پیشنهاد سردبیرتحلیل فیلم

نقد فیلم AUTOMATA

خلاصه فیلم AUTOMATA

فیلم سینمایی AUTOMATA روایتی از ساکنان زمین در سال ۲۰۴۴ میلادی است. روزگاری که افزایش طوفان‌های خورشیدی، پوسته سیاره را به یک صحرای رادیواکتیویته تبدیل کرده و جمعیت کره زمین به کمتر از ۲۱ میلیون نفر، کاهش یافته است. اختالالت جوی، باعث از بین رفتن بسیاری از سیستم‌های ارتباطاتی شده. تکنولوژی، پسرفتی ناخواسته داشته است. در این روزگار، شرکت دانش‌بنیان راک، با طراحی روبات‌هایی متخصص، سعی در حفظ انسان‌های باقیمانده در زمین دارد. این روبات‌ها که پیلگیریم نام‌گذاری شده اند، به منظور کار در مناطق خطرآفرین برای انسان‌ها به تولید رسیده اند. در طراحی پیلگیریم‌ها، دو پروتکل اصولی قید شده است؛ پروتکل اول، جلوگیری از آسیب‌رسانی روبات به هر نوع حیات و پروتکل دوم، جلوگیری از تغییر و دستکاری روبات‌ها توسط خود آن‌ها یا روبات‌های دیگر، درحالی‌ که همه چیز عادی به نظر می‌رسد، دو گزارش مبنی بر نقض پروتکل دریافت می‌شود و….

فیلم AUTOMATA

نکات فنی AUTOMATA

۱. در این فیلم این هوش مصنوعی فاقد احساس، رفته رفته و با تقلید از خلقیات انسان، اقدام به یادگیری کرده و در مسیری خارج از آن چه برایش تعریف شده گام برمی‌دارد.

۲. به ادعای کارگردان و بر اساس نظریه فرگشت داروین، مسیری را که انسان‌ها از شروع میمون‌گونه تا پایان انسان‌گونه در ۷ میلیون سال طی کردند، روبات‌ها تنها در چند هفته طی می‌کنند. این تنها دلیل منطقی عملکرد روبات‌ها و تخطی از پروتکل اصولی است، البته به زعم نویسنده و کارگردان.

۳. اسم فیلم برگرفته از نظریه اتوماتا یا نظریه ماشین‌ها است که عبارت است از بررسی ریاضی ماشین‌های محاسبه‌گر انتزاعی و توانایی‌های آن‌ها برای حل مسائل.

۴. استفاده از ربات‌ها برای روابط جنسی از دیگر نکات این فیلم می‌باشد. بسیاری از روان‌درمانگران جنسی و پژوهشگران معتقدند که ساخت این روبات‌ها نگاه کلیشه‌ای و سنتی به زن را تقویت می‌کند و این پیام را صادر میکند که ارتباط فقط جنبه شهوانی دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده درصد چشمگیری از مردم گفته‌اند که مایل به استفاده از روبات‌های جنسی هستند. ۴۰ درصد از کسانی که در یک نظرسنجی شرکت کردند، گفته‌اند که احتمالاْ در پنج سال آینده یک ربات جنسی می‌خرند.

۵. طبق پیشبینی‌های صورت گرفته توسط مؤسسات معتبر در حوزه رباتیک، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۵ رشدی ۹ درصدی را در این صنعت شاهد خواهیم بود.

فیلم AUTOMATA

صفحه فیلم در IMDB

صفحه فیلم در metacritic

صفحه فیلم در wikipedia

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا