مرور رسانه ها، ۲۴ آذر ۹۵

 

وضعیت زرد اینترنت در ایران

دنیای اقتصاد: آمارهای منتشر شده از سوی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) نشان می‌دهد تا پایان سال ۲۰۱۵ بین ۵۱ تا ۷۵ درصد از جمعیت کشور ما به اینترنت دسترسی نداشته‌اند. دانشگاهMIT در مطالعه‌ای نشان می‌دهد با دسترسی بسیار ساده به خدمات مالی- موبایلی کنیا به نام M-Pesa در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴، ۲% از خانواده‌های کنیایی از فقر نجات پیدا کرده‌اند. بنیاد جهانی GSMA که در زمینه اپراتورهای موبایلی جهان تحقیق و بررسی می‌کند، اعلام کرده به ازای هر ۱۰ درصد افزایش ضریب نفوذ گوشی موبایل در کشورهای فقیر،‌ بهره‌وری تا بیش از چهار درصد رشد می‌کند.

بخشی از درآمد MTN از ایران خارج شد

بلومبرگ: طبق آخرین گزارش مالی MTN، ایران اکنون منبع حدود ۱۰ درصد از درآمد این شرکت است.

احراز هویت در فضای مجازی در دستور کار شورای عالی فضای مجازی

ایسنا؛ سید ابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی فضای مجازی): در شورا به اتفاق آراء مسئولان مصوب کردند که تمام مشترکین ارتباطات ثابت و موبایلی در کشور در تمامی حوزه های فضای مجازی تا یک ماه آینده احراز هویت شده و در غیر این صورت قطع ارتباط مزبور شود. هنر ما در شبکه ملی اطلاعات و بحث کلان ملی در حوزه فضای مجازی در کشور تشخیص زود هنگام است چرا که یکی از بزرگترین مشکلاتی که در فضای مجازی وجود دارد بحث فشردگی زمان و مکان است. اگر در فضای مجازی جنگ سایبری شکل گیرد ما باید میان یک حمله معمولی و جنگ سایبری تمیز قائل شویم و این مهم به دلیل فشردگی زمان و مکان پیچیدگی بسیاری دارد. قبلا نگاه غربی ها به بحث امنیت در فضای مجازی و آی تی یک امر پیوستاری بود اما بحث امنیت  به صورت زمینه ای و همزمان با ساختار مدیریتی، اهداف مدیریتی و استراتژی های سازمانی دیده می شوند.

فیلترینگ ضربتی

شهروند؛ علیرضا دقیقى(حقوقدان و وکیل دادگسترى): در شبکه‌های اجتماعی این افراد هستند که برای خودشان ضوابط را تعیین می‌کنند و براساس آن ضوابط تصمیم می‌گیرند که محدود شوند یا محدود نشوند. اگر تلگرام فیلتر شود دیگر ۶۶‌درصد جرایم رخ نمی‌دهد؟ خیر، زیرا این جرایم در جای دیگری رخ می‌دهند. زمانی که اقتصاد دچار مشکل و بنیان‌های آن متزلزل باشد، جرایم در جای دیگری شروع به شکل‌گیری می‌کنند.

آثار ۴ تکه شدن شرکت ارتباطات زیرساخت

آی تی آنالیز: برنامه شرکتی‌سازی در درون شرکت ارتباطات زیرساخت فاقد توجیه اقتصادی است و به بزرگ‌شدن دولت، افزایش هزینه‌های شبکه‌سازی زیرساختی و گران‌تر شدن خدمات مخابراتی می‌انجامد.

نابه‌سامانی؛ نتیجه ساماندهی‌های بی‌سرانجام

عصرارتباط: موضوع ساماندهی‌ها در حوزه فضای سایبری و اینترنتی هر از گاهی در رسانه‌ها تیتر می‌شود  اما بعد از مدتی، تداوم اوضاع نابسامان از پوچ بودن وعده ساماندهی حکایت می‌کند. در حالی که مسوولان وزارت ورزش بارها وعده برخورد با سایت‌های همسریابی را داده‌اند، اما در جدیدترین اظهار نظر گفته میشود شناسایی و برخورد با سایت‌های غیرمجاز همسریابی از وظایف این وزارتخانه نیست. اوضاع ساماندهی سایت‌های همسریابی هم در نابسامانی به سر می‌برد و مسوولان این حوزه دست‌ تسلیم بالا برده و می‌گویند که نظارتی روی این موضوع وجود ندارد. اگر وعده ساماندهی مزون‌ها در شبکه‌های اجتماعی، ساماندهی هاستینگ داخلی و … را اضافه کنیم به فهرستی از وعده‌ها می‌رسیم که موعد اکثر آنها هم به پایان آمده اما همچنان اوضاع به‌سامان نشده است.

دوام ۲/۵ ساعته سوژه‌ها در شبکه‌های اجتماعی

عصرارتباط: پس از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا بود که گاردین علنا از نقش شبکه‌های اجتماعی بر پیروزی ترامپ و تبدیل وی به دیکتاتوری قوی در حوزه شبکه‌های اجتماعی صحبت کرد.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه