تحلیل فیلم

نقد و بررسی سریال MR.Robot

آقای روبات

سیستمی پیچیده، انسانی اجتماع گریز، مواد مخدر و بسیاری دیگر از جنبه های پیچیده ی زندگی بشر در یک اثر تلویزیونی خیره کننده و مدرن. در دنیای پر زرق و برق امروز سریالها کمتر اثری را می توان با ایده ای چنین خلاقانه یافت. ایده ی سریال MR.Robot بسیار ساده و قابل توجه است. در نگاه نخست و قسمت اول این سریال می توان کاراکتری را مشاهده کرد که در ظاهر کارمند یک شرکت کامپیوتری(کارشناس امنیت شبکه ) می باشد و در خفا یک هکر اسطوره ای و بسیار قدرتمند. او در قامت هر دو نقش زندگی اش ، بسیار حرفه ای ظاهر می شود و از استعدادی فوق العاده در انجام هر کدام از این نقش ها برخوردار است. الیوت آلدرسون که نام کاراکتر اصلی سریال می باشد، انسانی منزوی و دور از اجتماع است که با مناسبات معمول و روزمره انسانی رابطه ی خوبی ندارد. ساختار سریال بسیار شبیه  به یک سیستم کامپیوتری می باشد. در ظاهر پیشامد هایی ساده و معمول با داستانی که سعی در روایت دارد؛ در باطن اما یک دنیای بسیار پیچیده از ناشناخته هایی که روابط آنها به یکدیگر، دنیای ظاهرین جلوی چشم بیننده را تشکیل می دهد و مخاطب با هر چه پیش رفتن در سریال به دام پیچیدگی آن گرفتار می شود. مثل تارعنکبوتی که هر لحظه ذهن را بیشتر درون خود می پیچد.

انزوای کاراکتر در جامعه ای بزرگ

جنگ ساختاری

دنیای مدرن انسان ها، در زیر پوست خود، شاهد جنگی همیشگی است. با پیشرفت تکنولوژی دامنه ی این جنگ به گوشی های هوشمند و سیستم عامل هایی که در اختیار مردم قرار داده شده است، کشیده می شود.جامعه تشکیل یافته از ساختارهایی درهم تنیده است و هر کدام تاثیری انکارناشدنی بر یکدیگر دارند. برای مثال پخش شایعه ای توسط یک خبرگزاری معتبر می تواند منجر به عوض شدن ساختار سیاسی و حکومتی یک جامعه شود. الیوت که در اصل مهندس رایانه ای بسیار قهاری می باشد، دارای سلاحی قدرتمند برای تغییر این ساختار ها می باشد. سلاح او دانش رسانه ای و توانایی او در تغییر و اثرگذاری در ساختار جامعه است. دنیای مجازی که ما امروزه در آن زندگی می کنیم، به شخصیتی همچون الیوت اجازه می دهد که از خویشتن قهرمانی خلق کند که غرق در انزوا و تنهایی، توانایی تعیین سرنوشت یک جامعه را دارد. الیوت توانایی نفوذ در شخصی ترین جنبه های زندگی اشخاص را دارد و از این قابلیت در راه آزار رساندن یا ایجاد هرج و مرج استفاده نمی کند. قصد نویسندگان و سازندگان این سریال خلق قهرمانی است که در عین اسطوره بودن، واقع گرایانه نیز باشد. او قهرمانی است که یک تنه با ساختار پیش رویش به نبرد بر می خیزد و در این راه ثابت قدم پیش می رود. اما راه مقابله با یک سیستم، ساختن سیستمی به همان اندازه بزرگ و بدون نقص می باشد. در قدم اول ساختن چنین ساختاری از عهده ی یک انسان خارج است. اینجاست که جنبه ی اسطوره ای بودن الیوت قدم پیش می گذارد و ما شاهد تولد شخصیتی تحت عنوان آقای روبات هستیم.

خلق یک اسطوره

مخدر مجازی

شبکه های اجتماعی دریچه ای بی پایان رو به سوی زندگی شخصی ما می گشایند. قطعا هر انسانی در پی تعامل و ارتباط با دنیای پیرامون خویش است. دیرزمانی است که شکل و شیوه ی این تعامل به صورتی دیگر درآمده و ما در دنیایی که خودمان آنرا ساخته ایم، به تبادل اطلاعات،احساسات و ایده های خود می پردازیم. این شبکه ها کاربردی دو سویه دارند و به همان اندازه که مفیدند، میتوانند مخرب نیز باشند. در این بین ما در یک جامعه ی مجازی زندگی می کنیم که هر لحظه با خطر لو رفتن اطلاعات شخصی خویش رو به رو هستیم. در قسمت های مختلف سریال، مشاهده می کنیم که الیوت می تواند با سرعتی چشمگیر اطلاعات شخصی هر فردی را در اختیار بگیرد و او را تا حد زیادی بشناسد. لزوما تصویری که ما از خودمان در شبکه های اجتماعی ارائه می دهیم، همان تصویری نیست که واقعا نشان دهنده ی شخصیت ما باشد. عموما سعی ما بر این است که آنچه که می خواهیم باشیم را نشان دهیم ، نه آنچه که به صورت حقیقی هستیم. بیشتر کاربران فضای مجازی امروزه درگیر اعتیادی پنهان هستند که خودشان آگاهی چندانی از آن ندارند. این اعتیاد از نظر ذهنی شاید در سریال با صحنه های مصرف مواد مخدر که بی پروایانه به تصویر کشیده شده اند نیز، نمود پیدا کند و جنبه ای نمادین به این اعتیاد مجازی داده شده باشد. در واقع صحنه های مصرف مواد مخدر در سریال، گریز و مقایسه ای با اعتیاد ذهنی ما به دنیای مجازی می باشد.

بی نظمی نوعی نظم است

زندگی ما هر روزه دستخوش اتفاقاتی است که گاهی علت آنرا می دانیم و گاهی حتی متوجه اتفاق افتادن آن نمی شویم. MR.Robot شاید راجع به اتفاقاتی باشد که از جمله ناشناخته های زندگی ما به شمار می روند. قسمتی از آنچه ما متوجه اتفاق افتادن آن نمی شویم و بعد از آن تاثیرش را مشاهده  می کنیم. چه بسا حتی تاثیری در افتادن این اتفاقات نداشته باشیم، اما شاهد تغییراتی در زندگی می شویم. با قدم نهادن به عصر اطلاعات و پیشرفت روزافزون تکنولوژی، قدرت حقیقی در دست کسی است که اطلاعات مفید و کارآمد داشته باشد. اطلاعات، حکم ثروتی عظیم را دارد که با آن می توان کنترل اذهان عمومی را در اختیار گرفت و جامعه را به هر سمتی که دلخواه او باشد هدایت کرد. الیوت با گروه کوچکی به نام  FSociety همکاری می کند و به مقابله با ساختارهای سرمایه داری که نمود آن را می توان در فعالیت شرکتی تحت عنوان E Corp مشاهده کردکه در حال رخنه به جنبه های مختلف زندگی شهروندان است. شرکتی که در سایه پیش می رود و دنیای آن،  همان جهان ناشناخته های تاثیر گذاری است که در ابتدا بدان اشاره شد. مردم عادی که از پشت پرده ی این ماجراها بی خبرند، تنها شاهد عواقب و نتیجه ی جنگی هستند که بین این ساختارها درگرفته است.بی نظمی و بی ربط بودن اتفاقاتی که ما هر روزه شاهد آن هستیم، از نظمی پنهان برخوردار است که درک آن از فهم شهروندان عادی خارج است.

چهره الیوت و صورتکی که نماد گروه FSociety  می باشد

حرف آخر

پخش سریال MR.Robot از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده است و نویسنده و کارگردانی آن را سم اسمایل برعهده داشته است. پخش فصل اول سریال با موفقیتی چشم گیر همراه بود و توانست جایزه ی گلدن گلوب بهترین سریال درام را کسب کند. از ویژگی های قابل توجه سریال می توان به باورپذیری شگفت انگیز سریال و همچنین داستانی گیرا اشاره کرد. روایت این اثر آنقدر که به  بازسازی فضای امنیتی و جنگ پنهان در پس پرده زندگی مدرن می پردازد، به ایجاد درامی هیجان انگیز هم توجه دارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا