مرور رسانه، ۱۶ آبان ۱۳۹۵

ارائه راهکاری برای حفظ حریم کاربران در اینترنت

ایران: محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در طرحی با عنوان ارائه روشی جدید برای مدیریت امنیت داده‌های بزرگ در سیستم‌های ابری، روشی برای مدیریت و حفظ حریم خصوصی داده‌های کاربران در سیستم‌های ابری ارائه کردند.

«مایکروسافت» قربانی هکرهای روس

تک نیوزورلد: مایکروسافت مدعی شده گروه هکری روسی Strontium با طراحی حملات فیشینگ با سوءاستفاده از آسیب پذیری‌های سیستم عامل ویندوز و برنامه فلاش شرکت ادوبی تلاش کرده تا اطلاعات ذی قیمت کاربران را سرقت کند. مایکروسافت می‌گوید کاربرانی که از تازه‌ترین نسخه مرورگر اینترنتی Edge‌ بر روی ویندوز ۱۰ به روزشده استفاده می‌کنند، از خطرات احتمالی هکرها در امان هستند.

شبکه اختصاصی عدالت راه‌اندازی می‌شود

حمایت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری(رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه): شبکه اختصاصی عدالت در دستگاه قضایی در آینده‌ای نزدیک و برای کاهش تاخیر در ثبت و ارسال دادخواست‌ها و مشکلات اینترنتی راه‌اندازی می‌شود.

هشدار! آگهی‌های دیجیتال، مشوق مصرف غذاهای چرب

شهروند: تبلیغات غذایی دیجیتال در سایت‌ها، کودکان را به سمت مصرف غذاهای چرب، شیرین یا شور تشویق می‌کند و در نهایت مشکل چاقی را در آن‌ها نیز افزایش می‌دهد. محققان از قانون‌گذاران خواسته‌اند کودکان را در مقابل غذاهای به‌دردنخوری که در سایت‌ها، بازی‌ها یا دیگر شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شوند، محافظت کنند.

سوزان جاکاب(مدیر بخش اروپای سازمان بهداشت جهانی): کودکان به عنوان آسیب پذیرترین گروه جامعه در معرض شمار زیادی از تکنیک‌های پنهان بازاریابی دیجیتال در زمینه ترویج غذاهایی هستند که نمک، شکر و روغن زیادی دارند. بیشتر والدین تبلیغات دیجیتال غذاهای ناسالم را نمی‌بینند یا شاهد فعالیت‌های آنلاین کودکان خود نیستند، بنابراین آگاه به شدتِ اثرات آن‌ها نیستند یا آن را دست کم می‌گیرند. در نبود مقررات قابل اجرا و موثر در عرصه رسانه‌های دیجیتال در بسیاری از کشورها، کودکان به طور فزاینده‌ای در معرض تکنیک‌های بازاریابی متقاعدکننده برای غذاهای ناسالم هستند.

٧ ویژگی مدیران آینده

شهروند: مدیران آینده باید شناخت جامعی نسبت به فناوری‌های نوین داشته باشد. آنها باید آگاه به اموری باشند که در دنیای فناوری روی داده است. یک مدیر لازم نیست اطلاعات فنی مربوط به راه‌اندازی یک فناوری نوین را بداند اما آگاهی از تأثیر و یا توان یک فناوری از الزامات مدیران آینده است. مدیران باید شناخت کاملی از نحوه کارکرد کارکنان داشته باشند و به شیوه هوشمندانه بدانند در چه زمانی و مکانی فناوری می‌تواند به آنها کمک کرده و مورد استفاده آنها قرار گیرد.

اقتصاد مجازی

گاردین: پس از هشدار درباره کند شدن روند رشد درآمد تبلیغاتی فیس‌بوک و کاهش ارزش سهام این شرکت در بورس، ارزش دارایی مارک زاکربرگ، در یک روز ۳‌میلیارد دلار کاهش یافت. پس از بحران شرکت سامسونگ به‌علت آتش گرفتن برخی مدل‌های گالاکسی نوت۷، دربِ برخی مدل‌های لباسشویی این شرکت نیز دچار نقص فنی شده است؛ به‌گونه‌ای که در زمان شست‌وشو از دستگاه جدا شده و پرتاب می‌شود.

کنترل تشعشعات تلفن همراه

ایسنا: طبق اعلام مسئولان سازمان تنظیم مقررات تمامی گوشی‌های تلفن همراه که به صورت قانونی وارد می‌شوند، از نظر میزان تشعشع بررسی می‌شوند و در غیر این صورت اجازه ورود به بازار را ندارند. گاهی برخی گوشی هایی که در بازار وجود دارند از نظر SAR در شرایط نامناسبی قرار دارند؛ به گونه‌ای که در سال ۹۱ از میان هزار و ۲۲۵ گوشی بررسی شده ۳۹ مورد از نظر سلامت مردود اعلام شده اند.

ایندیپندنت: حامیان مسلح ترامپ آماده نبرد شدند

ان‌بی‌سی‌نیوز: هکرهای نظامی امریکا ‏موفق به نفوذ به شبکه الکتریکی، مخابرات و سامانه‌های فرماندهی کاخ کرملین شده‌اند تا درصورتی‌که روسیه اقدام به اخلال در انتخابات ‏ریاست‌جمهوری کند، هدف حملات سایبری قرار گیرد.

«شبکه‌های مجازی» تیغی که می‌کشد یا پوست می‌کند

جویباران: خرید و فروش Followers یا دنبال‌کننده‌ها در صفحات مجازی شبکه اینستاگرام صورت می‌گیرد برخی گزارش‌ها از پیشنهاد قیمت‌هایی بین ۱۳۰ تا ۱۸۰ هزار تومان به ازای هر هزار فالوئر خبر می‌دهند.

خداحافظی اپراتورها با پیامک و جایگزینی ار سی اس

فارس: گوگل از همکاری با اپراتور اسپرینت به منظور جایگزینی خدمات پیامک با خدمات Rich Communication Services خبر داده که امکانات بسیار متنوعی را برای مشترکان تلفن همراه به ارمغان می آورد. در حالی که با استفاده از خدمات پیامک تنها دو کاربر قادر به تبادل پیام های متنی هستند، با استفاده از خدمات rcs گپ های گروهی، ارسال عکس با کیفیت فوق دقیق، ارسال و دریافت رسید و غیره ممکن است.

سهم گوگل و فیس بوک از انتخابات آمریکا

ساینس؛ روبرت اپشتین(سرپرست گروه تحقیقاتی و روان‌شناس محقق مؤسسه مطالعات رفتاری و فناوری آمریکا در ویستای کالیفرنیا): نتایج جست‌وجو در موتورهای جستجو می‌تواند با تشویق رأی‌دهندگان مردد به انتخاب یک نامزد خاص، رأی این نامزد را دست‌کم ١٢  درصد افزایش دهد. بسیاری متوجه نشدند نتایج جست‌وجوهایشان جانب‌دارانه است چون تصور می‌کردند موتور جست‌وجو نامزد بهتر را در جایگاهی بهتر از رقیبش قرار می‌دهد. فیس‌بوک و توییتر نیز همین‌گونه تأثیر می‌گذارند. گوگل روی تأثیر نامشهود موتور جست‌وجو به نفع نامزد دموکرات‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. گرچه شواهدی در دست نیست که نشان دهد نتایج جست‌وجو جانب‌دارانه هستند، اما به تناقضاتی برخورده ایم.

جاناتان زیترین(استاد حقوق و علوم کامپیوتر دانشگاه هاروارد): فیس‌بوک اگر بخواهد می‌تواند کاربران را براساس گروه جمعیتی و موقعیت جغرافیایی خود تحریک کند تا براساس منافع این شرکت رأی دهند. این نوع رفتار می‌تواند موجب کسب صدها‌ هزار رأی بیشتر شود.

نتایج جانب‌دارانه گوگل می‌تواند در انتخابات آمریکا، نتایج آرا را تا دو  درصد یعنی حدود ٢,۶‌ میلیون رأی تغییر دهد. تکلیف بسیاری از انتخابات در آمریکا با ارقامی کمتر از این مشخص شده است.

حکم دادستان مونیخ علیه زاکر برگ

ایران انلاین: در پی یک شکایت حقوقی، دستگاه قضایی آلمان علیه مارک زاکربرگ و مدیران ارشد فیسبوک به اتهام تشویش اذهان عمومی و انتشار کامنت‌های نفرت‌پراکنانه اقامه دعوی کرد.

گرفتار هکرهای روس Strontium شده‌ایم

افتانا: مایکروسافت مدعی شد که قربانی یک گروه هکری روس به نام Strontium شده‌است. این گروه هکری که به Fancy Bear نیز شهرت دارد عامل حمله به سیستم‌های رایانه ای حزب دموکرات آمریکا نیز دانسته می شود. مایکروسافت می‌گوید کاربرانی که از تازه‌ترین نسخه از مرورگر اینترنتی Edge‌ بر روی ویندوز ۱۰ به‌روزشده استفاده می‌کنند از خطرات احتمالی در امان هستند.

خطر شناسایی همراهان سردار سلیمانی در تصاویر تارشده 

باشگاه خبرنگاران: انتشار عکس سردار سلیمانی در کنار مدافعان حرم که چهره آنها تار شده، امری رایج در رسانه‌هاست؛ این در حالی رخ می‌دهد که می‌توان با ابزارهای جدید، تصاویر چهره‌ها را به سادگی بازیابی و شناسایی کرد. پژوهشگران دانشگاه‌های تگزاس و کورنل، با استفاده از سیستم یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی قادر به خواندن دیتای حساس داخل تصاویر بلورشده در اینترنت شدند. محققان با قرار دادن تصویر و متن کنار هم در یک شبکه عصبی توانستند ابزار بلورسازی در یوتیوب را بازکرده و تصاویر افراد بلورشده را با دقت بین ۸۰ تا ۹۰ درصد به‌ صورت عادی نشان دهند.

در آینده نزدیک همه چیز به اینترنت وصل می‌شود

مهر: کمتر از ۴ سال دیگر حدود ۵۰ میلیارد شیء به اینترنت متصل می‌شود و فناوری اینترنت همه‌چیز با فرصت‌ها و تهدیدهای جدید جهان را مسحور خود می‌کند. ۵ میلیارد دستگاه در طول سال ۲۰۱۵ به اینترنت متصل شده اند، پیش بینی می شود که با توجه به روند سرعت جابجایی اطلاعات، تا سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۵۰ میلیارد شی در دنیا از طریق اینترنت به هم متصل شوند.

هدایت پهپاد با حرکات سر در ارتش روسیه 

نامه نیوز: وزارت دفاع روسیه اولین کلاهِ واقعیت مجازی را برای هدایتگران پهپادها مورد آزمایش قرار داده و احتمالاً به‌زودی آنها را در ارتش مورداستفاده قرار خواهد داد. تصاویر با کیفیت بالا(در هدست واقعیت مجازی هدایت) به هدایتگر پهپاد این امکان را می‌دهد که سطح زمین را با جزئیات مشاهده کند و بتواند نه‌تنها تانک و نفربر بلکه چهرۀ سربازان را از یکدیگر تشخیص دهد. روسیه در حال کار روی نسل ششم پهپادها است که قادر خواهند بود خود را سازماندهی و به‌طور مستقل عمل کنند.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه