تحلیل فیلمویدیو کلیپ

تحلیل انیمیشن پا کوچولو – دروغ‌های خوب برای نجات!

نام فیلم: پاکوچولو (Smallfoot)

کارگردان: Karey Kirkpatrick

موضوع اصلی: سانسور رسانه

زیر موضوع: رسانه، سانسور، اعتقادات

سال انتشار: ۲۰۱۸

کشور: آمریکا

خلاصه داستان

پا کوچولو داستان یک تمدن از پاگنده‌ها یا همان یتی‌هاست که در کوهستان‌های هیمالیا و در نقطه‌ای دورافتاده زندگی می‌کنند.  این جمعیت از پاگنده ها دارای قوانین و تاریخ نوشته‌هایی بر روی سنگ‌ها هستند که دنیا را به شکلی دیگری برای آن‌ها توضیح می‌دهد، برای مثال در این سنگ‌نوشته‌ها تأکید شده است کوهی که آن‌ها در آن زندگی می‌کنند کل دنیاست و توسط ماموت‌هایی عظیم‌الجثه نگه داشته شده است، این ماموت‌ها می‌بایست هر روز توسط یخ‌هایی که یتی‌ها تولید می‌کنند، خنک شوند تا خسته نشده و کوه را رها نکنند. این تفکرات و القائات بزرگان این تمدن (می‌توان منظور انیمیشن را اعتقادات و یا رسانه‌ها دانست) باعث شده تمام پاگنده ها بدون کوچک‌ترین شکی به این قوانین پایبند باشند و روزانه مشغول امور زندگی عادی مانند تولید یخ برای ماموت‌های خیالی گردند. روندی که با خروج یکی از یتی‌ها و ورودش به دنیای انسان‌ها (پا کوچولوها) تغییر کرده و تمامی اعتقادات و القائیات قبلی، زیر سؤال می‌رود. القائیاتی که البته مشخص می‌گردد تنها برای زندگی بهتر یتی‌ها و نجات آن‌ها از دست انسان‌های بی‌رحم، شکل گرفته بودند. 

نقد فیلم

گرچه این انیمیشن به‌ظاهر به مسائل فنی و رسانه‌ای ارتباطی ندارد و بیشتر اعتقادات و شاید حتی دین را به نقد کشیده باشد (البته دینی همانند دینِ به انحراف کشیده شده و حتی خود ساخته‌ای که اروپایی‌ها در قرون وسطی برای خود تعریف کرده بودند)، اما در لایه‌های دیگر این انیمیشن می‌توان اشاره‌هایی به رسانه، ارتباطات و حتی کنترل جریان اطلاعات که عیناً در دیالوگی به آن تأکید می‌گردد اشاره کرد.

فیلم می‌گوید شاید آزادی اطلاعات و آگاهی به‌ظاهر برای افراد جامعه مفید باشد و باعث ارتباطات بهتر و بیشتر، توسعه و پیشرفت گردد، اما قطعاً کنترل این جریان آزاد برای حفظ زندگی بهتر در یک تمدن، امری ضروری است؛ زیرا افراد یک جامعه به خطرات احتمالیِ در کمین همانند بزرگان آن اشراف ندارند. بنابراین سانسور واقعیت در ذات امر بدی نیست؛ در این انیمیشن مشاهده می‌شود که بزرگان تمدن یتی‌ها با داستان سرایی‌های خود، دنیا را همانند یک کوه برای مردم خود تصویر کرده‌اند که روی آسمان و بر شانه چندین ماموت عظیم‌الجثه قرار دارد، آن‌ها بدین وسیله مردم تمدن را برای تولید یخ به‌منظور خنک کردن این ماموت‌ها سرگرم کرده‌اند، یخ‌هایی که درواقع برای تولید ابر و پنهان ماندن این منطقه از دید انسان‌ها به کار می‌رود. در اصل تمامی قوانین و ذهنیاتی که برای مردم ساخته شده به دلیل حفظ جانشان در برابر انسان‌هاست، انسان‌هایی که در گذشته با دیدن یتی ها آن‌ها را به اسارت گرفته و یا به بدترین شکل می‌کشتند. پادشاه یتی‌ها همچنین منکر وجود موجوداتی به نام پا کوچولوهاست (انسان‌ها)، حتی در قسمتی که یتی‌ها یک انسان را می‌گیرند، این پادشاه به‌گونه‌ای آن را یک نوع گاومیش معرفی می‌کند (بازنمایی واقعیت توسط رسانه‌ها) تا همچنان وجود چنین موجودی را انکار کند. تمامی این اتفاقات برای حفظ تمدن و زندگی بهتر است و درواقع نوعی دلیل برای لزوم سانسور و کنترل جریان آزاد اطلاعات.


همچنین در دیالوگ‌هایی از انیمیشن به این مورد اشاره می‌شود که جهل مایه شادمانی است و داشتن اطلاعات زیاد باعث کنجکاوی و ایجاد دغدغه‌هایی شده که آرامش یک زندگی معمولی را مختل می‌کند. از طرفی در ادامه انیمیشن مشخصاً بر این نکته نیز تأکید می‌گردد که شاید ارتباطات و یا اطلاعات در ابتدا و به طور ناگهانی برای یک جامعه مفید نباشد، اما پس از زمینه‌سازی‌های لازم و کسب تجربه کافی، می‌توان کمی فضای جریان اطلاعات را در جامعه باز نمود تا افق‌هایی جدیدی در برابر آن گشوده شود. به طور خلاصه می‌توان انیمیشن پا کوچولو را درباره‌ کنترل جریان آزاد اطلاعات دانست. امری که دقیقاً با همین کلمات در دیالوگ گفتگوی یکی از کاراکترهای این انیمیشن با رهبر یتی‌ها بیان می‌گردد؛ سازندگان این انیمیشن معتقدند دانش و آگاهی می‌بایست از طریق رسانه‌ها کنترل گردد یعنی سانسور حقیقت در رسانه امر بدی نیست، زیرا هدف از آن زندگی بهتر یک جامعه است. البته با توجه به رشد یک جامعه، می‌توان دریچه‌های بیشتری از اطلاعات و آگاهی را بر آن‌ها گشود..این مواردی است که سازندگان این انیمیشن بدان اعتقاد دارند…

صفحه فیلم در IMDB

صفحه فیلم در metacritic

صفحه فیلم در wikipedia

برچسب ها

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا