مرور رسانه ها، ۲۰ فروردین ۹۵

رفع‌ فیلتر هشتگ آخوندی وتوضیح ‘زیرساخت’

ایرنا؛ حامد رضا اسماعیلی(مدیر کل روابط عمومی شرکت ارتباطات زیر ساخت): فیلتر شدن هشتگ آخوندی مربوط به فروردین سال گذشته است و تصمیم درباره فیلتر و یا رفع فیلترینگ در حوزه اختیارات وزارت ارتباطات نیست و این وزارتخانه، تنها اجرا کننده حکم مراجع قضایی است. دستور برای فیلتر ‘هشتگ آخوندی’ فروردین پارسال از سوی مراجع قضایی صادر و به شرکت ارتباطات زیرساخت برای اجرا ابلاغ شده بود؛ صبح روز شنبه نیز با حکم همان مرجع رفع فیلتر آن انجام شد.

حمله سایبری امریکا به وبگاه خبری سوری

سایبربان: بعد از حمله موشکی امریکا به پایگاه هوایی شعیرات در حمص و آغاز تهاجم داعش، پایگاه خبری المصدر سوریه مورد حملات شدید اختلال سرویس توزیع شده قرار گرفته و برای ساعاتی از دسترس خارج شده است. وبگاه خبری المصدر سوریه اعلام کرده است که در گذشته نیز از سوی عربستان سعودی و ترکیه مورد حملات سایبری قرار گرفته است و احتمال می‌دهد مهاجمان، هکرهای استخدام شده دولتی بوده‌اند.

 گوگل خبرهای جعلی را لو می دهد

سرچ انجین لند: گوگل از اکتبر گذشته امکان کنترل صحت اخبار ارائه شده در بخش گوگل نیوز را در آمریکا و انگلیس ممکن کرده تا کاربران با مشاهده محتوای جعلی موجود در برخی اخبار فریب نخورند. از این پس خدمات کنترل صحت اخبار گوگل به طور جهانی ارائه می شود تا در صورتی که کاربران بخواهند از صحت و سقم خبری مطلع شوند بتوانند این کار را به صورت ساده تری انجام دهند.

مرورگرها در فضای مجازی قابل ردیابی هستند

زومیت: مرورگرها در فضای مجازی قابل ردیابی هستند. هر مرورگری دارای شناسه‌ها و تنظیمات مخصوص به خود است که باعث می‌شود ردیابی کاربر در فضای مجازی آسان‌تر شود. در واقع هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید در فضای مجازی ناشناس باقی بمانید؛ زیرا کامپیوتر و مرورگر شما دارای شناسه‌ای مانند اثرانگشت هستند که باعث می‌شود به‌راحتی شناسایی شوند. سایت Unique Machine یک پروژه متن باز است که می‌تواند اطلاعات خاص مرورگرتان مانند فونت نصب‌شده، پلاگین‌ها، زمان و موارد دیگر را در اختیارتان قرار دهد. سایت Panopticlick به مرورگر هر کاربری امتیاز خاصی می‌دهد. همچنین می‌تواند به کاربر بگوید که آیا افزونه‌های امنیتی که نصب کرده است، می‌توانند کارشان را به‌خوبی انجام دهند یا خیر.

جسورتر شدن دولت‌ها در فضای سایبر

سایبربان؛ تیم وایت(فرمانده نیروهای ماموریت ملی سایبری آمریکا): اگر دنبال آن هستید که بدانید در فضای سایبر چه می‌گذرد، نباید فقط به سراغ وبگاه‌های نظامی بروید چرا که فعالان این عرصه در وبگاه‌های دولتی با پسوند .gov و تجاری با پسوند .com نیز حضور دارند.

ممنوعیت کامل فعالیت اوبر در ایتالیا

مشبل: شرکت تاکسی یابی اوبر که امکان فعالیت در بخش‌هایی از آمریکا را از دست داده، حالا با صدور حکمی توسط یک قاضی نمیتواند در کل خاک ایتالیا فعالیت کند، شاکی اصلی این پرونده انجمن تاکسی ایتالیا بوده است.

هکرها بار دیگر آژانس امنیت ملی آمریکا را رسوا کردند

انگجت: هکرهای The Shadow Brokers در اعتراض به اقدامات سیاسی ترامپ از جمله مداخله در جنگ سوریه این بار کلمه عبور بقیه ابزار هکری را که در سال ۲۰۱۶ از آژانس امنیت ملی آمریکا به سرقت برده‌اند، منتشر کردند.

برای رفع فیلتر توئیتر رایزنی کرده‌ایم

ایلنا؛ محمود واعظی(وزیر ارتباطات): (با توجه به عضویت بسیاری از مسئولان در شبکه‌های مجازی به خصوص توئیتر) دولت با رفع فیلتر آنها موافق است. این شبکه‌ها در این دولت مسدود نشده‌اند. بازشدنشان هم دست کارگروه تعیین مصادیق است.

به ویندوزتان دستور بدهید!

صبحانه: با عرضه تازه ترین نسخه به روزشده از ویندوز ۱۰ که البته هنوز در مرحله آزمایشی است، کاربران می توانند از دستیار صوتی کورتانا برای پیشبرد مراحل مختلف نصب ویندوز کمک بگیرند.

ساخت سیناپس مصنوعی خود یادگیرنده

سایبربان: گروهی از محققان فرانسوی نوعی سیناپس(بخشی از شبکه‌ی عصبی بدن انسان) مصنوعی ساخته‌اند که قابلیت یادگیری خودکار داشته، توان و انطباق‌پذیری هوش‌های مصنوعی را افزایش می‌دهد.

سنسور تشخیص چهره، حریم خصوصی کاربران گوشی‌ هوشمند را تضعیف می‌کند

زومیت: متخصصان حقوقی اعلام کرده‌اند که سنسور تشخیص چهره، حریم خصوصی کاربران را در برخورداری از قوانین شهروندی تضعیف می‌کند و به دلیل فریب خوردن با استفاده از عکس چهره‌ی کاربر چندان امن نیست.

توئیتر دولت ترامپ را مغلوب کرد

واحد مرکزی خبر: وزارت امنیت آمریکا درخواست خود مبنی بر شناسایی مالک اصلی اکانت ضد ترامپ را پس گرفته است که این‌ یک برد برای توئیتر و مخالفان ترامپ محسوب میشود که روی متمم اول قانون اساسی آمریکا پافشاری کرده اند.

کشف «جاسوس افزار خطرناک» فلسطین اشغالی پس از سه سال

هکرنیوز: جاسوس افزار اندرویدی کریسائور که توسط یک شرکت جاسوسی اسرائیلی ساخته شده است، در حمله‌های هدفمند علیه فعالان و روزنامه نگاران گرجستان، ترکیه، مکزیک، امارات متحده و کشورهای دیگر استفاده شده است.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه