پیشنهاد سردبیرتحلیل فیلم

نقد فیلم Ready Player One

خلاصه فیلم Ready Player One

داستان فیلم Ready Player One در سال ۲۰۴۵ در آمریکا رخ می دهد و دنیایی را به تصویر می‌کشد که ابداً ایده آل نیست و شبیه به یک ویرانه هست. وید واتس پسر جوانی است که در محله‌ای زاغه‌نشین سکونت دارد؛ او و سایر مردم جهان تمام رؤیاها و خواسته‌هایشان را در یک دستگاه واقعیت مجازی جستجو می‌نمایند؛ زمانی که وید این دستگاه (عینک واقعیت مجازی) را بر روی سر قرار می‌دهد، به نظر می رسد که او خوشبخت‌ترین انسان دنیاست؛ اما انتشار یک پیام از خالق این دنیا به نام هالیدی که در آن اشاره می کند یک گنج مخفی در دنیای واقعیت مجازی وجود دارد که با یافتن آن افراد می توانند به این جهان مسلط شوند، رقابت برای یافتن آن آغاز می‌شود.

Ready Player One

نکات فنی فیلم Ready Player One

در فیلم Ready Player One، زمانی را مشاهده می کنید که دنیای مجازی تقریباً تبدیل به دنیای واقعی شده است، مردم تنها برای رفع گرسنگی و قضای حاجت به دنیای واقعی می آیند و غیرازاین زمان ها ترجیح می دهند در دنیای واقعیت مجازی مشغول بازی یا گردش باشند. حتی آن‌ها در دنیای واقعی در خانه‌هایی زاغه مانند و کوچک زندگی می‌کنند زیرا نیازی به محلی بزرگ در دنیا ندارند، تمام زندگی و لذتشان در دنیای واقعیت مجازی خلاصه‌شده است.

نمایش آینده در فیلم Ready Player One نشان می دهد، شبکه های اجتماعی و بازی ها به هم پیوند خورده‌اند و مردم در دنیای مجازی می‌توانند بازی کنند، باهم به صحبت و گردش بپردازند، کسب درآمد کنند و یا حتی روابط جنسی داشته باشند؛ از طرف دیگر این دنیای واقعیت مجازی امکان تبادلات اطلاعات مجرمانه را برای کاربر، راحت‌تر از قبل کرده است. در ادامه به سایر نکات فیلم به‌طور خلاصه اشاره می‌شود:

۱. تأثیر شرکت‌های فناوری در آینده: این فیلم بیان می کند که در دنیای آینده، مدیریت کل دنیا دست کسانی است که فناوری را در دست دارند، آن‌ها شرکت‌های بزرگ و چندملیتی فناوری هستند که قوانین دنیای مجازی را تصویب می کنند. در این دنیای مجازی دیگر دولتی و ملتی وجود نخواهد داشت، پلیس هم زیر نظر شرکت های بزرگ فناوری فعالیت خواهد کرد.

۲. کسب درآمد در دنیای واقعیت افزوده و رواج ارزهای مجازی: هدف تمامی کاربران دنیای واقعیت افزوده در این فیلم، بازی و کسب سکه های مجازی است، زیرا از طریق این سکه ها می توانند دنیای خود را گسترش دهند و به خرید در دنیای مجازی بپردازند. درواقع قدرت برتر دست کسانی است که ثروت مجازی بیشتری دارند. همچنین بازی و کسب سکه در این دنیا، می تواند باعث درآمدزایی در دنیای واقعی گردد؛ مثلاً شرکتی به نام IOI در این فیلم به نمایش درمی‌آید که با در استخدام گرفتن آدم‌ها و بازی کردن آن‌ها به‌عنوان سرباز شرکت IOI در دنیای مجازی، هدفش که جمع‌آوری سکه‌های بیشتر و درنهایت یافتن کلیدهای اصلی بازی دنیای واقعیت افزوده به‌منظور به دست گرفتن مدیریت کل این دنیاست را دنبال می کند. این کسب سکه‌های مجازی و ساخت دنیای واقعیت مجازی، آن‌چنان برای مردم حساس است که در صورت باخت در بازی و از دست دادن سکه‌هایشان، برخی از شدت ناراحتی به خودکشی روی می آورند. درواقع زندگی در دنیای مجازی از زندگی در دنیای واقعی اهمیت بیشتری یافته است.

۳. جالب است مردم در فیلم Ready Player One سعی دارند دنیای واقعیت مجازی را همانند دنیای واقعی کنند، یعنی با خرید لباس‌هایی خاص و پوشیدن آن‌ها همراه عینک واقعیت مجازی، حس درد، ضربه و حتی تماس‌های جنسی را از دنیای مجازی به دنیای واقعی متصل نمایند.

۴. مفهومی جدید به نام عشق سایبری به وجود خواهد آمد، یعنی عشق به یک شخصیت خیالی که فقط در دنیای واقعیت مجازی می‌توان آن را مشاهده کرد.

۵. تأکید می شود که تمام لذت دنیای مجازی به بی‌قانونی آن است. زیرا مردم دوست دارند تمام محدودیت‌های دنیای واقعی را در دنیای مجازی پشت سر بگذارند و درواقع عقده های دنیای واقعی را در دنیای مجازی تخلیه کنند.

۶. در دنیای واقعی، پهپادها تمام‌کارها را بر عهده گرفتند، از رساندن غذا به دست مشتری تا تعقیب و مراقبت های خودکار سوژه ها بوسیله پردازش تصویر و حتی بمب‌گذاری!

۷. در این دنیای آینده، مخفی ماندن هویت کاربران در فضای مجازی بیش‌ازپیش اهمیت یافته است، زیرا با ترکیب شبکه های اجتماعی با بازی‌ها، رقابت‌هایی در بین کاربران ایجادشده است که دانستن هویت واقعی شامل نام و محل زندگی یک نفر در دنیای بیرونی، می‌تواند به قیمت از دست دادن جان او توسط رقبا و هم‌بازی‌هایش تمام شود. همچنین آواتار کاربران (آواتار در این فیلم درواقع چهره افراد در دنیای مجازی است) پس از مشهور شدن آن‌ها در دنیای واقعیت مجازی، می بایست به دلیل مقابله با مزاحمت در جمع‌های مجازی مخفی گردد.

۸. داشتن سواد رسانه ای در دنیای فیلم و درواقع آینده، اهمیت دوچندان دارد، زیرا امکان تفاوت اصل انسان‌ها با چهره ای که در دنیای واقعیت مجازی از خود نشان می‌دهند بسیار بیشتر از گذشته است.

۹. امکان تشخیص دنیای واقعی از دنیای مجازی در برخی موارد برای کاربران غیرممکن خواهد شد (مانند زمانی که نمی‌دانیم خوابیم یا بیدار)، و این حالت امکان بروز مخاطراتی را برای کاربر به همراه خواهد داشت.

۱۰. حتی در زندان‌ها نیز با فراهم نمودن عینک های واقعیت افزوده، از انسان ها برای کار اجباری در دنیای واقعیت مجازی به‌منظور ساخت دنیای مجازی شرکت‌های فناوری استفاده می گردد.

۱۱. همچنین با فعالیت در دنیای واقعیت مجازی، امکان جاودانگی برای انسان فراهم خواهد شد، زیرا پس از مرگ هم امکان مشاهده و حتی صحبت با هویت مجازی افراد فراهم است.

Ready Player One

صفحه فیلم در IMDB

صفحه فیلم در metacritic

صفحه فیلم در wikipedia

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا