تحلیل فیلم

تحلیل سریال آینه سیاه؛ نوبت والدو(The Waldo Moment)

احتمالاً اخبار انتخابات اوکراین را دنبال کرده‌اید، جایی که ولادیمر زلنسکی، کمدین معروف این کشور توانست با استفاده از محبوبیتش، گوی رقابت را از سایر سیاسیون دزدیده و اتفاقی را رقم بزند که چند سال قبل سازندگان سریال بلک میرور در قسمتی از این سریال آن را پیش‌بینی کرده بودند. اگر مخاطب سریال Black Miror یا همان آیینه سیاه بوده باشید، در یکی از قسمت‌های این سریال با نام “نوبت والدو”، اتفاقی مشابه را دیده‌ و احتمالاً از نتیجه انتخابات اوکراین آن‌چنان هم متعجب نشده‌اید!

سریال آینه سیاه که درواقع آینه تمام واقعیت از همزیستی تکنولوژی و انسان در سال‌های آینده است، در قسمت نوبت والدو داستان کاراکتری انیمیشنی به نام “والدو” را به نمایش درآورده که به بد دهنی و به کار بردن واژه‌های زشت در برخورد با مهمانانش معروف است و همین ویژگی او را تبدیل به یک شخصیت محبوب در بین تماشاگران برنامه‌های تلویزیونی کرده است. این کاراکتر که توسط یک کمدین و در پشت درب‌های بسته هدایت می‌شود، در برنامه‌های مختلف و با افراد واقعی از جمله سیاستمداران به گفتگوهای هجو و بی‌فایده می‌پردازد و آن‌ها را به باد تمسخر و حرف‌های زشت می‌گیرد. از همین روی تهیه‌کنندگان برنامه این کاراکتر، به فکر استفاده از او در انتخابات پارلمانی انگلستان می‌افتند. جایی که والدو می‌تواند در مناظرات سیاسی، آن‌چنان به تمسخر سایر کاندیدا بپردازد تا اینکه خودش را به یک رقیب قدرتمند در این انتخابات تبدیل کند؛ رقیبی که از محبوبیت خود در بین بینندگان برنامه‌هایش نهایت استفاده را خواهد برد.

این اتفاق یعنی ورود یک چهره تلویزیونی یا سینمایی به عرصه انتخابات، آن‌چنان هم در واقعیت عجیب نیست، مثلاً در همین آمریکا حداقل دو رئیس‌جمهور را سراغ داریم که قبلاً جزو سرگرم کننده‌های سینما و یا تلویزیون بوده‌اند. یکی ریگان که هنرپیشه‌ای سینمایی بود و دیگری هم، همین ترامپِ حال حاضر که در انواع انیمیشن‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و… نقشی پررنگ و فعال داشته است! حالا بلک میرور در قالب یک داستان و در دنیای امروزی که شبکه‌های اجتماعی و تکنولوژی در زندگی تمام انسان‌ها وارد شده‌اند، این اتفاق و دلایلش را زیر ذره‌بین برده است.

یکی از ویژگی‌هایی که می‌تواند برگ برنده‌ای برای یک کمدین آن هم از نوع سلبریتی‌اش باشد، اجراهای زنده تلویزیونی است. برای مثال، کمدینی که همیشه در جلوی جمعیت، عادت به اجرا داشته و حاضر جوابی خود را به رخ همگان کشیده، قطعاً در هنگام مناظرات سیاسی دست برتر را خواهد داشت؛ او در این مناظرات می‌تواند با تمسخر به لحظه و آنی همه کاندیدا، حداقل می‌تواند باعث ریزش رأی‌های آنان و در نتیجه افزایش محبوبیت خود گردد. از دیگر نکات رقابتی، توجه به شبکه‌های اجتماعی توسط این سلبریتی‌ها است، لحن موجود در شبکه‌های اجتماعی برای این نوع کمدین‌ها، لحنی مورد علاقه برای کاربران فضای مجازی است که از قضا روزبه‌روز در حال گسترش هستند. (حتماً به یاد دارید که در یک دوره خندوانه، آقای ژوله با استفاده از همین لحن و تکه کلام‌ها توانست به‌عنوان بهترین خنداننده از نگاه مردم انتخاب گردد.) بنابراین همین ظاهر بی‌ادبانه و تمسخرآمیز کمدین این قسمت از سریال، در نظر مردم و کاربران از ظاهر متظاهر گونه کاندیدای سیاسی جذاب‌تر است.

همچنین سازندگان این سریال معتقدند تمسخر وضع موجود توسط یک کمدین درواقع نوعی هم‌صدایی با مردم و صحبت از دردهای آنان است؛ در نتیجه این ویژگی نیز برای مردمی که از سیاستمداران خسته شده‌اند، به جذابیتی دیگر برای رأی دادن به کمدین به‌جای سایر کاندیدا بدل خواهد گشت. تصویر رسانه‌ای سلبریتی‌ها و در نتیجه دیده شدن روزانه و میلیونی فیلم‌های آنان، از دیگر برگ‌های برنده همچنین کاراکتری خواهد بود. موضوعی که چهره و رفتار این افراد را برای اکثر کاربران همانند یک عضو از خانواده‌شان، آشنا و محبوب خواهد ساخت.

تمامی این ویژگی‌ها باعث می‌شود مردمی که مصرف کننده ابزار و وسایل ارتباط‌جمعی هستند، در ایام انتخابات تصویری جز تصویر یک کمدین معروف را در ذهنشان ذخیره نکنند؛ بنابراین صلاحیت و یا عدم صلاحیت دیگر کاندیدا برای آن‌ها مهم نخواهد بود و تنها به‌دلیل معروفیت کمدین موردنظر، تمام توجه‌ها به سمت او خواهد رفت. در نتیجه تمامی این اتفاقات دست به دست هم داده تا در یک اقدام احساسی و لحظه‌ای از طرف مردم، سلبریتی و یا کمدین موردبحث ما بتواند رأی اکثریت را از آن خود کند؛ کمدینی که می‌تواند به‌وسیله پول و قدرت به‌راحتی توسط جریان‌های فکری مختلف هدایت شده و روز به روز تغییر ماهیت دهد.

گرچه پایان این قسمت از سریال، به‌دلیل افشاگری‌های روشنگرایانه یکی از کاندیدا درباره ماهیت هجو این کمدین، شخصیت والدو در انتخابات نمی‌تواند رأی اکثریت را گرفته و اول شود، اما در ادامه و با ورود پول به پشت پرده‌ی هدایت‌کنندگان این کاراکتر، ما شاهد محبوبیت و  سلطنت او در کل جهان خواهیم بود. اتفاقی وحشتناک که شاید رأی آوردن یک کمدین در اوکراین قدم اول در محقق شدن آن باشد.

صفحه فیلم در IMDB

صفحه فیلم در metacritic

صفحه فیلم در wikipedia

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا