پیشنهاد سردبیرتحلیل فیلم

نقد فیلم THE CIRCLE

خلاصه فیلم THE CIRCLE

می (اما واتسون) دختر جوانی است که در فیلم THE CIRCLE موفق می‌شود شغلی در یک شرکت قدرتمند اینترنتی به نام «سیرکل» برای خود مهیا نماید. وی در این شرکت پله‌های ترقی را به سرعت طی می‌کند و تبدیل به کارمند نمونه‌ای میشود که در معرفی جدیدترین دستاورد این شرکت نیز حضور فعالی خواهد داشت. اما می بزودی متوجه می‌شود که حضورش در این شرکت می‌تواند به معنای از دست رفتن آزادی شهروندی باشد؛ به همین دلیل مبارزه خود را برای نجات آزادی بشریت آغاز می‌کند و…

THE CIRCLE

نکات فنی THE CIRCLE

۱. در این فیلم تاکید می‌شود برای مصاحبه‌های شغلی می‌توان از علایق داوطلب به بازی‌های رایانه‌ای و یا کال هر تکنولوژی دیگر به منظور شناخت دقیق زوایای پنهان او استفاده کرد.

۲. اگر شرکت مد نظر در فیلم را نمادی از دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در نظر بگیریم، نشان داده می‌شود که در اولین برخورد کاربر با این فضا، نوعی غرور کاذب در کاربر نسبت به سایر موارد زندگی شکل می‌گیرد و صرف عضویت در دنیای مجازی احساس اعتماد به نفسی کاذب و خودبرتربینی نسبت به سایر اعضای خانواده که از این فضا استفاده نمی‌کنند را به کاربر می‌دهد.

۳. در این فیلم اشاره میشود که می‌توان از تعداد کاربران بالای یک شبکه اجتماعی به عنوان چشم و گوش و یا حتی بازوی نظارت و امنیت استفاده کرد و از طریق بسیج همگانی کاربران شبکه‌های اجتماعی، یک سوژه و مجرم امنیتی را به سرعت دستگیر کرد؛ که می‌توان همین نکته را به عنوان مهمترین و حتی خطرناک‌ترین بحث مطرح شده در این فیلم دانست که اهمیت شبکه‌های اجتماعی و زیرساخت‌های آن اعم از پایگاه داده‌هایش را برای مخاطب مشخص می‌کند.

۴. این فیلم و نحوه نشان دادن اهمیت شبکه‌های اجتماعی به مخاطبان عادی خود؛ می‌تواند زنگ خطر و هشداری برای دولت‌ها و حکومت‌ها نیز باشد که باید به این فضا اهمیت بیشتری نشان دهند و همچین فضایی را قبل از اینکه هر شرکت خصوصی و یا خارجی بدست بگیرد؛ خودِ هر دولتی آن را برای خود فراهم آورد.

۵. از دیگر خصوصیات شبکه‌های اجتماعی که در این فیلم به آن اشاره شده، تشویق به برونگرایی و تعریفی مجهول از ارتباط است. بدین صورت که شبکه‌های اجتماعی، ارتباط افراد با یکدیگر را تنها به بیان تمامی اطالعات زندگی می‌دانند، و فردی که اطلاعاتش را به اشتراک نمی‌گذارد، فردی ناتوان در برقراری ارتباط معرفی می‌کند.

۶. در نهایت فیلم پیشنهاد می‌کند اگر تمامی افراد دارای شفافیت و به اشتراک‌گذاری اکثر اطالعاتشان در فضای مجازی باشند، این فضا و مباحث حریم خصوصی آنچنان مشکل‌زا نخواهند بود، تنها در صورتی این فضا خطرناک است که عده‌ای از بزرگان (و مقامات) اطلاعات‌شان مخفی باشد و از این فضا به وسیله در سایه بودن اطلاعاتشان سوء استفاده کنند.

۷. نکته حائز اهمیت بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد بحث داشتن انبوه زیادی داده (بیگ دیتا) که از رفتار کاربران جمع شده است؛ که همین پایگاه داده سرمایه‌ای بزرگ به حساب می‌آید زیرا می‌توان با تحلیل آن، رفتار یک گروه، منطقه و … به راحتی شناسایی کرد و با عملیات روانی تفکر خود را به گروه خاصی تزریق کرد و بعد از مدتی کل جامعه را به سمت تفکرات و سیاستهای خود کشاند.

THE CIRCLE

صفحه فیلم در IMDB

صفحه فیلم در metacritic

صفحه فیلم در wikipedia

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا