پیشنهاد سردبیرتحلیل فیلم

تحلیل سریال آینه سیاه؛ دنیای شاد افسرده (Nosedive)

نام فیلم (سریال): افسرده (قسمت اول از فصل سوم سریال آینه سیاه)

موضوع اصلی: شبکه‌های اجتماعی

سال انتشار: ۲۰۱۶

کارگردان: جو رایت (Joe Wright)

کشور: انگلستان

زیر موضوع: لایک‌ها، تأثیرات شبکه‌های اجتماعی، ظاهرسازی در فضای مجازی

این تحلیل را در کلیپ زیر میتوانید مشاهده کنید

 

سریال آینه سیاه

خلاصه سریال Nosedive

سریال آینه سیاه، سریالی درباره تأثیرات فناوری بر زندگی انسان‌هاست. در تمامی قسمت‌های این سریال، یک داستان مستقل با موضوعی متفاوت از زندگی و فناوری نمایش داده می‌شود و معمولاً با پایانی تلخ، بیان کننده اتفاقات تکان‌دهنده از هم‌نشینی فناوری با انسان‌های امروز یا آینده است. در قسمت اول از فصل سوم این سریال، در ابتدا شاهد دنیایی زیبا و شاد هستیم. دنیایی که تماماً بر اساس لایک‌ها در یک شبکه‌ی اجتماعی تصویری (بخوانید اینستاگرام) اداره می‌شود. مردم در برخورد باهم به یکدیگر امتیاز یا همان لایک می‌دهند، با جمع‌آوری لایک می‌توانند سطح زندگی خود را بالابرده، خرید کرده و یا حتی باهم امتیازهای خود معاشرت داشته باشند. شخصیت اصلی این قسمت زنی به نام لوسی است که برای اجاره خانه موردنظرش، مجبور به افزایش امتیاز خود از ۴٫۲ به ۵ می‌باشد. این امتیازها، درواقع میانگین همان لایک‌هایی است که کاربران شبکه‌ی اجتماعی خیالی فیلم در دنیای این داستان به یکدیگر می‌دهند.

او تصمیم می‌گیرد تا دعوت دوستش برای سخنرانی در عروسی او را قبول کند دوستی که لوسی آن‌چنان هم از او دل‌خوشی نداشته و به او و وضع زندگی‌اش حسودی می‌کند؛ لوسی می‌تواند با یک سخنرانی احساسی از خاطرات گذشته‌اش با دوست خود، توسط شرکت‌کنندگان در عروسی که همه دارای امتیاز ۴٫۷ هستند لایک شده و امتیاز خود را بالا ببرد؛ اما در مسیر رفتن به این عروسی آن‌قدر مشکل برای او پیش می‌آید که او خود واقعی و آن روی سکه این دنیای به‌ظاهر شاد را مشاهده می‌کند. دنیایی که افراد تمام حرکاتشان حتی لبخند زدنشان نیز ظاهری است برای گرفتن لایک! در این دنیای کثیف حتی دوستی و رفاقت نیز در پشت این لایک‌ها مخفی‌شده است، این جهان الکی و ظاهراً خوش، انسان‌ها را برای خود واقعی‌شان و رفتار صادقانه با یکدیگر، دل‌تنگ کرده است.

سریال آینه سیاه

نکات فنی سریال Nosedive

این قسمت از سریال آیینه سیاه، درواقع دنیایی خیالی را نشان نمی‌دهد، بلکه  باکمی دقت می‌توانیم دنیای فیلم را دنیای امروزه خودمان بدانیم که توسط لا یک‌ها و شبکه‌های اجتماعی تسخیرشده است. در این فضا، ارزش‌گذاری انسان‌ها بر اساس شبکه‌های اجتماعی است که این امر خود می‌تواند باعث بزرگ شدن آدم‌های بی‌ارزش گردد. همچنین این فیلم اشاره می‌کند که تأثیرات بافت و Context شبکه‌های اجتماعی علاوه بر فضای مجازی، می‌تواند دنیای واقعی را نیز تحت تأثیر خود قرار داده و مردم را همانند حضور در شبکه‌های اجتماعی، افرادی چند شخصیتی نماید. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه به سایر نکات این قسمت بپردازیم، می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • کسب امتیاز و لایک در شبکه‌های اجتماعی آن‌چنان اهمیتی پیدا خواهد کرد، که تمامی کسب‌وکار روزانه افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • در دنیایی که همه‌چیز ظاهری و نمایشی‌شده است، زنان بیشتر تحت تأثیر این فضا قرارگرفته و به دنبال کسب امتیاز و رقابت با یکدیگرند (تکنولوژی زنانه).
 • درجه شهروندی، بستگی به امتیاز و یا لایک خواهد داشت، بنابراین انسان‌ها بر اساس میزان لایکشون با یکدیگر معاشرت می‌کنند. همچنین افراد دارای امتیاز پایین، به‌عنوان افراد خطرناک و بزهکار معرفی می‌شوند.

سریال آینه سیاه

 • زندگی در چنین دنیایی، بی‌ارزش شده و تمام حرکات مردم برای جلب رضایت دیگران و کسب لایک خواهد بود.
 • به‌جای مشاوره‌های روانی، اقتصادی و سایر امور مربوط زندگی، شرکت‌هایی به وجود خواهند آمد تا برای افزایش میزان امتیاز شما، مشاوره ‌دهند. البته این شرکت‌ها امروزه هم به‌عنوان افزایش لایک و فالور فعالیت می‌کنند اما در دنیایی که شبکه‌های اجتماعی تبدیل به یک اصل شده‌اند، این شرکت‌ها نیز مهم‌تر خواهند بود.
 • با چک کردن آنی صفحه شخص مقابل در آینده، می‌توان به‌سرعت از خطرناک بودن، سطح زندگی و درجه شهروندی او مطلع شد تا برای ارتباط و یا عدم ارتباط با وی در همان لحظه تصمیم گرفت.
 • این دنیا حتی سلیقه افراد راهم تغییر می‌دهد و مفهوم زیبایی را در تمام جنبه‌ها مانند انتخاب همسر، به مردم دیکته می‌کند. گرچه خود مردم در درونشان این سلیقه را ممکن است دوست نداشته باشند اما به‌ظاهر آن را می‌پسندند.
 • تمام مردم سعی در تظاهر به شادی خواهند داشت، درصورتی‌که در درون ممکن است بسیار سرخورده و خشمگین باشند. این موضوع می‌تواند باعث سقوط سریع و شدید افراد در ورطه بزهکاری و خلاف گردد. سقوطی که دیگران نیز بارأی منفی (دیس لایک) به آن کمک خواهند کرد.
 • تکنولوژی در آینده (یا بهتر بگوییم همین امروز) شتاب‌دهنده حسادت‌ها خواهد بود.
 • مشارکت در اتفاقات فیزیکی تنها محدود به لایک و یا عدم لایک خواهد شد. مردم از درگیر شدن در موارد مختلف اجتناب کرده و تنها به امتیاز دادن به اتفاق‌های افتاده در پیرامون خود بسنده می‌کنند.
 • شاید از معدود مزایای دنیای آینده بتوان به کنترل بهتر از طریق قوانین کسر امتیاز و لایک اشاره کرد. اهمیت افزایش لایک برای انسان‌ها، باعث می‌شود دستگاه‌های قانون‌گذار بتوانند از طریق کسر لایک، به کنترل مردم بپردازند.
 • غریبه‌ای وجود نخواهد داشت، زیرا می‌توان به‌سرعت صفحه طرف مقابل در شبکه‌های اجتماعی را بررسی کرد و او را کاملاً شناخت
 • ابراز خود واقعی و بیان صادقانه احساسات، اعم از عشق و تنفر، در دنیای سایبر زده، یک گمشده‌ی ارزشمند خواهد بود
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا