مرور رسانه ها، ۱۲ مهر ماه ۹۶

زوال صنعت ســبز نرم‌افزاری

فرهیختگان: صنعت نرم‌افزار سال گذشته آمریکا به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ۱.۱۴ تریلیون دلار ارزش افزوده برای تولید ناخالص ملی دربر داشته که این میزان رشدی ۶.۴ درصدی را در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی نشان می‌دهد. هم‌اکنون بالغ‌بر ۲.۹ میلیون نفر در آمریکا به‌طور مستقیم در صنعت نرم‌افزار مشغول به کار هستند و ۱۰.۵ میلیون نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم به این بازار وابسته‌اند. تولید هر شغل در کشور حدود ۱۲۰ میلیون تومان خرج دارد، اما این رقم در صنعت نرم‌افزار فقط هشت میلیون تومان است.مجید سروش(دبیر کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی): اگر نگاهی به خروجی شرکت‌های عمده تولید‌کننده نرم‌افزار بیندازیم، می‌شود برآورد کرد که تقریباً ماهانه ۱۵ میلیون دلار یعنی در ۸ ماه نخست امسال حدود ۱۲۰ میلیون دلار صادرات نرم‌افزار از کشور داشتیم.

 باج‌افزاری که عکس‌های عریان می‌خواهد

فرهیختگان: باج‌افزار جدید nRandsomwre در گوشی‌های هوشمند فایل‌های قربانی را قفل کرده و در ازای کلیدی که به‌منظور رمزگشایی فایل‌های قفل‌شده به قربانی می‌دهد تقاضای دریافت عکس‌های عریان او به‌جای پول را دارد.

 افزوده شدن فناوری تشخیص چهره به فیس بوک

خبرگزاری صدا و سیما: شرکت فیس‌بوک قصد دارد قابلیت جدید تشخیص چهره را به ویژگی‌های این شبکه اجتماعی اضافه کند.

 کاهش چشمگیر درآمد کافی‌نت‌ها

فارس؛ مهدی میرمهدی(رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران): با توسعه اینترنت، حجم کار کافی‌نت‌ها کاهش یافته و از نظر درآمد ضعیف شده‌اند که در حال رایزنی برای ارائه توأمان برخی خدمات در کافی‌نت و دفاتر پیشخوان هستیم.

  با این گردنبند کل زندگیتان را ضبط کنید

دیجیتال ترندز: یک گردن‌بند مجهز به دوربین که از قابلیت اتصال به شبکه‌های wifi برای پخش زنده برخوردار است به‌تازگی در فروشگاه‌ها به قیمت بالای ۳۹۹ دلار فروخته می‌شود.

  انتشار مخدر‌های صوتی روی سایت آپارات

ایکنا: مخدر صوتی که پلیس فتای جمهوری اسلامی ایران با تمام تلاشش سعی کرده است به کشور وارد نشود به‌راحتی در آپارات قرارگرفته و بازدیدکنندگان بسیاری روزانه به آن‌ها دسترسی دارند.

 وضع ICT بعد از برجام بدتر شده است

وطن امروز: تحریم ارتباطات کلیدواژه جدید تحریم‌ها علیه ایران است، محدود کردن کاربران ایرانی در گوگل آنالیتیک، عدم اجازه بارگذاری اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ‌استور و تحریم GSMA بخشی از این تحریم‌هاست.نکته جالب این تحریم‌ها هدفمند بودن آن‌هاست، یعنی طراح این تحریم‌ها (خزانه‌داری آمریکا) تمام فضای فناوری ارتباطی در دسترس کاربران ایرانی را محدود نکرده بلکه بخش‌های کاربردی را تحریم کرده است.تحریم اپلیکیشن‌های کاربردی ایرانی در حالی اتفاق می‌افتد که اپلیکیشن‌هایی مانند جم آنلاین و رادیو جوان در App Store و Google Play محدود نشده‌اند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند. محمدحسین کاشی(کارشناس فناوری ارتباطات): شما تصور کنید مدیران اپلیکیشن‌های جغرافیامحور مانند waze می‌توانند هر خیابانی را که می‌خواهند در تهران شلوغ یا خلوت ‌کنند یا به راحتی اطلاعات رفت و آمد شهروندان و مقاصد آنها را رصد ‌کنند.گلابی‌های برجام در حوزه ارتباطات کرم انداخته‌اند و پس از این توافق نه تنها ارتباط ایران با کشورهای صاحب فناوری‌ بهتر نشده بلکه هر روز دایره تحریم‌های ایران در این حوزه تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شود.

 خودروهای آینده چالش جدید رانندگان امروز

عصرارتباط: این روزها خودروسازهای بزرگ آمریکایی در حال کار برای ساخت سیستمی هستند که خودروها را به کمک وایرلس به هم وصل کرده و بتوانند از این امر برای کاهش تصادفات استفاده کنند. قرار است در آینده با اتصال وایرلس خودروها به گوشی‌های عابران، خطر بروز تصادف با عابر نیز بررسی شده و هشدار آن روی صفحه‌نمایش خودرو به راننده اعلام شود. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که تا سال ۲۰۲۰ استفاده از سرویس وایرلس برای خودروها در آمریکا اجباری شود. در سال‌های اخیر شرکت GM سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی برای توسعه این فناوری انجام داده است. سازندگان خودروهای گوگل معتقدند که با همه‌گیر شدن خودروهای خودران گوگل، امکان کاهش ۹۵ درصدی تصادفات وجود دارد؛ چراکه خودروهای خودران مرتکب خطاهای انسانی نشده و بسیار دقیق‌تر و ایمن‌تر عمل می‌کنند.

  شادی‌های واگیردار در شبکه‌های اجتماعی

عصرارتباط: افراد شادمان تعداد بیشتری دوست را در کنار خود نگه می‌دارند و در مقایسه با آن‌ها، کاربرانی که در عکس‌های خود کمتر می‌خندند و چندان شاد نیستند تعداد دوستان‌شان در شبکه‌های اجتماعی کمتر است.هر کاربر شاد می‌تواند از طریق صفحه اختصاصی خود روی دوستان، دوستانِ دوستان، و دوستانِ آن‌ها تاثیر بگذارد.افراد شاد و خوشحال به‌طور فعالانه‌تر در شبکه‌های اجتماعی حضور می‌یابند و بیشتر افرادی که با آن‌ها به‌صورت مستمر ارتباط دارند در گروه افراد شاد طبقه‌بندی می‌شوند. هر کاربر شاد در شبکه‌های اجتماعی زمانی یک کاربر شاد دیگر را در جمع دوستان اینترنتی خود اضافه می‌کند به‌طور میانگین ۹ درصد خوشحال‌تر می‌شود.در پژوهشی محققان به این نتیجه رسیدند که میزان خوشحالی افراد در شبکه‌های مجازی با خوشحالی آن‌ها در دنیای واقعی برابری می‌کند.کارشناسان به این نتیجه رسیدند که دانشجوهای خندان در شبکه‌های اجتماعی افرادی را در اطراف خود جمع کرده‌اند که آن‌ها هم لبخند به لب دارند و به‌نوعی این افراد در گروه‌های کوچک خندان قرار گرفته‌اند. آن دسته از کاربران شبکه‌های اجتماعی که بیشتر مواقع لبخند به لب دارند به‌طور میانگین تعداد بیشتری دوست در صفحه شخصی خود دارند و میزان ارتباطات آن‌ها نزدیک‌تر و عمیق‌تر است.کاربران شاد بهتر از افرادی که کمتر لبخند به لب دارند می‌توانند روی اطرافیان خود در شبکه‌های اجتماعی تاثیر بگذارند.

  چرا عکس خودمان را در پروفایل نمی‌گذاریم

تابناک: به این خاطر عکس خودمان را در پروفایل نمی‌گذاریم: ۱-کمتر قضاوت می‌شوید.۲-در اکثر موارد نوشته هایتان با دقت بیشتری خوانده می‌شود، چون روشنفکرانه‌تر به نظر می‌رسید. ۳- در جواب دادن بی پرده‌تر هستید. ۴- سن شما نامشخص است. همین باعث می شود که مخاطب هایتان محدوده بیشتری را در بر داشته باشد. کلامتان گروه هدف بیشتری را در بر دارد.  پروفایل پیکچر شما چندین پیش فرض را در ذهن مخاطب می‌گذارد: ۱-اگر شما مدام تصویر پروفایل‌تان را عوض می‌کنید، به نظر مخاطب شما آدم insecure هستید، اعتمادبه‌نفس کمی دارید، ناپایدار و بی‌قرار هستید. ۲-اگر شما عکس سلبریتی را در پروفایل‌تان دارید، در ذهن مخاطب یک حس عدم موفقیت ایمپلای می‌کند. ۳-اگر شما در تصویر پروفایل‌تان زیاد عکس های صمیمی می‌گذارید، احتمالا شما در یک رابطه‌ی ناپایدار هستید. ۴-اگر عکس پروفایل شما جمله‌ای کوچه بازاری باشد، شما بیشتر حالت حمله دارید. شکست‌های متنوع شما را پرخاشگر کرده.

 شمشیر دولبه‌ای به نام روبات کارگر

عصرارتباط: بر اساس تحقیقاتی‌ که توسط اقتصاددانان دانشگاه بوستون صورت گرفته، به‌ازای هر روباتی که به نیروی کار اضافه می‌شود تا شش کارگر شغل خود را از دست می‌دهند و حقوق و دستمزد سه چهارم درصد کاهش می‌یابد. برخی مطالعات گویای بیکار شدن ۱۰ میلیون کارگر طی ۱۵ سال آینده در بریتانیا به سبب جایگزینی با روبات‌ها است.

 طراحی نرم‌افزار تلفن همراه برای مدیریت بحران با کمک ماهواره‌ها

ایسنا: یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به طراحی نرم‌افزاری برای تلفن همراه شده است که تیم‌های امدادی با کمک آن می‌توانند با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای اقدام به مدیریت بحران کنند.

 حساب‌های کاربری هک شده یاهو در سال ۲۰۱۳ از مرز ۳ میلیارد گذشت

ورج: یاهو سرانجام اعتراف کرده تعداد حساب‌های کاربری پست الکترونیک این شرکت که در سال ۲۰۱۳ هک شده بودند بالغ بر ۳ میلیارد مورد بوده است.

 کره شمالی از طریق روسیه هم به اینترنت متصل شد

انگجت: کره شمالی که تا به حال برای دسترسی به اینترنت تنها از یک مسیر ارتباطی استفاده می‌کرد، هم اکنون مسیر ارتباطی دومی را از طریق روسیه برای استفاده از فضای مجازی در اختیار دارد.

 نسل جدید سیم‌کارت‌ها معرفی شد

تسنیم: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ در بیشتر گوشی‌های تلفن همراه با حذف سیم‌کارت‌های فیزیکی، فناوری eSIM جایگزین شود تا چالش عدم تطابق با این فناوری به عنوان مهمترین چالش اپراتورهای تلفن همراه باشد.

 آینده‌ی شبکه‌های اجتماعی چگونه خواهد بود؟

هفت صبح: جمعیت‌شناسی شبکه‌های اجتماعی در حال تغییر است. نوجوانان از فیس‌بوک مهاجرت کرده‌اند و بسیاری اصلاً به این شبکه ملحق نمی‌شوند چرا که والدین آن‌ها از کاربران آن هستند.

 ناشناس‌ماندن در فضای مجازی؛حق کودک

شرق: با منتشر کردن عکس، فیلم و اطلاعات خصوصی زندگی یک کودک در فضای عمومی، در حقیقت حریم شخصی او را در معرض دید و قضاوت قشرهای مختلف با‌ سطح درک و شعور متفاوت قرار می‌دهیم. والدین مالک بچه‌هایشان نیستند تا به‌جای آن‌ها درباره میزان حضور مجازی‌شان تصمیم بگیرند. هویت ناشناس اینترنتی یک حق است. ما اجازه نداریم بنابر صلاحدید خود در این مورد برای بچه‌هایمان تصمیم بگیریم.این وظیفه ماست که برای کودکانمان انتخاب مستقل هویت مجازی را تا زمانی که به سن عقلی برسند برعهده خودشان بگذاریم. الصاق هویت والدین به فرزندان، به این راحتی در اینترنت و از ذهن‌ها پاک نخواهد شد.

 اعتراف شرکت یاهو بعد از ۳ سال؛ تمام حساب‌ها در سال ۲۰۱۳ هک شدند

اسکای نیوز: شرکت یاهو در اطلاعیه‌ای از هک شدن تمامی حساب‌های کاربران این شرکت در سال ۲۰۱۳ خبر داد.

  قابلیت جدید اینستاگرام برای مقابله با سوءاستفاده‌های آنلاین

اسین‌ایج: به‌روزرسانی تازه اینستاگرام به کاربران امکان می‌دهد اسامی افرادی را که قادر به ارسال نظر برای هر عکس پست شده هستند انتخاب کنند.  اینستاگرام فیلتر خودکار بلوکه کردن اظهارنظرهای توهین‌آمیز را به‌روز کرده و ابزار جدیدی را برای شناسایی محتوای نامناسب به زبان‌های فرانسه، آلمانی، پرتغالی و عربی در نظر گرفته است.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه