پیشنهاد سردبیرمقاله فناوری

قلدری سایبری چگونه آشکار و پنهان قربانیان را مورد هدف قرار می‌دهد؟

تعریف قلدری سایبری

قلدری سایبری

کلمه قلدری سایبری زیاد به گوش ما خورده اما درباره مفهوم واقعی آن کمتر شنیده‌ایم. قلدری سایبری یا اذیت و آزار سایبری یک اقدام تهاجمی و عمدی در فضای مجازی، تعریف می‌شود، که در طول زمان بارها و بارها برای قربانی رخ می‌دهد و قربانی نیز نمی‌تواند در برابر آن به‌راحتی از خود دفاع کند.

همچنان که شاهد پیشرفت مداوم تکنولوژی هستیم، تعبیر واقعی قلدری سایبری به ارسال ایمیل‌ها و پیامک‌ها محدود بوده است، اما اکنون می‌تواند شامل به اشتراک گذاشتن تصویر(قربانی) در فضای آنلاین، و یا اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی در وبلاگ‌ها و انجمن‌ها باشد.

قلدری سایبری در واقع تکرار همان قلدری سنتی است، قربانیان قلدری سایبری اغلب عواقب بدتری را نسبت به قربانیان قلدری سنتی تجربه می‌کنند. و یک ترکیب از قلدری سنتی و قلدری سایبری، تأثیرات منفی شدیدی بر سلامت روان افراد دارد.

اشکال قلدری سایبری

قلدری سایبری می‌تواند شامل هر دو جنبه آشکار(القاب گذاری، تمسخر و تحقیر دیگران) یا نهان(طرد، انزوا) باشد.

قلدری سایبری می‌تواند شامل رفتارهای نوشتاری-کلامی(گفتاری) مانند تماس‌های تلفنی، پیام‌های متنی و ارسال نظرات در رسانه‌های اجتماعی باشد. دو مثال مشخص از اشکال نوشتاری قلدری سایبری، تحت عنوان “تحریک کردن(۱)”(ارسال هدفمند نظرات آزاردهنده برای تحریک جوابگویی قربانی) و “برافروخته کردن(۲)” (زنجیرۀ پیام‌های تند و تهاجمی از شخصی به شخص دیگر) شناخته می‌شوند.

اشکال قلدری سایبری

دیگر اشکال قلدری سایبری شامل موارد زیر است:

  • رفتارهای بصری: ارسال یا به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدیوها، که معمولاً باعث خجالت قربانی می‌شود.
  • طرد کردن: حذف و کنار گذاشتن عمدی یک فرد از یک گروه آنلاین یا از یک بازی ویدیویی آنلاین
  • وانمود کردن(۳): تحریف هویت آنلاین خود برای فریب دادن قربانی و ایجاد روابط عاشقانه
  • جعل هویت: سوءاستفاده از نام و حساب کاربری قربانی برای آسیب زدن به او
  • تعقیب مخفیانه(۴): به‌عنوان‌مثال فرستادن پیام‌های متنی به قربانی، برای نشان دادن اینکه فرد قلدر دقیقاً می‌داند که آن‌ها چه می‌کنند، و آن‌ها کجا بوده‌اند.
  • خشونت تهدیدآمیز: برای مثال تهدید قربانی به اشکالی از قلدری‌های سنتی مانند مبارزه فیزیکی.

این‌ها اشکال قلدری سایبری بودند که به یکی از این ۳ روش اتفاق می‌افتد: مستقیم، با واسطه یا از طریق یک پست عمومی در فضای مجازی(برای مخاطبان گسترده)

حملات مستقیم تنها بین قلدر و قربانی اتفاق می‌افتد و هویت فرد اول(قلدر) توسط فرد دوم(قربانی) شناخته شده است. درحالی‌که حملات “با واسطه” غیرمستقیم هستند، و فرد قلدر به‌طورمعمول به فرد دیگری حقه می‌زند تا او قربانی را مورد آزار و اذیت سایبری قرار دهد. این به آن معنی است که فرد قلدر یک نفر را متقاعد می‌کند که چیزی را به‌صورت آنلاین در مورد قربانی ارسال کند، در این حالت شخص واسط متوجه نمی‌شود که در حال آسیب زدن و خجل کردن شخص دیگری(قربانی) است.

قلدری سایبری همچنین ممکن است شامل ارسال مطالب مورد اشاره به جمع وسیعی از مخاطبان از طریق رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و یا وبلاگ‌ها باشد. همچنین قلدری سایبری می‌تواند شامل ایجاد یک حساب جعلی از شخص دیگری در رسانه‌های اجتماعی را شامل شود.

قلدری سایبری می‌تواند روی پلتفرم‌های متعددی رخ دهد. این عمل می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک یا اینستاگرام یا از طریق برنامه‌های محبوبی مانند اسنپ‌چت رخ دهد. قلدری سایبری همچنین می‌تواند از طریق پیام‌های متنی و ایمیل، یا از طریق پلتفرم‌های پرسش و پاسخی مانند “اسک اف‌ام(۵)”(یک شبکه‌ اجتماعی که هر فرد می‌تواند به‌صورت ناشناس سؤالاتی را از دیگران بپرسد) اتفاق بیفتاد. هیچ راهی وجود ندارد که بفهمیم برای قلدری سایبری علیه قربانی از کدام پلتفرم استفاده می‌شود و هیچ اولویتی برای این موضوع وجود ندارد.

آسیب‌های آزار و اذیت سایبری

آسیب‌های آزار و اذیت سایبری

اگرچه قلدری سایبری مستقیم و عمومی هر دو بسیار جدی هستند اما جوانان، آسیب‌های قلدری سایبری عمومی را بسیار بدتر از شکل خصوصی آن می‌دانند، همچنین در آزار و اذیت سایبری حملات ناشناس به‌مراتب شدیدتر از حملات غیرناشناس هستند.

دلایل بسیاری وجود دارد که جوانان برای یکدیگر قلدری سایبری کنند. درحالی‌که عدم همدلی مبنای قلدری سنتی است، تکنولوژی بر پایه کاربرد ناشناسانه این عدم همدلی بنا شده است، یعنی نبود پاسخ آنی واضح از شخص قربانی، که معمولاً در قلدری‌های سنتی به‌صورت مشخص و رو در رو دیده می‌شود. بنابراین قلدری سایبری اغلب “آسان‌تر” تلقی می‌شود چون فرد قلدر مجبور نیست با قربانی روبرو شود یا واکنش او را ببیند. به‌عبارت‌دیگر، این نوع قلدری نیاز به تلاش کمتری برای انجام، نسبت به قلدری سنتی دارد.

این یک مسئله تأیید شده است که قربانیان قلدری سایبری باید نگرانی‌های بسیار جدی در مورد سلامت روان خود داشته باشند. به‌طور مشابه، وجود قلدری سایبری با رفتارهای ناهنجار(ناتوانی در تطبیق با محیط‌های خاص) و مشکلات اضطراب اجتماعی مرتبط است.

اما افرادی که در دسته قلدر سایبری-قربانی قرار می‌گیرند(این افراد هم به‌عنوان قربانی و هم به‌عنوان  قلدر، درگیر قلدری سایبری هستند) متحمل مشکلات جدی‌تری می‌شوند، و نسبت به کسانی که تنها قربانی سایبری و یا تنها قلدر سایبری هستند، افسردگی و مضطرب بیشتری را تجربه می‌کنند.

مسلماً آزار و اذیت سایبری نیاز تفکیک و پاک‌سازی در بین جوانان دارد. درحالی‌که حذف کامل رسانه‌های اجتماعی برای جوانان یک راه‌حل عملی نیست، آموزش آن‌ها برای انجام رفتار احترام‌آمیز نسبت به دیگران و یادآوری عواقب وحشتناک قلدری سایبری، باید به امری حتمی برای جوامع امروز تبدیل شود.

منبع: The Conversation

پی‌نوشت‌ها:

۱- trolling

۲- flaming

۳- catfishing

۴- stalking

۵- askFM

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا