوگل و لیوایز

خبرآنلاین: با گذشت دو سال از نمایش اولین دموی لباس هوشمند گوگل و لیوایز، سرانجام اولین کت اینترنت‌دار که با آن می توان جواب تلفن را هنگام دوچرخه سواری داد، به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

ایوانکا ترامپ هم از ایمیل شخصی برای انجام امور دولتی استفاده می‌کند

انگجت: ایوانکا ترامپ دختر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با نقض قوانین ایالات متحده از آدرس پست الکترونیک شخصی خود برای انجام امور دولتی بهره گرفته است.

توضیحات توئیتر در مورد علت عدم حذف توئیت توهین آمیز ترامپ

بیزینس اینسایدر: توئیت تند رئیس‌جمهور آمریکا در مورد حذف کره‌ شمالی از کره زمین باعث انتقادات شدید از این شبکه اجتماعی شده که چرا محتوای این پیام نامناسب را حذف نکرده است. منتقدان عملکرد توییتر می‌گویند این شبکه اجتماعی به سیاست‌گذاری‌های خود پایبند نبوده و در حالی که باید توییت‌های تند و پرخاشگرانه را حذف کند، این کار را در مورد پیام تند ترامپ انجام نداده است.

گفت‌وگو گمشده جامعه ماست

آرمان: اگر فضای مناسبی در جامعه واقعی برای بروز عقیده [مثل زمان انتخابات] فراهم نباشد، شبکه‌های مجازی شبیه حیاط خلوت عمل می‌کنند و مردم صدای خودشان را از این طریق به گوش منتخبان و مسئولان می‌رسانند.

پیگیری لغو تحریم اپراتورها و برنامه‌های ایرانی

ایسنا: دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات از عضویت پنج دانشگاه برتر ایران در این اتحادیه استقبال کرد و وعده داد از کانال‌های مناسب، موضوع حذف برنامه‌های ایرانی از اپ‌استور را نیز پیگیری کند.

بی خطر بودن تشعشعات دکل های مخابراتی

خبرگزاری صدا‌و‌سیما: تشعشعات دکل‌های مخابراتی برای سلامتی، بی خطر است. میزان تشعشعات ساطع شده از این آنتن‌ها، پایین‌تر از حد استاندارد است و خطری برای سلامتی مردم ندارد.

روسیه فیس‌بوک را تهدید کرد

خبرگزاری صدا‌و‌سیما: نهاد دیده‌بان ارتباطات روسیه تهدید کرده است اگر فیس‌بوک داده‌های کاربران را به صورت محلی در داخل روسیه ذخیره نکند، از سال آینده دسترسی به آن را در این کشور مسدود خواهد کرد.

چین به طور کامل واتس‌اَپ را بست

خبرآنلاین: به دنبال فیلترکردن ویکی پدیا، فیس‌بوک، اینستاگرام، یوتیوب و توئیتر کاربران چینی امروز صبح با مسدود شدن واتس‌اپ نیز مواجه شدند. حکومت کمونیست چین پیش تر مکالمه و تماس ویدئویی واتس‌اَپ را قطع کرده بود و حالا دسترسی به آن را به طور کامل مسدود کرد. دولت چین ابتدا سعی می‌کند نرم افزار خارجی محبوبیت یافته را مانیتور کند و اگر نتوانست آن را به کلی مسدود می‌کند و حالا چنین بلایی بر سر واتس‌اَپ آمده است. میزان محبوبیت واتس‌اَپ در چین در مقایسه با وی‌چت بالاتر رفته است به همین دلیل مقامات چین سعی کرده‌اند جلوی این محبوبیت را بگیرند، چرا که وی‌چت برای مقامات چینی به راحتی قابل مانیتور کردن است.

استارتاپ‌‌ها گرفتار آزمون صحیح و خطا

ستاره صبح؛ امیر داداشی: در حال حاضر وضعیت مبهمی در خصوص مسئولیت‌پذیری وزارتخانه‌ها نسبت به استارتاپ‌ها وجود دارد و هر از گاهی تلاش‌های پراکنده‌ای در جهت حمایت صورت می‌گیرد. اگرچه درحال‌حاضر تشکیلاتی همچون صندوق نوآوری و شکوفایی برای کمک به استارتاپ‌ها وجود دارد اما این صندوق برای تأمین مالی این حوزه از کسب و کار کافی نیست و باید نهادهای مربوط به این حوزه، شکل بگیرد.

دادستان تهران علیه مدیر تلگرام اعلام جرم کرد

جماران: جعفری دولت‌آبادی از ضابطان مربوط به حوزه فضای مجازی خواست در کنترل این فضا از بعد اخلاقی فعال شوند و گفت اکنون برخی خانواده‌ها از تهدیدهای اخلاقی موجود در فضای مجازی اظهار نگرانی می‌کنند.

کانال تلگرام بورسی؛ فرصت یا تهدید؟

شفاف: شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام در چند سال اخیر نقش به‌سزایی در فعالیت سهامداران داشته است. وجود کانال‌های متعدد بورسی گواه این موضوع است که سهامداران با نگاه ویژه‌ای به این شبکه‌ها وارد می‌شوند. هرچند دسترسی سریع به اطلاعات در تلگرام، کمک شایانی به تعمیق بازار سرمایه [بورس] کشور کرده است، اما نقاط منفی از جمله شایعه‌پراکنی و رفتارهای گله‌ای با گسترش این شبکه‌های اجتماعی بروز کرده‌اند.

واکنش مدیر تلگرام به اعلام جرم دادستانی تهران: شوکه شدم

بی‌بی‌سی؛ پاول دوروف(مدیر شبکه تلگرام): [در واکنش به صحبت‎های ۴ مهرماه جعفری دولت‎آبادی مبنی بر اعلام جرم علیه مدیریت تلگرام] از شنیدن این خبر شوکه شدم، ما به طور مداوم مضامین پورن و تروریستی را در ایران مسدود می‌کنیم. تلگرام روزانه هزار کانال، بات یا چت با محتوای پورن یا تروریستی را در ایران مسدود می‌کند. فکر می‌کنم دلیل واقعی این برخورد [اعلام جرم علیه مدیریت تلگرام] چیز دیگری است. حدود شش ماه پیش شورای عالی فضای مجازی در ایران به شبکه‌های پیام‌رسان آنلاین یک سال فرصت داد که سرور خود را به ایران منتقل کنند. تصور می‌شود که منظور اصلی شورای عالی فضای مجازی شبکه تلگرام باشد. گفته می‌شود که ۱۲ درصد پهنای باند اینترنت کشور صرف تلگرام می‌شود و به روایتی بیش از ۲۰ میلیون کاربر در ایران دارد. تنها خط قرمز کانال ارتباطی تلگرام، مقررات و ضوابط استفاده کاربران از تلگرام است که توسط خود این شرکت اعلام شده است.

اعلام جرم علیه مدیر تلگرام

میزان؛ عباس جعفری دولت‌آبادی(دادستان تهران): اکنون برخی خانواده‌ها از دسترسی فرزندان به فضای مجازی و تهدیدهای اخلاقی موجود در این فضا اظهار نگرانی می‌کنند. لذا کنترل فضای مجازی توسط پلیس این نگرانی‌ را کاهش خواهد داد. علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه‌ی امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است. اینکه شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود.شبکه تلگرام علاوه بر ارایه خدمات به گروه‌های تروریستی، به بستر مناسب برای فعالیت‌های مجرمانه سازمان‎یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج نموده است.

۵۰ هزار کانال و ربات داعش در تلگرام مسدود شد

ای‌اس‌آی‌اس واچ: از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون و در طول ۹ ماه تعداد ۴۳۱۶۷ کانال و ربات دارای محتوای مجرمانه و غیرقانونی داعش توسط تلگرام مسدود شده است.

کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب با اینترنت اشیا

شبکه؛ محمدجواد آذری جهرمی(وزیر ارتباطات): اجرای اولیه استفاده از فناوری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای معرفی آبیاری هوشمند، نشان داده است که مصرف آب تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه