مروری بر رسانه های ۳۱ام اردیبهشت ماه

آزادی عمل پیام رسان های موبایلی محدود می شود

آزادی عمل پیام رسان های موبایلی محدود می شود
اتحادیه اروپایی قصد دارد قوانین مخابراتی خود را در سال آینده میلادی به روز کند تا از یکسو اپراتورها با سهولت بیشتری به کسب درآمد بپردازند و از سوی دیگر آزادی عمل بی همتای برنامه های پیام رسان موبایلی پایان یابد. تسهیل سرمایه گذاری گسترده در زمینه ارائه خدمات اینترنت پرسرعت از جمله دیگر پیامدهای تغییر قوانین مذکور است. به نقل از رسانه فارس در دو سال اخیر این برنامه های مبتنی بر انتقال صدا از طریق اینترنت یا VoIP به جایگزین روش های سنتی مکالمه تلفنی مبدل شده اند. این امر باعث شده تا بسیاری از مشترکان تلفن همراه جز در شرایط اضطراری که به اینترنت دسترسی ندارند به هیچ عنوان از شبکه های مخابراتی سیار برای برقراری تماس یا ارسال پیام استفاده نکنند.

1432121645756_JollaProfile_Image4_Screenshots
روسیه بدنبال کنار گذاشتن اندروید و آی اُ اس
به نقل از زد دی نت، نیکلای نیکیفورو – وزیر ارتباطات روسیه اعلام کرد که این کشور قصد دارد سیستم عامل اندروید گوگل و آی اُ اس اپل را با یک نرم افزار جدید برپایه “سیل‌فیش” که یک سیستم عامل موبایلی منبع آزاد ساخته شده توسط شرکت فنلاندی “جولا” است، جایگزین کند. مسئولان شرکت جولا اوایل ماه جاری میلادی برای مذاکره درباره این سیستم عامل جدید با اعضای جامعه فناوری روسیه دیدار کردند. به گزارش روزنامه آر بی سی روسیه نیکوفورو گفت که بدنبال کاهش وابستگی روسیه به فناوری‌های خارجی طی ۱۰ سال آینده از ۹۵ درصد به ۵۰ درصد است.
بازگشت توئیتر به گوگل
توئیتر پس از چهار سال به نتایج جست‌وجوی گوگل بازگشت. به گزارش دیجیتال ترند، توئیت‌ها سرانجام پس از یک دوره طولانی تقریبا چهار ساله در بین نتایج جست‌وجو در گوگل قابل رویت شدند. توئیتر همکاری را اعلام کرد که براساس آن توئیتر به نتایج جست‌وجو در گوگل بازخواهد گشت. گوگل اعلام کرد: توئیتر ابتدا به نتایج جست‌وجو در گوشی‌های موبایل و در آینده نزدیک به رایانه‌های دسک‌تاپی باز خواهد گشت و صرفا در جستجوی انگلیسی یافت خواهد شد.
جابه‌جایی کاربران در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد
حالا و با گذشت تقریباً دوماه از سال ۹۴ و با منتشر شدن آمار رسمی از میزان ارسال پیامک در شبکه اپراتورهای همراه و همچنین گله برخی مدیران اپراتورهای موبایلی از کاهش میزان مراجعین، می‌توان تصویر روشنی از میزان ضررهایی که شبکه‌های اجتماعی به این بخش از خدمات اپراتورها زده‌اند را ترسیم کرد.  رسانه ایتنا،کاهش ارسال پیامک در شبکه تلفن‌همراه طی دوماه گذشته همزمان شده است با اختلال و کندی در شبکه‌های پیام‌رسان رایگانی مانند وایبر که حالا هم این چرخه اختلال به دیگر اپ‌های پیام‌رسان مانند تلگرام نیز سرایت کرده است. براساس آخرین گزارش ارائه شده از سوی وزارت ارتباطات،‌ در حال حاضر کاربران تلفن‌همراه هوشمند در کشور ۵/۲۷ میلیون نفر است که از این تعداد نیز در حدود ۹ میلیون نفر از اینترنت همراه استفاده می‌کنند. مرکز تحقیقاتی Strategy Analytics در گزارشی اعلام کرده که به دنبال افزایش رقابت اپراتورهای تلفن‌همراه برای عرضه خدمات پیام‌رسان با شرکت‌های عرضه‌کننده سرویس‌های اینترنتی رایگان پیامکی از جملهWhatsApp، Line Messenger وWeChatدرآمد اپراتورهای جهانی از سرویس‌ پیام‌های متنی و چند رسانه‌ای تا سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۰ درصد کاهش می‌یابد.

1425906259719_url

وزارت ارتباطات به تولید محتوا توجه ندارد
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر لزوم هم راستا شدن دستگاه‌های مختلف کشور با شورای عالی فضای مجازی و نظاماتی که شورای عالی ایجاد می‌کند تاکید کرد. محمد حسن انتظاری با ارایه تعریفی از فضای مجازی در همایش اسفار مجازی ارتباطات نوین که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی ارتباطات در دانشکده خبر سازمان صدا و سیما برگزار شد، افزود: آنچه که در فضای مجازی اتفاق افتاده است تغییر تکنیکی نیست، بلکه فضای جدیدی شکل گرفته که فضای زندگی الکترونیکی است. به نقل از آی تی من بنابراین فضای مجازی امتداد فرهنگ و اجتماع انسانی در محیط شبکه‏ های اطلاعاتی بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات است. دبیر شورای عالی فضای مجازی از نظر زیربنای فرهنگی و مظلومیت بحث فضای مجازی از بعد محتوای اسلامی– ایرانی گفت: در حال حاضر در فضای مجازی و اینترنت فرهنگ تحمیلی غلبه دارد. وی با بیان این نکته که نزدیک به ۴۲ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور در حوزه‌های نرم افزار، کامپیوتر و مهندسی برق از کشور خارج می‌شوند که نشان از بی توجهی به توانمندی داخل است، تاکید کرد: در حوزه علمی و فناوری بسیار کم هزینه می‌شود گرچه بهترین استعدادهای کشور در این حوزه هستند. اما صادرات نرم‌افزار ما حدود ۲۰۰ میلیون دلار است و این در حالی است که کشور هند ۸۰ میلیارد دلار صادرات نرم افزار دارد. انتظاری با بیان این که ۶۵ درصد اطلاعات کشور در خارج از ایران میزبانی می‌شود و ما در شبکه ملی اطلاعات تاکید داریم که اطلاعات باید در داخل تولید شود و در داخل گردش داشته باشد، افزود: خلایی که در حال حاضر وجود دارد این است که عمدتا مقررات داخل کشور در بخش‌های ارتباطات و حوزه دسترسی است و ما در حوزه حاکمیتی و بخش تولید محتوا و خدمات و به خصوص فرهنگی و اجتماعی نظاماتی نداریم بنابراین یک بخش توسعه پیدا کرده و بخش‌های دیگر منفعل است. ما در شورای عالی فضای مجازی تاکید داریم تا یک نظام حکمرانی ملی در حوزه فضای مجازی ایجاد شود. بسیار افراطی دارند و این موضوع بسیار روشن را با چالش عجیبی مواجه کرده‌اند در حالی که با این استدلال بسیار روشن که اعمال حاکمیت، سیاست‌گذاری و نقطه متمرکز هماهنگی باید در یک نقطه متمرکز باشد این منطق بسیار روشن و ساده مدیریتی را پذیرا نیستند و کشور را دچار چالش کرده‌اند.

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه