مرور رسانه ها، ۰۱ آذر ماه ۱۳۹۵

از قدرت عجیب شبکه های اجتماعی چه می دانید؟

تدبیر و امید: رسانه های اجتماعی از محتوای دموکراتیک تشکیل شده و درک درستی از روند نقش مردم دارد؛ زیرا نقش آنها تنها خواندن و منتشر کردن اطلاعات نیست، بلکه آنها اطلاعات را تولید و به اشتراک می گذارند. رسانه های اجتماعی، کانالی برای پخش پیام است و به عنوان یک استراتژی محسوب می شوند، درحالی که شبکه های اجتماعی می تواند به عنوان یک وسیله یا ابزاری برای اتصال با سایر افراد استفاده شود. برخلاف تمامی اظهارنظرات، سوشال نتورک اصلا مدیا نیست و فرمت است. فیس بوک یک فرمت است و هیچگاه خود را یک سوشال مدیا مطرح نمی کند.

ارسال پیام با استفاده از بلندگوهای هوشمند آمازون ممکن شد

فارس: مشترکان خدمات شرکت مخابراتی AT&T در آمریکا از این پس می توانند برای ارسال پیام به جای گوشی از بلندگوهای هوشمند شرکت آمازون موسوم به اکو استفاده کنند.

جزئیات طرح مبارزه با اخبار جعلی در فیسبوک

انصاف نیوز: فیسبوک در حال بررسی طرح پیشنهادی برای مقابله با انتشار اخبار جعلی‌اند: بررسی جدی‌تر محتوای منتشر شده، تایید اعتبار این اخبار و اضافه کردن برچسب جعلی به اخباری که در حال همرسانی گسترده هستند. با افزایش کاربران فیسبوک که اکنون از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون کاربر هم فراتر رفته، بسیاری از مردم این شبکه اجتماعی را منبع اصلی دسترسی به اخبار روزانه کرده‌اند.

تجربه طعم غذاهای ممنوعه به صورت مجازی

ساینس: محققان دانشگاه ملی سنگاپور، آبنباتی دیجیتالی به همراه قاشق الکترودی ساخته‌اند که هر کدام چهار طعم مختلف دارند. فناوری دکتر نمیش راناسینگ استفاده از شبیه‌سازی الکتریکی است که طعم غذاهای مختلف را در دهان انسان ایجاد می‌کند. البته تنها طعمی که موفق به شبیه‌سازی آن نشده طعم شیرین است.

با این پهپاد جیبی لحظه به لحظه خاطرات تان را ثبت کنید

برسام: ایرسلفی یک پهپاد جیبی  با یک دوربین ۵ مگاپیکسلی است که قادر است تا به راحتی به گوشی های هوشمند متصل شده و تا ارتفاع ۲۰ متری به هوا برخواسته و تصاویری با کیفیت اچ دی بگیرید.

اینتل از بازار پوشیدنی‌ها خارج می‌شود

فارنت: ظاهرا تصمیم اینتل در خصوص تعطیلی واحد پوشیدنی‌های این شرکت کاملا جدی است و با این حساب می‌توان انتظار داشت تا چند هفته دیگر رسما شاهد تعطیلی واحد تولید تجهیزات هوشمند پوشیدنی اینتل باشیم. در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، عرضه ساعت‌های هوشمند به میزان ۵۱.۶ درصد کاهش داشته است.

هوش مصنوعی جهان را نابود نمی‌کند

عصربانک: تا سال ۲۰۲۱ نرم‌افزارهای کاربردی زندگی روزمره بشر، بسیار هوشمند‌تر و قدرتمند‌تر خواهد شد و به عبارتی برای انجام بسیاری از کارها، هوش مصنوعی جایگزین بشر خواهد شد.

بازی شبکه‌های اجتماعی با سرانه مطالعه/ نسخه کتاب‌های فشرده شفا نمی‌دهد!

دانا: از جامعه آماری ۱۵هزار نفری، با اینکه ۸۰% کاربران در منزل از این شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و ۹۳%  از تلگرام و ۳۰% از اینستگرام استفاده می کنند. از جامعه آماری ۱۵هزار نفری، ۷۲% گفته‌اند که فقط مطالب را می بینند و ۳۴%  این مطالب را فوروارد می‌کنند و تنها ۱۶% نقش تولید کننده را تقریباً داشته‌اند. در یک نظرسنجی  ۳۸% محتوای تولیدی جوک و لطیفه،  ۲۸% ادبی و هنری و ۲۱% خبر است و  ۲۰% دیگر محتوا را مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تشکیل می دهد و تنها ۲۴% محتوا مطالب علمی و تخصصی است.

کره جنوبی به گوگل مپ اطلاعات نمی‌دهد

تیک: وزیر کشور کره جنوبی اذعان کرد که به دلایل امنیتی ارائه اطلاعات نقشه نگاری محلی به شرکت گوکل، به نفع کشورش نیست. عده‌ایی عنوان کرده‌اند که کره باید به منظور پیشرفت با گوگل همکاری کند ، در حالیکه مخالفان ادعا کرده‌اند که ارائه اطلاعات به یک شرکت خارجی، خیانت به شرکت‌های داخلی و سرویس‌های آنهاست.

ساخت فناوری جدیدی که سرعت انتقال داده ها را چند برابر می کند!

باشگاه خبرنگاران: دانشمندان موفق شده اند الترون ها و پروتون ها را روی یک تراشه واحد گذاشته و آن ها را در کنار یکدیگر قرار دهند و از این طریق با ادغام آنها درواقع سرعت انتقال داده ها را به چند برابر افزایش دهند.

ماجرای پول های بی مرز

ابتکار: پیچیدگی‌های فراوان پول های مجازی، دولت‌ها را در مواجهه با آنها محتاط کرده‌است. برخی دولت‌ها حضور این پول‌ها را به کل ممنوع کرده‌اند و برخی دیگر در پی تدوین سازوکارهایی برای نظارت بر آن‌ها هستند. نهادهای مسئول هنوز موضعی درباره پول‌های مجازی اتخاذ نکرده‌اند و آنطور که از شواهد پیداست، ضرورت تدوین سازوکارهای نظارتی برای این پدیده آنچنان که به تلاشی بینجامد، در نهادهای حاکمیتی حس نشده است.

محمدرضا جمالی(کارشناس بانکداری و پرداخت الکترونیک): بیت‌کوین یک واحد پول مجازی است که تماما در اینترنت قرار دارد و از سیستم رمزنویسی خاصی استفاده می‌کند که باعث می‌شود بدون نیاز به نهاد مرکزی مانند بانک مرکزی و کاملا مستقل فعالیت کند. در سیستم بیت‌کوین مبلغ هر حساب یا همان صندوق و همچنین هر تراکنشی که انجام می‌شود برای همه قابل رویت است. تنها نکته پنهان این است که هر صندوق مربوط به چه کسی است. برخلاف سیستم بانکداری که حساب به نام شخص ثبت می شود، در بیت‌کوین فقط کسی که کد مربوط به برداشت از صندوق را دارد، صاحب حساب است. لذا برخی از آن برای انجام تراکنش‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند. پرداخت به وسیله بیت‌کوین، آسان‌تر از خرید توسط کارت اعتباری است و بدون استفاده از یک حساب تجاری دریافت می‌شود که پرداخت‌ها از طریق یک برنامه کاربردی کیف پول، انجام می‌شود. شایع‌ترین استفاده بیت‌کوین در فضای اینترنت برای خریدوفروش کالا و خدمات است. بهای بیت‌کوین با قانون عرضه و تقاضا معلوم می‌شود؛ یعنی با افزایش تقاضا برای بیت‌کوین، بهای آن نیز افزایش می‌یابد. کسب‌وکارهای مبتنی بر بیت‌کوین مردم‌نهاد هستند و دولت‌ها و بانک‌ها درگیر آن نیستند. این کسب‌وکارها باعث مشارکت تولیدکنندگان خرد و متوسط داخلی در فعالیت‌های اقتصادی و تولید ثروت برای کشورها می‌شود. بیت‌کوین ارز بدون پشتوانه‌ای نیست که در هر دستگاه قضایی، پولی قانونی بشمار بیاید اما مشمولیت مالیاتی اغلب فارغ از واسطه بکاررفته، شامل حال بیت‌کوین هم می‌شود. چالش‌های پیش‌روی بیت‌کوین شامل چالش‌های قانون‌گذاری، سیستم بانکی، کسب‌وکاری، ایجاد اطمینان برای مردم، تغییر عادت مردم برای استفاده از بیت‌کوین و پرهزینه بودن استخراج بیت‌کوین در شرایط فعلی است. از آنجاکه معامله با بیت‌کوین حدومرز نمی‌شناسد و درگیر تحریم‌ها نمی‌شود، تولید ناخالص ملی را به ویژه در صادرات افزایش می‌دهد. بیت‌کوین می‌تواند سهم مهمی از نقدینگی را در آینده به خود اختصاص دهد. بیت‌کوین در جداسازی اقتصاد از سیاست موثر است چراکه نیاز به ارتباطات دولتی نداشته و نسبت به تحولات سیاسی مقاوم است و به دلیل عدم نیاز به بانک و امکان تبادل در هر ساعت، سرعت مبادلات را بالا می‌برد.

کدام تماس تصویری کمتر اینترنت مصرف می‌کند؟

ابتکار: از بین سه اپلیکیشن واتس‌اپ، فیس‌تایم و اسکایپ، فیس‌تایم اپل کمترین مصرف داده تماس تصویری را دارد(۸.۸ مگابایت در۴ دقیقه مکالمه). اسکایپ و واتس‌اپ با ۱۲.۳ و ۱۲.۷۴ مگابایت، مصرف داده متوسطی دارند. فیس‌تایم در مقایسه با واتس‌اپ و اسکایپ و با مصرف داده کمتر، کیفیت تماس تصویری بالاتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

آیا اپل تجربه گوگل گلس را تکرار می‌کند؟

ابتکار: اپل در حال توسعه نوعی دیوایس پوشیدنی شبیه به گوگل گلس است که نمایشگر واقعیت افزوده را با عینک‌های معمولی ترکیب می‌کند.

مکالمه زائران اربعین به رکورد ۳۵ میلیون دقیقه رسید

ایران؛ محمدرضا فرنقی‌زاد(رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات): از ۱۷ تا ۲۸ آبان ماه درمجموع بیش از ۳۵ میلیون دقیقه مکالمه از طریق سه اپراتور ایرانی صورت گرفته است و میزان مکالمات صادره ۲/۵ برابر وارده‌ها بوده است.

به استقبال چشم سوم برویم

شهروند: واکنش‌های گسترده به حادثه ضرب‌وشتم یک زن دستفروش فومنی توسط یکی از ماموران شهرداری فومن، بار دیگر ثابت کرد که شبکه‌های اجتماعی از چه قدرت نظارتی برخوردارند. در شبکه های اجتماعی، هر دوغ و دوشابی و راست و دروغی قابل نشر است؛ بدون این‌که حقیقت ماجرا به‌طور دقیق روشن شود. پیش از واکنش کاربران شبکه‌های مجازی به ضرب‌وشتم زن دستفروش فومنی، نمونه‌هایی از این رخداد را نظیر بدرفتاری مربی مهد‌کودک با بچه‌ها، شکنجه سگ و قاچاق خاک از ایران به کشورهای عربی همسایه دیده‌ایم. در مقابل انتشار میلیونی یک خبر تخلف به شکل فیلم یا صوت، تنها واکنش عقلانی بررسی آن و برخورد با تخلف احتمالی و ارایه گزارش نهایی در سریع‌ترین زمان ممکن به مردم است. منکر گزارشاتی مبنی بر استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی نیستیم بلکه معتقدیم موارد استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند توسط خود شبکه‌های اجتماعی و در خود شبکه‌های اجتماعی افشا شود.

شارژ ۵دقیقه‌ای گوشی

ایران: محققان موفق به طراحی و ساخت شارژر جدیدی با نام Qualcomm Quick Charge 4 شدند که هرگز گوشی هوشمند را بدون شارژ نمی‌گذارد و تنها در عرض پنج دقیقه می‌تواند گوشی‌های هوشمند را به مدت پنج ساعت شارژ کند

شهر رسانه‌های اجتماعی ایجاد می‌شود

ایران؛ ابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی فضای مجازی): در حال حاضر درصدد مطالعه و بررسی پتانسیل‌های موجود برای توسعه تکنولوژی پیام‌رسان‌ها با ایجاد یک محیط حمایتی هستیم. جای یک مدیا سیتی یا یک شهرک رسانه‌های اجتماعی در کشور خالی است. در مدیا سیتی یا شهرک رسانه‌های اجتماعی باید فضا به گونه‌ای باشد که همه نوع رسانه اعم از اجتماعی و جمعی بتوانند در یک منطقه حضور داشته باشند و تبادل اطلاعات کنند. بعضاً در کشور شهرک فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) هم وجود دارد ولی آنچه که در حوزه فضای مجازی باید در مورد رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به طور عام دیده شود، وجود ندارد. مدیا سیتی فراتر از سیلیکون ولی ایرانی خواهد بود. در این شهرک علاوه بر نگاه تکنولوژی محور موجود در سیلیکون ولی ایرانی، نگاه فضامحور هم خواهیم داشت.

اسنپ چت ٢۵‌میلیارد دلاری می‌شود

بیزینس اینسایدر: اسنپ چت بی سروصدا درحال انجام فرایندهای اداری ضروری برای ورود به بازار بورس است. این شبکه اجتماعی محبوب در سال‌های اخیر به رقیبی جدی برای فیس بوک مبدل شده است.

 

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه