تحلیل فیلم

نقد و بررسی سریال Westworld

هدف از نقد سریال Westworld صحه گذاشتن بر تمام مفاهیم و مضامین محتوایی مطرح شده در این سریال پر طرفدار نمی باشد. زمانی می توان مخاطب سریال های مهیج و جهانی را در مقام یکی از معیارهای انتخاب و گزینش بهترین سریال ها قرار داد که از کمیت محوری به کیفیت محوری و ارائه پیام روشن و شفاف پناه ببریم. بدون شک چالش های امروز بشری نه تنها از تکنولوژی و پیشرفت هایی که در عرصه هوشمند سازی و دیجیتالی شدن بسیاری از امور سرچشمه می گیرد بلکه می تواند به نوعی نشان دهنده افول خلاقیت های وی در عرصه ارتباطات اجتماعی باشد. یعنی همزمان با رشد تکنولوژی و علوم مختلف در بسیاری از موارد چالش هایی از قبیل سلطه هوش مصنوعی بر زندگی آدمها می تواند دوباره بشر را در برابر ساخته ها و پرداخته های ذهنی خودش قرار دهد. نقد سریال Westworld در واقع به منظور زیر سوال بردن دستاوردهای بشر در این زمینه صورت نگرفته بلکه قصد دارد تا دیدگاهی دیگرگونه و جدید را در این زمینه مطرح نماید. از سوی دیگر نقد سریال Westworld قصد ندارد به یک جنبه از این سریال زیبا و پرطرفدار اشاره نماید بلکه هدف آن است تا با شناسایی و آنالیز روح حاکم بر فضای این سریال بتوان دریچه و چشم انداز دیگری را به روی تماشاگر و مخاطب این سریال بگشاید. بنابراین اگر قصد دارید تا از نظر مضمون و پردازش ایده و تفکر کلی حاکم بر داستان بیشتر آشنا شوید حتما نقد سریال Westworld را از دست ندهید. قطعا معرفی فیلم ها و سریال های جهانی و پرطرفدار یکی از اهداف نقد و بررسی های تخصصی در این زمینه می باشد که امیدوار هستیم توانسته باشیم از عهده کار برآییم و رضایت  مخاطبان این ژانر خاص را جلب و جذب نماییم.

نقد سریال Westworld و شخصیت های فانتزی

نقد سریال Westworld را با شخصیت های پارانوئیک و دوگانه محور این سریال شروع می کنیم. تم و درونمایه این سریال در مقام یک اثر مستقل بصری بر ویرانی ارزش های بشری و به قولی افول آدمی و تبعید وی به جهانی هوشمند که زمانی مخلوق وی بوده غالب است. نخستین سکانس های این سریال در فصل نخست فضایی رویایی را نشان می دهد و به تدریج با پرش های منقطع ما را با جهانی در ظاهر پیوسته ولی در باطن از هم گسیخته و در تسلط پردازشگرهای هوشمند آشنا می سازد. شخصیت ها در واقع وارد یک مبارزه می شوند که در واقع به نوعی در محیطی میزبان- مهمان آماده مواجه به مخاطرات پیش رویشان می شوند. واقعا تشخیص و تمییز دادن واقعیت از فانتزی و وهم از جدال عبثی که در سیر تکوینی آنها جاری است کار دشواری است. بیننده در می ماند که در واقع در این سریال باید به کدام یک از شخصیت ها توجه بیشتری نشان دهد. ناگهان حوادث بر خلاف تصورات وی به وجود می آیند و از همین رو به منظور بسترسازی لازم به منظور نقد سریال Westworld می توان اینطور استنباط کرد که فصل نخست این سریال بیشتر به شکل یک نوع تاریخچه یا پیش زمینه آگاهی بخش در مورد اصل روایت است. روایت ها همان شخصیت ها و بازیگران آن هستند و بازیگران داستانهایی مستقل که می توانند کشدار و طولانی تر از چیزی باشند که به نظر می رسند. نقد سریال Westworld در واقع مبتنی بر یک فصل از سریال و معطوف به روند بخشی از آن نبوده و نیست. در واقع نقد سریال Westworld زمانی می تواند جامعیت بیشتری داشته و توجیهات منطقی بیشتری را ارائه دهد که کلیت اثر را به صورت یکپارچه مورد بررسی قرار دهد.

پردازش سوژه و نقش آن در نقد سریال Westworld

نکته دیگری که لازم است در نقد سریال Westworld به آن اشاره کنیم گرایش کارگردانان این اثر یعنی جاناتان نولان و جی جی آبرامز به قوام و بسط دادن سوژه در محیطی باور پذیر می باشد. این همان نقاط قوتی است که اگر حتی پیام و مضمون انسانی این سریال در مواردی فدای پرداخت های شتاب زده شده است با این وجود می توان اظهار خوشبینی کرد که به طور کلی سریال وست ورلد فاقد وابستگی اپیزودیک است. جهان شبیه سازی شده و پرورش یافته خیالات و خلاقیت بشر اکنون دیگر چنان با جهان عینی در هم آمیخته که به کلوزیوم روم قدیم شبیه است. اینجا نبردی بین دو قدرت که خیر بودن یا شر بودن آنها چندان تثبیت نشده است شکل می گیرد. هر چند این داستان و سوژه اصلی برگرفته از فیلمی با همین عنوان مشترک یعنی Westworld می باشد  که در سال ۱۹۷۳ توسط کرایتون  ساخته شده و بر پرده ی سینماها نقش بسته است.با این وجود کارشناسان و منتقدان در نقد سریال Westworld به این نکته نیز اذعان دارند که بخش هایی از ان بی شباهت به بازی های پلی استیشن از قبیل GTA نیست. باید دید آیا کمپانی HBO می تواند جایگزین مناسبی برای سریال بازی تاج و تخت معرفی کند؟

نقد و بررسی سریال Westworld

نقد سریال Westworld یا بررسی نقش تکنولوژی و تاثیرهوش مصنوعی بر زندگی انسان

نقد سریال Westworld را با ذکر این نکته به پایان می رسانیم که به طور کلی سریال وست ورلد تداعی کننده غرب وحشی در اذهان بیننده است. پیام شفاف و مفاهیمی که در فصل نخست به آن اشاره شده است زمینه ساز واقعیت های خزنده ای است که به تدریج در خلال فصل های دوم بیشتر آشکار می شود. هر چند به نظر می رسد نقد سریال Westworld بهتر است در هر فصل به طور جداگانه انجام گیرد چرا که با تداوم این رویه و شروع سایر فصل ها می توان منتظر داستان های مستقلی حول محور ایده اصلی این سریال باشیم. البته لازم است تا به این مسئله نیز بپردازیم که فصل نخست تا حدود زیادی استقلال بیشتری از فصل دوم دارد. با این وجود پرداخت ها و غنای فصل دوم این سریال بیشتر از فصل نخست آن می باشد و به نوعی این قضیه در بازی درخشان بازیگران و نیز سایر عوامل فنی و تدوین مناسب آن خودنمایی می کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا