تحلیل فیلم

نقد و بررسی فیلم the circle

نقد فیلم the circle

نقد فیلم the circle در کوشش است تا با دیدگاهی دیگر و بررسی محتوای این فیلم شما را با جنبه های نادیده و ناشناخته این فیلم بیشتر آشنا سازد.  سعی کرده ایم تا در نقد فیلم the circle جانب انصاف را رعایت کنیم و به جزئیات و ریزه کاری هایی که در مضمون و تم غالب فیلم  مشاهده می شود نیز بپردازیم. در واقع  می توان نقد فیلم the circle را تلنگری به ذهنیت افرادی دانست که سعی دارند تا در هجوم طوفانی که از دنیای دیجیتالیزه شده و مدرن برمی خیزد ارزش های اخلاقی و انسانی خودشان را فدای عادت های غریب زندگی روزمره کنند. اصولا فیلم هایی که رویکردهای انسان محور دارند بیشتر به ضدیت با هر نوع پیشرفت در زمینه دیجیتال و مکانیزه شدن سیستم های مختلف معروف هستند. شاید همین روند را هم بتوان ضمن نقد فیلم the circle در این فیلم نیز مشاهده نماییم با این وجود the circle یک فیلم کامل است که مشتمل بر صداهای مختلف و پیام های واضحی است که برگرفته از فیلم و داستان قوی دیو اگرز است.

نقد فیلم the circle و روایت های آن

اما واتسون بازیگر خوش نقشی است که حضورش در فیلم های متعدد موجب شده است تا به چهره ای جسور و خلاق تبدیل شود. ولی آیا می توان نقد فیلم the circle را  از نظر محتوایی با  نقد کلیت و روح حاکم بر این فیلم نیز همسو و همسان تلقی کرد؟  در جواب باید بگوییم که آری، این فیلم در عین خلق شگفتی های بیشمار در ارائه پیام های داستانی دچار شتابزدگی شده است. هر چند مفهوم پیام ها می توانست در بستر معانی با عمق و غنای بیشتری پردازش می شد با این وجود شلوغی و ازدحام ایده و پیام از یک سو و ترکیب آشفته آنها نتوانسته است مضمون بدیع و مستقلی را بروز دهد. فیلم گاه درگیر پیام های متعارف اخلاق گرایانه و افکار فلسفی می شود و بیرون رفتن از این نوع شعارهای اخلاق گرایانه در نوع بازی شخصیت ها نیز مشهود است. دیالوگ ها در مواردی نامفهوم و جزئی تر از حد معمول به نظر می رسند. ولی با این وجود آیا نقد فیلم the circle بدین معنی است که باید تکنولوژی و مظاهر آن را مخرب و غیر سازنده تصور کنیم؟ اگر دیدگاه شما این است پس به شما توصیه می کنیم که شما مخاطب این فیلم نیستید پس این فیلم را نبینید.

نقد فیلم the circle

نقد فیلم the circle و شخصیت پردازی در آن

شاید بهتر است در نقد فیلم the circle به اصلی ترین جنبه های انتقال پیام و مفاهیم داستانی اشاره کنیم. زمانی که اما واتسون درگیر یک شرکت جنجالی و مبتنی بر فناوری های اینترنتی می شود با تیرگی ها و تناقض های بسیاری در زمینه امنیت و شعارهای یک غول رسانه ای و تجاری در دنیای غرب مواجه می شود. شاید بتوان نمونه بارز آن را در شرکت هایی نظیر گوگل یا اپل و سایر شرکت های ابر هوشمند عنوان کرد که در واقع به نوعی محلی برای تجسس و نظارت در اسرار و زندگی خصوص افراد به شمار می روند. با این وجود نکته ای که به طور بارز باید در نقد فیلم the circle به آن اشاره کرد این است که تا چه اندازه این فیلم و بازی یکدست و نه چندان روان اما واتسون توانسته است خوانش جدیدی از یک پیام و قصه ای واحد به نام تکنولوژی به ما بدهد. آیا حضور بازیگران دیگری از قبیل تام هنکس با آن همه تجارب درخشان در این فیلم توانسته است داعیه دار فیلمی درخشان و چالش برانگیز باشد؟ آیا صرفا نقد فیلم the circle و دیدن چند باره آن می تواند دریچه های نوینی را به سوی تماشاگر بگشاید؟. اما واتسون با تمام تلاشی که به عنوان یک بازیگر سرشناس در این فیلم به خرج داده است ولی نتوانسته است پیام های در هم تنیده و قصه های منکسر شده از مجموعه ای واحد را که خط سیر مشخصی ندارند ارائه دهد. بازی وی در این فیلم فاقد گیرایی و پویایی لازم است و کاملا مقهور فضای فیلم شده است. فیلم The circle  محصول سال ۲۰۱۷ است و هر چند سعی شده است تا پرداختی ورای فیلم هایی از این دست البته به لطف سرمایه گذاری هایی که در ساخت آن صورت گرفته انجام گیرد با این وجود نتوانسته است بیان مقصود نماید و به عبارتی در این زمینه الکن است.

نقد فیلم the circle

نقد فیلم the circle  یا نقد جهان مدرن

در واقع می تواند نقد زبان انگاری و تحلیل سوژه و ابژه های تحت استیلای جهان فیلم باشد. در یک نگاه و به طور خلاصه می توان اینطور اظهار نظر کرد که فیلم THE CIRCLE  فاقد سازه و پی ریزی مستحکمی در جهت انتقال مفاهیم  به بیننده و مخاطب جمعی می باشد. در این بین پیام از طریق خط سیر داستان کاملا محو شده است. یعنی اگر بخواهیم نقد فیلم the circle را  از قالب تکنیک های ارائه مفاهیم خارج سازیم در می یابیم که با داستانی تمثیل وار و یکنواخت مواجه هستیم. لزوم ارائه تصویر مناسب از جهان مدرن سادگی و دوری از اعوجاج مکرر است هر چند حتی پردازش های بصری فیلم نیز در بسیاری موارد نتوانسته است  بر کاستی های محتوا غالب آید و در نتیجه نه تنها شاهد فیلیم گیشه پسند نبوده و نیستیم بلکه حتی نمی توان آن را در زیر رده فیلم های تریلر و عامه پسند نیز عنوان کرد.

نقش تاثیرات تکنولوژی های مبتنی بر ارتباطات اجتماعی بر زندگی فردی

نقد فیلم the circle  در واقع نقد دنیایی است که از جانب غول های اینترنتی و شرکت های دیجیتالیزه شده کنترل می شود. افراد در عین حال که هویت دارند ولی مرتب تحت کنترل قرار دارند. جالب است که توجیهاتی نیز بدین منظور وجود دارد. مثلا زمانی که می خواهند وجود تراشه های الکترونیکی را که نقش ردیاب را در بدن کودکان بیان کنند چنین استدلال می کنند که این کار آنها را از آسیب دیدن و مخاطراتی از این دست مصون خواهد کرد. نکته دیگری که لازم است تا در نقد فیلم the circle به آن اشاره کنیم داعیه پیشرو بودن این فیلم از این منظر می باشد.  سعی کرده ایم تا در نقد این فیلم جانب انصاف را رعایت کنیم و به جزئیات و ریزه کاری هایی که در مضمون و تم غالب فیلم  مشاهده می شود نیز بپردازیم. فیلم  the circle  یک فیلم  ساده و عادی در این زمینه به نظر می رسد که فاقد پرداخت های متنی و ارائه رویکردهای انسان محور آنچنان که ادعا کرده است می باشد. نظارت از جانب  یک شرکت برجسته پررنگ تر از سایر موارد بوده و گاهی کار به اغراق می کشد. جیمز پونسالت  کارگردان فیلم سعی کرده است تا فیلمی سرشار از درگیری های ذهنی بسازد  که تا حدودی در این زمینه موفق بوده ولی در ارائه یک فیلم عاطفی ناتوان مانده است. به طور کلی می توان گفت  این فیلم سعی دارد تا تصویری مغشوش از مشکلات موجود در عرصه فناوری های نوین اینترنتی و مانیتورینگ آن از جانب شرکت های عظیم جهانی به ما بدهد که می توان از جنبه های مختلف از طریق  نقد  فیلم the circle  آن را بیشتر واکاوی کرد.

نقد فیلم the circle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا