تحلیل فیلم

نقد و بررسی فیلم جوکر (Joker 2019) و تاثیرات شخصیت جوکر

نقد و بررسی فیلم جوکر: شخصیت ضدقهرمان و بیگانه خواکین فینیکس

در فیلم جوکر وقتی آرتور فلک می خندد ، انگار این خنده از ریه هایش خارج می شود. به نظر می رسد که تمام بدن او را چنگ زده است ، و چشمانش درد می کند ، انگار که ممکن است لرزان باشد. طبق یک کارت کوچک که او باید برای اهداف پزشکی حمل کند ، این یک بیماری است ، نوعی سندرم Tourettes و هیستریک که به شکل بی حس و ناگهانی و غیرقابل کنترل می آید. این اتفاق در اتوبوس رخ می دهد ، جایی که به کودکان هشدار می دهد و در حین تلاش های نا امیدکننده آرتور که در کمدی استند آپ به روی صحنه می رود.

نقش تاد فیلیپس در فیلم جوکر

این جنون است ، همان طور که فینیکس آن را بازی می کند ، هم به طرز مزاحم آشفته و هم غافل گیرانه و هم دل سوزانه است ، حتی وقتی او به طور فزاینده ای به سوی تخریب دیگران کشیده می شود. تاد فیلیپس تکه هایی را از کارهای مارتین اسکورسیزی به ویژه راننده تاکسی (۱۹۷۶) و پادشاه کمدی (۱۹۸۴) به سرقت برده است. اولی به تمام منظره شهری و عناصر بصری فیلم ضربه می زند ، به عنوان مثال در عکس های آرتور در حال تماشای تلویزیون که او را با یک اسلحه در دست نشان می دهد.

نقل قول خیلی آزادانه از این دو شاهکار دقیقاً تقلید کننده آنها نیست ، اما شاید بهترین راه مقابله با آن ، تملک آن باشد. به احتمال زیاد به همین دلیل است که دنیرو نقش مجری تلویزیون و نمایش طنز موری فرانکلین را در فیلم جوکر بازی می کند. رابرت دنیرو ، نقش جری لوئیس را در پادشاه کمدی با اهمیتی زیاد انتخاب کرد. بذله گو نه تنها از این فیلم ها تقلید می کند بلکه به نظر می رسد تمرینی در تصور مردان ناسازگار اسکورسیزی در مکانی است که رضایت بخشی از آنها پیدا می کند.

نقد و بررسی محتوای فیلم جوکر

آرتور یک هیولا است و ما آن را می شناسیم؛ اما او همچنین یک عامل خرابکارانه هرج و مرج در مقابل توماس وین است ، یک میلیونر غیر محبوب که برای شهردار شدن در گاتهام کار می کند. یک قطعه در مورد عدم وجود شبکه تأمین اجتماعی وجود دارد که توانایی آرتور را برای به دست آوردن مداوای روانی از بین برده است. این ها همه مطابق با جهان بینی لیبرال احساس می شود. مردم عادی که از نخبگان درک شده بیمار هستند و از خشونت به عنوان ابزاری برای توانمندسازی خود استفاده می کنند.

این ممکن است بزرگترین مسئله برای جوکر باشد که در مشاجره ایدئولوژیک احساس سردرگمی می کند. که درست در یک لحظه ناراحت کننده است. به طور مرسوم ، لحظه های واقعی شوک ، تخریب و هیجان در فیلم جوکر وجود دارد و مطمئناً این موضوع از عملکرد خوب فینیکس که مغناطیسی و صادق است ، برداشت شده است. از نظر ایده آل ، فیلم جوکر از بسیاری از فیلم های کمیک بوک سطحی تر است اما از نظر سرگرمی خالص ، تماشای آن برای بیننده پر از هیجان است.

جوکر دو بار توسط مردم در خیابان مورد ضرب و شتم قرار می گیرد ، توسط غریبه ها مسخره می شود و از کار روزانه خود به عنوان دلقک مهمانی خسته می شود. همکارش یک اسلحه به او می دهد و این لحظه ای است که او به چیزی بسیار بدتر تبدیل می شود.

نقد و بررسی شخصیت جوکر و تاثیرات این شخصیت و فیلم جوکر بر روی بیننده علی الخصوص نوجوانان و جوانان

بسیاری از منتقدان و بینندگان اول با عصبانیت به جوکر واکنش نشان داده اند ، زیرا این خیال را داشتند که او خیلی خودخواه و روانی است. جوکر با رد کردن جهان به خاطر عدم تعادل در بهترین حالت ، کاملاً بدخواه است و بدترین و مخرب ترین بیننده ها را قادر می سازد که از او متنفر شوند. آرتور در یک لحظه اظهار داشت: “من دیگر نمی خواهم احساس بدی کنم.” او یک نوع شرور قابل اعتماد ، بی ضرر و غم انگیز است . او به مانند هر کس دیگری نیست بلکه کاملا متفاوت است. سپس او راهی را برای بی ضرر بودن دنبال می کند. این لزوماً باعث نمی شود که جوکر به یک اقدام یا دعوت به خشونت در زندگی واقعی تبدیل شود. اما این یک دعوت وحشتناک است . این اعمال او نه فقط یک تماس برای همدردی با شیطان ، بلکه توجیهی تمام عیار برای جهنمی است که او ایجاد می کند و می تواند تاثیر بسیار بدی بر روی بیننده فیلم جوکر علی الخصوص نوجوانان و جوانان بگذارد و آن ها را به سمت خشونت بکشاند و آن ها را علاقه مند به خشونت و شکستن هنجار ها بکند.

سخن پایانی درباره فیلم جوکر

یک ماه از آن زمان می گذرد که “جوکر” در جشنواره فیلم ونیز به نمایش در آمد. در ونیز با استقبال عجیب و غریب تماشاگران رو به رو شد و جایزه شیر طلایی را به دست آورد. با این وجود در هفته های بعد ، فیلم در یک طوفان انتقادی گرفتار شد . برخی آن را دوست دارند ، برخی از آن متنفر هستند. با این وجود شاید یک عدالت شاعرانه وجود داشته باشد که “جوکر” ثابت کرده است که همانند همه چیزهای دیگر اکنون در آمریکا به دو قسمت تقسیم شده است. آنچه در پی این فیلم جوکر می آید بحث درباره این است که آیا “جوکر” اثری از هنرهای عامه است یا یک فیلم جدی است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا