پیشنهاد سردبیرتحلیل فیلم

نقد فیلم Transcendence

نام فیلم: برتری (Transcendence)

موضوع اصلی: هوش مصنوعی

زیر موضوع: هوش مصنوعی، خودآگاهی، ترکیب تکنولوژی با بدن انسان

سال انتشار: ۲۰۱۴

کارگردان: والی فیستر(Wally Pfister)

کشور: آمریکا

خلاصه داستان

فیلم “برتری” را می‌توان رویای کارگردانش برای ایجاد تصویری جدید از هوش مصنوعی و برطرف نمودن ذهنیت عموم نسبت به این مورد دانست؛ البته اگر بدانیم این فیلم هم‌زمان با اعتراضاتی از جمله تظاهرات علیه گوگل ساخته شده است، می‌توان بهتر به نیات کارگردان فیلم پی برد. داستان “برتری” از جایی شروع می‌شود که خالق یک هوش مصنوعی خارق‌العاده، به نام دکتر ویل کستر به دلیل سرطان چند روزی را بیشتر مهمان این دنیا نخواهد بود، بنابراین او و اطرافیانش تصمیم می‌گیرند با اتصال این هوش مصنوعی به مغز سازنده‌اش، هم باعث جاودانه شدن دکتر کستر شوند و هم هوش مصنوعی فیلم به نام بیل را به یک موجود عجیب و خارق‌العاده تبدیل کنند. در ادامه دکتر کستر به دلیل پیشرفت بیماری‌اش جان می‌دهد اما در اتفاقی عجیب، نسخه‌ای دیجیتالی از او با تمامی مشخصات ذهنی‌اش در هوش مصنوعی فیلم حلول می‌کند، اتفاقی که تا آخر، هم بیننده و هم شخصیت‌های فیلم را در این سؤال نگه می‌دارد که “آیا او واقعاً خود کستر با تمامی احساساتش هست یا خیر تنها یک ماشین بدون ادراک و شعور!” این اتفاق یعنی تلفیق ماشین با ذهن سازنده‌اش، باعث افزایش وحشتناک هوش و ادراک این هوش مصنوعی می‌شود، به‌طوری‌که در عرض چند سال پیشرفت‌های شگرفی را در زمینه‌های مختلف تکنولوژی و تلفیق آن با علوم زیستی به ارمغان می‌آورد؛ پیشرفت‌هایی که هرکدام به‌نوعی قدرت این هوش مصنوعی و تسلطش بر جهان را افزایش خواهد داد. شاید شما هم فکر کنید این فیلم همانند سایر فیلم‌های مشابه درصدد نمایش خطرات هوش مصنوعی مانند از بین بردن زندگی انسان‌ها در دنیای آینده است، اشتباهی که شخصیت‌های اصلی فیلم نیز تا دقایق آخر بر آن معتقدند، اما در انتها مشخص می‌شود که چیزی در این دنیا خطرناک‌تر از خود انسان‌ها نیست، انسان‌هایی که حتی به یک هوش مصنوعی که درصدد رفع مشکلات جهان است نیز رحم نخواهند کرد.

 نکات تحلیلی–فنی فیلم

  • هوش مصنوعی از طریق دسترسی به داده‌ی شبکه‌های اجتماعی افراد مختلف، می‌تواند بسیار سریع‌تر از انسان به شناسایی شغل و عادات یک نفر دست یابد؛ بنابراین حتی اگر سوابق و اطلاعات شخصی را از تمام انسان‌ها برای سالیان طولانی مخفی نگه داریم، هوش مصنوعی در کسری از ثانیه می‌تواند از طریق انبوهی از پردازش‌ها به شواهد و اطلاعاتی دقیق درباره هر شخص دست یابد.
  • به‌وسیله هوش مصنوعی می‌توان مغز یک شخص را در بدن دیگری قرار داد، درواقع امکان کپی نمودن مغز یک انسان در چندین بدن از طریق این پیشرفت (ادغام تکنولوژی و مغز) فراهم خواهد شد.
  • یکی از راه‌های مقابله باهوش مصنوعی با هر اندازه قدرت، استفاده از ویروس‌هاست. البته معمولاً ویروس‌های مخرب بعد از تخریب هدف، در شبکه‌ها باقی می‌مانند و خود تبدیل به یک معضل اساسی خواهند شد.
  • ترکیب کدهای ویروسی با علوم ژنتیکی در صورت ادغام تکنولوژی با مغز، از راه‌های تسلط و از کار انداختن ایمپلنت‌های درونی بدن است. مثلاً فرض کنید به همراه ویروس آنفولانزا، ویروس‌های مخرب هوش مصنوعی نیز در آینده به بدن افراد به‌منظور تأثیر بر ایمپلنت‌های تکنولوژیک داخل بدن آن‌ها راه پیدا خواهند کرد.

صفحه فیلم در IMDB

صفحه فیلم در metacritic

صفحه فیلم در wikipedia

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا