پیشنهاد سردبیرتحلیل فیلم

نقد فیلم EX_MACHINA

خلاصه فیلم EX_MACHINA

در فیلم EX_MACHINA، کلب برنامه نویس جوانی است که به تازگی در یک مسابقه برنده سفر یک هفته ای به منزل متخصص فرایند CEO به نام ناتان شده است. ناتان در این ویلا موفق به طراحی ربات زنی به نام آوا شده است که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردار است؛ کلب نیز باید آزمون تورینگ (روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین) را روی این ربات اجرا کند.

EX_MACHINA

نکات فنی EX_MACHINA

هرکس با دیدن این فیلم نگران آینده تکنولوژی خواهد شد. آینده ای که به صورت مبهم در ذهن بشریت وجود دارد. این فیلم را شاید بتوان به عنوان دریچه ورود بشریت به دنیای هوش مصنوعی و تکنولوژی آینده دانست؛ دنیایی که هوش طبیعی مغلوب هوش مصنوعی خواهد شد و در آن صورت انسان است که برده ماشین ها خواهد شد.

این فیلم به نکات ریز و البته پراهمیتی اشاره می کند که از بین آن ها می توان به (۱) تغییر نگرش تاریخ فلسفه خدایان در آینده با ساخت هوش مصنوعی توسط بشریت (۲) قدرت عظیم و تاثیر بسزای موتورهای جستجو در شناخت رفتار انسان و آموزش آن به هوش مصنوعی (۳) مساله همیشگی امنیت تلفن های هوشمند که در تمام مدت در حال ثبت حالات کاربران می باشد و با توجه به دیالوگ های درون فیلم مشخصاً گفته می شود که توانایی درک حس درونی افراد از حالات صورت، از ضبط تصاویر دوربین های تلفن همراه هوشمند بدون متوجه شدن کاربر بدست آمده است؛ اشاره کرد.

EX_MACHINA

نکته دیگری که در این فیلم مشهود است منطقی بودن اکثر حرف ها و اقداماتی است که در طول داستان در حال اتفاق افتادن است. شاید تنها موردی که کمی برای ذهن درکش سخت باشد، سخت افزارِ ربات موجود است؛ ولی با اطمینان می توان گفت که هیچ سوالی درباره نوع عملکرد هوش مصنوعی و اینکه رسیدن به این سطح از هوش غیرممکن است در ذهن مخاطبان به وجود نمی آید.

EX_MACHINA

صفحه این فیلم در IMDB

صفحه این فیلم در metacritic

صفحه این فیلم در wikipedia

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا