مرور رسانه ها، ۱۸ اسفند ۹۵

مدیریت فضای مجازی مورد تاکید اعضای خبرگان رهبری است
ایلنا؛ حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی: مدیریت فضای مجازی مورد تاکید اعضای خبرگان رهبری است.
واتس‌اپ و تلگرام هم در معرض جاسوسی

ویکی‌لیکس: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از طریق آلوده کردن تلویزیون‌ها و گوشی‌های هوشمند به بدافزارها، اقدام به جاسوسی از کاربران می‌کند. اقدامات شنود سیا شامل نفوذ به محصولات شرکت‌هایی چون آیفون اپل، اندروید گوگل و ویندوز مایکروسافت و حتی تلویزیون‌های سامسونگ است. اسناد جدید شنود سیا از گوشی های هوشنمد از یک شبکه‌ای درون مرکز اطلاعات سایبری سیا در لانگلی ایالت ویرجینیا به دست آمده است.

قمارخانه‌های آنلاین همچنان پیش چشم مسئولان بازند!

جوان: سایت‌های پوکر آزادانه فعالیت می‌کنند؛ انگار دست‌های پنهانی پشت آن قرار دارد و پول‌های کلان، برخی دستگاه‌ها را نمک‌گیر کرده! بانک‌ها هم درگاه‌های پرداخت اینترنتی خود را در اختیار آنان قرار می‌دهند.

تلگرام و نوای خوش اصلاحات

آفتاب یزد: درست چند روز پس از انتخابات مجلس دهم، شاهد گسترش عجیب و معنادار شبکه‌های تلگرامی اصولگرا بودیم؛ کانال‌هایی با مضمون انتقادات تندروانه از سیاست‌های دولت به صورت غیررسمی و ناشناس. گرچه کانال‌های تلگرامی اصولگرای منتقد دولت، ناشناس هستند ولی با مداقۀ اخبارشان، می‌توان از زنجیره‌ای بودنشان آگاه شد؛ گویی ادمین‌ها در درون یک اتاق و هماهنگ شروع به هدایت افکار اعضا می‌کنند.

ویدئو های فیسبوک رادر تلویزیون ببینید

باشگاه خبرنگاران: به تازگی اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه کمپانی فیسبوک اپلیکیشنی ارائه کرده که توسط آن می‌توانید ویدئو‌های این شبکه اجتماعی را روی تلویزیون خود تماشا کنید.

نوستالژی دکه

شهروند؛ امید علی مسعودی(روزنامه‌نگار و استاد ارتباطات): فضای مجازی کمکی است در راستای انتشار روزنامه‌ها؛ اما نباید از این موضوع غافل شد که در چند سالی که نشریات الکترونیکی رواج یافته است، بسیاری نشریات الکترونیکی را جایگزین روزنامه‌های مکتوب کرده‌اند.

انتظار کاربران شبکه‌های اجتماعی از ویدئوهای پخش‌زنده چیست؟

باشگاه خبرنگاران: طی تحقیقات صورت گرفته ۸۰ درصد کاربران ترجیح می‌دهند که برای شناخت یک برند ویدئویی لایو و زنده را ببیند تا اینکه پستی را بخوانند. حدود ۶۷ درصد کاربران کیفیت ویدئو زنده را مهمترین فاکتور آن می‌دانند. ۸۷ درصد از کاربران ترجیح می‌دهندکه محتوا و اتفاقات پشت صحنه‌های این ویدئو‌ها را مشاهده کنند. در بین کاربران ۸% نسبت به سال ۲۰۱۵ ویدئو زنده بیشتری دیده‌اند. ازمیان مخاطبان شبکه‌های اجتماعی حدود۴۵%از کاربران حاضرند بابت پخش زنده ویدئو‌های خواننده و بازیگر و تیم مورد علاقه خود پول بپردازند. حدود ۵۶ درصد کاربران اعلام کرده‌اند که اخبار فوری موجب افزایش تماشای محتوای ویدئو‌های زنده می‌شود و درنهایت ۶۷ درصد کاربرانی که پخش زنده را دیده‌اند به احتمال زیاد بلیت حضوری آن را خواهند خرید.

 دستور فیلترینگ WAZE از بالا بود شهروند؛ محمود واعظی(وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات): علت فیلترینگ نرم‌افزار مسیریاب WAZE، حکمی از دادستانی بود. ما نیز با توجه به اینکه این نرم‌افزار جایگزین‌های متعدد داشت، این دستور را اجرا کردیم. اگر نرم‌افزار مسیریاب WAZE به کسب‌و‌کارها مربوط می‌شد یا جایگزین نداشت، ممکن بود ما مذاکراتی در این خصوص داشته باشیم اما زمانی که این نرم‌افزار جایگزین دارد، لزومی ندارد حتما از آن استفاده کنیم. در وزارت ارتباطات علاقه‌مند نیستیم که کسب‌و‌کارها را به استفاده از تولیدات داخل با بخشنامه و دستور ملزم کنیم، بلکه باید فرهنگسازی کنیم تا بخواهند از محصولات داخلی استفاده کنند.
نه به فیلترینگ

شهروند: در مارس ۲۰۱۳، گزارشگران بدون مرز در روز جهانی مبارزه با سانسور اینترنتی، گزارشی منتشر کرده بود که در آن ایران به همراه چین، سوریه، بحرین و ویتنام پنج کشور دشمن اینترنت نام گرفته‌اند!

ترویج فرهنگ آمریکایی با برچسب مدرنیته

باشگاه خبرنگاران: یکی از اهداف طراحان و برنامه‌ریزان اینترنت‌اشیاء تغییر در سبک‌زندگی مردم کشورهای مختلف و تحمیل فرهنگی آمریکایی است که با تابلوی مدرینیته در اختیار برخی کشورها قرار می‌گیرد. سوال اینجاست که ورود کشورها به حوزه اینترنت اشیاء به پیشرفته شدن کمک خواهد کرد؟ آیا منفعت اصلی از راه اندازی نسل جدیدی از اینترنت صرفا دغدغه‌مندی برای راحتی مردم است؟ سیدعلیرضا آل داوود(کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی): بسیاری از کشورهای فعال در حوزه‌ های‌تِک هنوز وارد بحث اینترنت اشیاء نشدند و ما بدون داشتن زیرساخت‌های مناسب به این حوزه ورود کرده‌ایم. اگر زیرساخت‌های اینترنت اشیاء که به کشور وارد می‌شود امن نشوند و بدون بازرسی مورد استفاده قرار گیرند به زندگی مردم ضربه خواهند زد زیرا قطعا این زیرساخت‌ها دارای ایمپلنت‌های جاسوسی هستند. بحث امنیت در اینترنت اشیاء عضویت ایران در شبکه Lora است که خود حائز اهمیت می‌باشد، این شبکه صهیونیستی است و شنود اطلاعات آن بر عهده آژانس امنیت ملی آمریکا ( NSA) می‌باشد. نکته قابل توجه در شنود اطلاعات افشاگری‌های اسنودن مبنی بر سرقت ماهانه ۱۴ میلیون بسته اطلاعاتی از ایران است که با ورود اینترنت اشیاء به داخل کشور مساله شنود و سرقت اطلاعات داغ‌تر خواهد شد. اگر قرار است اینترنت اشیاء در کشور راه‌اندازی شود به دلیل اینکه زیر‌ساخت‌ها از بعد فنی و جاسوسی مورد بررسی دقیق قرار نمی‌گیرد ما مصرف کننده خواهیم بود و این وابستگی جزئی از استعمار است. با استفاده از اینترنت اشیاء افراد مهم شناسایی شده و در مواقع بحران همانند اغتشاشات از طریق گراهایی که به واسطه اینترنت اشیاء در گذشته داده شده بود نقطه زنی شده و افراد به راحتی قابل رصد هستند. مرکز مطالعاتCSISمیگوید: استفاده از اینترنت اشیاء به عنوان اهرمی برای اثربخشی و افزایش بهره وری در نیروهای نظامی در واشنگتن است و در۵۰سال گذشته این مرکز دربسیاری از مسائل بزرگ دنیا تسلط داشته است. نزدیک کردن افراد به سبک زندگی آمریکایی، تسهیل شدن شرایط جنگ نرم دشمن علیه کشور و تغییردرافکارعمومی، دچار شدن افراد به اعتیاد دیجیتالی و… از جمله مشکلاتی که با آمدن اینترنت اشیاء ایجاد خواهد شد. یخچال‌های هوشمند که سنسورهای آنالیز دارند می‌توانند به‌راحتی ذائقه مردم را بسنجند و سپس باهدف تغییر سبک زندگی انواع غذاهای دستکاری‌شده و تراریخته را وارد کشور کنند. کشورهای پیشرو در حوزه فناوری هنوز وارد فاز اینترنت‌اشیاء نشده‌اند چرا باید زمانی که در بخش‎های گوناگون از جمله هسته‌ای کشور را تعطیل کردیم در مساله‌ای که برای کشور تهدید است سرمایه گذاری شود؟

افشاگری ویکی لیکس درباره جاسوسی سیا از تلویزیون، گوشی و خودرو

واشنگتن پست: سایت افشاگر ویکی لیکس، اسنادی به دست آورده که نشان می دهد سازمان جاسوسی سیا به روش های مختلف گوشی ها، تلویزیون ها و خودروها را برای سرقت اطلاعات شهروندان رصد می کند. نرم افزار هک فرشته گریان برای حمله به تلویزیون های هوشمند سامسونگ طراحی شده که آنها را در وضعیت خاموشی قلابی قرار داده و در این حالت تمام مکالمات افراد ضبط شده و برای سرورهای سیا ارسال می شود. سیا دارای یک واحد سیار است که وظیفه طراحی بدافزار برای کنترل و سرقت اطلاعات از مدل های مختلف گوشی آیفون را دارد علت تمرکز بر آیفون محبوبیت این گوشی میان نخبگان تجاری، دیپلمات ها و افراد مشهور است.

پیش‌بینی حرکات بازیکنان فوتبال با استفاده از هوش مصنوعی

انگجت: محققان سه شرکت آمریکایی دیزنی، کلتک و استات سامانه‌ای بر مبنای هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند حرکات بازیکنان فوتبال را پیش‌بینی کند.

اجرای جداسازی اینترنت کودکان از بزرگسالان در ترکیه از ۱۰ سال قبل

باشگاه خبرنگاران پویا؛ سید مرتضی موسویان(رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد): در ترکیه بالغ‌بر ۱۰سال است که اینترنت کودک و نوجوان از بزرگ‌سالان جداشده و همین تجربه در اروپا و آمریکا نیز در حوزه ارتباطات به چشم می‌خورد، ما هم باید به این سمت برای سالم‌سازی فضای مجازی برویم. حدود ۴ هزار لوگوی هوشمند برای کسب و کارهای تجاری و آموزشی صادر شده که ترکیب آن با دیگر حوزه‌ها نشان از صدور ۴۳ هزار لوگو در فضای مجازی دارد.

حرکت کشور به سمت تمرکز دیتاسنترها

ایسنا؛ سیدابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی فضای مجازی): شبکه دولت ایران باید به سمت تمرکز دیتاسنترها حرکت کند. بنابراین تا  زمانی که به این سمت حرکت نکنیم شاهد نقش برجسته IT در حکمرانی و نظام اداری کشور نخواهیم بود.

افزایش تعداد اپراتورهای ورشکسته در بازار بی رونق تلفن همراه

پارسینه: آمارها نشان می‌دهد یکی از اپراتورهای معروف تلفن همراه کشور بیش از نیم میلیون مشترک خاموش را پشتیبانی میکند. حال این سوال ایجاد میشود که با چه توجیه اقتصادی دولت به دنبال افزایش تعداد اپراتورهاست.

ستاد کل نیروهای مسلح کانال تلگرامی ندارد

ایسنا؛ ستاد کل نیروهای مسلح: کانال‌های تلگرامی با عناوین مجعول نیروهای مسلح که به طرح مسائل صنفی کارکنان نیروهای مسلح می پردازند، جعلی هستند.

ایجاد محدودیت‌های جدید در انتخابات الکترونیک فرانسه

سایبربان: دولت فرانسه اعلام کرد که به دلیل وجود نگرانی‌های امنیتی، قصد دارد تا برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیک را برای شهروندان خارج از کشور، در انتخابات آتی، ممنوع اعلام کند.

۶۲ درصد مردم موافق نظارت بر فضای مجازی

فارس: براساس تحقیق مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران ۶۲ درصد مردم اعلام کرده‌اند شبکه‌های اجتماعی مجازی باید ساماندهی و نظارت شود و ۱۲ درصد نیز معتقد بوده‌اند شبکه‌های اجتماعی مجازی باید فیلتر شوند. براساس تحقیق مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران ۳۵ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در کانال ها یا گروه هایی که عضو هستند بیشتر مطالب علمی رد و بدل می شود. محتوای گروه‌ها یا کانال‌هایی که افراد عضو هستند: اخبار خانوادگی با ۳۲ درصد، اخبارسیاسی با ۲۸درصد، طنز و جوک با ۲۴درصد، مطالب دینی با ۱۲ درصد و مسائل جنسی با ۲درصد در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند. شایان ذکر است که سال گذشته حدود ۶۷ درصد مردم گفته بودند طنز و جوک جزو سه موضوع اصلی آن‌ها در فضای مجازی است که امسال این میزان کاهش چشمگیری داشته است. حدود ۲۸.۸ درصد کاربران تلگرام گفته‌اند بیشتر مطالب علمی را فوروارد می‌کنند. ۲۰.۲ درصد مطالب طنز و جوک، ۱۳.۹ درصد اخبار و تحلیل‌های سیاسی و ۱۱.۷ درصد اخبار خانوادگی را ارسال می‌کنند. حدود ۳۵.۵ درصد از افراد گفته‌اند در حد زیاد و خیلی زیاد، ۱۷.۱ درصد در حد متوسط و ۳۹.۶ درصد نیز در حد کمی، صحت و سقم مطالب ارسالی را بررسی می‌کنند. در خصوص نگرش مردم در مورد شبکه‌های اجتماعی پرسیده شده که در مجموع ۴۱ درصد این شبکه‌ها را مفید و ۴۸ درصد آن را آسیب‌رسان معرفی کرده‌اند و ۱۱ درصد نیز در این زمینه نظری نداشته‌اند.

اشکالاتی که موجب جاسوسی سیا می‌شد را رفع کردیم

ورج: به دنبال افشاگری ویکی‌لیکس در مورد سوءاستفاده سیا از حفره‌های امنیتی سیستم عامل iOS برای جاسوسی، اپل بیانیه‌ای صادر کرده و از رفع این مشکلات در گذشته خبر داده است. اپل به کاربران محصولات خود توصیه کرده هر چه سریع‌تر آخرین نسخه از iOS را بر روی گوشی‌ها و تبلت‌های خود نصب کنند تا از خطرات امنیتی احتمالی و جاسوسی‌های مختلف در امان بمانند.

۹۹ درصد قبوض تلفن غیرحضوری پرداخت می‌شود

فارس؛ وحید صدوقی(مدیرعامل اپراتور اول): حدود ۱۲ میلیون از ۱۹ میلیون مشترک دائمی همراه اول قبض کاغذی را حذف کرده‌اند که از قطع حدود ۱۵ هزار درخت جلوگیری شده است.

ناتوانی فیس بوک برای حذف عکس‌های نامناسب از کودکان

تک کرانچ: فیس بوک نتوانسته جلوی ارسال عکس‌هایی از کودکان با هدف سوءاستفاده از آنها را بگیرد و به همین علت مورد انتقادهای شدید قرار گرفته است.

نیمی از تندروها به صورت آنلاین افراطی می‌شوند

روزنامه دیلی میل: شستشوی مغزی جوانان مسلمان توسط گروه‌هایی نظیر داعش از طریق اینترنت در بازه زمانی پنج ساله تا ۲۰۱۵ دو برابر شده است.

انتقاد فعالان حوزه فناوری اطلاعات از اقدامات گسترده جاسوسی سازمان سیا

فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ: ویکی لیکس از وجود پایگاه مخفیانه هکری سیا در کنسولگری آمریکا در شهر فرانکفورت آلمان خبر داده است.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه