پیشنهاد سردبیرتحلیل فیلمویدیو کلیپ

تحلیل سریال آینه سیاه؛ کریسمس سفید (White Christmas)

آینه سیاه، سریالی درباره تأثیرات فناوری بر زندگی انسان‌هاست. در تمامی قسمت‌های این سریال، یک داستان مستقل با موضوعی متفاوت از زندگی و فناوری نمایش داده می‌شود و معمولاً با پایانی تلخ، بیان کننده اتفاقات تکان‌دهنده از هم‌نشینی فناوری با انسان‌های امروز یا آینده است.

تحلیل سریال آینه سیاه

در قسمت ویژه‌ی فصل دوم این سریال آینه سیاه، کریسمس سفید، ترکیب عجیب تکنولوژی با بدن انسان مشاهده می‌شود، این ترکیب شامل قرارگرفتن لنزی مانند عینک گوگل گلس در درون چشم هر شخص و همچنین قرار گرفتن قطعه‌ای به نام کلوچه در جمجمه با توان کپی کردن مغز است. افراد از طریق قابلیت‌های این لنز، می‌توانند شخصی را بلاک کنند و تا آخر عمر نه آن شخص را دیده و نه صدای آن را بشنوند! همچنین قطعه کلوچه می‌تواند پس از یک هفته قرار گرفتن در کنار مغز یک فرد با کپی نمودن تمام مغز، یک انسان مجازی دقیقا همانند فرد مورد نظر اما به صورت شبیه سازی در دنیای مجازی را بسازد، موجودی که دقیقا احساس میکند خود شخص است و اصلا نمی‌تواند قبول‌کند که تنها یک کد کپی شده از فرد اصلی است! داستان عجیب این قسمت، حاوی نکاتی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌گردد:

آینه سیاه

  • در اکثر قسمت‌های سریال آینه سیاه تاکید شده که در آینده با قرارگرفتن دیوایس‌هایی در داخل چشم هر شخص، تمام زندگی او قابل ضبط شدن است، این قابلیت باعث می‌شود دیگر چیزی از دنیای شخصی هر فرد برای دیگران پنهان نباشد.
  • هوش مصنوعی درآینده که قرار است خانه شما را با اینترنت اشیاء و براساس علایق شما مدیریت کند، چیزی نیست جز خودتان! بله درست است، چون با کپی کردن مغز شما و ایجاد یک نسخه مجازی از خودتان که تمام احساسات و علایق شما را دارد، میتوان یک هوش مصنوعی با شناخت دقیق از شما درست کرد؛ موجودی که زندگی را دقیقا بر اساس خواست شما مدیریت می‌کند، البته به زور! چون اگر خودتان را جای او قرار دهید هرگز حاضر نخواهید بود یک عمر برای شخص دیگری حتی خودتان تمام وقت بردگی کنید.
  • این نسخه مجازی از خود شما، پس از مرگتان و یا در صورت افسردگی‌اش به دلیل بردگی، می‌تواند در جنگ‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار‌گیرد، زیراکه او همانند یک انسان قابلیت شستشوی مغزی از طریق القای ایدئولوژیک را دارد.
  • اینکه قطعه‌ای با حضور درکنار مغزتان به مدت زمانی معلوم، بتواند تمام شما را کپی کند، شاید کنایه‌ای از شبکه های اجتماعی امروزه باشد که شما هر روز سال و در هر لحظه، مشغول فعالیت در آن هستید. این حضور مداوم و ثبت تمامی اطلاعات شما در این شبکه‌ها، میتواند شناخت کاملا دقیقی از شما به صاحبان آنها ارائه دهد؛ این افراد از طریق علوم روانشناسی سایبر، می‌توانند به جزئیات روح و روان شما پی برده و مانند فیلم در مواقع خاص مانند اعترافات از آن استفاده کنند.
  • درآینده افرادی درصدد مشاوره‌های لحظه‌ای و تمام وقت به اشخاص دیگر بر می‌آیند (مانند فرومها در گذشته و یا گروههای امروزی)، زیرا از طریق لنزهای هوشمند می‌توانند تمام لحظات زندگی دیگران را ببینند؛ اما طرف دیگر ماجرا اصل هدف این افراد است که برای دیدن صحنه های خصوصی زندگی دیگران به این کار مبادرت می‌کنند، شاید هم برای این کار هزینه‌ای دریافت نکرده و تمام پاداش خود را دیدن این لحظات بدانند.
  • قابلیت بلاک (Block) شدن که امروزه در شبکه‌های اجتماعی امری عادی است، در آینده به یک اتفاق ترسناک بدل خواهد شد، با استفاده از این قابلیت می‌توان شخصی را در دنیای واقعی بلاک کرد و دیگر نه صدای او را شنید و نه قیافه اش را دید. این امکان، حتی به تصاویر طرف مقابل هم رحم نکرده و آنها را نیز از دید شخص بلاک شده تبدیل به یک هاله ناواضح می‌کند. این ویژگی امکان ارتباطات عاطفی و کلامی را بعد از کدورتها گرفته و تنها یک ناراحتی می‌تواند باعث بلاک شدن یک شخص در زندگی گردد (تصور کنید به این شکل چقدر راحت زندگی‌های زناشویی ازهم پاشیده می‌شود). این قابلیت توسط پلیس هم برای کنترل برخی افراد بزهکار استفاده خواهد شد، یعنی فرد بزهکار توسط تمامی افراد جامعه بلاک شده و دیگر هیچ کس او را در دنیای واقعی ندیده و او هم کسی را نمی بیند! البته که وسایل ارتباطی قدیمی‌تر مانند نامه با دستخط خود شخص، هیچگاه قابل بلاک شدن نیست.
  • امروزه کلان‌داده ها یا همان بیگ‌دیتایی که از فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی برجای می‌ماند، قابلیت‌ شناخت جوامع را برای صاحبان این رسانه‌ها به ارمغان آورده‌است؛ اما پیشرفت تکنولوژی، امکان شناخت تک تک افراد یک جامعه را از طریق علوم سایبرسایکلوژی برای شرکتهای آینده مهیا خواهدشد، شناختی که قطعا امکان اثرگذاری بیشتر بر روی جوامع را فراهم می‌کند.
  • نکته جالب دیگر این قسمت، توانایی افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی است. افرادی که امروزه هم مشابهشان کم نیست و با پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از انواع روشهای مهندسی اجتماعی به کسب اعتماد دیگر کاربران و دوست یابی‌های مجازی می پردازند. به عقیده‌ی این فیلم افراد فوق توانایی بالایی در بازجویی از مجرمان را خواهند داشت!
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا