مرور رسانه ها، ۲۲ آبان ۹۵

میلیاردر سیلیکون ولی به دولت ترامپ پیوست

مشبل: پیتر تیل موسس پی پال و یکی از اعضای هیات مدیره شبکه اجتماعی فیس بوک، در تمامی دوران مبارزات انتخاباتی از ترامپ حمایت کرد و در ماه اکتبر ۱.۲۵ میلیون دلار به ستاد انتخاباتی وی کمک کرد.

_ فیس بوک تاثیرگذاری‌اش بر انتخابات آمریکا را رد کرد

تک کرانچ: به دنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مارک زاکربرگ موسس فیس بوک تاثیرگذاری و دخالت این سایت بر نتایج انتخابات مذکور را انکار کرد. زاکربرگ(مدیر فیسبوک): تقریبا تمامی کاربران فیس بوک حداقل با یک نفر که ایدئولوژی مخالفی دارد در ارتباط هستند و مساله اصلی این است که افراد در زمان مواجهه با مطالب مخالف دیدگاه هایشان چگونه تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

پاسخ ملایم کاربران مسلمان به ترامپ: تو را علی‌رغم تعصب و نفرتت بخشیدیم

مشبل: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مملو از اظهارات نفرت پراکنانه حامیان نژادپرست ترامپ است، اما مسلمانان این کشور تلاش دارند بر این فضای پر از خشونت و خصومت غلبه کنند و از یکدیگر حمایت کنند. پس از پیروزی ترامپ برگزاری کلاس های دفاع شخصی در آمریکا برای حفاظت از مسلمانان و انتشار دستورالعمل های مربوطه در این زمینه در شبکه های اجتماعی در حال افزایش است.

یک اتهام انتخاباتی دیگر به روسیه

سایبربان: گروه هکری روس تبار Cozy Bear  متهم شده است در جریان برگزاری انتخابات آمریکا و لحظات اعلام پیروزی دونالد ترامپ، به یک موسسه و اندیشکده سیاسی آمریکایی حمله کرده و اسنادی را به سرقت برده است.

دست دوستی برزیل به مایکروسافت

سایبربان: مقامات کشور برزیل در نظر دارند محصولات شرکت مایکروسافت را جایگزین نرم‌افزارهای متن‌باز بکنند.

_ هشدار در مورد انتشار برنامه‌های موبایلی برای فروش کالاهای تقلبی

ای بی سی نیوز: کنترل های امنیتی ضعیف دو شرکت اپل و گوگل باعث شده تا فروشگاه های Google Play  وApple App stores دارای صدها برنامه تقلبی باشند که از طریق آنها کالاهایی جعلی فروخته می شوند.

_ نرم افزار خاص اپل برای تماشای برنامه های تلویزیونی مناسب کودکان

تک اسپات: اپل برنامه tvOS را برای کودکان عرضه کرده که به iBooks Storytime مشهور شده و به آنها امکان می دهد تا برنامه های تلویزیونی و کتاب های تعاملی خاص خود را مشاهده کنند.

_ نگرانی چین از بازگرداندن کارخانه‌های فناوری به آمریکا توسط ترامپ

اسپوتنیک‌نیوز: مؤسس و مدیر اجرایی سایت علی‌بابا، بزرگترین سایت عمده فروش دنیا می‌گوید اگر ترامپ خواهان بازگرداندن کارخانه‌های فناوری به آمریکا شود، در چین فاجعه بزرگی بوقوع می پیوندد.

حراست از آزادی بیان اولین وظیفه دولت است

شهروند: حداد عادل، رئیس فرهنگستان، در اختتامیه نمایشگاه مطبوعات از وزیر ارشاد تقاضا کرد که یک انضباطی از حیث زبان و خط فارسی در شبکه‌های مجازی لحاظ شود.

اقتصاد مجازی

فارس؛ صادق عباسی شاهکوه(معاون رگولاتوری): از بین ۵١ متقاضی فعالیت در اپراتور مجازی ٢۴ شرکت موفق به دریافت موافقتنامه شده‌اند. در دو ماه آینده نخستین سیم‌کارت اپراتور مجازی روانه بازار می‌شود. اپراتورهای موبایل ٢٠‌هزار‌میلیارد تومان درآمد دارند که سهم موبایل و پیامک از این بازار، ٧۴‌درصد است. این درحالی است که تا انتهای ‌سال ٩۴ سهم دیتای تلفن همراه تنها ۵‌درصد بوده است.

ابتکار گوگل برای وب‌سایت‌های مخرب

سی‌نت: گوگل یک طبقه‌بندی جدید با نام مرور امن (Safe Browsing) به سرویس خود افزوده است تا از کاربران در برابر وب‌سایت‌های مخرب که تلاش می‌کنند محتوای مضر نشر دهند، بهتر حفاظت کند. قابلیت مرور امن گوگل به کاربران زمانی که در مواجهه با بازدید از یک تارنما هستند، به نقض سیاست‌های این شرکت درباره نرم‌افزارهای ناخواسته، فیشینگ یا مهندسی اجتماعی شناخته‌شده، هشدار می‌دهد.

تسنیم؛ محمود واعظی(وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات): ‌(سال گذشته در حاشیه دیدار با همتای روسی خود) در نشست با وزیر ارتباطات روسیه توافق کردیم تا موتور جست‌وجوی یاندکس در ایران دفتر داشته باشد و بتواند به مردم سرویس بهتر ارایه دهد. ما آمادگی داریم در رابطه با خط و زبان فارسی از طریق موتور جست‌وجوی یوز و پارسی‌جو همکاری‌های دو‌جانبه با روسیه داشته باشیم.

فرومایگی علمی

شهروند: زمانی فروش پایان‌نامه‌ها در سکوت و فقط در خیابان انقلاب انجام می‌شد اما حالا نه‌تنها تبلیغات آن را می‌توان در تمام شهر دید بلکه پایان‌نامه‌فروشی در سایت‌ها و فضاهای مجازی هم رواج پیدا کرده است.

فضای مجازی می‌گوید حال‌مان خوب نیست

شهروند: چیزی که ما امروزه به آن مبتلا هستیم این است که در ارتباط با حوزه مجازی تکیلف‌مان مشخص نیست. حتی صاحب‌نظران  این حوزه توضیح و تبیین درست و شفافی از حوزه مجازی ندارند. هنوز خیلی‌ها به حوزه مجازی به‌عنوان یک رسانه نگاه می‌کنند و مسائل آن را نیز در زمره رسانه‌ها توصیف می‌کنند؛ در صورتی که شاید این نگاه درحال‌حاضر درست نباشد. حوزه مجازی یک رسانه نیست، بلکه یک سبک زندگی است. باید افراد و نوع زندگی‌ روزانه‌شان را که اتفاقا شفافیت بیشتری نسبت به زندگی‌های عادی دارد نگاه کرد؛ چون پشت و روی صحنه آن تا حدودی مشخص است. اگر نگاه‌مان (به فضای مجازی) این باشد که نوعی زندگی است، این سبک زندگی یک روش و شیوه‌ای دارد، یعنی الفبایی برای زیستن دارد که ما با این الفبا آشنایی چندانی نداریم. چون در سبک زندگی سنتی آموخته‌ایم ظاهر و باطن را از هم تفکیک کنیم، نمی‌توانیم آسیب‌هایی را که در سبک زندگی مجازی به راحتی دیده می‌شود و کمی منفور است را ببینیم. این‌که ما در فضای مجازی انواع نامناسب شهرت‌طلبی‌ها را شاهدیم، برای این است که این افراد شهرت‌هایی به دست آورده‌ اما هنوز ارضا نشده‌اند و برای همین در این فضا به دنبال کسب شهرت هستند. رواج بی‌اخلاقی‌ها در فضای مجازی نشان می‌دهد که اوضاع اجتماعی ما خوب نیست؛ همان‌طورکه جوان ما به استادیوم می‌رود و در آنجا، الفاظ رکیک به کار می‌برد؛ چون در خانه و محله نمی‌تواند فحاشی کند.

رابطه‌ای برمبنای نمایش

شهروند: (درباره عکس عباس جدیدی) طی روزهای اخیر عده‌ای از کاربران فضای مجازی، با انتشار عکس‌هایی در دنیای مجازی سوژه شدند و بیشترِ مردم، عکس‌العمل منفی به عمل آنها نشان دادند! (درباره عکس عباس جدیدی) جامعه به یک سطح از آگاهی رسیده است و به‌راحتی به دلایل اعمال پی می‌برند و برای همین است که به برخی از اخبار و تصاویر واکنش منفی نشان می‌دهند. انتشار تصاویر در دنیای مجازی اگر برای گرفتن توجه و لایک باشد، شاید به اندازه‌ای برای مردم زجرآور نباشد که متوجه شوند این اعمال به قصد سوءاستفاده است؛ در این حالت حتما مردم عکس‌العمل نشان می‌دهند.

باخت هزاران میلیاردی جوانان به قمارخانه‌های آنلاین

جوان: قربانیان قمارخانه آنلاین پوکر در غیاب نظارت و اقدامات جدی، روزانه دهها و صدها میلیارد تومان به گردانندگان سایت‌ها، ‌کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی این بازی‌ها می‌بازند. در گذشته برای قمارکردن باید افراد دور یک میز قرار می‌گرفتند و تاس و ورق‌های واقعی را جابه‌جا می‌کردند اما حالا در هر ساعت و مکانی با حضور در فضای مجازی می شود قماربازی کرد. هنگامی که کاربر عضو سایت‌های قمار می‌شود، با دریافت رمز عبور و کد ویژه با سایر کاربران آنلاین، بازی را شروع می‌کند. البته هویت هیچ کدام از این افراد مشخص نیست. اعضای سایت‌های قمار پوکر، برای ورود به بازی با وارد کردن شماره کارت و رمز دوم اینترنتی‌شان مبلغی را تعیین می‌کنند و واریز و پرداخت پول بازیکنان، هنگام برد و باختشان به صورت خودکار انجام می‌شود. ممکن است به واسطه بازی‌های قمار آنلاین، از حساب بانکی افراد کلاهبرداری شود؛ زیرا مسئولان این دسته از سایت‌ها به راحتی به حساب اینترنتی بانکی اعضا دسترسی دارند. یکی از قربانیان سایت‌های قمار آنلاین: در هر دستی که بازیکنان بازی می‌کنند، ٢درصد از کل پول شرط‌بندی‌شده، به حساب صاحب سایت می‌رود. هر دست بازی شاید کمتر از یک دقیقه طول بکشد که فقط مربوط به یک میز است. برخی سایت‌ها بالای ٣٠میز دارند. یکی از قربانیان سایت‌های قمار آنلاین: صاحبان این سایت‌های از هکرها بیش از مسئولان می‌ترسند و با وجودی که هر چند هفته یک بار سایت‌ها فیلتر می‌شوند و به چند دقیقه نمی‌رسد که در تلگرام یا اینستاگرام، آدرس جدید اعلام می‌شود. علیرضا آذر درخش(سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا): افراد مالباخته در قمارهای آنلاین، از ترس اینکه شرط‌بندی جرم است و پول اندکی نیز از آنها سرقت شده است، از شکایت خودداری می‌کنند که موجب می‌شود کلاهبرداران به راحتی به جرائمشان ادامه دهند. قماربازی‌های آنلاین می‌تواند مصداق اخلال گسترده در نظام پولی-مالی کشور و افساد فی‌الارض باشد که طبق قانون مجازاتش اعدام است.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه